aA
„Taip" - šis trumpas žodelis, ištartas partneriui, iš esmės pakeičia mūsų gyvenimą. Paprastai vien mintis, kad ištekėsime ar vesime, skamba viltingai ir patraukliai. Kone kiekviena pora tikisi, kad jų gyvenimas tikrai skirsis nuo nelaimingoje santuokoje kenčiančių tėvų ar bičiulių, kad jie tikrai nepateks į tą, kas antros, trečios besiskiriančiųjų porų, liūdnąją statistiką... Tačiau dažnai taip atrodo tik „rožinėje" įsimylėjimo stadijoje.
Vedybos
© Corbis/Scanpix
Todėl prieš priimant ryžtingą sprendimą, verta atkreipti dėmesį į JAV psichologo dr. J. Dobsono patarimus:

1. Tuokitės tik su tuo žmogumi, be kurio Jūs negalite gyventi. Jei atrodo, kad „galėtumėte drauge gyventi", bet nesate tuo tikri, galbūt vertėtų neskubėti. Beje, svarbu atsakyti sau, ko būtent man trūktų, jei šio žmogaus nebūtų šalia.

2. Tuokitės tik su tuo žmogumi, kuris, Jūsų manymu, neturi netoleruotinų, nepriimtinų Jums savybių. Tikėtis, kad nuo Jūsų meilės „pagis" alkoholizmo problemų turintis, narkotikus vartojantis, liguistai pavydus ar agresyvus žmogus - būtų tiesiog naivu.

3. Tuokitės tik gerai apgalvoję savo sprendimą, kuo geriau pažinkite partnerį įvairiomis aplinkybėmis. Įvairiapusiškai pažinti partnerį galima ne tik bendraujant, bet ir stebint jo šeimos narių tarpusavio santykius, draugų ratą, kartu keliaujant, švenčiant ir pan. Nesituokite impulsyviai. Jei esate nusivylę ką tik užgesusia buvusia meile ar žūtbūt trokštate kuo greičiau sukurti šeimą, ir dėl to puolate į pirmo sutikto glėbį - tikėtis, kad santuoka „ištvers" laiko išbandymus, kažin ar verta.

4. Kalbėkitės, kokios vertybės, tradicijos abiem yra ir bus svarbios ateityje, derinkite jas. Aptarkite, be kokių svarbių dalykų, švenčių, tradicijų kiekvienas iš Jūsų sunkiai įsivaizduotumėte būsimą šeimą. Neįsikinkykite į netolygų jungą su skirtingas vertybes ir pasaulėžiūrą turinčiu žmogumi. Sakoma, kad partnerius turėtų sieti bent trys, esminiai, santuokos stabilumą galintys užtikrinti, veiksniai (beje, kaip ir daikto, kuriam išlaikyti pusiausvyrą reikia bent trijų atramos taškų).

Tai labai individualūs dalykai, tačiau tai galėtų būti bendros krikščioniškos vertybės, panašūs interesai, požiūris į tradicijų išlaikymą. Jei tuokiatės su kitos tautybės ar tikėjimo žmogumi, svarbu apgalvoti, kokių tradicijų laikysitės, kokias vertybes norėsite perduoti vaikams, kokia kalba kalbėsite tarpusavyje ir su vaikais, kaip bendrausite ir būsite priimtas kitos kultūros ar tradicijų partnerio giminėje.

5. Tuokdamiesi pasvarstykite, ar esate pakankamai brandūs kurti šeimą, prisiimti atsakomybę už kitą, už vaikus? Todėl neskubėkite tuoktis pernelyg jauni. Susituokusieji iki 20-ties metų du kartus dažniau skiriasi nei tie, kurie tuokiasi sulaukę bent jau 20-ties. Kaip rodo tyrimai, dabar jau ir Lietuvoje neskuba tuoktis labai jauni žmonės, pradedama galvoti apie savarankiško pagrindo sukūrimą: išsilavinimą, savo būstą, karjerą.

Žinoma, pernelyg vėlyvas sąmoningas santuokos nukėlimas tolimai ateičiai turi ir minusų: kartais sudėtingiau susilaukti vaikų, sunkiau susirasti partnerį arba puoselėti ilgalaikius, gilius, artimus santykius, kuomet didžioji laiko dalis skiriama karjerai, darbui ir pan.

