aA
Minutėlei sustokite ir pagalvokite apie savo santuoką. Kokios mintys ateina į galvą? Kaip jaučiatės dėl savo santykių? Jūsų santuoka iš esmės gali teikti didelę laimę ir pasitenkinimą jums abiem. Arba, dėl dažnų konfliktų ir neišsipildžiusių lūkesčių jūsų santuoka gali būti didelių rūpesčių ir susierzinimo šaltinis.
Pora
Tačiau visiškai gali būti, kad gyvenimas jums ir jūsų sutuoktiniui tapo toks neramus, kad atrodo, jog niekuomet neberasite tarpusavio ryšio, kuris jus jungė anksčiau. Ar kuri nors iš šių situacijų skamba pažįstamai? Jei taip, jūs ne vieni. Daugelis sutuoktinių gali priskirti vienam iš šių apibūdinimų.

Apie pusė santuokų Jungtinėse Amerikos Valstijose baigiasi skyrybomis. Yra akivaizdu, kad dažniausiai susituokę žmonės “negyvena ilgai ir laimingai”. Tačiau santuoka daugeliui amerikiečių išlieka svarbiu gyvenimo tikslu.

Daugelis sutuoktinių stengiasi išpildyti lūkesčius ir svajones ir yra pilnai atsidavę tam, kad jų santuoka būtų sėkminga. Tačiau kai gyvenimo realybėje sutuoktinis pasirodo esantis ne toks idealus, užgriūna buities rūpesčiai, daugelis individų jaučiasi ne tokie romantiški ir nebesuranda tiek daug pasitenkinimo santykiuose kaip anksčiau.

Visos santuokos bėgant laikui keičiasi. Tačiau stipriai stengiantis ir nuoširdžiai atsidavus santuokai, galima išsaugoti santuokas laimingas, stiprias ir teikiančias pasitenkinimą. Kaip tai padaryti? Ko reikia, kad santuoka truktų ilgai ir teiktų pasitenkinimą?

Ištisi tomai tyrimų rodo, kad sėkmingos santuokos turi keletą bendrų bruožų. Šiandien aptarsime juos detaliai.

Laimingų ir pasitenkinimą suteikiančių santykių bruožai

Apsvarstykite teigiamus savo santuokos aspektus. Ką jūs darote, kas atneša jums ir jūsų sutuoktiniui džiaugsmą ir laimę? Jei jūsų santuoka suteikia pasitenkinimą, yra šansų, kad jūsų santykiuose yra aukštas pozityvumo, empatijos, atsidavimo, pritarimo, meilės ir pagarbos lygis. Tai yra keletas iš bruožų, kuriuos mokslininkai įvardija kaip bendrus sėkmingoms santuokoms. Pažvelkime į kiekvieną iš šių faktorių.

Pozityvumas

Pora

John Gottmaanm, vienas iš garsiausių santuokinių santykių ekspertų, atrado, kad pagrindinis skirtumas tarp stabilių ir nestabilių santuokų yra pozityvių minčių ir veiksmų, nukreiptų į vienas kitą, kiekis. Dėmesingai stebėdamas šimtus porų, jis padarė išvadą, kad sėkmingose santuokose sutuoktiniai turi daug daugiau teigiamų nei neigiamų sąveikų.

Jei yra per daug neigiamumo – kritikos, reikalavimų, apsivardžiavimo, pagiežos ir t.t., - nuo kenčia santykiai. Tačiau jei niekuomet nėra jokio neigiamumo, tai greičiausiai reiškia, kad nusivylimas ir nuoskaudos yra slepiamos, o užspausta įtampa kaupiasi abiejų partnerių viduje.

Svarbiausia – išlaikyti pusiausvyrą tarp abiejų kraštutinumų. Yra daug būdų, kuriais galima santuokoje puoselėti pozityvumą. Prieraišumas, atidus klausymasis, džiaugimasis vienas kito pasiekimais ir žaismingumas – visa tai tik keletas pozityvios sąveikos pavyzdžių, kurie santuoką daro sėkminga.

Empatija

Dar vienas laimingos santuokos bruožas yra empatija. Empatija reiškia mėginimą įsijausti į kito asmens padėtį. Daugelis mokslininkų parodė, kad empatija yra labai svarbi sėkmingiems santykiams. Žmonės yra daug labiau linkę jausti teigiamus jausmus dėl savo santuokos ir sutuoktinio, jei jų partneris jų atžvilgiu išreiškia empatiją. Vyrai ir žmonos yra labiau patenkinti santykiuose, jei supranta, kad jų sutuoktiniai iš tikrųjų supranta jų mintis ir jausmus.

