aA
Vaikystėje aš skaičiau apsakymą. Šio apsakymo esmė buvo paprasta ir susidėjo iš dviejų sakinių: „Drambliai eina. Nėra išsigelbėjimo“. Tiesiog eina kažkokie drambliai, ir šis neišvengiamas dramblių ėjimas sukelia žmonių širdyje baimę ir pagarbą. Kalėdos gal kiek ir linksmesnis dalykas, tačiau toks pats neišvengiamas kaip nesuprantamas dramblių atėjimas. Kur ir ko jos eina - niekas nežino. Žino tik, kad nėra išsigelbėjimo. O gal yra?
Dovanos
Pirmiausiai atsiribokime nuo Kūčių vakaro. Ši šventė yra religinė. Čia rimtis, susikaupimas, nevalgymas „iki pirmos žvaigždės“ , dvylika patiekalų, kūčiukai. O mano močiutė dar prisimindavo padėti po staltiese šiaudų, primenančių ėdžias, kuriose gimė kūdikėlis Jėzus. Jei čia ir yra streso, tai tik šeimininkei, gaminančiai visus šiuos patiekalus, tvarkančiai namus ir ruošiančiai stalą. Kai kur dar išliko psichoterapinė tradicija kalbėti šią dieną tik tiesą, viską atleisti. Ir, žinoma, lankyti gimines.

Tiesa, priverstiniame giminių lankyme jau jaučiama kažkokia visai ne krikščioniška, o daugiau tradicijos galios įtaka. Nori nenori, o lankyk. Kodėl ne visai krikščioniška? Todėl, kad ar tu su meile širdyje , ar be jos - niekas neklausia. Svarbu, kad aplankytumei.

Tačiau kas žino - gal kam nors lankyti gimines yra ne tik pareiga, bet ir malonumas. Visaip būna. Aš žinau daugiausiai tai, kas papuola į mano profesionaliai deformuotą dėmesį. Bet aš taip pat žinau, kad pasaulis yra įvairesnis, nei aš žinau... Tiesiog...

Galbūt, jūs to nežinote, bet psichinių ligų klasifikacijoje stresų sąraše yra kuklus įrašas: “Kalėdos“. Tai reiškia, kad pasaulio psichiatrai susitarę, kad ši šventė gali sukelti aukštosios nervinės veiklos sutrikimus. Nekalbant jau apie žemesnę nervinę veiklą.

Ko benorėti, jei Kalėdų proga mes viską darome nervingai ir ne visai logiškai?

kaledu_senis

Reikia pripažinti, kad mes švenčiame ne visai tai ir ne visai taip, kaip Kalėdos buvo sumanytos. Kalėdos – tai Dievo sūnaus Jėzaus gimimo diena. O gimimo dieną reikia sveikinti tą, kuris gimė. Kadangi Dievo sūnus yra nematomas, tad reikėtų tiesiog mintyse pasakyti: “Sveikinu tave, Dievo sūnau“. Vietoj to mes sveikiname vienas kitą. Mes rašome atviruke: „Sveikinu tave, Onute, tavo vyrą Juozą ir visą tavo giminę su Kalėdomis...“

Jūs įsivaizduojate situaciją, kad Onutės gimimo dienos proga jūs sveikintumėte ne pačią Onutę, o kažkokį Petrą, jo žmoną ir jo giminę? O Onutės net nepaminėtumėte?

Toliau imkime Kalėdų tradiciją puošti eglutes. Kažkas juk jas prieš tai nupjauna? Mums to daryti neleidžia. Bauda grasina. Man neaišku, kodėl mums neleidžia, o kažkam leidžia. Juk efektas tas pats - nukirsta eglė. Aaa, kažkas nenori prarasti savo pinigų - jei mes pjausime patys, tai nepirksime jų nupjautų. Vadinasi, mus baudžia už tai, kad trikdome kažkieno biznį? Labai įdomu. Testamentuose apie tai nieko neparašyta.

Kai kurie mokslininkai sieja eglės puošimo tradiciją su senovės europiečių - keltų ar druidų - ritualais, kuomet buvo garbinama medžio dvasia. Tačiau jei keltai ir druidai sužinotų, kiek nekaltų eglučių yra nupjaunama šiai dienai, jie nupjautų mus pačius su švaria sąžine. Juk medžiai, jų supratimu, yra gyvi ir galingi. Ir medžio dvasios tokio masinio pjovimo neatleistų.

Senovės europiečiai žiūrėjo į medžius žymiai atsakingiau už mus. Užtat jie neturėjo tiek prekių ir pinigų.

