aA
Konfliktus galima spręsti įvairiai. Laukiniuose Vakaruose pagrindiniu ginčo argumentu būdavo koltas, šiandien tai – pakeltas tonas. Tačiau šis receptas tinka ne visiems. Būtų keista, jeigu mokslo progresas, davęs pasauliui “saugų seksą”, nepasiūlytų savų “saugaus kivirčo” receptų. Tiesa, jie kartais būna nenaudingi. Viskas priklauso nuo to, kaip partneriai iš viso supranta ginčą ir jo prasmę.
Jeigu kiekvienas užsispyrusiai mėgina “perauklėti” kitą, nekeisdamas nieko savyje, tai naudos nebus.

Jeigu žmonės supranta kivirčą kaip būtiną išsiliejimą ir kartais netgi kaip pasilinksminimą pilkos kasdienybės fone, tai jiems jokie patarimai ir receptai nereikalingi.

Jeigu partneriai įprato naudoti kivirčus kaip energijos šaltinį, juos retai kada pavyksta įtikinti pakeisti tai sveikesniu, mažiau žalingu santykių aiškinimosi variantu. Problema yra ta, kad tie variantai reikalauja pastangų, o jeigu vidinė energija yra lygi nuliui, tai sunku priversti žmogų eiti “išsilieti” į baseiną arba į turistinį žygį. Jis netgi galvoti apie tai nenori ir, kaip įprasta, įjungia “avarinį” maitinimo šaltinį.

Konfliktas

Galiausiai, jeigu žmonės nėra įsitikinę, kad jų skirtumai iš esmės išsprendžiami ir kad jų sąjunga turi ateitį, gali būti, kad jiems būtų geriausia kreiptis į psichologą. Jeigu jau reikalai nepataisomai krypsta išsiskyrimo link, tai visiškai neverta eikvoti savo brangios sveikatos ir jėgų abipusiams kaltinimams. Protingiau bus juos pasaugoti, juk kiekvienam teks ant šių santykių griuvėsių statyti kitą, naują gyvenimą.

Šie patarimai tiems, kurie norėtų ginčytis konstruktyviai, ką nors pakeisti situacijoje, pasiekti abipusį supratimą, ieškoti ir rasti kompromisus.

Alkanu pilvu nepradėkite jokių santykių aiškinimųsi. Pirma, ką reikia žinoti, norint kontroliuoti pyktį, tai iš kur jis atsiranda. Kas jį provokuoja, kokios konkrečiai situacijos, kokie žodžiai. Žinodami tai, daugeliu atvejų jūs sugebėsite išvengti susidūrimo.

Jeigu vienas iš jūsų arba jūs abu pavargote, esate alkani, susierzinę – geriau atidėkite bet kokius rimtus pokalbius vėlesniam laikui, įjunkite gerą muziką, pakalbėkite apie orą ir derlių.

Ginčas

Stebina, kaip netgi patys protingiausi žmonės sugeba išsirinkti “santykių aiškinimuisi” pačius netinkamiausius momentus. Elementariausios “saugumo technikos” nežinojimas pačias harmoningiausias poras pastato į vieną eilę su konfliktiškomis. Keisti susiklosčiusią galios pusiausvyrą, aiškintis santykius geriau ramioje situacijoje, be skubėjimo ir nervinimosi. Tuomet žymi įtampos dalis pasišalins pati savaime.

Jeigu jūs jaučiate, kad netgi apmąstymai skaudžia tema jums sukelia tikrą emocijų audrą, “užveda” jus iš pusės pasukimo – reiškia, jūs dar nepasirengę aptarinėti šios temos su savo partneriu. Būtina išsiaiškinti klausimą savo viduje arba netgi aptarti jį su trečiuoju asmeniu, kurio išmintimi ir patirtimi jūs pasitikite, pamatyti problemą iš įvairių požiūrio taškų, taip pat ir savo partnerio akimis. Ir jeigu po viso to jūs vis dar manote, kad šį klausimą reikia spręsti, galima pamėginti aptarti jį dviese, atsiradus pirmai laisvai minutei.

Kvėpuokite giliau!

Konfliktas

Jeigu rimtų klausimų sprendimui geriau ruoštis iš anksto, tai smulkūs kivirčai gali kilti bet kuriuo momentu ir jų numatyti neįmanoma. Geriausia, ką jūs galite padaryti, tai pasižiūrėti į save iš šalies. Nemėginkite išvengti pokalbio, neužsidarykite savyje, o tiesiog trumpam pasišalinkite, kad galėtumėte išrinkti patį teisingiausią veiksmų būdą.