Turbūt sutiksite, kad santuokos stabilumas priklauso nuo sąmoningo apsisprendimo gyventi kartu, didžiulių pastangų ją išlaikyti ir nedelsiant sprendžiant, aiškinantis, derinant jau pirmuosius iškilusius nesutarimus ar konfliktus. Santuokinis gyvenimas - tai pirmiausiai dviejų žmonių vertybių, poreikių, interesų, dalijimosi atsakomybe nuolatinis derinimas.

Darnia santuoka, tikėtina, labiau džiaugsis tie, kurie tuokiasi gerai pažindami vienas kitą įvairiose situacijose, kuriuos sieja bendri dalykai. Santuoka greičiausiai taps našta tiems, kurie nori viską spręsti vieni, nėra pakankamai apsvarstę šio žingsnio ar tuokiasi gerai nepažinę partnerio.

Santuokos tikslai

Jei paklaustume būsimų sutuoktinių, dėl ko jie ruošiasi tuoktis, atsakymai galėtų būti patys įvairiausi: dėl to, kad gera būti kartu, kad susilauktų vaikų, kad padėtų vienas kitam ir t.t. Šeimos santykių specialistas dr. J. Dominian nurodo tris pagrindinius santuokos tikslus, kuriuos pasiekus, tikėtina, kad santuoka būna sėkminga.

1. Palaikyti vienas kitą. Kas benutiktų, partneriai visose situacijose - tiek namuose, tiek bendraujant su draugais ar giminėmis, tiek iškilus sunkumams darbe - turėtų palaikyti savo partnerį, parodyti, kad jį vertina ir yra pasiruošęs padėti. Tačiau tai turi būti abipusis palaikymas nuo pat pirmųjų bendro gyvenimo dienų.

Kaip tenka pastebėti savo konsultavimo praktikoje, dažniau santuokos pradžioje (o tai trunka kartais ir ne vienerius metus) paramą teikia, supranta ir „gelbsti" sutuoktinį moteris, užsikraudama sau visus namų ruošos darbus.

Vyras, tiesa, dirbantis daug (bet dažniausiai dirba ir moteris), tarsi įpranta, kad toks pasidalijimas savaime suprantamas dalykas ir moteris, vis tikėdamasi, kad ji, padėdama dabar, sulauks ir vyro pagalbos bei supratimo, dažniausiai skaudžiai nusivilia, nes įsigaliojusias taisykles keisti būna sunku. Todėl labai svarbu, kad nuo pat pirmųjų, santuokoje praleistų, dienų sutuoktiniai iš karto stengtųsi dalintis pareigomis ir įprastų būti atsakingi už tam tikrą sritį namuose.

Gimus vaikams, taisyklės turėtų būti dar labiau koreguojamos, kiek įmanoma neužkraunant visų rūpesčių ant moters pečių. Didžiausias pavojus yra tuomet, kai santuokoje, kurioje daugumą darbų atlieka vienas iš sutuoktinių, dažniausiai greitai nebelieka ir dvasinio ryšio, draugystės, pasitikėjimo, bendros, siejančios veiklos, ir santuoka atsiduria ties subyrėjimo riba.

2. Suprasti vienas kitą ir padėti spręsti iškilusius sunkumus. Iškilus sunkumams, ištikus vidinėms krizėms, nesėkmėms, partneris turėtų būti tas žmogus, kuris geriausiai mus supras ir padės kartu įveikti kilusius sunkumus. Todėl labai svarbu, kad vidiniai, dvasiniai dalykai, supratimas apie vertybes, požiūris į daugelį esminių dalykų būtų kuo išsamiau aptartas ir suderintas dar prieš santuoką.

Konsultavimo praktikoje neretai pasitaiko sutuoktinių, kurie yra tokie skirtingi, kad net neaišku, kaip jie galėjo patikti vienas kitam. Dažniausiai jie tuokiasi dėl išorinio patrauklumo ar vienos, kurios nors nelabai esminės santuokai, priežasties (pavyzdžiui, „nuo šiol daug laiko leisime kartu").

Jei sutuoktinių nesieja dvasiniai, vidiniai ryšiai, jie nelabai turi apie ką kalbėtis, jų draugai ir šeimos, kuriose jie augo, pernelyg skiriasi (savo įpročiais, vertybėmis, bendravimo ypatumais), tuomet jau santuokos pradžioje iškyla nesutarimai ir konfliktai. Nusiviliama partneriu, „praregima" ir nustembama, kaip buvo galima įsimylėti tokį skirtingą žmogų.