Kalėdų proga žmonės perka vienas kitam dovanas, paslapčia deda jas po eglute, o ryte apsimeta, kad jas atnešė Kalėdų Senis. Visi apsimeta, kad tiki tuo, ir labai džiaugiasi.

Dovanos

Ko jie džiaugiasi? Kalėdų senis – Santa Klausas – greičiausiai kilo iš vieno italų geradėjo, kuris paslapčia apdovanodavo Kalėdų proga neturtingus vaikus. Todėl Kalėdinės dovanos – tai savotiška labdara, panaši į šiuo metu gerai Lietuvoje žinomą „SOS vaikų“ labdarą. Nežinau, kaip jūs, o man labdara nėra labai malonus dalykas, bent tol, kol aš pats užsidirbu. Žinoma, vaikai - kitas reikalas. Jie gi labai mėgsta labdarą... nors ką aš čia kalbu - vaikai irgi nelabai ją mėgsta.

Tai yra, jie mėgsta rastas po eglute dovanas. Bet gal dėl to, kad patys neužsidirba? Jūs galite pasakyti, kad dovanoti ir gauti dovanas yra savaime malonus dalykas. Tokiu atveju žmonės galėtų atvirai dovanoti vienas kitam dovanas ir dažniau, ir šiaip sau.Tiesiog pabundi ryte, o tau prie pagalvės padėtas spalvotas ryšulėlis su kaspinais... Ir niekas nesidangstytų barzdotu seniu su raudonais kailiniais ir maišu. Kuo čia jis dėtas? Koks čia apsimestinis kuklumas? Čia ne senis, čia aš tau padovanojau.. Ir meluoti apie Kalėdų Senį vaikams nereikėtų. Jie suprastų, kad viską reikia užsidirbti pačiam.

Toliau pakalbėkime apie Snieguolę. Priimta manyti, kad ji padeda Seneliui išnešioti dovanas. Sveikas protas sako, kad sunkumams nešioti labiau tiktų koks nors vyrukas. Koks nors Snieguolis. Berniukas, blogiausiu atveju.

Tačiau Snieguolė nėra berniukas. Ji - gerai subrendusi mergaitė. Netgi nelabai ji panaši ir į anūkėlę. Ne, anūkėlei ji per daug seksualiai atrodanti. Vadinasi, ji atlieka šalia Kalėdų senio ne pagalbinį kroviko vaidmenį. Ji greičiausiai skirta bendram žavesiui sustiprinti, panašiai kaip „go- go“ merginos sporto varžybų metu. Jos pritraukia daugiau žiūrovų. O Snieguolė pritraukia daugiau berniukų ir tėvelių. Ir mergaičių- kaip grožio etalonas.

Ir čia mes pereiname prie labai svarbaus Kalėdų aspekto. Būtent prie komercinio. Tarp kitko, pagal statistiką Santa Klausas yra labiausiai naudojamas prekinis ženklas.

Niekam ne paslaptis, kad Kalėdų metu žmonės išleidžia nepaprastai daug pinigų. Kartais net daugiau nei per visus metus.

Dovanos

Todėl Kalėdas galima traktuoti kaip didelę verslo operaciją. Kurioje atsispindi visa pardavimo strategija ir praktinės psichologijos įgūdžiai. Kur mūsų verslininkai demosntruoja viską, ką jie mokėjo iš prigimties ar mokėsi pardavimo strategijos seminaruose.

Taigi, jei aš neklystu, pardavėjas turi įteigti pirkėjui, ko jis, pirkėjas, nori. Nes be pardavėjo pirkėjas to nežino. Pavyzdžiui, pirkėjas galvoja, kad jis nori ramybės. Tokios, žinote, vidinės ramybės. Arba žmogiško ryšio. Tad Kalėdinis verslininkas turi įteigti, kad ne. Kad pirkėjas nori linksmybių ir šurmulio. Todėl reikia nuolatos pirkėjui rodyti visokius spalvotus atrakcionus, vilioti jį fotografuotis rogėse su elniais, leisti fejerverkus, traukti jį šokti į sukūrį ir pan.

Ir pirkėjas turi suvokti, kad tik prisijungdamas prie šios margos minios jis gali pasijusti gerai. Dėl to prie miesto eglučių stovi keli Seneliai Šalčiai, kurie vilioja žmones susimokėti ir su savimi nusifotografuoti. Atseit, tik per šį aktą tu ir gali įgyti trokštamą ramybę ir trokštamą ryšį su žmonėmis... Žinoma, dar su „Coca Cola „ buteliu, ar šiaip su kuo nors tokio ryškaus ir raudono, kas šiuo metu yra labiausiai susimokėjęs už reklamą.