Toks poelgis vieniems suteikia galimybę atvėsti, kitiems – atsirinkti savo mintis. Svarbiausia – suprasti, ar už šio kivirčo neslypi kokie nors gilūs, rimti prieštaravimai, ar tai paprasčiausias momentinis susierzinimas, blogos nuotaikos proveržis ar nuovargis.

Pirmuoju atveju iš abiejų partnerių bus pareikalauta daugybės dvasinio darbo, nes dabar beprasmiška eikvoti laiką ir jėgas, apsikeisti kandžiomis replikomis. Antruoju – eikvoti juos dar labiau beprasmiška, nes problema iškilo lygioje vietoje.

Ir taip, prieš leisdamiesi į kovą, du kartus giliai įkvėpkite ir pamėginkite įsivaizduoti labiausiai tikėtiną konflikto vystymosi kryptį ir jo pasekmes. Jeigu ši kryptis ir pasekmės jūsų netenkina, giliai įkvėpkite dar porą kartų ir sugalvokite ką nors geresnio. Nueikite į parduotuvę alaus arba šampano, patikrinkite pašto dėžutę, pasišildykite picą…

Būkite konstruktyvesni!

Konfliktas

Bet kokiu atveju reikia stengtis vesti konstruktyvų pokalbį. Galima būtų pasakyti “atvirą”, nes atvirumas taip pat yra labai svarbus. Tačiau mes kažkodėl dažniausiai suprantame atvirumą kaip galimybę prišnekėti žmogui visokių bjaurybių, “tiesiai pasakyti viską, ką galvoju”. Toks požiūris paprastai būna visiškai nekonstruktyvus.

Jeigu jūs, pavyzdžiui, ilgai tylėjote, arba kalbėjote visiškai kitką ir vieną kartą pasiryžote atvirumui, tai jūsų partneris iš netikėtumo ir nuoskaudos vargu ar sugebės iš jūsų žodžių išgauti kokią nors naudą. Greičiausiai jis turbūt tiesiog pakeis savo santykius su jumis ir pasistengs laikytis atokiau nuo jūsų.

Jeigu jūsų atvirumas pasikartoja, tai jis išmoks praleisti juos pro ausis, suvertęs dėl jų kaltę blogai savijautai arba blogam charakteriui. Pirma ir svarbiausia konstruktyvaus pokalbio sąlyga – priešiškumo nebuvimas, ramus, neagresyvus tonas. Jūs galite kalbėti ir švelniai, ir pakankamai griežtai, tačiau jokiu būdu ne piktai.

Atlikite eksperimentą: į magnetofoną įrašykite savo kivirčą. Ir jūs suprasite, kodėl taip sunku susilaukti savo oponento supratimo.

Klausykitės!

Konfliktas

Dažnai susierzinę mes skubame išsakyti savo ir visiškai negirdime partnerio – nei jo argumentų, nei, tuo labiau, jo jausmų ir to, ką jis jaučia esant savo tiesa. O kai kurie bėgant laikui įsigudrina išgirsti partnerio žodžiuose tai, ko ten visiškai nėra ir būtent į tai reaguoja ir įsižeidžia.

Tačiau egzistuoja saugaus pokalbio vedimo technika. Pats paprasčiausias patarimas: neatverkite burnos, kol partneris nepasakys visko, ką mano, kad reikia pasakyti. Po to bendrais bruožais pakartokite tai, ką jis pasakė – tuo parodysite, kad jo klausėtės ir supratote tai, ką jis norėjo pasakyti. Ir tik paskui pereikite prie savo argumentų.

Triukšmas, grasinimai, ašaros, aptinusios ir paraudusios akys bei sugadintas vakaras – palikite visa tai praeityje. Išmokite klausytis. Šis šventas mokslas padės jums geriau suprasti vienas kitą!

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mažas ir visų pamirštas regionas, kurio vertė Kremliui – neįkainojama: mes bijome kalbėti (123)

Kad išvengtų sankcijų, Kremlius suka aplinkkeliais: naudojantis šalia Juodosios jūros esančiu...

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (5)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Šaltis jau greit sukaustys Lietuvą: ruoškitės – bus ir sniego pusnų (45)

Sekmadienio naktį maloniai paspaus šaltukas ir kai kur truputį pasnigs. Rimtesnio sniego sulauksime...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (43)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (214)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (33)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (60)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (2511)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (24)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

7 raudonosios arbatos privalumai (8)

Raudonoji ( rooibo s) arbata – tai raudonoji žolelių arbata, gaminama iš fermentuotų...