Jūsų mėgiamas posakis yra – meilė - tai valios aktas. Tai skamba man gana neįprastai, todėl norėčiau pasiginčyti su jumis. Žodis „valia“ man yra pažįstamas. Būdama pionierė dažnai girdėdavau, kad reikia ugdyti valią. Taigi tai ir dariau.
Pora
© Shutterstock nuotr.

Labai nemėgau gazuoto vandens "Vytautas", taigi pasižadėjau sau kasdien išgerti po stiklinę. Dar po maudynių duše apsiliedavau šaltu vandeniu. Tai davė rezultatų - šiandien galiu beveik nesiraukydama gerti šį mineralinį vandenį ir maudytis šaltame vandenyje. Bet nepamėgau ir nepamilau to.

Panaudodama valios aktą, galiu šypsotis bjauriam viršininkui ar klientui. Ypatingai dažnai naudoju valios aktą, kai tenka bendrauti su nemielu klientu. Kartais po tokio pokalbio didžiuojuosi savimi, kad išlikau mandagi. Kartu jaučiuosi išsekusi.

Tačiau bandau įsivaizduoti - kaipgi valios aktu prisiversti pamilti tokį klientą? Aš manau, kad tai neįmanoma. Jį galima tik pakęsti, ir tai ribotą laiko tarpą. Mūsų močiutės buvo kantresnės šeimoje negu mano karta. Bet turbūt ir jos tik priprasdavo prie nemylimo vyro, susitaikydavo su savo dalia ir rasdavo malonumų ir meilės kitur, gal vaikuose, gal religijoje.

Taigi mano tezė - "Širdžiai neįsakysi". Paprieštaraukite, Vaida.

Atsako psichologė Vaida Platkevičiūtė

Labai dėkui už klausimą, kuris leidžia eiti į dialogą su skaitytojais. Tai bus puiki galimybė aiškiau atskleisti, kokią informaciją noriu perduoti tuomet, kai rašau, jog meilė yra valios aktas. Iš jūsų pasidalinimo suprantu, kad šį sakinį priimti nelengva, juo labiau, kad žodis “valia” gali kelti pačias įvairiausias asociacijas, nebūtinai tas, apie kurias rašau.

Taigi prieštarauti man šį kartą neišeis, nes jūsų aprašyti dalykai kiek skiriasi nuo valios naudojimo jau sukurtame vyro ir moters santykyje. Tai, kad šis ryšys gimsta širdyje, paneigti neįmanoma. Jis gali atsirasti palaipsniui, gali vystytis iš lėto, tačiau anksčiau ar vėliau apsigyvena čia. Tačiau kuomet aš kalbu apie meilę kaip apie valios aktą, galvoje turiu ne įsimylėjimo laiką ir net ne laiką, kuomet du žmonės yra kartu dėl to, kad vienas kitam yra reikalingi.

Tiek vienas, tiek antras santykių variantas yra labai laikinas ir nepriklausantis nuo asmens. Manau, jog jiems išties galima taikyti posakį “širdžiai neįsakysi”. Susižavėjimo, įsimylėjimo etapui būdingi du dalykai: erotinis potyris ir laikinumas. Tai jausmas, kurio pagrindas yra kūnų bendrystė arba jos troškimas.

M. Scott Peck savo knygoje “Nepramintuoju taku”, mini, kad vienas iš kriterijų, kurie kalba, jog įsimylėjimas nėra tapatus meilei yra tas, jog vaikų, senelių, draugų (jei jie tik draugai), mes neįsimylime. Ši būsena yra būdinga tik vyrui ir moteriai, sąmoningai ar nesąmoningai suvokiantiems vienas kitą kaip potencialius partnerius lytinei sueičiai.

Be to, kaip jau minėjau, tai yra jausmas, kuris visada yra laikinas. Įsimylėjimas praeina. Taigi įsimylėjimas yra pirmasis santykių laiptelis, ant kurio pastovėjus kurį laiką, reikia arba lipti aukščiau, arba nulipti. Žmonės, kurie vyro ir moters artumą suvokia tik kaip šį jausmą, dažniausiai pasitraukia iš santykio, nes esamą būseną interpretuoja kaip pasibaigusią meilę.

Antras laiptelis būtų pasirinkimas būti su kitu, nes jis yra: geras, mylintis, švelnus, padedantis, leidžiantis gerai jaustis ir panašiai. Bendriau tariant, renkamės kitą tol, kol jis tenkina mūsų poreikius, gyvena dėl mūsų, atitinka mūsų viziją, lūkesčius. Net jei šioje fazėje žmonės paprastai pasirenka santuoką, ji nereiškia tikrojo, valingo įsipareigojimo vienas kitam. Čia galima irgi naudoti posakį “širdžiai neįsakysi”. Jei jos troškimai yra nepatenkinami, meilė vėl miršta.

Tiek stovint ant pirmojo, tiek stovint ant antrojo santykių laiptelio žmogus patiria kalis dalykus. Jis yra priklausomas, pirmuoju atveju nuo jausmo, antruoju – nuo kito geros valios ir gebėjimo tenkinti jo poreikius. Kita vertus, abi šios būsenos yra laikinos. Įsimylėjimas visuomet baigiasi, kaip ir gebėjimas patenkinti vis didėjančius ir besikeičiančius kito lūkesčius pamažu blėsta.

Trečias momentas, nei vienu, nei kitu atveju žmogus neturi galimybės veikti ar kaip nors kitaip daryti įtaką santykiams, tai reiškia, jog jis nėra valingas, galintis ką nors keisti. Jis yra gavėjas, laukiantysis ir vartojantis tai, kas jam duodama. Ir nei vienu, nei kitu atveju tai nėra tvari, stabili būsena.