3. Padėti vienas kitam augti ir tobulėti. Tos poros, kurias sieja bendros esminės vertybės, kurios siekia bendrų tikslų ir jų įgyvendinimo, tikėtina, sėkmingiau kurs santuokos pamatus. Tenka sutikti porų, kurių vienas iš pagrindinių tikslų, dar tebeieškant partnerio, yra sutikti tokį žmogų, su kuriuo kartu būtų galima tobulėti, kuris dalintųsi savo idėjomis, kartu ieškotų galimybių ir būdų kaip kartu išmokti gyventi pagal pasirinktas vertybes.

Statistikos, ar tokioms poroms pavyksta sukurti tvirtesnę santuoką, Lietuvoje nėra. Tačiau, susitinkant su tokiomis šeimomis, akivaizdu, kad sutuoktiniai, kuriuos sieja bendros, gilios vertybės, kurie sugeba jomis dalintis, vienas kitą palaikyti, „išgyventi" kartu iškilus net ir dideliems sunkumams, o jų vaikai auga darnesnėje aplinkoje, turi galimybę natūraliai perimti tas vertybes, kuriomis gyvena jų tėvai.

Praktinė užduotis

Siūlome atlikti praktinę užduotį, kuri padės geriau suprasti, kodėl pasirinkome būtent šį žmogų, už ką mes jį mylime, vertiname, kas mus sieja ir kas, kaip tikimės, mus „palaikys" ateityje.

Turėsite progos dar kartą įvertinti savo būsimo sutuoktinio privalumus!

Kokiomis Tavo savybėmis aš žaviuosi?

Santuokos pradžioje, ir vėliau, labai svarbu įvardinti ir pasidalinti, kokiomis partnerės(-io) savybėmis Jūs žavitės. Santykių pradžioje ar ketinant kurti šeimą, partneriai paprastai sako vienas kitam daug gražių žodžių, tačiau vėliau „užmiršta" pasakyti, už ką myli, vertina, yra dėkingi... Tad šis paprastas pratimas padės Jums geriau pažinti savo partnerį, suvokti, kokias sutuoktinio savybes Jūs vertinate labiausiai. Galbūt ir ateityje paskatins nepamiršti kalbėtis apie tai, ką gero ir gražaus, naujo pamatome partneryje, už ką jį vertiname ir mylime.

Taigi, atidžiai pagalvokite ir įvardinkite, kokiomis būsimo sutuoktinio savybėmis Jūs iš tiesų žavitės ir kodėl Jums jos yra svarbios? Įvardinamos įvairios sritys, kad geriau pažintume partnerio asmenybę, išmoktume pastebėti ir vertinti partnerio įvairiapusiškumą. Taigi, įvardinkite šias partnerio savybes:

• Talentai;
• Partnerio išvaizdos ypatumas;
• Sociali (padedanti bendrauti) partnerio savybė, kuria aš žaviuosi;
• Praktinis dalykas, kurį partneris sugeba atlikti;
• Partnerio būdo, charakterio savybė, kuria aš labiausiai žaviuosi;
• Kokia nors man labai svarbi partnerio savybė, išskirianti jį iš daugelio;
• Mano partnerio veikla, kuria aš žaviuosi.

Štai kokias vienas kito savybes išvardino pasirengimo santuokai grupes lankę sužadėtiniai Lina ir Mantas.

Lina vardina šias partnerio savybes:

• Talentai: Manto sukurtas darbas ar meno kūrinys mane džiugina, tarsi papildo tai, ko neturiu aš.

• Partnerio išvaizdos ypatumas, kuris man patinka: „šiltos" akys, „geras" žvilgsnis.

• Sociali (padedanti bendrauti) partnerio savybė, kuria aš žaviuosi: moka užmegzti kontaktą su įvairiais žmonėmis, lengvai bendrauja.

• Praktinis dalykas, kurį partneris sugeba atlikti: turi „auksines rankas", sugeba daug ką atlikti pats.

• Partnerio būdo, charakterio savybė, kuria aš labiausiai žaviuosi: nesugeba ilgai pykti, greitai atleidžia.

