Klausiate jo net tris kartus, o jis, rodos, negirdi. Apsikabinęs alaus bokalą spokso į televizoriaus ekraną ir nepastebi nei dėmesio reikalaujančio sūnaus, nei kojinę kramsnojančio šuns. Pažįstamas vaizdelis? Kodėl vyrai taip elgiasi? Kodėl grįžę į namus jie užsidaro savo kiaute ir nenori nieko girdėti? Į šį klausimą atsako įdomūs tyrimų rezultatai.
Neseniai Vašingtono universitete buvo atliktas tyrimas apie šeimos santykius. Savanorių namuose buvo įrengtos video kameros. Žinoma, tyrimo autoriai suvokė, kad žmonės namuose žinos, kad jų pokalbiai yra įrašinėjami ir eksperimentas gali nukentėti nuo šališkumo, tačiau jie tikėjosi, kad palaipsniui žmonės užmirš apie video įrangą arba pradės ignoruoti ją ir didžiąja dalimi elgsis įprastai. Ir šie lūkesčiai pasitvirtino.

Vienas iš stulbinančių atradimų, kurį pastebėjo psichologai, yra tai, kaip santykiuose arba šeimoje dominuojantis vyras dominuoja savo žmonos (partnerės) atžvilgiu tylos pagalba. Dažnai vyras grįžta iš darbo namo, įsitaiso priešais televizorių su alaus ar kito gėrimo taure rankoje ir nekreipia dėmesio į likusią šeimos dalį. Vienu atveju vyras netgi nukreipdavo savo fotelį taip, kad turėtų mažiau kontakto su likusia šeimos dalimi. Dažnai vyrai turi kontaktų su draugais ar bendradarbiais darbo aplinkoje. Taigi, namuose jie nebejaučia poreikio bendrauti ir kalbėtis.

Moterys, iš kitos pusės, norėjo bendrauti su savo partneriais. Ar dėl poreikio atgauti pasitikėjimą, ar paprasčiausiai dėl to, kad jų prigimtis visuomeniškesnė, jos norėjo kalbėtis. Būdami nuolat užsidarę kai kurie vyrai (žinoma, ne visi) vertė savo žmonas nuolat siekti jų dėmesio. Galbūt dėl to, kad moterys dieną praleisdavo namuose su vaikais.

Moteris verkia

Žinoma, moteris myli savo vaikus, tačiau po visos dienos, girdint vaikų čiauškesį, ji ilgisi suaugusiųjų pokalbio. Tačiau, norėdamos tai pasiekti, kaip pastebėjo psichologai, jos turėdavo griebtis vaikiškų gudrybių ir frazių, kad tik atkreiptų vyro dėmesį. Pastebėta, kad moterys dažnai pradėdavo pokalbius tokiomis frazėmis: “O žinai ką, Džonai?” Juk mes labai dažnai girdime vaikus naudojantis tokia gudrybe, kai jie siekia suaugusiųjų dėmesio.

Tyla taip pat yra ir bauginanti. Ji lengvai susargdina žmogų. Ignoruojamas žmogaus, kuris turėtų mylėti, asmuo pradeda jausti nerimą ir nesaugumo jausmą. Tai paverčia moterį ir vaikus ne tokiais budriais, o dažnai vyras tik to ir siekia, norėdamas dominuoti savo aplinkoje. Mokslininkai atrado, kad vyrai skirtingais laipsniais naudoja televizorių kaip skydą. Jie gali pasakyti ką nors, kas sukelia nerimą žmonai ar kitiems šeimos nariams, sukelia stresą ir tuomet vėl pasineria į televizoriaus žiūrėjimą. Taip jie parodo, kad ignoruoja bet kokius protestus, kuriuos sukėlė jų komentarai.

Praeityje apibūdinimas “stiprus, tylus tipas” reiškė sutikimo ženklą. Holivudas pademonstravo mums daug tokių heroiškų pavyzdžių: Garys Cooperis, Johnas Wayne’as, Clintas Eastwoodas, etc. Ar kas nors gali įsivaizduoti Arnoldą Achwarzennegerį, plepantį apie sunkią dieną biure? Po savo garsiosios frazės “I’ll be back” (Aš sugrįšiu) jo kalbėjimo galios ryškiai susilpnėja.

