Malcolmas Forbesas, žurnalo leidėjas, turtuolis, tvirtina: „Pinigai gyvenime – ne viskas, bet tik tokiu atveju, jei turi jų pakankamai.“
Nusprendėme pasiaiškinti, kaip, mokslo požiūriu, moterys susijusios su pinigais ir kodėl, kuo neturtingesnė šalis, kurioje gyvena ir dirba mergina, tuo labiau ji priklausoma nuo vyro.
© Shutterstock nuotr.

Psichologas Timas Kasseris, kurio specializacija – materializmo vertybės, tyrinėjo lyčių problemas, kurių esmė puikiai perteikia tokia frazė: „Moteriai gyvenime reikalingi keturi gyvūnai: audinė spintoje, „jaguaras“ garaže, tigras lovoje ir asilas, kuris už visa tai moka.“

„Ši citata išreiškia stereotipinį požiūrį, kad kai kurioms moterims reikia tik turtingų vyrų su aukštu socialiniu statusu, – teigia T. Kasseris. – Pasirodo, ši klišė gana ryškiai patvirtina dešimtis psichologinių tyrimų, atliktų įvairiausiose pasaulio šalyse.“

Kai respondentų klausia, kokios partnerio savybės jiems svarbios, moterys kur kas dažniau vyrai teikia pirmenybę turtingumui, ambicingumui ir aukštam statusui.

Įprastai toks noras aiškinamas tuo, kad jis tarsi „įdiegtas“ į moters nervų sistemą evoliucionuojant. Tačiau daugelis feministinės pakraipos mokslininkų nurodo konkrečias kultūrines sąlygas, kurios nesuteikia moterims galimybių savarankiškai patenkinti savo poreikius, užsitikrinti saugumą (na o čia svarbu lėšos).

Tokį požiūrį patvirtinančių įrodymų nebuvo pakankamai, kol nepriklausomi psichologai Timas Kasseris ir Yadika Sharma nerado kultūrinio (ne evoliucinio) paaiškinimo šiam lyčių skirtumui. Jie išanalizavo tikimybę, kad šalies socialiniai ir ekonominiai ypatumai, dėl kurių veikiausiai moterys jaučiasi nesaugios, verčia jas labiau jaudintis dėl potencialių partnerių finansinių galimybių.

Tyrime autoriai rėmėsi duomenų baze, kurioje apie 9 tūkst. vyrų ir moterų (37 kultūrų atstovai) prašė įvertinti, kokiu laipsniu jie norėtų, kad jų potencialūs partneriai turėtų šių savybių: emocinis stabilumas, dorumas, brandumas, religinių pažiūrų ir išsilavinimo panašumas.

Mokslininkai akcentavo tris savybes, kurios padėtų patenkinti partnerio poreikius: perspektyvumą finansinėje srityje, užimamą aukštą socialinę padėtį bei aiškius ambicingumo ir darbštumo požymius.

Norėdami įvertinti moterų saugumo lygį įvairiose kultūrose, tyrėjai rėmėsi JTO duomenų dviem punktais. Visų pirma, moterų laisvė priimti sprendimus dėl vaikų gimdymo, t.y. kiek viena ar kita kultūra leidžia moteriai pačiai kontroliuoti vaikų gimimą ir šeimyninį gyvenimą.
Pavyzdžiui, T. Kasseris ir Y. Sharma tyrė moterų mirtingumą gimdant, aiškinosi, ar moterims prieinamos kontraceptinės priemonės, ar jos apsaugotos įstatymiškai nuo prievartos šeimoje.

Antra, jie vertino, kiek lygios moterų ir vyrų teisės gauti išsilavinimą – skaičiavo, kiek moterų (lyginant su vyrias) moka skaityti, rašyti ir yra baigusios vidurinę mokyklą.

Šalyse, kuriose moterims buvo mažai galimybių mokytis (ir vėliau savarankiškai save išlaikyti), jos kur kas labiau norėjo turėti pasiturintį partnerį nei šalyse, kuriose abiejų lyčių galimybės buvo panašios.

Tose šalyse, kuriose moterys neturėjo per daug teisių kontroliuoti gimstamumą, buvo daugiau suinteresuotų finansiniu partnerio perspektyvumu nei šalyse, kuriose moterys buvo visiškai atsakingos už savo gyvenimą.

Taigi jei moterys turi mažiau šansų gauti išsilavinimą ar savarankiškai kontroliuoti vaikų gimimą, jos mažiau užtikrintos, kad save išlaikys, tad renkasi partnerį su geresne materialine pozicija.
Tad jei moteriai reikia keturių gyvūnų, ji – labai neturtinga moteris, gyvenanti visuomenėje, kurioje nepakanka išteklių ta, kad ji galėtų atsisakyti zoologijos sodo.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kazachstane rastos kapinės pribloškė misijos dalyvius: jau manėme, kad nieko nebus (14)

Laikas čia, Kazachstane, lekia kitaip. Greičiau. Pirmosios dienos pralėkė akimirksniu. Galbūt...

Kovos su išpūstomis kainomis – klientus žada nuo galvos iki kojų aprengti už 15 eurų mados ekspertų vertinimas (71)

Kretingoje įsikūrusi drabužių parduotuvė užsimojo „susprogdinti“ išpūstą drabužių...

Valstybė skolą iš jūsų sąskaitos susigrąžins pati: kiek tai teisėta ir teisinga (284)

Gyventojai reiškia nepasitenkinimą, kad „Sodros“ nurodymu skolos už privalomąjį sveikatos...

Netikėta britų operacija: nerimo būta tokio didelio, kad Rusija skubiai pasiuntė diplomatų (205)

Tai – neeilinė 30 valandų operacija, kurios tikslas buvo Solsberyje nužudyti vieną konkretų...

Palangos paplūdimyje per savaitgalį buvo pasimetę arti pusšimčio vaikų (16)

Palangos ir Šventosios gelbėtojams praėjusį savaitgalį neteko iš vandens traukti...

Balsavimas: nuspręskite, kuris Lietuvos paplūdimys yra pats geriausias (11)

Naujienų portale DELFI vyksta unikalus projektas: „ 100 žingsnių per Lietuvą “, kurio metu...

Dizainerė: interjero mados nesikeičia taip greitai kaip drabužių (1)

Kasmet Milane vykstanti didžiausia pasaulyje interjero dizaino paroda „Salone del Mobile“ traukia...

Kas sieja „valstiečius“ su Matijošaičiu? Atsakymą kauniečiai rado pašto dėžutėse (585)

Kam „valstiečiams“ savo partiniame leidinyje reklamuoti Kauno miesto merą Visvaldą...

Baudos „Bruneros“ dėl maitinimo Dainų šventėje gali siekti 40 tūkst. eurų (48)

Baudos įmonei „Bruneros“ dėl pažeidimų tiekiant maistą Dainų šventės dalyviams gali siekti...

Tragiški vaikų žaidimai su žoliapjovėmis – sužeidimai gali baigtis amputacija ar mirtimi (5)

Medikai perspėjai tėvus – šią vasarą į ligonines vis dažniau vežami vaikai, kurių rankas ar...