• Kokia nors man labai svarbi partnerio savybė, išskirianti jį iš daugelio: sąžiningumas, atvirumas.

• Mano partnerio veikla, kuria aš žaviuosi: atkaklumas ir tikslo siekimas įgyvendinant savo profesinius planus.

Mantas vardina šias Linos savybes:

• Talentai: muzikalumas.

• Partnerio išvaizdos ypatumas, kuris man patinka: gražūs ilgi plaukai.

• Sociali (padedanti bendrauti) partnerio savybė, kuria aš žaviuosi: mokėjimas klausytis.

• Praktinis dalykas, kurį partneris sugeba atlikti: gebėjimas gerai suplanuoti laiką, organizuotumas.

• Partnerio būdo, charakterio savybė, kuria aš labiausiai žaviuosi: tolerancija, pakantumas.

• Kokia nors man labai svarbi partnerio savybė, išskirianti jį iš daugelio: gyvenimas pagal krikščioniškas vertybes.

• Mano partnerio veikla, kuria aš žaviuosi: myli savo darbą, pasišventusi vaikams, su kuriais dirba.

Atsakę į klausimus, sužadėtiniai pasidalino savo atsakymais. Kai kurie atsakymai jiems buvo netikėti, kai kurias savybes buvo sunku greitai įvardinti, nes apie jas net nebuvo pagalvoję.

Atviras pokalbis apie stipriąsias kiekvieno puses, kaip teigė sužadėtiniai, padėjo ne tik geriau suprasti vienas kitą, bet ir pamatyti, kokios judviejų savybės yra panašios, kokios papildančios, ką labiau kiekvienas vertina - išorinius ar vidinius dalykus, kokios savybės yra labiau svarbios, kokios - mažiau. Kad būtų įdomiau, galima šį testą atlikti ir po kurio laiko - metų, dviejų, ir palyginti, kaip keičiasi mūsų požiūriai ir vertinimai.

Santuoka.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Dėl naujų mokesčių – dar nematyta situacija: juos nori priimti visai ne tie, kas parengė (34)

Prieš praėjusią savaitę pristatytą mokesčių reformą sukilo smulkieji verslininkai. Esą...

Bloomberg News

„Bloomberg“ šaltiniai: Kremlius koreguoja planus dėl Ukrainos (1)

Kremlius, stringant rusų bandymams įsitvirtinti mūšio lauke, koreguoja savo planus.

Karo ekspertai: už uždarų durų tarp Putino ir Kinijos vadovo kažkas įvyko (12)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Fausta Marija Leščiauskaitė

Įtakingiausia Šiaurės Korėjos moteris: narkomanė, šaltumu bei negailestingumu pasižymėjusi jau nuo mažens

Kai 2011-aisais mirė Šiaurės Korėjos diktatorius Kim Jong-ilas, šalis ir pasaulis dėjo daug...

Sugrįžta žiemiški orai: prognozuojama net pūga

Antradienio dieną Lietuva atsidurs žemo slėgio sūkurių įtakoje. Nemažai bus tankesnių...

Jankauskas: sunkiais momentais komanda parodė charakterį ir pasiaukojimą

Lietuvos futbolo rinktinė pirmadienio vakarą kontrolinėje akistatoje išvykoje 0:0 išsiskyrė su...

Sniego pilys

Valymas + intymus: namų tvarkytojos papasakojo, kaip atrodo jų darbas rusų oligarchų namuose (3)

Vienoje populiarioje užsienio darbo paieškos svetainėje buvo patalpintas skelbimas, kad plėtros...

Dieviškai žaidęs Lietuvos vartininkas neleido graikams nubausti svečių (6)

Pirmadienį vakare Atėnuose Lietuvos futbolo rinktinė draugiškose rungtynėse 0:0 išsiskyrė su...

Karas Ukrainoje. Netoli Mariupolio – sprogimas Rusijos šaudmenų sandėlyje „Kantri“ Rusija gąsdina „unikaliu ginklu“: sunaikintų net JAV (5)

Ukrainos Slovjansko mieste pirmadienio rytą surengtos Rusijos raketų atakos aukų padaugėjo iki...

„Kas čia vyksta?!“: Maskvos gyventojus nustebino vaizdas danguje (12)

Maskvos gyventojus nustebino keistas vaizdas danguje, jie pastebėjo dūmų sūkurį – juodas dūmų...