Tačiau ši sąvoka turi žymiai platesnę reikšmę. Seksualumas – tai organizmo gebėjimas reaguoti į išorinius ir vidinius lytinius dirgiklius, gebėjimas erotiškai susijaudinti. Tai funkcija, lemianti vyro ir moters lytinį potraukį. Seksualumas susijęs su įvairiais psichologiniais aspektais, pavyzdžiui, motyvacija, rūpesčiu, atkaklumu, pasitenkinimu ir t. t. Šios sąsajos, priklausomai nuo tam tikrų aplinkybių, kinta.

Kaip žmogaus seksualumas formuoja požiūrį į pasaulį

Manau, kad labiau pasaulis, tiksliau, kultūriniai faktoriai, turi įtakos seksualumui. Daugumoje religijų seksualumas laikomas negeru dalyku, kurį reikia slėpti ir slopinti, o kai kuriose tai laikoma gyvenimo varikliu, energija, galinčia padėti pasveikti.

400 m. pr. Kr. parašytoje „Kamasutroje“ seksualiniai santykiai pakelti iki sakralinių apeigų lygio, o pats seksualumas suprantamas kaip šventa Dievo dovana.

Daosizmo religinė ir filosofinė sistema seksualumą suvokia kaip tam tikrą meno išraišką, lytinius santykius laiko geros sveikatos, ilgaamžiškumo ir dvasinio augimo pagrindu. Seksualinė energija laikoma pačia stipriausia energija, kuri gali nuvesti iki didžiausio džiaugsmo, jei mokama ją nukreipti teisinga linkme. Ši religinė ir filosofinė sistema atskleidžia seksualinio gyvenimo subtilybes, moko, kaip sukurti kuo kokybiškesnį ir sveikatą tausojantį lytinį aktą.

Europoje seksualumas nuo viduramžių buvo siejamas su nuodėmingumu ir nepadorumu. Šis požiūris kilęs krikščioniškos nuostatos, kad asmenybę sudaro du nelygiaverčiai pradai: nemirtinga siela ir kūnas. Sielą išaukština kūno poreikių apribojimas, o pataikavimas kūnui yra sielai pražūtingas. Krikščionybė seksualumą sieja su reprodukciniu procesu, o ne su malonumu.

Krišnaitų bendruomenės principai visiškai neatitinka dabartinio vakarietiško seksualumo suvokimo. Vienas iš keturių šios bendruomenės pagrindinių principų yra atsisakyti nesantuokinių lytinių santykių, o santuokiniai lytiniai santykiai skiriami tik vaikams pradėti. Šios bendruomenės nariai skatinami daugiau dėmesio skirti dvasingumui, o ne seksualumui.

Anot krišnaitų, lytinis potraukis yra galinga jėga, kuri žmones jungia su materialiuoju pasauliu, o kadangi žmogaus gyvenimas yra skirtas išsilaisvinti iš šio pasaulio ir grįžti pas Krišną, tai siekiama šia seksualinę energiją numalšinti, pavyzdžiui, užsiimant kita veikla.

Žmonės, įvairiose gyvenimo srityse siekiantys tobulumo, turi pasiryžti seksualinei abstinencijai. Krišnaitai sveiku seksualumu laiko planingą poreikių tenkinimą, t. y. lytiškai santykiaujama tik dauginimosi tikslu, siekiant į pasaulį įvesti vaikus ir ugdyti juos Krišnos pasekėjais.

Islamiškuose kraštuose seksualumas yra labai pabrėžiamas ir slepiamas, nes manoma, kad tai veda link blogų dalykų ir yra būdas šeimoms ardyti. Dėl šios priežasties islamiškuose kraštuose moterys slepia savo grožį ir seksualumą nuo svetimų žmonių. Islamas lytinį aktą laiko dvasine veikla ar net apeiga.

