Labas, Eidminai. Po trijų metų draugystės išsiskyriau su vaikinu. Labai stengiausi, bet galiausiai supratau, kad nieko neišeis. Iš pradžių viskas atrodė kaip pasakoje, buvome laimingi, tačiau vėliau prasidėjo nesutarimai. Pradėjo trukdyti tai, kad turime pernelyg skirtingas vertybes, o galiausiai sužinojau, kad jis man neištikimas. Jaučiu kad tai pabaiga ir mums nieko nepavyks, bet vis dar jį myliu. Padėk, kaip galėčiau jį pamiršti? Laura, 19 m.
© Shutterstock nuotr.

Labas, Laura,

Po skyrybų tarp žmonių nutrūksta fizinis ryšys, tačiau emocinis – išlieka. Dažniausiai emocijos (jeigu nėra kurstomos) žmones sieja maždaug dar pusę to laiko, kurį jie buvo artimi. Ir net tam laikui praėjus, emocinėms gijoms nutrūkus, prisiminimai išlieka. Tad pamiršti iš esmės yra neįmanoma. Tačiau yra skirtumas tarp prisiminimų ir kančios. Netrukus sužinosi du veiksmų etapus, kuriuos įgyvendinusi nustosi kentėti ir vėl galėsi pradėti mėgautis gyvenimu.

Pirmasis etapas

Siekdami pamiršti žmonės gali tik nustumti skaudžius išgyvenimus giliai į pasąmonę. Tačiau taip pasielgus tie išgyvenimai nedingsta ir vis tiek veikia žmonių elgseną. Pačiu netinkamiausiu metu, galbūt kai šalia atsiras kitas brangus žmogus, tie užslėpti jausmai gali griausmingai prasiveržti į viršų. Todėl siekdama užmiršti darai esminę klaidą – rizikuoji su savimi nešiotis šio skaudaus įvykio pasekmes. Neigiamus jausmus reikėtų ne slėpti savyje, o paleisti į išorę.

Tad pirmoji užduotis – jeigu norisi liūdėti – liūdėk. Nori sudaužyti indus – pirmyn. Nori verkti – verk, ašaros išlaisvina. Nelaikyk skausmo savyje. Leisk sau išsilieti. Tegul tavo vidus išsilaisvina ir tampa ramus.

Dar vienas būdas jausmams išlieti – pokalbiai. Jeigu turi artimą draugą, kuriam gali išsipasakoti, pasikalbėk su juo. Išsakyk viską, kas ateina į galvą. Pasidalink savo jausmais. Draugui jie nebus skaudūs, o tau palengvės.

Galiausiai imkis trečiosios jausmų išlaisvinimo užduoties: paimk popieriaus lapą ir parašyk savo draugui laišką, kurio neišsiųsi. Jausmus išliek galutinai. Narstyti praeitį ir prisiminti skaudaus išsiskyrimo priežastis sunku, tačiau kančių atsikratysi tik šiuos jausmus paleidusi. Eilės tvarka raštu aprašyk tris teiginius:

1. „Man pikta, nes...“
2. „Man skaudu, nes...“
3. „Atleidžiu tau.“

Drąsiai pažvelk į savo vidų ir išliek kiekvieną neigiamą emociją. Surašyk kiekvieną, net patį slapčiausią ir patį menkiausią nutikimą, dėl kurio pyksti ar jauti skausmą. Po to imkis svarbiausio – atleidimo.

Atleidimas išlaisvina. Suprask, kad tavo draugas tau blogo nelinkėjo. Jis tik norėjo gero sau. Atleisk jam už viską, dėl ko jis tave įskaudino ir viską, ko dėl tavęs nepadarė. Padėkok jam už gerus dalykus ir palinkėk sėkmės.

Po to šį laišką sudegink. Tegul jausmai virsta pelenais ir lieka tik prisiminimai.