Vyras prie televizoriaus

Tačiau uždarumas, santūrumas visada buvo laikomi patraukliais vyriško charakterio bruožais. Tai reiškė, kad vyras gali priimti savo žmonos nuotaikų kaitą be verkšlenimų ir skundų. Dabar mes žinome, kaip emocijų, pykčio, pavydo ir kitų neigiamų jausmų slopinimas gali būti žalingas žmogaus psichinei sveikatai ir, kadangi mūsų fizinė gerovė yra tiesiogiai priklausoma nuo psichinės sveikatos, jai taip pat.

Dažnai vyrai nekalba, nes jie nesąmoningai žino, kad jie iš tikrųjų neturi pasakyti nieko įtikimo. Plepėjimas, “maži pokalbiai” jiems yra tikras prakeikimas. Tačiau kaip paaiškėjo, nėra tokio dalyko kaip “mažas pokalbis”.

Pagal principą “Vyrai yra iš Marso, moterys – iš Veneros”, moterys žino, kad lengvi pokalbiai gali būti raminantys ar netgi gydantys. Jie atpalaiduoja, sukuria patogų visuomenišką ryšį tarp žmonių, kurie dalinasi panašiais interesais. Šie pokalbiai parodo žmonėms, kad jų tikslai sutampa ir jie vienodai žiūri į problemas.

Vyrai gali šitaip kalbėtis su kitais vyrais, kitomis moterimis, kurie yra bendradarbiai. Tačiau šie žmonės jam yra kolegos, o ne tie, kurių atžvilgiu dėl kažkokių priežasčių jei jaučia, kad turi dominuoti. Yra sakoma, kad vyras renkasi moterį, nes ji mato jį taip, kaip jis nori, kad ji jį matytų. Kitais žodžiais tariant, ji yra bendrininkė jo sąmoksle apsimetant, kad jis dėl kažkokių priežasčių vaidina.

Tylintis vyras

Fasadą yra sudėtinga išlaikyti ilgą laiko tarpą. Artimumas reiškia patrauklumo mirtį. Artimuose santykiuose iliuzijos sugriūna labai greitai. Labai greitai moteris pradeda matyti vyrą tokį, koks jis yra iš tiesų. Tuomet jis privalo padaryti sprendimą. Jeigu jos meilė yra pakankamai stipri, ji leis jam vaidinti pasirinktą vaidmenį. Jeigu ne, gyvenimas jai gali tapti labai sudėtingu.

Tačiau, tarkime, kad ji myli vyrą ir/arba turi asmeninį suinteresuotumą likti su juo. Asmeninis suinteresuotumas gali reikšti šeimą ir pajamas. Tuomet ji tikrai norės daugiau bendravimo su juo nei tik seksas, maisto ruošimas ir tarnaitės paslaugos. Ji norės pokalbių, žodinio bendravimo. Nesuteikdamas jai to arba atseikėdamas jai tai normuotomis dozėmis, vyras sugeba priversti ją ilgėtis jo paties bei jo dėmesio. Ji gali susilaukti jo dėmesio, tačiau tai bus jam patogiu laiku ir jo naudai.

Tai – dominavimo apibūdinimas. Vašingtono universiteto darbuotojai, vykdę ir analizavę eksperimentą, nustatė, kad laimingiausi santykiai buvo tie, kuriose poros kas dieną skirdavo laiko pokalbiams – jie kalbėdavo apie bet ką, netgi apie pačius žemiškiausius dienos įvykius. Santykius sveikais daro ne žmones siejantis įvykiai, kad ir kokie didingi jie būtų, o paprasčiausias faktas, kad pora jais dalinasi.

Kai kuriems vyrams toks dalinimosi būdas vis dar atrodo moteriškas ir todėl jie jaučiasi kažkaip sumoterėję. Jie jaučia, kad jiems nedera liežuvauti, kaip tai daro mergaitės. Viename iš savo daugelio filmų plinkantis, apkūnus James’as Coco’as, vaidinantis gėjų, patogiai įsitaiso ant sofos su keletu moterų ir atsidūsta: “Štai kas man iš tikrųjų patinka – drabstytis purvais su mergaitėmis.” Tai, žinoma, nėra tas įvaizdis, kurį daugelis vyrų, ypač tų, kurie mato save labai vyriškais, nori įgauti nei prieš kitus, nei, svarbiausia, prieš save patį.

Vyras ir šuo

Įsivaizduokite, kokia bejėge pasijunta moteris, diena iš dienos susidurdama su tokia tyla. Tai labai gniuždo. Tai – prievartos, piktnaudžiavimo forma ir, nors ji nėra fizinė, ji gali nuniokoti moters dvasią ir sielą. Šiuo atveju tyla tampa teisinio termino “nesuderinami skirtumai” pagrindu. Daugeliu atveju toks elgesys nėra vien tik vyro kaltė. Būtent to jis buvo mokomas stebėjimais.

