Kodėl dauguma savižudžių sprogdintojų yra musulmonai, gražūs žmonės turi daugiau dukterų, žmonės yra iš prigimties poligamiški, lytinis priekabiavimas nėra būdingas tik vienai lyčiai, o blondinės yra patrauklesnės.
Ilgakojė
© Corbis
Žmogaus prigimtis yra vienas iš tokių dalykų, apie kuriuos visi kalba, bet niekas nieko tiksliai pasakyti negali. Kaskart kai įsimylime, ginčijamės su antrąja puse, nusimename dėl imigrantų antplūdžio savo valstybėje ar einame į bažnyčią, iš dalies elgiamės kaip žmogiškos išvaizdos gyvūnas su savita prigimtimi – žmogiška prigimtimi.

Tai reiškia du dalykus: pirma, mūsų mintys, jausmai ir elgesys priklauso ne tik nuo mūsų asmeniškos patirties bei gyvenimo aplinkos, bet ir nuo to, kas mūsų protėviams nutiko prieš milijonus metų. Antra, mūsų mintys, jausmai ir elgesys iš esmės yra bendri visiems vyrams ir moterims, nepriklausomai nuo, atrodytų, be galo didelių kultūrinių skirtumų.

Žmogaus elgesys – tai įgimtos žmogaus prigimties ir įgytos asmeninės patirties bei aplinkos bendras produktas.

Šį kartą jums pateikiame straipsnių seriją, kur daugiau dėmesio kreipsime į biologinių veiksnių įtaką mūsų elgesiui, nes dauguma mokslininkų sociologų aiškina žmogaus elgesį manydami, jog evoliucija baigėsi ties kaklu, o beveik visas elgesys priklauso tik nuo aplinkos ir patirties.

Ir priešingai – evoliucijos psichologai žmogaus prigimtį vertina kaip psichologinių adaptavimųsi rinkinį, kuris dažnai pasąmoningai padeda mums spręsti išlikimo ir reprodukcijos klausimus sukurdamas išankstinį nusistatymą ar jausmus vienu ar kitu atžvilgiu. Mūsų noras valgyti saldų ar riebų maistą yra evoliucijos metu atsiradęs psichologinis mechanizmas. Mes sąmoningai nesirenkame mėgti saldaus ir riebaus maisto: jis mums tiesiog skanus.

Kai kurių idėjų, išdėstytų šioje straipsnių serijoje prasmė mums gali pasirodyti amorali, prieštaraujanti mūsų idealams ar įžeidžianti. Bet mes šias idėjas išdėstome dėl to, kad jos teisingos, patvirtintos rašytiniais moksliniais įrodymais. Patiks jums tai ar ne, bet žmogiška prigimtis tiesiog nėra politiškai korektiška, konstatuoja Psychologytoday.com.

I DALIS. Vyrams patinka žavingos blondinės (o moterys nori taip atrodyti)

Dar gerokai prieš atsirandant televizijai – XV ir XVI a. Italijoje, o kitur galbūt net ir prieš du tūkstantmečius – moterys šviesino plaukus. Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad Irane, kur vakarietiškos kultūros ir žiniasklaidos įtaka ribota, moterys savo figūros išvaizda ir svorio metimu susirūpinusios labiau nei amerikietės. Vargu ar šiuolaikinio Irano bei viduramžių Italijos moterų norus ir polinkius galima priskirti žiniasklaidos įtakai.

Moterų noras atrodyti kaip Barbėms – jaunai, su siauru liemeniu, didelėmis krūtimis, ilgais šviesiais plaukais bei mėlynomis akimis – yra tiesioginis, realistiškas ir adekvatus atsakas vyrų norui poruotis su moterimis, kurios atrodo kaip barbės. Kiekvieną šių bruožų galima paaiškinti laikantis evoliucinės logikos.

Vyrams labiau patinka jaunesnės moterys dėl to, kad jos yra sveikesnės už vyresnes. Vienas tikslus sveikatos požymis yra fizinis patrauklumas. Kitas požymis – plaukai. Sveikų moterų plaukai būna blizgantys, o ligotų žmonių plaukai blizgesio netenka. Plaukai auga lėtai, todėl pečius siekiantys plaukai gali papasakoti kelių metų trukmės moters sveikatos istoriją.