Emocijų paleidimo etape patirk visą skausmą, kurį jauti, tačiau neužstrik aukos vaidmenyje. Kartais žmonės liedami ašaras net užsimiršta dėl ko tai daro, tačiau vis viena nesiliauja kūkčioję. Jiems savotiškai patinka kentėti, taip jie sulaukia artimųjų užuojautos ir dėmesio. Išliejusi emocijas nustok savęs gailėtis ir imkis antrojo pasveikimo etapo.

Antrasis etapas

Galbūt pro akis, kurios ką tik buvo aplietos ašaromis, atrodo kitaip, tačiau gyvenimas tęsiasi. Jis kupinas pačių nuostabiausių galimybių. Pats metas vėl pamilti save, išmokti mėgautis laisve ir susikurti gražų pasaulį.

Taigi išeik pasivaikščioti į miestą, nueik į grožio saloną, aplankyk parodas, leisk laiką su draugais, apsilankyk vakarėlyje, kine, išvyk į kelionę, lankyk šokių, jogos ar aerobikos pamokas, mokykis užsienio kalbą, įsigyk šunį, sugrįžk prie seniai pamirštų pomėgių, atrask naują tau patinkančią veiklą, nuveik ką nors spontaniško, pakeisk savo gyvenimo būdą ar išvaizdą, realizuok savo slaptus norus, užsiimk veikla, kuri tau teikia prasmę, užmegzk naujas pažintis, bendrauk, flirtuok ir pajausk naują gyvenimo ritmą. Galiausiai gerbk ir mylėk save – vertink savo kūną, charakterį ir sielą, gyvenk dėl savęs. Mylėk save!

Laikas iš tiesų gydo žaizdas. Nori to ar ne, anksčiau ar vėliau tavo žaizda užgis ir pasaulis vėl nušvis ryškiomis spalvomis. Netrukus vėl džiūgausi ir šypsosiesi!

Santykių ekspertas Eidminas Zaksas

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

VSD pažymose – ne tik „MG Baltic“: atskleisti kitos įtakingos verslo grupės veiksmai (11)

Neleistinus politikų ir verslo ryšius tiriantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas...

Orai: po trumpo lietaus temperatūra pašėlusiai kils – galimas 30 laipsnių karštis (8)

Itin gražiais ir šiltais orais lepinusi gegužė nesiliaus mūsų stebinti ir toliau. Savaitės...

Odontologės įspėja: neatlikus įprastos procedūros, gresia baisios ligos ir byrantys dantys (145)

Kada paskutinį kartą jums buvo atlikta burnos higienos procedūra? Odontologės įspėja, kad...

Priverstinė emigracija į Norvegiją neatšaldė svajonės laimę kurti Lietuvoje (77)

Po studijų kelių įmonių biuruose dirbusi Vaida Juodževičiūtė metė sau iššūkį ir prieš...

6 priežastys atsisakyti „Chrome“ naršyklės (162)

Naršyklė yra nepakankamai saugi, greičiau iškrauna nešiojamojo kompiuterio bateriją, perduoda...

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas užfiksuotas pikantiškoje vietoje (117)

Antradienio vakarą Druskininkų miesto meras Ričardas Malinauskas leido kartu su šimtais...

Mitais apipinti Balio paplūdimiai vilioja ir atstumia (9)

Balio salą gaubia daugybė senųjų ir modernių mitų. Vienas garsiausių – kad į šią salą...

DELFI skaitytojai atvėrė namų duris: pamatykite, kaip jie gyvena (20)

Konkursas „Interjeras, kurį sukūriau pats“ paskatino daugybę DELFI skaitytojų pasidalinti savo...

Kodėl meluojame, kalbėdami apie seksą? (15)

Daugybę metų visuomenėje gyvuoja stereotipas, bylojantis apie tai, kad vyrai turi gerokai daugiau...

Kilniaširdiškas keturmečio poelgis sugraudino daugelį (2)

Austinas Perine‘as, keturmetis iš Birmingamo, Alabamos valstijos, tapo tikra vietos įžymybe, kai...