aA
Gyvendami kartu mes tampame kitokie, nei gyventume po vieną. Šiltesni, jaukesni ir panašūs. Vieni tai vadina simbioze, kiti asmenybės išnykimu. Treti sako: toks gyvenimas. Laiko išbandytų porų, kurios bent iš išorės atrodo supanašėję, klausėme: o kaip yra iš tiesų?
Janina Lapinskaitė
Janina Lapinskaitė
© Posh.lt (A.Solomino nuotr.)
Livija ir Marijus: du žurnalistai prie vienos viryklės

Nepavydėkite, Radžio gerbėjos, televizijos laidų vedėja Livija Gradauskienė su juo tik dainuoja. Livijos gyvenimo vyras yra Marijus. Ne dainininkas, ne šokėjas, o, kaip ir Livija, žurnalistas. Ne kartą teko girdėti, kad jie abu labai panašūs. O kaip mano ji?

"Tai sakote, esame panašūs? Gali būti. Žinote, ir aš esu pastebėjusi, kai vartau žurnalus, porų nuotraukų, kuriose vyras ir moteris atrodo tokie panašūs. Esu girdėjusi, kad kartais žmona renkasi vyrą, panašų į savo tėtį. Mano tėtis tamsiaplaukis, Marijus irgi tamsus. Tėtis rūpestingas, gerietis, Marijus irgi. Manau, kad gerai sutariančių vyro ir žmonos ne tik charakteriai sutampa, bet jie įgyja netgi fizinių panašumų. Psichologiškai taip žmogus sukonstruotas: jį traukia jam artimas - ir akiai, ir širdžiai - žmogus", - kalba Livija.

Su Marijumi jie susituokę vienuolika metų. Dukrai Liepai septyneri metai, o sūnus Andrius įpusėjo devintą mėnesį. Susipažino studijuodami universitete. Nors abu vilniečiai, bet iki pirmo kurso rugsėjo pirmosios buvo vienas kito nematę: "Nesusitikome ir tiek. Per egzaminus aš jo irgi nemačiau - argi žiūrėsi į vaikinus, kai į knygas esi pasinėrusi. Po to, pirmame kurse, draugavome kaip linksma kompanija, o vienas kitam daugiau nei simpatiją pajutome antrame kurse."

Livija žino: profesija juos labai suartino. Ir šiandien net neįsivaizduotų, kad jos vyras galėtų būti ne žurnalistas (Marijus dirba LNK programų direktoriaus pavaduotoju - aut.). Žmonai labai svarbu turėti gerą patarėją ir pašnekovą, nes asmeninio gyvenimo sėkmė dažnai priklauso ir nuo profesinio. "Man yra labai gerai, kad artimas žmogus gaudosi mano darbe. Toks bendrumas suartina ir man tai patinka", - sako žurnalistė.

Ar labai jie panašūs, kai atsistoja prie viryklės? "Na jau ne, aš esu kiek išsiblaškiusi, man nėra itin svarbu, kur puodelis padėtas, ar jis išplautas, man širdies neskauda, jeigu namuose dulkės seniai valytos. To nematau. Marijus šiuose reikaluose - visiška priešingybė. Pagrindinis mūsų skirtumas, kad jis racionalesnis, sugeba reguliuoti buities reikalus, yra tvarkingesnis. Labai džiaugiuosi, kad nuo mano pečių nukrenta tokie buitiški, organizaciniai dalykai", - Livija net nemano apsimesti ir nuslėpti Marijaus pranašumo.

Tačiau ji irgi turi savų: Livija nerūko, o Marijus peša dūmą. "Manęs tai nenervina, oi ne, - juokauja Livija ir čia pat priduria, - galėtų Marijus ir nerūkyti." Na, jeigu supanašės, kaip tai įvyksta ilgai ir darniai gyvenančioms poroms, nerūkys. Gal jau koks nors supanašėjimas įvyko? Visgi 11 metų, tai ne vieneri. "Tikrai! Įvyko. Neseniai pastebėjau, kad pradėjau pjaustyti mėsą peiliu ir šakute taip, kaip Marijus. Anksčiau pjausčiau kitaip. Bet mitybos įpročiai išliko skirtingi. Jis valgo saldžius varškėčius, aš - sūrius. Ir vaikų paklausiame: "Ar norite varškėčius valgyti kaip tėtis, ar kaip mama?" Čia tai vienas kito neperlaušime", - pažada Livija. Reikės patikrinti: po dešimties metų pakviesti kurį nors Gradauską į kavinę varškėčių.

Romualdas ir Eglė: du menininkai vienoje erdvėje

Skulptorius Romualdas Kvintas ir jo žmona, kostiumų dizainerė, dailininkė Eglė kartu visą Jėzaus amžių - jų santuokai trisdešimt treji metai. Santuokos tvirtumui turi įtakos tai, kad abu žmonės yra kūrėjai ir turi panašių intelektinių gebėjimų?