Kuo skiriasi moters ir vyro seksualumas

Jei kalbama apie tai, kas žmogui yra seksualus vyras ir seksuali moteris, tai dažniausiai turima galvoje jų išvaizda. Šių dienų seksualios moteris turi būti smėlio laikrodžio figūros, putnios krūtinės, gražių plaukų. Seksualus vyras – raumeningo kūno, plačių pečių ir tvirto stoto.

Jei į seksualumą žvelgiama kaip į vidinę savybę, skatinančią būti lytiškai aktyvų, pastebima, kad vyrai dažniau nei moterys mąsto apie seksą ir stebi, vertina savo seksualinį gyvenimą. Be to, vyrų seksualinę elgseną labiau veikia išoriniai veiksniai.

Kitaip sakant, graži moteris gali lengviau suvilioti vyrą nei dailus vyras – moterį. Moterų seksualumui didelės įtakos turi menstruacinis ciklas – vaisingomis dienomis seksualinė motyvacija yra didžiausia.

Ar fizinis grožis ir seksualumas – susiję dalykai

Ir taip, ir ne. Gražus žmogus gali atrodyti seksualus ir patrauklus, tačiau nebūtinai seksualios išvaizdos žmogus yra ir nori būti seksualiai aktyvus.

Neretai pasitaiko, kad asmenys, labai pabrėžiantys savo fizinį seksualumą, pavyzdžiui, apranga, yra gana šalti ir abejingi seksualiniuose santykiuose. Apskritai pernelyg demonstruojamas seksualumas, dažnas kalbėjimas apie seksą rodo asmens seksualines bėdas, kurias jis savo išvaizda ir elgesiu bando maskuoti.

Kokie veiksniai mažina žmogaus seksualumą

Prasta fizinė ar psichinė sveikata turi didelės neigiamos įtakos žmogaus seksualiniam elgesiui ir motyvacijai. Kartais ligos turi įtakos lytinei disfunkcijai (vyrams – erekcijos sutrikimams, moterims lubrikacijai ir orgazmui). Dėl to natūraliai nukenčia ir seksualinė motyvacija.

Pavyzdžiui, vyrams erekcijos disfunkcija, potraukio sumažėjimas, orgazmo sutrikimai yra dažna cukrinio diabeto komplikacija. Moterims, sergančioms cukriniu diabetu, ypač II tipo, gresia lytinė disfunkcija (potraukio nebuvimas, negebėjimas susijaudinti). Antsvoris taip pat mažina žmogaus seksualumą. Tam įtakos turi ne tik dėl išvaizdos sumažėjęs pasitikėjimas savimi, bet ir pakitęs hormonų balansas.

Be to, tyrimais nustatyta, kad asmenys, nepatenkinti savo lytiniais organais, būna mažiau seksualūs. Psichoemocinė būklė irgi turi įtakos seksualumui. Jei kamuoja bloga nuotaika ar depresija, dažnai patiriamas lytinio potraukio išnykimas ar lytinės funkcijos sutrikimas. Dėl to aiškiai pablogėja seksualinis gyvenimas. Vyrams, išgyvenantiems depresiją, būdingas lytinio potraukio išnykimas, erekcijos disfunkcija, ejakuliacijos sutrikimas.

Žmogaus, patyrusio seksualinę prievartą, seksualumas ypač nukenčia. Moterys, patyrusios seksualinį smurtą, vėliau gali jausti lytinių santykių baimę, seksualinės motyvacijos ir pasitenkinimo slopimą ar išnykimą. Šie požymiai ryškesni toms moterims, kurios būna patyrusios šeimos narių seksualinę prievartą.

Be to, vaikystėje patirta seksualinė prievarta ateityje pasireiškia menkesne seksualine savigarba ar rizikingu seksualiniu elgesiu. Vyrams, patyrusiems seksualinį smurtą, paprastai būna vėlesnė ejakuliacija, jiems, kaip ir moterims, būdingas rizikingas seksualinis elgesys.