Hmmm. Cinizmas kažkoks. Visai nesimato linksmo Kalėdinio vaizdo...

Na ir kas? Juk pardavėjas turi prisiminti, kad jis parduoda ne daiktus, o idėjas. T.y., fantazijas. O Kalėdinės fantazijos yra lengvai nupiešiamos ir suvaidinamos. Tai:

Kalėdų Senelis – jis įkūnija svajonę apie gerąjį senelį, kuris yra nemirtingas, stiprus, tave myli ir prisimena (kuris iš mūsų apie visa tai nesvajotų?)

Maišas dovanų - tai materialinio gerbūvio, pertekliaus simbolis - kad atsikratytum šios svajonės, tikriausiai neužtenka pasiekti net amerikiečių gerbūvio lygio – gal reikia dar kelių tūkstančių metų?

Nuostabioji jaunutė Snieguolė - vyrų ir berniukų erotinis simbolis, komentarai čia nereikalingi;

Girliandos, fejerverkai, spalvoti burbulai - savaime stimuliuojantys ir jaudinantys dalykai...

Kalėdų stalas

O svarbiausia Kalėdinė svajonė yra apie meilę. Kurios nenupirksi ir neparduosi. Kad mes šią naktį galime rasti tai, ką kiekvienais metais randa fantastiškai populiaraus rusų televizijos filmo „Likimo ironija„ herojus. Jis vis randa ir randa savo meilę, nežinia kaip atsidūręs per Naujųjų metų naktį ne savo mieste ir ne savo bute.

Taip, šis filmas rodomas ne per Kalėdas, o per Naujuosius metus. Tačiau jis vis tiek Kalėdinis. Ir žmonės jį vis tiek žiūri jau trisdešimt metų. Kodėl? Man atrodo, todėl, kad per jį beveik nieko nevalgoma. Vietoj dovanų herojai apsikeičia įžeidimais ir net fiziniu smurtu. Ir sekso čia jokio nėra. Ką jūs. Jiems net bendrauti nelabai sekasi.

Tačiau galų gale visi tampa išmintingais. Ir jei ko nors ir pasimoko, tai trijų dalykų. Tikėjimo, vilties ir meilės. Jie gelbėja nuo bet kokių Kalėdinių dramblių. Ir atneša į mūsų širdis ramybę ir džiaugsmą… O labiau už tai mums nedaug ko ir reikia.

Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nusivylę, susierzinę ir pikti: „Brexit“ įvarė JK į kampą (125)

Jungtinė Karalystė atsidūrė pavojingiausioje kryžkelėje per kelis dešimtmečius po to, kai...

Gyvai / Dakare Vanagas veržiasi į priekį – važiuoja tarp 10 geriausių atnaujinta 16.51 val. (122)

Dakaro ralyje – 9-oji diena ir finišas, rodos, ranka pasiekiamas. Tačiau lenktynių organizatoriai...

Augant nerimui dėl „Brexit“, Lietuvos emigrantams siunčiama skubi žinia papildyta (136)

Augant nerimui dėl chaotiško Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES),...

Landsbergis perspėjo Karbauskį: mūsų laukia katastrofa (682)

Besibaigiant Seimo rudens sesijai ir prasidedant rinkimų maratonui laidoje „DELFI Diena“...

„McDonald's“ prarado teises į „Big Mac“ prekės ženklą ES (1)

„ McDonald's “ prarado teises į „Big Mac“ prekės ženklą Europos Sąjungoje po ES...

Parduoda ypatingą butą Vilniuje už beveik milijoną eurų: už ką tiek mokėti? (31)

Užupyje, ant Vilnelės kranto parduodamas butas, užimantis net 267 kv. metrus ir išsitenkantis...

Anglijoje gyvenanti lietuvė nusprendė neleisti vaikų į mokyklą: netenkino, kad jie privalės daryti tai, kas pasakyta (77)

Dizainerę Mildą Juškaitytę ko gero būtų galima pavadinti ne visai tipine mama – jos mažyliai...

„Gillette“ reklama šliūkštelėjo žibalo į ugnį – vyrai jaučiasi įžeisti

Skutimosi priemones gaminančios bendrovės „Gillette“ naujausia reklama vyrams, sukurta...

Teismas paskelbė verdiktą dėl 9-metės įvaikinimo į Naująją Zelandiją: visuomenė jo nesužinos (838)

Vilniaus apygardos teismas paskelbė sprendimą dėl tarptautinio įvaikinimo, kuriame devynmetės...

Kokie yra 6 populiariausi šių metų iššūkiai? (1)

Milijonai žmonių visame pasaulyje 2019 metus pradėjo išsikėlę sau naujus tikslus. „ Google “...