aA
Dauguma mūsų nuo mažens buvome mokomos pas­laugumo, mandagumo, atjautos. Tradiciškai šios savybės siejamos su moteriškumu. Tačiau ar visuomet nuolankumas yra dorybė? Ar visada, patyrusios skriaudą, privalome „atsukti kitą skruostą“, o ne ištarti „Ne“?
Moterys
© Corbis/Scanpix
Sunkiai brėžiama riba

Nesunku pasipriešinti akivaizdžiai neteisingiems reikalavimams, tačiau ar teisinga sakyti „Ne“, jei kitas dėl to pasijus nuskriaustas? Kaip elgtis, kai nesame tikros, o įkalbinėja turintis autoritetą žmogus?

Sunku atsakyti žmogui, kuris rodė prielankumą, žavisi mumis, saugo ar net myli. Baisu prarasti draugystę, dėmesį, likti vieniša ir dar bloga. Nelengva atstumti nuolat besiskundžiančią draugę ar kaimynę, kuriai tapome nuodėmklausiu, – juk nenorime netekti „pasaulio gelbėtojos“ vaidmens.

Sunku pasakyti „Ne“ ir vaikui, kuris paleidžia dūdas, jei reikalaujame disciplinos, nepildome jo norų. Nelengva nuspręsti, kaip elgtis maitinamai pažadais, pvz., išsiskirti, vesti, skirti į aukštesnes pareigas.

Kai mūsų ko nors prašo ar reikalauja, galime patirti daug prieštaringų jausmų ir įtampos. Viena vertus, jaučiame vidinį pasipriešinimą – ženklą, kad tai, ko iš mūsų tikisi, mums nėra gera, tačiau, kita vertus, daugybė mūsų vidinių balsų gali įtikinėti nusileisti. Tai mūsų asmenybės dalys, kurios rūpinasi, kad būtume mandagios ir kultūringos, nekonfliktuotume, priimtume teisingus sprendimus ir t.t.

Poreikių įvertinimas

Ypač sunku, kai kitas žmogus ar net žmonių grupė prašo mūsų to, ko tuo metu nenorėtume. Tuomet kaltės, atsakomybės, baimės nuvilti, įskaudinti ar kiti jausmai gali supančioti taip stipriai, jog pamiršime, kad bet kada turime teisę pasakyti „Ne“, kaip ir kiti žmonės turi teisę norėti ir tikėtis iš mūsų to, ko jiems reikia.

Kiekviena esame laisva norėti ir siekti savo tikslų, veikti ir būti atsakinga už savo poelgius; būti savimi – vienintele ir nepakartojama, tokia, kokią sukūrė Dievas. Jei sugebame tai suvokti, sprendžiame, ko verti mūsų ir kitų poreikiai, ir atvirai diskutuojame.

Bendravimas ir draugystė gali būti visaverčiai tik tuomet, kai pripažįstamas savitumas ir dalijamasi unikalumu, džiaugsmais ir skausmais, kai rūpinamasi ir padedama vienas kitam. Tuomet vyksta energiniai mainai, juntame pasitenkinimą ir džiugų pakylėjimą. „Svarstyklės“ vieną kartą gali labiau nusvirti į vieną pusę, kitą – į kitą, tačiau draugystė yra maloni, kol šis svyravimas į abi puses yra panašus.

Jeigu kiekvieną kartą po bendravimo su kuo nors jaučiatės netekusi energijos – būkite budri: tai pirmas požymis, kad jūs gaunate mažiau nei atiduodate. Kiekvienas žmogus instinktyviai jaučia, kas iš aplinkinių savinasi energiją. Tada būtų naudinga pasigilinti, kodėl „svarstyklės“ visuomet nusvyra ne jūsų naudai. Gal laikas pasakyti „Ne“?

Nerealūs lūkesčiai

Žmonės, kurie linkę sverti „svarstykles“ į savo pusę, dažniausiai yra egocentriški ir domisi tik savimi. Nors jie ne visada suvokia, kad elgiasi neteisingai, tačiau daugeliu atvejų tą žino. Jie elgiasi taip, kaip gyvenime išmoko. Dauguma jų yra lyg maži vaikai, įpratę tikėtis, kad kažkas privalo jais pasirūpinti. Kol gauna tokią „pagalbą“, tol nepradeda rūpintis savimi, net neįsivaizduoja, kad galima kitaip gyventi ir džiaugtis.

Klaidinga tikėtis, kad kitas žmogus būtų atsakingas už tavo laimę ir suteiktų visa, ko tau reikia. Kiti gali tik trumpam paaukoti savo laimės energijos. Iš tikrųjų džiaugtis galime tik tuo, ko pačios esame pasiekusios. Nusileisdamos kitų lūkesčiams ar savo vidiniam balsui, reikalaujančiam nuolankumo, iš tikrųjų daugeliu atvejų tik darome meškos paslaugą – tie žmonės niekada „neužaugs“, jei su jais bus elgiamasi kaip su vaikais, reikalingais pagalbos, pasiaukojimo, kantrumo. Jie patys turi išmokti pasirūpinti savimi.

Pavyzdys vaikams

Būdamos nuolankios, šokdamos pagal kito dūdelę, tampame netinkamu pavyzdžiu vaikams. Juk jie iš mūsų mokosi, kaip elgtis sudėtingose situacijose, išmoksta mylėti, bendrauti, padėti kitiems, kaip elgtis, kai ignoruojami poreikiai, reikalaujama per daug ar to, ko nepriderėtų.