Kaip reikėtų gyventi, kad netrūktų seksualinės energijos

Reikia rūpintis savimi, kitaip sakant, užtektinai pailsėti, būti aktyviems, sveikai maitintis, stebėti savo psichoemocinę būseną ir, pajutus jos pablogėjimą, neignoruoti savijautos ir ieškoti pagalbos. Verta paminėti, kad susilaukus kūdikio pirmaisiais mėnesiais patirti seksualinės energijos sumažėjimą yra normalu.

Kaip rūpestis savimi susijęs su seksualumu

Rūpinimasis savimi ir su tuo susiję aspektai turi tiesioginės įtakos žmogaus seksualumui.

Poilsis. Net 26 % žmonių sako, kad jų lytinis gyvenimas nukenčia dėl pervargimo. Vadinasi, žmonės neužtektinai pailsi. Miegas turi įtakos hormono testosterono lygiui. Tiek vyrams, tiek moterims testosterono kiekis kraujyje kyla miegant ir sumažėja nubudus, todėl neišsimiegojusio žmogaus organizme yra mažiau testosterono, tokio svarbus seksualiniam aktyvumui ir lytinei funkcijai.

Vyrams miego stoka gali būti erekcijos disfunkcijos priežastis, o moterims sukelti pojūčių ir motyvacijos slopimą. Žalingi įpročiai. Kitas ne ką mažiau svarbus veiksnys, darantis įtaką žmogaus seksualumui, yra svaigalų vartojimas. Nustatyta, kad tiek lėtinis, tiek ūminis alkoholio vartojimas gerokai paveikia vyrų seksualinę elgseną.

Kadangi alkoholis slopina testosterono gamybą sėklidėse, dažnai jis vyrams sutrikdo lytinę funkciją. Moterims alkoholis skatina seksualinį susijaudinimą ir motyvaciją, tačiau sumažėja fiziologiniai susijaudinimo (lubrikacijos) požymiai. Be to, alkoholio vartojimas slopina centrinę nervų sistemą ir skatina dehidrataciją, todėl yra sunkiau susijaudinti ir patirti orgazmą: vyrai gali patirti ejakuliacijos sutrikimų, o moterims gali prireikti daugiau stimuliacijos, kad patirtų orgazmą.

Rūkymas taip pat turi įtakos seksualumui. Pastebima, kad rūkantiems vyrams dėl sumažėjusio kraujo pritekėjimo į varpą gali kilti erekcijos problemų, o rūkančioms moterims gali atsirasti makšties sausumas.

Fizinis aktyvumas. Reguliari fizinė veikla gali pašalinti įtampą ir pagerinti išvaizdą. Tai gali turėti teigiamos įtakos seksualumui. Reguliariai besimankštinančios moterys geba seksualiai stipriau susijaudinti, o sportuojantiems vyrams beveik nepasitaiko erekcijos sutrikimų.

Fiziniai pratimai ilgainiui padidina endorfinų išsiskyrimą (todėl žmogus gerai jaučiasi) ir skatina lytinių hormonų išsiskyrimą (tai, savo ruožtu, turi teigiamos įtakos seksualumui). Suaktyvėja moterų lytinių organų kraujotaka, todėl patiriamas didesnis seksualinis susijaudinimas, be to, kūnas greičiau ir intensyviau reaguoja į seksualinio turinio dirgiklius (pavyzdžiui, erotinius filmus).

Ar gali būti seksualinės energijos perteklius?

Paprastai pernelyg išreikštas seksualumas vadinamas hiperseksualumu. Tai jau yra seksualinis nukrypimas, kurį reikia gydyti. Paprastai hiperseksualūs žmonės nors ir atlieka daug ir įvairių seksualinių veiksmų su įvairiais partneriais, vis tiek nesugeba patenkinti savo lytinių poreikių. Dėl hiperseksualumo kenčia jų kasdienė veikla ir santykiai su žmonėmis.

Šaltinis
Temos
Savaitraštis „Prie kavos“
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės