Jau apie 25 metus (nuo 1990 m.) Lietuvoje kasmet išsiskiria maždaug pusė tiek, kiek susituokė – apie 10 tūkstančių porų. JAV ir Vakarų Europos valstybėse skyrybų skaičius pasiekė pusę santuokų skaičiaus apie 1980 metus.
© Shutterstock nuotr.

Kadangi mes (Lietuvoje) kol kas esame protingi, tad šiame straipsnyje pasiremsiu išmintingesnių valstybių (JAV, Didžioji Britanija) tyrimais ir įžvalgomis.

Amerikos vertybių institutas 1998 metais publikavo tyrimą, kuris atskleidė, jog JAV dėl skyrybų kasmet patiria 112 milijardų dolerių kaštų. Didžiosios Britanijos Gerovės ministras 2014 metais paskelbė, kad šalis patiria apie 46 milijardus svarų sterlingų kaštų dėl skyrybų.

Kiek kainuoja skyrybos?

Jutos Universiteto (JAV) mokslininkai įvertino, kad po skyrybų asmenys, norėdami išlaikyti tą patį gyvenimo lygį, kurie jie turėjo iki jų skyrybų, turėtų padidinti savo pajamas daugiau nei 30%. Dvidešimt procentų moterų po skyrybų pradeda skursti: trys iš keturių išsiskyrusių motinų negauna visų vaiko paramos išmokų iš buvusio tėvo. Daugumos vyrų gyvenimo lygis praėjus metams po skyrybų, taip pat nukrenta 10% -40%.

Nustatytas tvirtas ryšys tarp skyrybų ir skurdo

Mičigano universiteto mokslininkai išsiaiškino, kad buvusios namų ūkių pajamos pilnose šeimose nuo $ 43,600 sumažėjo iki 25,300 $ po skyrybų (liko tik 58 proc. nuo buvusio lygio).

Čikagos universiteto sociologai atliko tyrimą 171 JAV miestuose, kuriuose gyvena virš 100,000 gyventojų ir nustatė, kad kuo žemesnis skyrybų lygis mieste, tuo mažesnis šio miesto nusikalstamumo lygis.

Kitas tyrimas, kuriame daugiau nei 20 metų buvo stebimi 6400 berniukų (vėliau – vyrų), nustatė, kad tie vaikai, kurie užaugo be tėvo namuose, buvo du tris kartus labiau linkę nusikalsti, nei vyrai užaugę pilnose šeimose.
skyrybos

Kiek kainuoja skyrybos? Poveikis vaikams

Nusikaltimai – išsiskyrusių tėvų vaikai labiau linkę į jaunatviškus nusikaltimus, rūkymą, alkoholio bei narkotikų vartojimą, o tikimybė patekti į kalėjimą išauga daugiau nei dvigubai.

Skurdas – vaikams, augantiems tik su mama yra šešis kartus didesnė tikimybė augti skurde.

Išsilavinimas – vaikai, išaugę tik su vienu iš tėvų linkę du kartus dažniau nutraukti aukštojo mokslo studijas.

Seksas – išsiskyrusių tėvų vaikai yra linkę į seksualinius santykius jaunesniame amžiuje. Dėl to merginos pastoja, gimdo ir dažniausiai tampa vienišomis mamomis.

Sutariamumas – atlikus 20 metų trukusį tyrimą nustatytas ryšys tarp senelių skyrybų ir jų anūkų bendravimo su aplinkiniais kokybės. Mokslininkai nustatė, kad vaikai, kurių seneliai išsiskyrė, lyginant su kitais vaikais, kurių seneliai neišsiskyrė, turėjo žemesnį išsilavinimą, didesnį polinkį į šeimyninius konfliktus, prastesnius santykius su tėvais.

Kiek kainuoja skyrybos? Poveikis suaugusiems

Sveikata – vedę žmonės gyvena ilgiau, nei nevedę. Netekėjusių moterų mirtingumas yra 50 proc. didesnis, nei ištekėjusių, o nevedusių vyrų – 250 proc.

Laimė – apie 40% sutuoktinių deklaruoja, kad yra laimingi. Tuo tarpu laimingi jaučiasi tik 18% išsiskyrusių, 22% našlių ir 22% gyvenančių poroje, bet neįregistravus santykių.

Turtas – vedę yra turtingesni. Vedę vyrai uždirba nuo 10% iki 40% daugiau nei nevedę ir turintys tokį pat išsilavinimą bei darbinę patirtį. Vedusių asmenų namų ūkio pajamų mediana yra $71,830 Tuo tarpu išsiskyrusių vyrų – $48,084, o išsiskyrusių moterų – $32,597.
Sutuoktiniai, išgyvenę kartu visa gyvenimą, pensijoje yra keturis kartus turtingesni, nei nevedę/netekėję (prašau žiūrėti paveikslą).

Vedę žmonės išvengia skurdo. Vyresnių, nei 20 metų žmonių, baigusių aukštąją mokyklą bei nepagimdžiusių vaikų iki vestuvių, gyvenančių skurde yra tik 8%. Tuo tarpu iš tų, kurie pažeidė šias tris sąlygas – 79% gyvena skurde.