Atsidavimas

Pora

Sėkmingoje santuokoje yra būtinas abiejų partnerių atsidavimas tarpusavio santykiams. Kai du žmonės yra iš tikrųjų pasišventę tam, kad jų santuoka būtų sėkminga, nepaisant neišvengiamai kylančių iššūkių ir kliūčių, šansai, kad jų santykiai bus ilgalaikiai, žymiai išauga.

Daugelyje Vakarų kultūrų labai aukštai vertinamas individualizmas. Pagal individualizmo teoriją dėmesys sutelkiamas į savo poreikių patenkinimą. Atidumas savo poreikiams yra svarbus, tačiau jei jis nesubalansuotas su rūpesčių dėl kitų poreikių, jis gali lengvai atvesti prie savanaudiškumo santuokoje.

Vyrai ir žmonos, kurie visą dėmesį sutelkia tik į savo troškimus, nėra linkę savo santykiuose surasti džiaugsmo ir pasitenkinimo. Tačiau kai sutuoktiniai yra atsidavę investicijoms į santuoką ir turi noro paaukoti keletą savo prioritetų dėl santykių gerovės, jų santuokų kokybė paprastai būna labai aukšta.

Pritarimas

Vienas iš pagrindinių poreikių santykiuose yra poreikis pritarimui. Kiekvienas nori jaustis vertinamu ir gerbiamu. Kai žmonės jaučia, kad jų sutuoktiniai iš tikrųjų priima juos tokius, kokie jie yra, jie paprastai santykiuose jaučiasi saugesni ir labiau pasitikintys.

Santuokoje dažnai kyla konfliktų dėl to, kad partneris negali priimti individualių sutuoktinio bruožų ir mėgina vienas iš kito reikalauti keistis. Kai vienas asmuo mėgina priversti pasikeisti kitą, jis ar ji paprastai susiduria su pasipriešinimu. Tačiau tyrimai parodė, kad pokyčiai atsiranda daug dažniau tuomet, kai sutuoktiniai besąlygiškai gerbia ir pritaria vienas kitam. Pritarimas yra gyvybiškai svarbus laimingai santuokai.

Abipusė meilė ir pagarba

Turbūt svarbiausi sėkmingos santuokos komponentai yra meilė ir pagarba vienas kitam. Tai gali atrodyti labai akivaizdu – kodėl du žmonės turėtų tuoktis, jei nemyli ir negerbia vienas kito? Iš tiesų, bėgant laikui, gyvenimas tampa vis sudėtingesnis, o dėl to kenčia santuoka.

Sutuoktiniams tampa labai lengva prarasti ryšį vienas su kitu ir nepaisyti meilės ir romantikos, kuri kadaise buvo lyg ir savaime suprantama. Yra gyvybiškai svarbu, kad vyrai ir žmonos ir toliau, per visą gyvenimą, puoselėtų meilę ir pagarbą vienas kitam. Tokiu atveju labai tikėtina, kad jų santykiai išliks laimingi ir teikiantys pasitenkinimą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Paguglino ir pakraupo: keliais žingsniais – lengvai pasiekiamos asmeninės nuotraukos ir dokumentai (3)

Noras dalytis su kitais savo įspūdžiais internete atsiliepimų forma gali jums padaryti meškos...

Berlynas įšaldo būsto nuomos kainas: penkerius metus kainas reguliuos valdžia

Berlyno miesto tarybos valdančiosios partijos susitarė įšaldyti būsto nuomos kainas Vokietijos...

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis (349)

Spalio 18 dieną, t.y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Navickienė: šis balsavimas parodė, kad vienam agrooligarchui ir jo kombainui pasibaigė dyzelis (320)

Seime renkami parašai siekiant inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus pavasarį. Prie iniciatorių...

JK parlamentarai atmetė Johnsono siūlytą „Brexit“ vykdymo planą (60)

Borisas Johnsonas antradienį pagaliau turėjo progą parlamentui pateikti savo „Brexit“...

Maslobojevas pirmoje pasaulio kikbokso čempionato kovoje pasiuntė varžovą į nokautą (58)

Įspūdinga pergale WAKO pasaulio kikbokso čempionatą Sarajeve, Bosnijoje ir Hercegovinoje, pradėjo...

Šiluma pradeda „galvoti“ apie pasitraukimą iš Lietuvos

Šiąnakt per Lietuvą nusidrieks debesų juosta, bet žymesnio lietaus nesulauksime. Rimstant...

Turintiems didelį darbo stažą – gera žinia iš Seimo (51)

Seimas spręs, ar ne mažesnį kaip 40 metų darbo stažą turintys šalies gyventojau galėtų...