Labai dažnai kai kurių vyrų elgesį nulemia visuomenė ir, daugeliu atvejų, tėvai, kurie gyveno savo tyloje, neišraiškingame pasaulyje. Taip daugelis vyrų įgavo supratimą, kokie turėtų būti santykiai. Vyrai pradeda neteisingai suvokti, kad būtent taip jie turėtų elgtis su moterimis. Vyras tiki, kad dominavimas yra tinkamas, jam skirtas vaidmuo. Taip ir sakoma: “prievarta yra paveldima; tai išmokstama iš tėvų.

Iš kitos pusės, tai gali būti tiesiog arogancijos forma. Arogancija yra paties nusistatyto aklumo, tuštybės forma, kai žmogus mato tik save. Tai – kalbėjimo apribojimo arba nebylumo forma, kai žmogus primeta sau tylėjimą ir nebylumą.

Mokslininkai pastebėjo, kad moterys taip pat naudoja tylą, tačiau daugiausia tai būna reakcija į blogą elgesį. Ledinė moters reakcija į vyro netinkamą arba šiurkštų elgesį tapo beveik šablonu. Tačiau moterys nenaudoja tylos kaip ginklo, skirto įskaudinti arba netgi ignoruoti. Vyras padaro kažką šiurkštaus arba netinkamo ir moteris tyli, kol jis nepripažįsta savo blogo elgesio arba, labiau tikėtina, nepamėgina ištaisyti jo geresniu elgesiu.

Vašingtono universiteto tyrimas patvirtino tai, ką psichologai sužinojo eksperimentų ir studijų pagalba, tačiau ką moteris žino tiesiog intuityviai: tam, kad santykiai būtų sveiki ir išgyventų, juose yra būtinas bendravimas. Turbūt daugeliui moterų nors kartą gyvenime yra kilęs noras paimti vyrą už pakarpos ir papurtyti: “Pasikalbėk gi su manimi pagaliau!” Kai santykiai pradeda šlubuoti, turbūt tai ir turėtų padaryti moteris. Arba jai lieka kitas variantas – susirasti vyrą, kuris kalbėtų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Išvarytieji? Emigrantas 10 metų skynė agurkus, bet savo pasiekė (29)

Prisistatydamas Virgilijus Šauklys net susinepatogina – jau seniai pats savęs šiuo vardu...

Ekonomistas pasiūlė idėją, leisiančią pakelti vidutinį atlyginimą iki 1440 eurų ir susigrąžinti emigrantus (114)

Idėjos Lietuvai, leisiančios iki 2042 metų susigrąžinti daugiau nei pusę milijono tėvynainių...

Orai: šaltesnės permainos jau pakeliui

Savaitgalį šiluma trauksis iš šalies, pūs nemalonus vėjas , numatomi drėgni orai – vis...

„Patys kalti?“ Viena žiopla klaida – ir antstoliai persekioja visą gyvenimą (247)

Lietuvoje reikalų su antstoliais turi kas 10-as gyventojas. Šalies gyventojai ir įmonės iš viso...

Dukters neteko socialinę darbuotoją pavadinusi „žiurke“ (254)

Į redakciją užėjusi sudėtingo likimo jauna moteris guodėsi, kad jos penkiametę dukrą Palangos...

Svarbiausiu metu Kalniečio vedamas „Emporio Armani“ patiesė vokiečius, iš dugno atsispyrė „Barcelona“ gynėjo nesustabdė ir pasruvęs kraujas (2)

Tris su pusę kelinio sunkiai taškus rinkęs Milano „Emporio Armani“ klubas namuose 71:62...

Gyvai / NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“

NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“.

Dmitrijus Trockis: šiuolaikinis žmonių gyvenimas baugus lyg zombių (64)

Rytų filosofijos mokyklose dažnas postulatas apie tai, kad laimės pagrindas – disciplina ....

Lietuva JAV minima dėl Klaipėdos SGD laivo (119)

Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Valstijose Rolandas Kriščiūnas sako, kad ryšys tarp Europos...

Porų santykiai, kai trūksta sekso (18)

Sunku kalbėtis apie sekso trūkumą, nes paprasčiausiai bijoma išgirsti, kad esi negeidžiamas.