"Manau, kad svarbu tai, kad abu žmonės domisi panašiais dalykais. Ypač kūrėjui tai svarbu. Visuomet įdomu, kai apie tavo darbą pasako nuomonę žmogus, turintis tos srities išsilavinimą. Eglė - dailininkė, aš visuomet pasiteirauju, ką ji mano apie mano darbus. Galime ginčytis, bet tai irgi labai įdomu. Jeigu nuomonės nesutampa, aš laikausi savos. Tačiau ieškau argumentų, kodėl. Tai savotiškas kūrinio tobulinimas", - kalba skulptorius Romualdas Kvintas.

Savo darbų jis negali įsidėti į kišenę ar paslėpti - skulptūros matomos visiems. Kai svetimas žmogus jas įvertina ir pareiškia, ką manantis, Romualdui irgi svarbu, tačiau šiek tiek mažiau, negu, kai apie jas kalba Eglė: "Artimo žmogaus žodis man svarbesnis. Nors, pastebėjau, per tiek metų bendro gyvenimo ir skoniai su Egle supanašėjo. Suartėjo požiūris į tam tikrus dalykus, estetinis supratimas dabar artimesnis, negu buvo, kai pradėjome gyventi. Kad ir spalvos. Kai susituokėme, man labai patiko oranžinė, o jai - violetinė. Dabar abiem patinka oranžinė."

Kalbėdamas apie tai, ką vadiname buitimi, Romualdas prasitarė, jog nei Eglė, nei jis nėra pedantai. Tvarkytis, slampinėti su skudurėliais po namus nemėgsta. "Galvoju, kad reikia turėti tvarkymosi sugebėjimų? Su nuostaba žiūriu į žmones, kurie tai moka. Be jokių ypatingų pastangų susidėlioja viską į dėžutes, susitvarko. Mums taip neišeina, nors ir stengiamės. Eglė panašiai, kaip aš, nemėgsta tvarkytis", - sako menininkas.

Dažnai sakoma, kad vaikai - išbandymas šeimai. Juos auginant iškyla nesutarimų, kartais pradanginančių visus gražius žodžius, jausmus ir santuoką. Kvintai užaugino tris vaikus - dukrai Ievai trisdešimt vieneri, dvyniams Onai ir Simui dvidešimt šešeri metai. Apie vaikų auginimą Romualdas kalba visai ne kaip apie išbandymą: "Kai auginome vaikus, jokių grėsmingų dalykų mūsų santykiams neiškilo. Kaip tik tai labai geras, pastovus šeimai laikas. Tada yra, ką veikti."

Į esminį klausimą - ar ilgai gyvendamos kartu poros supanašėja, menininkas atsako teigiamai: "Mes nelabai panašūs fiziškai - Eglė liekna ir nedidelio ūgio, aš aukštesnis ir stambesnis. Tačiau daugeliu dalykų mūsų požiūris tapo panašus. Manau, kad panašūs darbai, polinkiai ir yra tai, kas leidžia sulaukti senatvės su mylimu žmogumi."

Janina ir Algimantas: du režisieriai skirtingose kėdėse

Janina Lapinskaitė
© Posh.lt (A.Solomino nuotr.)

Režisierė Janina Lapinskaitė savo individualybę išreiškia darbuose ir namuose. Nors su režisieriumi Algimantu Puipa pragyveno trisdešimt metų ir jau seniai turėjo, pagal specialistų prognozes, supanašėti. "Mūsų gyvenimo kūryba rodo, kad esame labai skirtingi. Į tą pačią problemą galime visiškai kitaip pasižiūrėti. Mano ir Algimanto filmų nesumaišysi. O darbai tai ir yra asmenybės atskleidimas. Trisdešimt metų gyvename kartu, tačiau išlikome savimi. Gal, kaip akmenys tame pačiame vandenyje, šiek tiek tapome nugludinti, bet esame skirtingi", - kalba režisierė Janina Lapinskaitė.

Ji nemano, kad santuokos patvarumui labai pasitarnavo vienoda jų profesija: "Jeigu mano vyras būtų statybininkas, būčiau praplėtusi statybos žinias. Nesvarbu, kokia jo profesija, aš apie ją daugiau žinočiau. Dabartiniame mūsų darbe, jeigu yra jo filmas, tai paskutinis žodis, koks jis bus, yra jo. Jeigu mano - tai mano."

