aA
Prabėgus dešimčiai metų po veikalo „Rūšių kilmė“ leidimo 1859 metais, Darvinas ėmė tirti seksualinės atrankos principus ir rengti knygą „Žmogaus kilmė ir lytinė atranka“. Deja, jis negalėjo surasti pakankamai duomenų savo teorijai, kad šviesūs plaukai turi įtakos seksualinei atrankai, ir šį tyrimą turėjo nutraukti. Šiandien egzistuoja daugybė teorijų apie šviesių plaukų evoliuciją.
Blondinė
© Corbis

Genetikos mokslas debatus pastūmėjo dar toliau. Žmogaus plaukų spalvų tyrimai parodė, kad daugiausia už juos atsakingos yra genų mutacijos, susijusios su melanino pigmentų sinteze. Individai, pasižymintys mažesniu melanino pigmento, vadinamo eumelaninu, lygiu, yra linkę turėti šviesius plaukus.

Nėra vieno geno mėlynoms akims ir šviesiems plaukams, tačiau šios adaptacijos dažnai randamos kartu, kadangi genai šioms savybėms yra arti vienas kito toje pačioje chromosomoje.

Buvo manoma, kad šviesūs plaukai ir mėlynos akys, kuria pasižymi europidai, yra ne per seniausia adaptacija, atsiradusi apytikriai prieš vienuolika tūkstančių metų. Manoma, kad šios savybės išsivystė tarp šiaurės europinių genčių paskutiniojo ledynmečio pabaigoje. Nors tiek natūrali, tiek seksualinė atranka suvaidino savo vaidmenį mėlynakių blondinų evoliucijoje, veikiausiai pirminis faktorius buvo seksualinė atranka.

Kalbant apie natūralią atranką, depigmentacija leidžia didesnį ultravioleto B (UVB) spindulių poveikį odai, kurio reikia sintezuoti provitaminui D3. Šiaurinėje Europoje mažiau saulės šviesos valandų, palyginti su Afrika, taigi teorija sako, kad gentys, migravusios į Europą, patyrė genetinę mutaciją, kurios pasekmė – odos ir plaukų depigmentacija.

Seksualinė atranka turėjo būti galinga varomoji šiaurės europiečių evoliucijos jėga.

Moteris
© Corbis

Vėlyvojo paleolito moterys pietų Europoje ir Afrikoje galėjo ieškoti maisto ir prasimaitinti pačios bei pamaitinti vaikus, o vyrai kartais papildydavo jų mitybą mėsa. Šiaurės Europoje, kur ledynai dengė daug teritorijos, žmonės buvo priklausomi nuo mėsos. Vyrų būriai eidavo medžioti bizonų ar mamutų. Medžioklės buvo pavojingos, neretai baigdavosi žūtimis. Teigiama, kad tas laikas buvo intensyvios seksualinės konkurencijos tarp moterų metas, kadangi jų skaičius viršijo vyrų.

Tuo laiku daugiau moterų nei vyrų likdavo be poros, taigi moterys turėjo varžytis dėl vyrų ir dėl atitinkamos mėsos dalies. Teorija byloja, kad galėdami rinktis, paleolito vyrai rinkdavosi blondines, kurios išsiskyrė iš savo konkurenčių.

Be to, dar prieš tai, kai buvo išrastas peroksidas, šviesūs moterų plaukai galėjo būti interpretuojami kaip tikras jaunystės ir reprodukcinės sveikatos požymis. Taip yra todėl, kad moterys po menopauzės retai kada išsaugo savo jaunatviškas sruogas ir galiausiai virsta žilomis damomis.

Įdomu tai, kad aborigenų gentyse nepriklausomai nuo šiauriečių išsivystė moterys šviesiais plaukais. Kadangi taip nutiko aplinkoje, nestokojančioje UVB, manytina, kad seksualinė atranka buvo svarbesnė nei natūrali atranka. Tačiau kai kuriose pasaulio dalyse, pavyzdžiui, centrinėje Afrikoje, mutacijos, nulemiančios kūdikio albinizmą (arba ryškią depigmentaciją) gali sukelti baimę, paskatinti prietarus ir kartais net kūdikio nužudymą. Spalvinės mutacijos gali plisti tik populiacijose, kuriose jos pageidaujamos ir kuriose jų naudai veikia seksualinė atranka.