Jei svečiuose nesugebame svetingam šeimininkui, dedančiam į mūsų lėkštę trečią cepeliną, pasakyti „Ne“, dejuodamos, kad nepajėgsime jo įveikti, jei nesugebame pasakyti „Ne“, kai ragina taurelę, kurios nenorime, vargu ar mūsų vaikas išmoks mandagiai atsisakyti. Vargu ar jis sugebės pasakyti „Ne“ kiemo draugui, gąsdinančiam nebedraugauti, jei kasdien neskolins savo triračio, o vėliau – bendraamžiui, siūlančiam rūkyti, vartoti alkoholį ar narkotikus.

Jei mūsų vaikas matys, kad nusileidžiame įkyriai kaimynei, neišdrįsdamos tiesiai pasakyti, kad negalime pasikalbėti, nes esame pavargusios ir norime ramaus poilsio vienumoje, vargu, ar mūsų atžala išmoks bendrauti su žmonėmis tiesiai ir garbingai. Nenustebkite, jei jis griebsis melo, meluos net jums, bijodamas „įskaudinti“ savo tikrais poreikiais. Vargu ar mūsų vaikai išmoks pasakyti „Ne“ ir tuomet, jei pačios būsime egocentriškos „didelės mergaitės“, dejuojančios ar kitaip reikalaujančios, kad vaikas „darytų mus laimingomis“, atitiktų mūsų susikurtą „idealaus vaiko“ įvaizdį, ir ignoruosime jo unikalumą, neleisime būti savimi, t.y. savaip jausti, mąstyti, norėti, veikti ir būti atsakingam už savo sprendimus.

Patarimai

Kaip auklėti vaikus, kad jie išmoktų atsispirti spaudimui? Kaip pačioms išmokti pasakyti „Ne“?

Visų pirma reikėtų įsisąmoninti, kad esate laisva ir atsakinga įvertinti kiekvieną savo gyvenimo situaciją. Stenkitės atsispirti spaudimui suvokdama, kad tai, ko iš jūsų prašoma, nėra teisinga, kai jaučiate, jog tarpusavio mainai nelygiaverčiai. Atsispirdama spaudimui jūs:

1. Liksite padėties šeimininkė, savarankiškai, laisvai ir atsakingai apsisprendžianti, o ne aklai pildanti kito norus.

2. Išvengsite energijos „nuotėkio“, o gal net ir nereikalingos rizikos ar bėdos.

3. Sakydama „Ne“ pagarbiai, jūs galite neprarasti gerų santykių ir draugystės.

Kaip derėtų atsispirti spaudimui?

Pajutusios spaudimą, išreikškite pašnekovui savo tikruosius poreikius ir jausmus. Sakydama “Ne“, žiūrėkite pašnekovui tiesiai į akis ir kalbėkite ramiai, draugiškai, bet tvirtai. Paaiškinkite, kodėl atsisakote, galite pateikti savo pasiūlymą.

Jei pašnekovas nepakankamai atidžiai jūsų klausė ar nepriima jūsų žodžių rimtai, gali tekti keletą kartų pakartoti savo poziciją ir pagrįsti jos svarbą jums.

Tačiau jei ir tada pašnekovas atkakliai darytų spaudimą, prasmingiausia būtų pasitraukti. Jei žmogus nesugeba gerbti jūsų požiūrio net ir tuomet, kai aiškiai ir be kaltinimo išsakėte savo mintis, jis ar ji greičiausiai nėra jums tinkamas draugas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Siaubingi radiniai šokiravo turistų mėgiamos salos gyventojus: sunku suvokti (16)

Kipre iki šiol jau rasti penki kūnai, įskaitant dviejų žmonių palaikus lagaminuose, kurie buvo...

Rusijos kariuomenės vado sąlygos NATO dėl Baltijos šalių: arba mūsų pasiūlymas, arba bus blogiau (447)

Mūsų santykiai su JAV ir NATO – žemiausiame lygyje per visą istoriją. Tai pripažinęs...

Grįžęs į tėvynę emigrantas palygino, kaip gyveno Anglijoje ir kaip dabar - Lietuvoje (227)

Puikų darbą užsienyje į šeimos ir gamtos apsuptį iškeitęs Mindaugas Sragauskas grįžo į...

Orai: vasara jau Lietuvoje (2)

Didesniąją šios savaitės dalį mūsų šalies orus lems itin šilto ir drėgno oro masė,...

Per plauką nuo „Eurovizijos“ finalo likęs Jurijus grįžo į Lietuvą: tai sužinojęs kambaryje pradėjau isteriškai juoktis (86)

Nors mūsų šalies atstovui „Eurovizijoje“ šis 64-asis tarptautinis dainų konkursas baigėsi...

Kodėl kai kurie žmonės serga rečiau: priežasčių ieškoti galima prisiminus, kaip motina gimdė (33)

Prieš septynerius metus Lietuvoje buvo pasiektas didžiausias atliekamų cezario operacijų...

Rimvydas Valatka. Kas geriau – Šimonytė ar Nausėda (10 patikros stacijų)? (440)

Pusiaukelė tarp Prezidento rinkimų I ir II turo rami kaip niekada. Du trečdaliai tautos jau...

Tritaškių lietumi pažymėtame trileryje Eurolygos karaliais tapo CSKA (146)

Eurolygos sezonas pasiekė finišo tiesiąją. Įtemptame finale čempionės titulą po trejų metų...

Dėl dviejų žaidėjų ateities ekipoje garantuotas Urbonas: „Žalgiris“ – donoras Eurolygoje, mes – LKL Adomaičio komentaras (5)

Po pralaimėjimo svečiuose atsitiesęs Vilniaus „Rytas“ savo žiūrovų akivaizdoje Utenos...

Šiuolaikiniam žmogui vien išvydus tokius papuošalus būtų negera, bet jais besidabinusios damos savęs žiauriomis nelaikė (9)

Istorija mena nemažai ekstravagantiškų ir net provokuojančių Europos mados vingių, tačiau tai,...