aA
Jau apie 25 metus (nuo 1990 m.) Lietuvoje kasmet išsiskiria maždaug pusė tiek, kiek susituokė – apie 10 tūkstančių porų. JAV ir Vakarų Europos valstybėse skyrybų skaičius pasiekė pusę santuokų skaičiaus apie 1980 metus.
© Shutterstock nuotr.

Kadangi mes (Lietuvoje) kol kas esame protingi, tad šiame straipsnyje pasiremsiu išmintingesnių valstybių (JAV, Didžioji Britanija) tyrimais ir įžvalgomis.

Amerikos vertybių institutas 1998 metais publikavo tyrimą, kuris atskleidė, jog JAV dėl skyrybų kasmet patiria 112 milijardų dolerių kaštų. Didžiosios Britanijos Gerovės ministras 2014 metais paskelbė, kad šalis patiria apie 46 milijardus svarų sterlingų kaštų dėl skyrybų.

Kiek kainuoja skyrybos?

Jutos Universiteto (JAV) mokslininkai įvertino, kad po skyrybų asmenys, norėdami išlaikyti tą patį gyvenimo lygį, kurie jie turėjo iki jų skyrybų, turėtų padidinti savo pajamas daugiau nei 30%. Dvidešimt procentų moterų po skyrybų pradeda skursti: trys iš keturių išsiskyrusių motinų negauna visų vaiko paramos išmokų iš buvusio tėvo. Daugumos vyrų gyvenimo lygis praėjus metams po skyrybų, taip pat nukrenta 10% -40%.

Nustatytas tvirtas ryšys tarp skyrybų ir skurdo

Mičigano universiteto mokslininkai išsiaiškino, kad buvusios namų ūkių pajamos pilnose šeimose nuo $ 43,600 sumažėjo iki 25,300 $ po skyrybų (liko tik 58 proc. nuo buvusio lygio).

Čikagos universiteto sociologai atliko tyrimą 171 JAV miestuose, kuriuose gyvena virš 100,000 gyventojų ir nustatė, kad kuo žemesnis skyrybų lygis mieste, tuo mažesnis šio miesto nusikalstamumo lygis.

Kitas tyrimas, kuriame daugiau nei 20 metų buvo stebimi 6400 berniukų (vėliau – vyrų), nustatė, kad tie vaikai, kurie užaugo be tėvo namuose, buvo du tris kartus labiau linkę nusikalsti, nei vyrai užaugę pilnose šeimose.
skyrybos

Kiek kainuoja skyrybos? Poveikis vaikams

Nusikaltimai – išsiskyrusių tėvų vaikai labiau linkę į jaunatviškus nusikaltimus, rūkymą, alkoholio bei narkotikų vartojimą, o tikimybė patekti į kalėjimą išauga daugiau nei dvigubai.

Skurdas – vaikams, augantiems tik su mama yra šešis kartus didesnė tikimybė augti skurde.

Išsilavinimas – vaikai, išaugę tik su vienu iš tėvų linkę du kartus dažniau nutraukti aukštojo mokslo studijas.

Seksas – išsiskyrusių tėvų vaikai yra linkę į seksualinius santykius jaunesniame amžiuje. Dėl to merginos pastoja, gimdo ir dažniausiai tampa vienišomis mamomis.

Sutariamumas – atlikus 20 metų trukusį tyrimą nustatytas ryšys tarp senelių skyrybų ir jų anūkų bendravimo su aplinkiniais kokybės. Mokslininkai nustatė, kad vaikai, kurių seneliai išsiskyrė, lyginant su kitais vaikais, kurių seneliai neišsiskyrė, turėjo žemesnį išsilavinimą, didesnį polinkį į šeimyninius konfliktus, prastesnius santykius su tėvais.

Kiek kainuoja skyrybos? Poveikis suaugusiems

Sveikata – vedę žmonės gyvena ilgiau, nei nevedę. Netekėjusių moterų mirtingumas yra 50 proc. didesnis, nei ištekėjusių, o nevedusių vyrų – 250 proc.

Laimė – apie 40% sutuoktinių deklaruoja, kad yra laimingi. Tuo tarpu laimingi jaučiasi tik 18% išsiskyrusių, 22% našlių ir 22% gyvenančių poroje, bet neįregistravus santykių.

Turtas – vedę yra turtingesni. Vedę vyrai uždirba nuo 10% iki 40% daugiau nei nevedę ir turintys tokį pat išsilavinimą bei darbinę patirtį. Vedusių asmenų namų ūkio pajamų mediana yra $71,830 Tuo tarpu išsiskyrusių vyrų – $48,084, o išsiskyrusių moterų – $32,597.
Sutuoktiniai, išgyvenę kartu visa gyvenimą, pensijoje yra keturis kartus turtingesni, nei nevedę/netekėję (prašau žiūrėti paveikslą).

Vedę žmonės išvengia skurdo. Vyresnių, nei 20 metų žmonių, baigusių aukštąją mokyklą bei nepagimdžiusių vaikų iki vestuvių, gyvenančių skurde yra tik 8%. Tuo tarpu iš tų, kurie pažeidė šias tris sąlygas – 79% gyvena skurde.