Daugiau moterų nei vyrų gimsta šviesiais plaukais, ir šviesūs plaukai suaugus yra geros moterų fizinės būklės indikatorius seksualinei atrankai. Europidžių šviesiaplaukių organizme estrogeno kiekis paprastai aukštesnis nei brunečių, jos paprastai demonstruoja kitas savybes (rodančias mažą testosterono lygį), kurios geidžiamos vyrų, pavyzdžiui, smulkesni veido bruožai, mažesnės nosys, žandikaulis, siauri pečiai, lygi oda ir mažiau kūno plaukų, vaikiškas elgesys, pasireiškiantis didžiule energija ir žaismingumu.

Pora
© Corbis

Kita galima priežastis, dėl ko šiauriečiai džentelmenai rinkosi blondines, yra tėvystės užtikrinimas. Šviesių plaukų ir žydrų akių genas recesyvinis, o tai reiškia, kad abiem tėvams būtina turėti tuos genus, kad jie atsispindėtų atžaloje. Taigi viena teorija sako, kad žydraakiai vyrai renkasi žydrų akių moteris, kadangi jie nori būti tikri dėl tėvystės. Žydrų akių vyras, pasirinkęs rudakę moterį, nebus toks tikras, kad rudakis kūdikis – jo vaikas, ir todėl jam kils klausimas, ar vaikas vertas mamuto gabalo, dėl kurio jis rizikavo savo gyvybe.

Tai padėtų paaiškinti blondinų vyrų egzistavimą. Šviesūs vyrų plaukai nekoreliuoja su estrogeno lygiu taip, kaip moterims, ir nėra jo geros fizinės būklės indikatorius. Moterys nesirenka pagal fizinę išvaizdą taip, kaip vyrai. Jei moteris rinksis šviesiaplaukį vyrą, jis turi sugebėti ją aprūpinti (mamutu), kadangi vien jo šviesių plaukų tam neužtenka.

Neatrodo, kad nuo paskutinio ledynmečio blondinės būtų praradusios savo populiarumą. Tyrimai teigia, kad blondinės dažniau pasirodo ant „Playboy“ nei ant moterų žurnalų viršelių, ir blondinių procentas bet kokiuose žurnaluose viršija jų procentą normalioje populiacijoje.

Todėl galima daryti prielaidą, kad atranka, suformavusi vakariečių moterų grožio standartus vėlyvojo paleolito metu, galioja ir dabar. Taip galėtų būti paaiškinama ir nesibaigianti vyrų simpatija blondinėms.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kokias karines pajėgas iš tikrųjų turi Iranas? Mini „galingą ir baimę sėjantį ginklą“ (96)

Po Qasemo Soleimani nužudymo drastiškai padidėjus Jungtinių Valstijų ir Irano konflikto...

Svajonių darbą galima rasti ir Lietuvoje: dirba keturias dienas per savaitę, tik su viena sąlyga (37)

Lietuvoje specialistai tampa vis reiklesni – vien tik geras atlyginimas „nebepaperka”...

Orai: žiemos nematyt (19)

Sekmadienį šiauriau Lietuvos slinks ciklonas. Šio sūkurio įtaka šalies orams bus nedidelė, tad...

Moteriškas kerštas: mamytė nori pašėlti, jeigu nori ir tu, – paskambink (112)

Daugybę kartų administracine tvarka bausta, kartą dėl smurto teista ir jau areštinės gultą...

Po Meksiką keliavusi lietuvių šeima: čia patyrėme tai, ko net nesusapnuotum (136)

Neseniai iš kelionės po Kenijos safarius grįžusi Marijos ir Algirdo Vaičaičių šeima trumpam...

Mūšis, apie kurį meluojama iki šiol: kodėl sovietai net kelis mėnesius nedrįso įžengti į Klaipėdą (1089)

Klaipėda – vienintelis Lietuvos miestas, kurį sovietai užėmė 1945-aisiais. Tam tikra...

Iš Dakaro sugrįžę Žala ir Juknevičius pažadų apie startą kitąmet nedalija: laukia namų darbai

Po daugiau nei dviejų savaičių Saudo Arabijoje, kur šiemet vyko Dakaro ralis, į Lietuvą...

Karališkieji rūmai: princas Harry su Meghan oficialiai lieka be titulo, lėšų ir turės grąžinti pinigus už būstą (234)

Nuo pavasario princas Harry ir Meghan neteks lėšų, skirtų vykdyti karališkąsias pareigas, ir...

Gediminas Jankauskas. Net popiežiai mėgsta tango ir futbolą (22)

2013 metų kovą viso krikščioniško pasaulio dėmesys buvo nukreiptas į Vatikaną, o reportažuose...

Ryškėja „Eurovizijos“ atrankos lyderiai, keliaujantys į pusfinalį: 6 dalyviai ištarė „sudie“

Šį šeštadienį suskambo jau antroji „ Eurovizijos “ nacionalinės atrankos „Pabandom iš...