aA
Kol Lietuvoje nepadaugės turtingų ir sąmoningų žmonių, tol vedybų sutartys išliks naujovė. Kol kas panašu, kad jausmai nugali sveiką protą ir apie turto dalybas sutuoktiniai prabyla tik atsistoję ant skyrybų slenksčio.
Vedybos
Nuo praėjusių metų liepos 1 d. įteisintomis vedybų sutartimis, teisininkų teigimu, domimasi vis dažniau ir drąsiau, tačiau sudaryti jas ryžtasi tik vienetai.

"Daugeliui šios sutartys dar asocijuojasi su nelygybe, arba baiminamasi greitos ištuokos. Dažnai viena pusė norėtų sudaryti tokią sutartį, tačiau kita prieštarauja. Tiesa, pastebėjau jog vis daugiau porų nebesibaimina apie tai kalbėti", - sakė klaipėdietis notaras Marius Stračkaitis.

Apsvaigę iš meilės nesikreipia

Notaras sakė pastebėjęs, kad Lietuvoje negalioja klasikinė vedybų sutarčių taisyklė, kuomet tokias sutartis renkasi vyresnio amžiaus, dažniausiai turtingi žmonės, ypač tie, kurie jau tuokiasi ne pirmą kartą.

"Pastebėjau, kad Lietuvoje tokias sutartis sudarinėja pakankamai jauni žmonės. Populiariai kalbant, tikrai šiuo klausimu nesikreipia tokio amžiaus žmonės, kuriems jau reikėtų sudarinėti testamentą.

Amžiaus vidurkis - 30-40 metų. Labai dažnai tai būna žmonės besituokiantys pirmąjį kartą. Tokio atvejo, kad tėvai būtų domėjęsi savo atžalos, kuriančios šeimą, ateitimi ir klausinėję apie tokią sutartį mano darbo praktikoje dar nepasitaikė. Žinoma, tai aktualiausia turtingiems žmonėms. Vis dėlto dar dažnai pasitaiko, jog tie, kuriems reikėtų sudaryti tokią sutarį, būna tiek apsvaigę iš meilės, kad bijo net pagalvoti apie skyrybų tikimybę.

Būna ir tokių, kurie gal ir norėtų sudaryti tokią sutartį, bet neturi tam priežasties, nes nė vienas neturi jokio turto", - pasakojo notaras.

Tačiau M. Stračkaitis sakė, kad vedybų sutartį verta sudaryti ir tuomet, kai nė vienas iš sutuoktinių neturi jokio turto, nes tuomet teisiškai galima nuspręsti, kaip bus elgiamasi su tuo turtu, kuris bus užgyventas ateityje. Vedybų sutartyje sutuoktiniai turi teisę nurodyti esamo ir būsimo turto teisinį režimą.

Savo valia jie gali nuspręsti, kad turtas, įgytas tiek iki santuokos, tiek gyvenant susituokus, yra kiekvieno sutuoktinio asmeninė nuosavybė. Antra vertus, sutuoktiniai gali sutarti, kad turtas, kiekvieno sutuoktinio įgytas iki santuokos ir esantis jų asmeninė nuosavybė, po santuokos įregistravimo tampa jų bendrąja jungtine nuosavybe. Yra ir trečias variantas - turtas, įgytas susituokus, yra bendroji dalinė sutuoktinių nuosavybė.

Nebereikia ginčytis

Notaras minėjo, kad vedybų sutartis gali sudaryti tik veiksnus pilnametis asmuo. Ribotai veiksnus sutuoktinis vedybų sutartį gali sudaryti tik tada, kai yra rašytinis juo besirūpinančio žmogaus sutikimas. Jei tokio sutikimo nėra, leidimą sudaryti tokią sutartį gali duoti teismas.

Paprastai sudaromos ikivedybinės ir povedybinės sutartys. Ikivedybinė sutartis sudaroma dar iki santuokos įregistravimo, tačiau ji įsigalioja tik nuo santuokos įregistravimo dienos. Tokių sutarčių, pasak M. Stračkaičio, sudaroma daugiausia. Povedybinė sutartis sudaroma bet kuriuo metu po santuokos įregistravimo.

Ši sutartis įsigalioja nuo jos sudarymo, jei sutartyje šalys nenustato kitaip. Ar jau buvo Lietuvoje nors kartą pasinaudota vedybų sutartimi skiriantis, M. Stračkaičio teigimu, sužinoti labai sunku, nes tokie žmonės niekur nebesikreipia dėl turto padalijimo. Tai jau būna išspręsta vedybų sutartyje. Tokiems žmonėms belieka išsiskirti.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apklausa: kokių vaiko pinigų tikisi ir daug, ir mažai uždirbantys tėvai (97)

Didžioji dalis Lietuvos gyventojų palaiko vaiko pinigus, ir tik mažesnioji mano, kad vietoj jų...

Automobilių taršos mokestis dar neįsigaliojo, bet jau veikia: rinkoje pastebima pokyčių (113)

„Kalbos apie automobilių taršos mokestį galimai šiek tiek prisidėjo prie pokyčių Lietuvos...

Gauti Kinijoje viešėjusio lietuvio mėginio rezultatai (48)

Pirmadienį į Kauno klinikinę ligoninę iš Alytaus atvežtas Kinijoje lankęsis vyras, kuriam buvo...

Londono Sičio perspektyvas po „Brexit“ temdo konfliktas (2)

Diskusijoms apie Europos kapitalo rinkų ateitį po „ Brexit “ iš esmės pavyko išvengti...

The Economist

Mokslininkai sudarė išsamiausią iki šiol genetinį vėžio žemėlapį

Jis atskleidžia, kaip sunku bus perprasti auglius.

Deda tašką mistikai, kuri gaubia Bermudų trikampį (11)

Identifikavus beveik prieš šimtmetį pradingusio laivo nuolaužas buvo paneigta populiari sąmokslo...

Dėl koronaviruso Rusijoje pabrango daržovės (16)

Chabarovsko krašte ir Žydų autonominėje srityje dėl koronaviruso pabrango daržovės .

Paaiškino, kodėl sovietmečiu buvo drastiškai perauklėjami kairiarankiai ir kokios to pasekmės (37)

Visi, kurių moksleiviški metai sutapo su sovietmečiu, puikiausiai žino vieną keistenybę, kurią...

Po tyrimo paaiškėjo: ką daryti, kad laimėtumėte papildomus 10 metų be ligų (3)

Naujas tyrimas parodė – pakoregavus gyvenseną ir įgijus sveikų įpročių, moterims garantuoti...

Psichologė nuolat skubantiems tėvams: nesitikėkite, kad pavyks „multitaskinti“ ir vaikas savaime gerai elgsis (2)

Nors patarimų, kaip auginti ir auklėtis vaikus, netrūksta ir lietuvių autorių knygose, įvairovė...

|Maža didelių žinių kaina