Meilė yra trečiasis santykių laiptelis. Ji gali atsirasti pamažu, lipant nuo pirmojo, ant antrojo, nuo antrojo ant trečiojo. Gali atsirasti pirmąjį peržengus. Visgi tai atėjimas iki širdies. Vietos, kurioje vyksta pasirinkimas: mylėti ar ne. Ir tai yra pagrindinis meilės išeities taškas. Sąmoningas apsisprendimas mylėti kitą žmogų ne tik dėl savęs, bet ir dėl jo paties, dėl jo augimo ir mylėti visokį. Kartais tokiame santykyje yra jausmo, kartais vienas kito naudojimo, tačiau yra labai aiški kryptis: apsisprendimas mylėti kitą net ir tada, kai apleis emocijos, ar kai kitas bus nepajėgus ką nors duoti.

Kai kalbu apie meilę kaip apie valios aktą, tai turiu galvoje, kad ilgalaikiame santykyje, santuokoje dažnai patiriamas laikas, kai lieka tik žinojimas ir prisiminimas apie duotus žodžius. Ir tai turėtų būti meilės santykio pagrindas. Tikrai lengviau mylėti, kai yra jausmas ir kai kitas leidžia patirti jo dosnumą. Tačiau tai nėra meilės centras. Meilė yra veiksmas, kurį kitas turi jausti. Ji pasižymi noru duoti arba bent jau bandymu duoti, ir išlaukimu, kai kitas neatsilygina tuo pačiu. Tai yra gebėjimas kurti santykį ar drąsa paklausti savęs, ką galiu padaryti, kad meilės santykyje būtų daugiau. Trumpiau tariant, valingas, nuo asmens pasirinkimo, o ne nuo aplinkybių priklausantis aktas.

Kaip matote, tai nėra bandymas priversti save neprasmingai veiklai ar santykiui, kuriam nuo pat pradžių nesinori savęs dovanoti. Tai yra ištikimybė jau padarytam apsisprendimui, net ir tada, kai neliks jausmo ar kai pačiam teks nueiti didesnį atstumą kito širdies link. Tai yra žinojimas, kad aš taip pat galiu kurti santykius, o ne tik reaguoti į esamas aplinkybes.

Sakyčiau, jog valios pasireiškimas geriausiai atsispindi bažnytinės santuokos priesaikos žodžiuose: „...prisiekiu visada būti tau ištikimas: kai laimė lydės ar vargas suspaus, kai sveikata tvers ar ligos suims,- visą gyvenimą tave mylėsiu ir gerbsiu”. Tai yra pasiryžimas mylėti nepriklausomai nuo to, kas atsitiks gyvenime. Norint, kad šis pasižadėjimas taptų realybe, valia yra būtina. Nes jei santykis remsis vien jausmu ar kito dovanomis, liks tik apgailėti ir ieškoti kito, ir vėl laikino santykio.

Nuoširdžiai
Vaida

***************************************************************
Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paulius Motiejūnas – apie Jasikevičių ir „Žalgirio“ planus: gerai, kai kampų nereikia gludinti iš naujo (3)

„Hipotetiškai galvokime, kad Šarūnas Jasikevičius lieka ir mes dirbsime toliau“, –...

Dėl šių susirgimų vos telpa į ligonines: pats metas į kebabus ir šašlykus pažiūrėti kitomis akimis (2)

Vasaros metu poliklinikose – apsinuodijusių žmonių antplūdis. Dėl netinkamo temperatūrinio...

Vadina cinišku susidorojimu: priežastis atimti darbą – teatro dulkės (37)

Skandalas Nacionaliniame Kauno dramos teatre. Informavęs apie 45 proc. nedarbingumo lygį, garsus...

Ekspertas apie dar vieną atostogautojų fiasko Vilniaus oro uoste: šių oro linijų skrydžiai – lyg tiksinčios bombos (95)

Sekmadienio rytą, birželio 24 d. Vilniaus oro uoste daugiau nei 14 valandų įstrigę keleiviai...

Už biudžeto lėšų švaistymą FNNT siūlo skirti tūkstantines baudas (14)

Pavasarį registruotos Administracinių nusižengimų kodekso pataisos Finansinių nusikaltimų...

Druskininkuose mįslingai dingo vyras: ant kojų sukeltos gausios pareigūnų pajėgos (24)

Druskininkų policija prašo visuomenės pagalbos, paslaptingai dingo vyriškis. Paaiškėjo, kad...

Grandiozinis renginys, į kurį grįžta ir emigrantai iš viso pasaulio: bilietai tiesiog šluojami (3)

Jau birželio 30 d. Lietuvoje prasidės jubiliejinė, 20-oji, Dainų šventė .

Džiaugiasi didesniu į Lietuvą atvykusiųjų skaičiumi: ar tai – grįžtantys lietuviai? (11)

Nors šių metų gegužę pirmą kartą nuo 2004-ųjų į Lietuvą atvyko daugiau žmonių, nei...

Kalėjimų auditas parodė: neveikia ryšio blokavimo sistema, daugėja mobiliųjų, iššvaistyti pinigai (16)

Daugiau nei milijoną eurų kainavusi ryšio blokavimo sistema Alytaus pataisos namuose iki šiol...

Pridėtinio cukraus yra daugybėje kasdieninių produktų: kaip jų atsisakyti, kad organizmo neištiktų šokas? (9)

Siekiantys gyventi sveikiau žino, kad vienas pagrindinių sveikos mitybos principų – pridėtinio...