Kodėl dauguma savižudžių sprogdintojų yra būtent musulmonai? Oksfordo universiteto sociologas Diego Gambetta teigia, kad savižudiški sprogdinimai ne visuomet turi religinių priežasčių, bet jei sprogdinime yra religinis atspalvis, sprogdintojas visais atvejais bus musulmonas, rašo psychologytoday.com. Kodėl taip yra?
Pavojaus signalas
© Corbis
Kodėl islamas yra vienintelė religija, kuri savo sekėjus skatina savo gyvybės kaina sprogdinti kitus žmonės?

Evoliucinės psichologijos požiūriu, stebinantis atsakymas šiuo atveju yra toks: musulmonų savižudiški sprogdinimai gali neturėti nieko bendro su islamu ir Koranu (nors islame ir yra dvi religinės linijos). Šie sprogdinimai gali neturėti nieko bendro su religija, politika, kultūra, rase, etnine priklausomybe, kalba ar geografiniu regionu. Žiūrint iš evoliucinės psichologijos pusės, atsakymas į šį, kaip ir į daugelį kitų klausimų, slypi sekse (arba, šiuo atveju, jo nebuvime).

Islamas nuo kitų didžiųjų religijų išsiskiria tuo, kad jis toleruoja poliginiją. Leidžiant keletui vyrų monopolizuoti visas moteris ir tokiu būdu atimant galimybę kai kuriems vyrams daugintis, poliginija sukuria laisvų moterų trūkumą. Jei 50 proc. vyrų turėtų po dvi žmonas, kiti 50 proc. vyrų apskritai neturėtų žmonų.

Taigi poliginija sukuria konkurencinį spaudimą vyrams, ypač žemos socialinės padėties jauniems vyrams. Todėl didėja tikimybė, kad jauni vyrai sau poravimosi partnerių ieškos prievartiniais būdais. Taip darydami jie nedaug ką tepraranda ir gali gauti daug, lyginant su vyrais, kurie jau turi savo žmonas.

Visose bendruomenėse poliginija didina vyrų agresyvumą, didina nužudymų ir išprievartavimų kiekį, net ir atsižvelgus į tokius aiškius veiksnius, kaip ekonominis išsivystymas, ekonominė nelygybė, gyventojų tankumas, demokratiškumo lygis bei politiniai regiono veiksniai.

Tačiau pati poliginija yra nepakankama priežastis sprogdinti savo gyvybės kaina. Piečiau Sacharos dykumos esančios afrikiečių bendruomenės ir Karibų salų bendruomenės yra kur kas labiau poliginiškos nei musulmonų tautos Šiaurės Afrikoje ir Vidurio Azijoje. Ir šiose bendruomenėse agresija yra labai ryški. Piečiau Sacharos esančiose Afrikos valstybėse dažni ilgi ir žiaurūs civiliniai karai – bet savižudžių sprogdintojų ten nėra.

Kitas svarbus veiksnys yra kiekvienam kankiniui islamo žadamos anapus laukiančios 72 nekaltos mergelės. Galimybė vien sau turėti tiek daug nekaltų mergelių galbūt nėra tokia viliojanti bet kuriam vyrui, kuris gali poruotis bent su viena moterimi – ką griežta monogamija beveik garantuoja.

Tačiau tokia galimybė yra labai patraukli kiekvienam, kam tenka susidurti su niūria tapimo visišku reprodukciniu nevykėliu tikimybe.

Poliginijos ir pažado, kad dausose laukia didžiulis nekaltų mergelių haremas, derinys yra pakankama priežastis, dėl kurios daug jaunų musulmonų vyrų apsisprendžia mirti kartu nusinešant ir kitų žmonių gyvybes.

Su tuo dera ir paaiškinimas visų savižudžių sprogdintojų gyvenimo istorijų duomenys: visi jie yra ženkliai jaunesni nei yra vidutinis musulmonų visuomenės narių amžius, ir netgi jaunesni už vidutinį kitų ekstremistinių (ne savižudiškų) politinių Islamo organizacijų (pvz., "Hamas", "Hezbollah") narių amžių. Be to, beveik visi savižudžiai neturi sutuoktinių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (6)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (390)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Gyvai / Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą ištiko krachas, greičiausias buvo Juknevičius (398)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (395)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (5)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai (2)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (34)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (378)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (31)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (10)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...