Sėkmingi ir skirtingi poroje? Gali būti. Nes Janina dar ir biurokratė - Muzikos ir teatro akademijos Kino ir televizijos katedros vedėja. Algimantas - ne. Jo turbūt nepririštum prie stalo, portfelio ir dokumentų pildymo. O gal taip tik iš išorės atrodo? Janinai linksma, kad žmonėms ima kas nors, ir atrodo. Ypač paviršutiniškai: "Kalbama, kad ir šeimininkas su šuva supanašėja. Vizualiai. Bet vis tiek šuo klauso šeimininko, ne priešingai. Na, gal galima būtų vadinti vyro ir žmonos supanašėjimą, kai jie išmoksta įsiklausyti vienas į kitą, taip sumažindami konfliktų skaičių. Kai ilgai gyveni su žmogumi, supranti, kokia asmenybė šalia tavęs, ne taip, kaip pirmais vedybų metais."

Režisierei tik pirmaisiais metais po vedybų atrodė, kad yra pati gražiausia ir geriausia. Tai būdinga bendro gyvenimo pradžioje. Po to ištinka krizės, kai kiekvienas bando užimti savo poziciją šeimoje. Pašnekovė įsitikino: laikas suranda būdų, kaip tai pasiekti. Nors konfliktai išlieka. Ar žmogui dvidešimt, ar penkiasdešimt metų. Tik konfliktų sprendimas įgauna kitą formą. Ir atrodo, lyg šeimoje jie mąsto vienodai.

"Linkėčiau vyrui ir žmonai šiek tiek supanašėti gerąja prasme. Man labai būtų liūdna, jeigu bendras gyvenimas panaikintų žmogaus individualumą, asmenybę, sumenkintų, jis taptų pavaldus savo partneriui. Būtų labai graudu. Man atrodo, to niekas nenori. Labai stebina, kai matau pagyvenusias poras. Jie tokie ramūs šalia vienas kito. Ta ramybė gali būti apgaulinga. Nors tai gražu - du žmonės vienas kitam švelnūs, eina susikibę gatve ir vienas be kito negali gyventi. Juk sakoma, kai žmonės ilgai gyvena kartu ir vienas jų iškeliauja Anapilin, tai labai greitai išeina ir kitas. Tai tarsi priklausomybė. Nors aš manau, kad nereikėtų prarasti savęs ir nelinkėčiau tokios priklausomybės."

Režisierei patinka kartu į gyvenimo saulėlydį žiūrinčios poros. Tačiau jame kiekvienas pasirenka, kokias spalvas matyti. Vienas gali regėti visą vaivorykštę, o kitas matys tik vienintelę jam patinkančią spalvą.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Profesorius Ambrozaitis – apie karantino švelninimą: per anksti atleidus vadeles, epidemija persiris į antrą fazę (248)

Gydytojas infektologas, Vilniaus universiteto Medicinos universiteto profesorius Arvydas...

Lietuvos gamyklose mažėja užsakymų: didžiausias iššūkis – ką daryti su darbuotojais (54)

Užsakymų mažėja, o kai kur stringa ir tiekimas. Su tokia realybe susiduria Lietuvoje veikiančios...

Po Šimašiaus pasipiktinimo – naktinis SAM paaiškinimas: mobilieji punktai bus uždaryti tik 2 dienas atnaujinta 00:10 val. (641)

Vilniaus meras Remigijus Šimašius socialiniame tinkle užsiminė apie dar vieną papiktinusį...

Klaipėdoje nuo šeštadienio apribojama universitetinės ligoninės veikla (28)

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas vėlyvą penktadienio vakarą savo feisbuko paskyroje...

Po ambasadorės pasibaisėjimo kaukių kainomis, „Norfa“ atkerta: gal galite padėti nupirkti pigiau? (785)

Ina Marčiulionytė , Lietuvos ambasadorė Kinijoje, savo paskyroje „Facebook“ pasidalijo...

Orai: termometrų stulpeliai šoktelės aukštyn (3)

Šeštadienio dieną vyraus nepastoviai debesuoti orai , giedresnis bus rytas ir vakaras, dieną...

Vilniuje nusileido specialus lėktuvas iš Londono (91)

Penktadienį prieš vidurnaktį Vilniuje nusileido specialaus lėktuvas su lietuviais iš Londono.

Baltarusijos žiniasklaida: užteks, situacija jau ir taip nukeliavo per toli (270)

„Niekas nepasikeis. Nekris naftos kainos. Nebus šuolių akcijų biržoje. Netgi ledynai nepradės...

Vašingtoną apkaltino piratavimu: „konfiskavo“ Vokietijai skirtą kaukių siuntą (56)

Jungtinės Valstijos perėmė Bankoko oro uoste į Vokietiją išsiųstų Kinijoje pagamintų...

Kita karantino pusė: tokių degalų kainų vairuotojai nematė jau seniai (133)

Nors karantino metu gyventojams patariama laiką leisti namie, o transporto srautai smarkiai...

|Maža didelių žinių kaina