Nors šis pasikeitimas trunka vos kelias dienas per mėnesį, jis gali būti labai reikšmingas, nes kontraceptikai pradėti vartoti tik kiek daugiau nei prieš 40 metų.

Jei teorija pasitvirtins, ji iš dalies galės paaiškinti, kodėl taip pasikeitė moterų skonis – nuo tokių tikrų vyrų, kaip Kirkas Douglasas ar Seanas Connery šeštajame dešimtmetyje iki švelnesnių, moteriškesnių bruožų šiuolaikinių kino žvaigždžių – Johnny Deppo ar Russelo Brando.

Šefyldo universiteto (D.Britanija) mokslininkė Dr Alexandra Alvergne mano, kad kontraceptikai taip pat gali turėti įtakos tam, kaip moterys renkasi savo partnerius, todėl jų įtaka visuomenei gali būti ilgalaikė.

„Kontraceptiniai vaistai moterims teikia naudos, bet taip pat yra tikimybė, kad vos dabar pradedame atrasti šalutinius psichologinius tokių vaistų poveikius. Reikia patyrinėti išsamiau ir išsiaiškinti, kokie tie poveikiai yra“, - „Daily Mail“ sakė mokslininkė.

Sąsaja tarp kontraceptikų ir lytinio patrauklumo vertinimo yra aprašyta moksliniame žurnale, kuris publikuotas leidinyje „Trends in Ecology and Evolution“. Mokslininkai jau seniai žinojo, kad moterų požiūris į vyrišką patrauklumą keičiasi menstruacijų ciklo metu.

Tas kelias mėnesio dienas, kai moteris būna vaisinga – maždaug ovuliacijos metu – ji teikia pirmenybę vyriškiems arba atkakliems vyrams. Šiomis vaisingomis dienomis moteris taip pat labiau traukia vyrai, kurie yra „genetiškai skirtingi“. Partnerio, kurio genetinė sandara yra skirtinga, pasirinkimas padidina tikimybę susilaukti sveikų vaikų.

Moksliniai duomenys rodo, kad tomis dienomis, kai moterys būna nevaisingos, jos labiau vertina moteriškesnius, berniukiškesnius veidus, rūpestingesnius asmenis. Tačiau jei moterys vartoja kontraceptinius vaistus, joms vaisingų dienų nebūna.

Tai reiškia, kad jos nebepatiria tų hormoninių pokyčių, dėl kurių jas pradeda labiau traukti vyriškesni vyrai ir vyrai su besiskiriančiais genais.

Nors poveikis nėra ryškus, A. Alvergne mano, kad tai gali pakeisti moterų požiūrį į vyrų patrauklumą: „Yra tokia tikimybė – bet ji dar nėra įrodyta. Šioje srityje reikia atlikti kur kas daugiau tyrimų“. Moksliniame darbe ji apžvelgė septynis tyrimus, parodančius kaip kontraceptikai keičia moterų elgesį.

Ji trijuose tyrimuose atrado duomenų, kad kontraceptikai kuri įtakos tam, kaip moteris vertins vyrai.

Anksčiau atliktais tyrimais nustatyta, kad vyrams moterys būna patrauklesnės ovuliacijos metu, tikriausiai dėl to, kad moterys evoliucijos eigoje įgijo instinktyvių būdų pranešti vyrams, kad jos yra vaisingos – kūno kvapu ar elgesiu. Vienas tyrimas įrodė, kad striptizo šokėjos uždirba daugiau pinigų tomis dienomis, kai jos būna vaisingiausios.

A. Alvergne teigia, kad kontraceptikų vartojimas turi įtakos moterų gebėjimui patraukti partnerio dėmesį, nes sumažina jų patrauklumą vyrams. Mokslinio straipsnio bendraautorius Dr. Virpi Lumma sakė: „Esminis evoliucinis klausimas yra ar geriamieji kontraceptikai partnerio paieškos metu gali turėti įtakos ilgalaikiam poros gebėjimui daugintis“.

Vis daugėja mokslinių tyrimų, nurodančių tikimybę, kad kontraceptikai turi įtakos žmonių poravimosi sprendimams ir vėlesniam dauginimuisi.

„Jei tai tiesa, kontraceptikai turės įtakos ir esamai, ir ateities kartoms, ir mes tikimės, kad mūsų apžvalga paskatins tolesnius šio klausimu tyrimus“, - sako V. Lumma.

Kino žvaigždžių išvaizdos mados, atrodo, keičiasi nuo vyriškų vyrų praėjusio amžiaus viduryje – prieš išplintant kontraceptikams – iki šiuolaikinių vaikiškesnių veidų žvaigždžių.

Labiausiai į kino sales dabar traukia (vis dar) berniukiškai atrodantys, o ne klasikiniai šiurkštūs vyrai. Praėjusiais metais Holivude daugiausiai uždirbo:

Dar viena berniukiška kino ekranų žvaigždė yra Jude‘as Law. Tokių žvaigždžių išpopuliarėjimas taip pat gali būti aiškinamas cinišku bandymu kino filmų rinkodarą taikyti vis jaunesnėms amžiaus grupėms.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt