aA
Sakoma, protinga mintis apie tai, kad antrasis kartas baisesnis nei pirmas, priklauso parašiutininkams. Šią išvadą gali padaryti ir moterys, kurios kartą jau buvo ištekėjusios. Kokių tik atsikalbinėjimų iš jų neišgirsi. „Jau buvau – man nepatiko“, „Pirmąjį vos ne vos išgrūdau, leiskite šiek tiek pailsėti“, „Virti barščius, skalbti kojines? Ačiū, nebenoriu“ – tai tik keli nenoro dar kartą sukti šeimos lizdelį paaiškinimo variantai. Rimtos formuluotės taip pat nedžiugina. Daugiau nei pusė apklaustųjų linksta prie santykių be įsipareigojimų, kitos visai neplanuoja kurti jokių santykių – keičia prioritetus karjeros ir vaikų auginimo naudai. Psichologai išskiria kelias pagrindines problemas, susijusias su bandymais kurti asmeninį gyvenimą po nesėkmingos pirmosios santuokos.
Pora
© Corbis/Scanpix

Nepasitikėjimas sėkme

Skyrybos nesuteikia papildomo pasitikėjimo savimi, o jėgų ir noro išsiaiškinti, kas tapo skyrybų priežastimi, tiesiog nėra.

Vaikų klausimas

„Mano vaikas turi tėvą. Tegu jis gyvena ne su mumis, tačiau įsivaizduoti, kad svetimas vyriškis atvažiuos pas mus ir užims mano vaiko tėvo vietą, tiesiog negaliu“, - taip sako daugelis išsiskyrusių moterų.

Emocinis nuovargis

Mergaitiškoje vaizduotėje pirmoji santuoka piešiama romantiškomis spalvomis. Patyrusi moteris žino, kad šeima – tai darbas. Būtinybė stengtis, ar tai būtų viryklė, ar darbas su savimi ir santykių išsaugojimu – visa tai sumažina norą antrą kartą ištekėti.

Nesistenkite pakartoti

„Akivaizdu, kad moteris, jau išmėginusi santuokos džiaugsmus, netenka daugybės iliuzijų“, - komentuoja psichoterapeutė Natalija Hauzer. „Jai žinoma, kad gyvenimas kartu – ne tik galimybė nuolat būti kartu, bet ir daugybė pareigų, rutinos, nuomonių išsiskyrimo, skausmingų šeimyninių planų ir bendro biudžeto aptarinėjimų. Kam to reikia antrą kartą? Į šį klausimą ne taip paprasta atsakyti. Būtent todėl daugelis moterų, kartą paragavusių šeimyninio gyvenimo džiaugsmų ir vargų, jau nebesistengia ne tik kad sukurti naują šeimą, bet ir užmegzti daugiau ar mažiau rimtų romanų, baimindamosi, kad nauji santykiai bus panašūs į senuosius kaip du vandens lašai.

Tačiau užuot baiminusis susisaistyti įsipareigojimais, visai įmanoma sukurti naujus santykius, prieš tai kruopščiai įvertinus buvusius. Pradžiai reikia tiksliau suvokti, kas yra absoliučiai neišvengiama, kas nesvarbu, o kas – nepriimtina. Suvokimas, kokio būtent žmogaus norite šalia savęs, žymiai padidins šansus, kad antras kartas bus sėkmingesnis ir ilgesnis“.

Baimė vėl sukurti nesėkmingus santykius jau kitoje santuokoje – ne be pagrindo. „Antroji šeima neretai kuriama pagal žinomą modelį“, - komentuoja psichologė Irina Savenkova. „Tokiais atvejais ir sakoma „visi vyrai vienodi“, tuo tarpu antrasis vyras kaip tik gali būti visiškas pirmojo antipodas.

Moteris provokuoja skirtingus vyrus vienodoms atsakomosioms reakcijoms. Esti taip pat tokios sampratos, kaip kad, pavyzdžiui, „potenciali alkoholiko žmona“. Su tokia žmona bet koks vyriškis rizikuoja nusigerti – taip stipriai ji kasdien akcentuoja tai, kad gerti nevalia, tuo pat metu pati provokuodama jo norą nusigerti ir užsimiršti.

Jei jums pavyks suprasti, kokius neteisingus stimulus jūs siunčiate vyrams, versdamos juos elgtis ne taip, kaip jums patinka – pasikeis ir reakcija. Nustokite jį graužti, kad nėra pinigų – nebegausite ir atsakymo „tuomet tau išvis nieko neduosiu“. Nustokite vaidinti auką, ir skriaudikai dings iš jūsų gyvenimo.

Su nauja laime

Teisę kurti asmeninį gyvenimą pagal savo nuožiūrą turime visi. Vargu ar reikia versti save priimti vienokį ar kitokį sprendimą, jei esate tam nepasirengę. Tarp klaidų, padaromų jau antrojoje santuokoje, vieną pirmųjų vietų kaip tik ir užima pastangos kuo greičiau rasti vaikams tėvą, užuot radus sau vyrą. Arba, pavyzdžiui, ištekėti už nemylimo, užtat rimto ir organizuoto, kadangi pirmasis buvo mergišius ir nevėkšla – psichologai šį reiškinį vadina švytuoklės principu. Vis dėlto jei padėjusios ranką ant širdies pripažinsite sau, kad šeima – tai, be ko nesijaučiate laiminga, išsklaidyti baimes ir abejones prieš žengiant į antrą santuoką padės šios taisyklės.

Kartą ir visiems laikams užverkite duris į praeitį. Pirmosios santuokos nesėkmės – tai sąjungos nesėkmės, o ne jūsų asmeninės klaidos. Šeima – tai du žmonės, ir jūsų naujas išrinktasis visiškai neprivalo mokėti už savo pirmtako klaidas ir nuodėmes.

Prieš ištardamos „taip“, susitarkite su partneriu dėl santykių modelio, kuris tenkintų jus abu. Buitis, namų įsipareigojimai, vaikų auginimas – jūs neturite prisiimti sau visos naštos. Atsiminkite, kad ištekate tam, kad būtumėte laiminga.

Jūsų vaikams būtinas ne tik dėmesys, bet ir stabilumo bei užtikrintumo jausmas. Jie turi suprasti, kad šeima – ne visada tai, kas gali subyrėti bet kokiu momentu. Ištekėdamos antrą kartą galėsite jiems parodyti draugiškos ir mylinčios poros pavyzdį, nepriklausomai nuo to, kokį vaidmenį jų gyvenime vaidins jų tėvas.

Kurkite naujas bendras taisykles ir tradicijas. Žmonėms, jau kartą buvusiems santuokoje, būna sunku „susigiminiuoti“ su naujuoju sutuoktiniu, net jei esti stiprūs jausmai ir noras būti kartu. Šeimyniniai pietūs, kelionės kartu, asmeninės ir intymios šventės sukuria artumo jausmą ir palieka malonius prisiminimus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dar vienas skandalas Kaune: medikus šokiravo motinos elgesys su mažyliu – skubiai iškvietė vaikų teises (98)

Motina meta kaltinimus Kauno klinikų medikams . Anot jos, šie galimai per stipriai suspaudė vaiką.

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (38)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Negailestingą onkologinės ligos kirtį patyrusiam Stano – jautrios kolegų emocijos

Dainininkas Stanislavas Stavickis -Stano patvirtino jau gerą pusmetį pramogų pasaulio...

Pažintis socialiniame tinkle: kaip vos iš kelių žinučių suprasti, kad viskas baigsis blogai (116)

„Tinder“, „Facebook“ ir kiti socialiniai jau kurį laiką yra kone populiariausia platforma...

Betoninės sienos po žeme slėpė neregėtos prabangos rūmus ir didžiausią LSD fabriką istorijoje (7)

Paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje praktiškai visos LSD siuntos atkeliaudavo iš...

Nepaklausė medikų ir šiandien džiaugiasi dešimtmečiu sūnumi: nuvykus į klinikas, nėštumą siūlė nutraukti (16)

Ką reiškia rankose laikyti nė kilogramo nesveriantį kūdikį, niekaip nesupras tie, kas to...

Albumą pristačiusi Monika Pundziūtė-Monique scenoje išgirdo asmeninį prisipažinimą (3)

Atlikėja Monika Pundziūtė- Monique iš jaudulio žibančiomis akimis pristato antrąjį solinį...

Kodėl vyrai neveda meilužių

Pirmiausia turiu pasakyt, kad nesu nei meilužė, nei kažkurio meilužio žmona, jei netyčia turit...

Gėrimo, šildžiusio Pirmojo pasaulinio karo karius, paskutinė stotelė – Indijoje (6)

Gerą šimtmetį šeimos savo vaikus Indijoje girdė salyklo skonio pieno gėrimais, kurie, kaip kad...

Žurnalistė apsilankė nuogalių kurorte: orgijos vyko vidury baltos dienos

„Ateik greičiau pažiūrėti! Aname balkone vyksta orgija!“ – sušukau savo seseriai, rodydama...