aA
Malcolmas Forbesas, žurnalo leidėjas, turtuolis, tvirtina: „Pinigai gyvenime – ne viskas, bet tik tokiu atveju, jei turi jų pakankamai.“
Nusprendėme pasiaiškinti, kaip, mokslo požiūriu, moterys susijusios su pinigais ir kodėl, kuo neturtingesnė šalis, kurioje gyvena ir dirba mergina, tuo labiau ji priklausoma nuo vyro.
© Shutterstock nuotr.

Psichologas Timas Kasseris, kurio specializacija – materializmo vertybės, tyrinėjo lyčių problemas, kurių esmė puikiai perteikia tokia frazė: „Moteriai gyvenime reikalingi keturi gyvūnai: audinė spintoje, „jaguaras“ garaže, tigras lovoje ir asilas, kuris už visa tai moka.“

„Ši citata išreiškia stereotipinį požiūrį, kad kai kurioms moterims reikia tik turtingų vyrų su aukštu socialiniu statusu, – teigia T. Kasseris. – Pasirodo, ši klišė gana ryškiai patvirtina dešimtis psichologinių tyrimų, atliktų įvairiausiose pasaulio šalyse.“

Kai respondentų klausia, kokios partnerio savybės jiems svarbios, moterys kur kas dažniau vyrai teikia pirmenybę turtingumui, ambicingumui ir aukštam statusui.

Įprastai toks noras aiškinamas tuo, kad jis tarsi „įdiegtas“ į moters nervų sistemą evoliucionuojant. Tačiau daugelis feministinės pakraipos mokslininkų nurodo konkrečias kultūrines sąlygas, kurios nesuteikia moterims galimybių savarankiškai patenkinti savo poreikius, užsitikrinti saugumą (na o čia svarbu lėšos).

Tokį požiūrį patvirtinančių įrodymų nebuvo pakankamai, kol nepriklausomi psichologai Timas Kasseris ir Yadika Sharma nerado kultūrinio (ne evoliucinio) paaiškinimo šiam lyčių skirtumui. Jie išanalizavo tikimybę, kad šalies socialiniai ir ekonominiai ypatumai, dėl kurių veikiausiai moterys jaučiasi nesaugios, verčia jas labiau jaudintis dėl potencialių partnerių finansinių galimybių.

Tyrime autoriai rėmėsi duomenų baze, kurioje apie 9 tūkst. vyrų ir moterų (37 kultūrų atstovai) prašė įvertinti, kokiu laipsniu jie norėtų, kad jų potencialūs partneriai turėtų šių savybių: emocinis stabilumas, dorumas, brandumas, religinių pažiūrų ir išsilavinimo panašumas.

Mokslininkai akcentavo tris savybes, kurios padėtų patenkinti partnerio poreikius: perspektyvumą finansinėje srityje, užimamą aukštą socialinę padėtį bei aiškius ambicingumo ir darbštumo požymius.

Norėdami įvertinti moterų saugumo lygį įvairiose kultūrose, tyrėjai rėmėsi JTO duomenų dviem punktais. Visų pirma, moterų laisvė priimti sprendimus dėl vaikų gimdymo, t.y. kiek viena ar kita kultūra leidžia moteriai pačiai kontroliuoti vaikų gimimą ir šeimyninį gyvenimą.
Pavyzdžiui, T. Kasseris ir Y. Sharma tyrė moterų mirtingumą gimdant, aiškinosi, ar moterims prieinamos kontraceptinės priemonės, ar jos apsaugotos įstatymiškai nuo prievartos šeimoje.

Antra, jie vertino, kiek lygios moterų ir vyrų teisės gauti išsilavinimą – skaičiavo, kiek moterų (lyginant su vyrias) moka skaityti, rašyti ir yra baigusios vidurinę mokyklą.

Šalyse, kuriose moterims buvo mažai galimybių mokytis (ir vėliau savarankiškai save išlaikyti), jos kur kas labiau norėjo turėti pasiturintį partnerį nei šalyse, kuriose abiejų lyčių galimybės buvo panašios.

Tose šalyse, kuriose moterys neturėjo per daug teisių kontroliuoti gimstamumą, buvo daugiau suinteresuotų finansiniu partnerio perspektyvumu nei šalyse, kuriose moterys buvo visiškai atsakingos už savo gyvenimą.

Taigi jei moterys turi mažiau šansų gauti išsilavinimą ar savarankiškai kontroliuoti vaikų gimimą, jos mažiau užtikrintos, kad save išlaikys, tad renkasi partnerį su geresne materialine pozicija.
Tad jei moteriai reikia keturių gyvūnų, ji – labai neturtinga moteris, gyvenanti visuomenėje, kurioje nepakanka išteklių ta, kad ji galėtų atsisakyti zoologijos sodo.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Senųjų mafijų veikimo principai: nuo spirito kontrabandos iki plano pakeisti legendomis apipintą Palangą (4)

Pilis primenantys namai, prabangūs automobiliai ir iš tolo tviskantys auksiniai papuošalai – tai...

Sudėtingas Nausėdos sprendimas – ar bus nueita Grybauskaitės pėdomis (101)

Susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus likimas tik gilina konfliktą tarp prezidento Gitano...

Prieš karines pratybas – gėdingos Rusijos laivo nesėkmės (550)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas apsilankė aneksuotame Sevastopolyje, kur sausio 9-ąją vyko...

Vėžį įveikęs Šarūnas turi gerą žinią kitiems onkologiniams pacientams: čia galite sulaukti pagalbos (11)

„Tai man nutiko jauname amžiuje. Vadinasi, studentiškų metų nepraleidau klubuose su cigarete...

Vestuvėse užduotas svečio klausimas apie jaunąją suglumino – salėje kelias sekundes įsivyravo tyla (92)

Šiais laikais susituokus išsiskiria kas antra pora ir šis skaičius nuolat kyla. Santuoka XXI...

Artėjant rinkimams prastos žinios „valstiečiams“: apklausa parodė, ką žmonės mano apie Vyriausybę (411)

Kaip rodo naujausios atliktos gyventojų apklausos, pastarąjį mėnesį labiausiai traukėsi Lietuvos...

Iranas atšaukė savo sprendimą Ukrainos lėktuvo juodąsias dėžes perduoti Kijevui (15)

Irano valdžia atšaukė savo sprendimą, apie kurį buvo paskelbusi šeštadienį: Teheranas...

Giedrius Drukteinis

Kitiems šypsena netinka, o tau – tinka?

Jei palygintumėme Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios signatarų nuotraukas, tarp jų lengvai...

Kijeve atsisveikinama su Irane įvykusios aviakatastrofos aukomis (31)

Kijevo Borispolio oro uoste vyksta atsisveikinimo su žuvusiais Irane numušto Ukrainos aviakompanijos...

Ši baisi liga prasideda staigiu ir nepakeliamu skausmu viršutinėje pilvo dalyje: susirgusiųjų mirtingumas daugiau nei didelis (12)

Ne veltui nuolat girdime perspėjimus apie saikingą alkoholio vartojimą: mėgstantys pakelti...