Taip pat visi vyrai labiau mėgsta moteris, kurių liemens ir klubų apimties santykis yra mažas. Tokios moterys yra sveikesnės ir vaisingesnės už kitas, joms lengviau pastoti ir susilaukti vaiko jaunesniame amžiuje, nes jų organizme būna didesnis kiekis reprodukcinių hormonų. Todėl vyrai pasąmoningai ieško sveikesnių, vaisingesnių moterų, o ne tiesiog lieknų moterų su siaurais liemenimis.

Iki pat šių dienų evoliucinė psichologija negalėjo paaiškinti, dėl ko vyrams patinka moterys su didelėmis krūtimis, nes nuo moters krūtų dydžio nepriklauso jų gebėjimas išskirti pieną. Bet Harvardo universiteto (JAV) antropologas Frankas Marlowe tvirtina, jog didesnės, todėl sunkesnės krūtys su amžiumi nukara labiau nei mažos krūtys. Todėl, kai krūtys būna didelės, vyrams paprasčiau iš akies nustatyti moters amžių (ir jų reprodukcinę vertę) – o tai reiškia, kad vyrai teiks pirmenybę moterims su didesnėmis krūtimis.

Taip pat gali būti, kad vyrams moterys su didelėmis krūtimis patinka dėl tos pačios priežasties, kaip ir moterys lieknomis talijomis. Neseniai atlikus Lenkijos moterų tyrimą nustatyta, kad moterys su didelėmis krūtimis ir siaurais liemenimis yra pačios vaisingiausios (moterų vaisingumas vertintas pagal dviejų lytinių hormonų estradiolio ir progesterono koncentracijas).

Šviesūs plaukai išsiskiria tuo, kad jų spalva bėgant metams labai aiškiai keičiasi. Paprastai jaunos šviesiaplaukės panelės tampa moterimis su kaštoniniais plaukais. Todėl vyrai, linkę poruotis su šviesiaplaukėmis, pasąmoningai stengiasi poruotis su jaunesnėmis (todėl, paprastai sveikesnėmis bei vaisingesnėmis) moterimis. Tai, kad šviesiaplaukių daugiausia Skandinavijoje ir Šiaurės Europoje, nėra sutapimas – tai tikriausiai buvo alternatyvus būdas moterims, kurių kūnus slėpė storas rūbų sluoksnis, parodyti savo amžių.

Mėlynakės neturėtų labai skirtis nuo rudakių ar žaliaakių. Tačiau teikiama pirmenybė mėlynakiams atrodo, yra universali ir nepaneigiama – ir vyrams, ir moterims. Vienas iš galimų paaiškinimų – kad žmogaus akių vyzdžiai išsiplečia jam pamačius ką nors, kas jam patinka. Pavyzdžiui, moterų ir naujagimių (bet ne vyrų) vyzdžiai išsiplečia pamačius kūdikį.

Vyzdžių išsiplėtimas – nešališkas susidomėjimo ženklas. o vyzdžių dydį lengviausia pamatyti, kai akies rainelės yra mėlynos. Mėlynakiai žmonės vertinami kaip patrauklūs poravimosi partneriai dėl to, kad su jais bendraujant lengviausia pasakyti patinkame jiems ar ne.

Ironiška, kad nė vienas iš aukščiau išvardintų dalykų šiais laikais nebegalioja. Dėl veido patempimų, riebalų nusiurbimų, krūtų didinimo, plaukų dažymo ir kontaktinių lęšių bet kuri moteris, nepriklausomai nuo amžiaus, gali turėti daug bruožų, būdingų idealiam moteriškam grožiui.

Ir vyrai pakliūna į šias apgavystės pinkles. Vyrai sąmoningai gali suprasti, kad didelė dalis blondinių su didelėmis, standžiomis krūtimis iš tikrųjų nėra penkiolikmetės, bet jos vis tiek jiems patrauklios, nes evoliucijos sukurtus psichologijos mechanizmus apgauna šiuolaikiniai išradimai, kurių protėvių aplinkoje nebuvo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (13)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (427)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (439)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (431)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (6)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (11)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (36)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (403)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (33)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (12)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...