Kiek kainuoja skyrybos? Poveikis verslui

Apskaičiuota, kad vienas investuotas doleris į sveikatingumo mokymus atsiperka 6,85 karto.
Darbuotojai, turinys šeimas ne tik yra produktyvesni, bet ir turi stipresnes moralines normas bei didesnį lojalumą organizacijai. Jie yra labiau motyvuoti, drausmingesni, mažiau serga ir gali ne tik sau uždirbti daugiau, bet ir padeda organizacijai uždirbti didesnį pelną.

Kiek kainuoja skyrybos? Poveikis visuomenei

Kiekvienas doleris, investuotas į sveikos ir stiprios šeimos sukūrimą gali sutaupyti 1000 dolerių, kuriuos išleistume šalindami nepageidaujamas skyrybų pasekmes.
Kiekvienos skyrybos (JAV) mokesčių mokėtojui kainuoja nuo 25 000 iki 30 000 dolerių.

Kiek kainuoja skyrybos Lietuvai?

Remiantis JAV vienų skyrybų kaina, pavertus dolerius į eurus ir padauginus iš 9804 skyrybų, įvykusių 2014 metais Lietuvoje, gautume, kad skyrybos mokesčių mokėtojams Lietuvoje kainuoja 241,3 milijono Eurų.

Kur išleidžiame tokią didelę pinigų sumą?

Išleidžiame per vaikų namų, socializacijos namų išlaikymą, per pašalpas ir paramą skurstantiems, per mažesnius mokesčius nuo menkesnių atlyginimų, per žalą sveikatai, kurią turime kompensuoti dėl padidėjusio rūkymo, alkoholio, narkotikų vartojimo, kriminalinių ir kitų nusikaltimų tyrimo, bausmių vykdymo kaštus, specialias mokymo programas (alkoholikams, narkomanams) ir pan.

Jei imtumėmės veiksmų ir pradėtume ruošti jaunus žmones santuokiniam gyvenimui, galėtume 80% sumažinti skyrybų skaičių – iki 1900 ir taip sutaupyti 194,6 milijono Eurų.

80% sumažinę skyrybų skaičių (iki 1900) sutaupytume apie 200 milijonų Eurų kasmet.

Ką darom?

Apskaičiavęs, kiek kainuoja skyrybos Lietuvai, siūlau stiprinti šeimą ir mažinti skyrybų skaičių:

Suformuojant jaunuoliams savarankiškam gyvenimui reikalingus gebėjimus (gyvenimo iššūkių įveika, streso valdymo, finansų valdymo…).

Suformuojant sužadėtiniams santuokiniam gyvenimui reikalingus gebėjimus (bendrauti neįžeidžiant, susitaikyti susipykus, priimti abipusiai naudingus sprendimus, seksualinio partnerio patenkinimo, šeimos finansų valdymo, bendro šeimos tikslo priėmimo ir bendro gyvenimo taisyklių sukūrimo).

Suformuojant sutuoktiniams vaikų auginimui reikalingus gebėjimus (vaikų priėmimo, klausimosi, komunikacijos, įtakojimo, motyvavimo, auklėjimo…).

skyrybupsichologas.lt
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Juščenka: taika pasiekiama tik dviem keliais – pergale arba pralaimėjimu (145)

Tuoj bus penkeri metai, kai tūkstančiai žmonių Maidane, Ukrainoje, nuvertė tuometinį šalies...

Po savanorio A. Sakalausko žūties Lietuvos spec. tarnybos padarė tai, kas atrodė neįsivaizduojama (313)

1991 m. rugpjūčio 21 d. Vilniuje gindamas šalies parlamentą nuo okupantų kulkos žuvo karys...

Savaitės orai: vasara trauktis atsisako

Po gaivaus trečiadienio į Lietuvą plūstelės gerokai šiltesni orai. Ketvirtadienį termometrai...

Telefonu sutiko išbandyti maisto papildus — netrukus liko skolinga (94)

Bandydami parduoti savo gaminius prekybininkai griebiasi įvairiausių triukų, vienas iš jų —...

Rugsėjis atnešė nemalonių naujienų: tėveliai supažindinti su nauju kainoraščiu (229)

Artėjantis rugsėjis patuštins ne tik tų tėvelių, kurių atžalos jau eina į mokyklą, kišenes....

Ryšių su Rusija turėjusį Trumpo rinkiminės kampanijos vadovą teismas pripažino kaltu (11)

Buvęs Trumpo rinkimų kampanijos vadovas Paulas Manafortas pripažintas kaltu 8-iuose iš 18...

VRK planuoja skelbti mažiau duomenų apie rinkimuose dalyvavusius kandidatus (8)

Vyriausiosios rinkimų komisijos planuose – užverti savo duomenų bazes apie kandidatus. Svarstoma...

Ameriką sukrėtė kraupi šeimos drama (27)

33 metų Kolorado gyventojui Chrisui Wattsui pateikti kaltinimai nužudžius besilaukiančią žmoną...

Broliai atsisveikina su Panevėžiu: įsimylėjome šį miestą (7)

Broliai Kšištofas ir Darjušas Lavrinovičiai netrukus turėtų papildyti „Prienų“ komandą, o...

Neįgaliųjų čempionate lietuvės triumfas džiugina medalių kraitį auksu papildžiusią Airiją (12)

Europos lengvosios atletikos neįgaliųjų čempionate švieslentė fiksavo lietuvės pergalę 1500 m...