Kiek kainuoja skyrybos? Poveikis verslui

Apskaičiuota, kad vienas investuotas doleris į sveikatingumo mokymus atsiperka 6,85 karto.
Darbuotojai, turinys šeimas ne tik yra produktyvesni, bet ir turi stipresnes moralines normas bei didesnį lojalumą organizacijai. Jie yra labiau motyvuoti, drausmingesni, mažiau serga ir gali ne tik sau uždirbti daugiau, bet ir padeda organizacijai uždirbti didesnį pelną.

Kiek kainuoja skyrybos? Poveikis visuomenei

Kiekvienas doleris, investuotas į sveikos ir stiprios šeimos sukūrimą gali sutaupyti 1000 dolerių, kuriuos išleistume šalindami nepageidaujamas skyrybų pasekmes.
Kiekvienos skyrybos (JAV) mokesčių mokėtojui kainuoja nuo 25 000 iki 30 000 dolerių.

Kiek kainuoja skyrybos Lietuvai?

Remiantis JAV vienų skyrybų kaina, pavertus dolerius į eurus ir padauginus iš 9804 skyrybų, įvykusių 2014 metais Lietuvoje, gautume, kad skyrybos mokesčių mokėtojams Lietuvoje kainuoja 241,3 milijono Eurų.

Kur išleidžiame tokią didelę pinigų sumą?

Išleidžiame per vaikų namų, socializacijos namų išlaikymą, per pašalpas ir paramą skurstantiems, per mažesnius mokesčius nuo menkesnių atlyginimų, per žalą sveikatai, kurią turime kompensuoti dėl padidėjusio rūkymo, alkoholio, narkotikų vartojimo, kriminalinių ir kitų nusikaltimų tyrimo, bausmių vykdymo kaštus, specialias mokymo programas (alkoholikams, narkomanams) ir pan.

Jei imtumėmės veiksmų ir pradėtume ruošti jaunus žmones santuokiniam gyvenimui, galėtume 80% sumažinti skyrybų skaičių – iki 1900 ir taip sutaupyti 194,6 milijono Eurų.

80% sumažinę skyrybų skaičių (iki 1900) sutaupytume apie 200 milijonų Eurų kasmet.

Ką darom?

Apskaičiavęs, kiek kainuoja skyrybos Lietuvai, siūlau stiprinti šeimą ir mažinti skyrybų skaičių:

Suformuojant jaunuoliams savarankiškam gyvenimui reikalingus gebėjimus (gyvenimo iššūkių įveika, streso valdymo, finansų valdymo…).

Suformuojant sužadėtiniams santuokiniam gyvenimui reikalingus gebėjimus (bendrauti neįžeidžiant, susitaikyti susipykus, priimti abipusiai naudingus sprendimus, seksualinio partnerio patenkinimo, šeimos finansų valdymo, bendro šeimos tikslo priėmimo ir bendro gyvenimo taisyklių sukūrimo).

Suformuojant sutuoktiniams vaikų auginimui reikalingus gebėjimus (vaikų priėmimo, klausimosi, komunikacijos, įtakojimo, motyvavimo, auklėjimo…).

skyrybupsichologas.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vytaras Radzevičius apie meilę vaikams ir anūkui: yra vienas dalykas, dėl kuriuo jaučiuosi skolingas (8)

Žinomas keliautojas, TV laidų vedėjas, Pasaulio puodų „tikrintojas“ ir knygų apie tai...

Per Kalėdas parduotuvės nedirbs: paskelbė visų prekybos centrų darbo laiką (124)

Šiemet nė vienas prekybos centras Lietuvoje nedirbs pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją,...

Romantika – rimtas dalykas: tik laiko klausimas, kada atsidursite pas gydytoją (1)

Kuo labiau civilizuotais tampame, tuo daugiau atsiranda asmenybes žlugdančių priklausomybių. Ne...

Rimvydas Valatka. Septyni kiaulių ūkio principai (195)

Eina į pabaigą trečiasis Džiaugsmo sekmadienis su valstiečiais ant altoriaus. Plėsdami vidinę...

Jokubaičio karjeros rungtynėse „Žalgiris“ sutriuškino „Nevėžį“ (32)

Gynyboje solidžiai rungtyniavęs Kauno „Žalgiris“ (13-1) po nesėkmės Eurolygoje reabilitavosi...

Netikėtas rezultatas: rinkėjams patinka viena ir ta pati Landsbergio ir Skvernelio savybė (166)

Didelė dalis Lietuvos rinkėjų yra migruojantys, pasiduoda bandos instinktui, ir gali persigalvoti...

Kaune stoja eismas – automobiliai neatlaiko kelio dangos išbandymo (140)

Sekmadienį žiema į Kauną atėjo su trenksmu: iš dangaus krenta snaigės, o kelio danga –...

Pensininkė Jonavoje pasigedo taksi gaunantiems mažas pajamas (12)

Jonavos žinių redakcijai skambinusioji moteris teigė, jog būtų įdomu sužinoti, ar yra galimybė...

Užkalnis: picas lietuviai valgė jau nuo XIII amžiaus, o žemaičiai – dar seniau (119)

Nelabai kas Lietuvoje dedasi su itališku maistu. Nelabai kas. Kaune, pavyzdžiui, valgyti italų...