aA
Labas, Eidminai. Po trijų metų draugystės išsiskyriau su vaikinu. Labai stengiausi, bet galiausiai supratau, kad nieko neišeis. Iš pradžių viskas atrodė kaip pasakoje, buvome laimingi, tačiau vėliau prasidėjo nesutarimai. Pradėjo trukdyti tai, kad turime pernelyg skirtingas vertybes, o galiausiai sužinojau, kad jis man neištikimas. Jaučiu kad tai pabaiga ir mums nieko nepavyks, bet vis dar jį myliu. Padėk, kaip galėčiau jį pamiršti? Laura, 19 m.
© Shutterstock nuotr.

Labas, Laura,

Po skyrybų tarp žmonių nutrūksta fizinis ryšys, tačiau emocinis – išlieka. Dažniausiai emocijos (jeigu nėra kurstomos) žmones sieja maždaug dar pusę to laiko, kurį jie buvo artimi. Ir net tam laikui praėjus, emocinėms gijoms nutrūkus, prisiminimai išlieka. Tad pamiršti iš esmės yra neįmanoma. Tačiau yra skirtumas tarp prisiminimų ir kančios. Netrukus sužinosi du veiksmų etapus, kuriuos įgyvendinusi nustosi kentėti ir vėl galėsi pradėti mėgautis gyvenimu.

Pirmasis etapas

Siekdami pamiršti žmonės gali tik nustumti skaudžius išgyvenimus giliai į pasąmonę. Tačiau taip pasielgus tie išgyvenimai nedingsta ir vis tiek veikia žmonių elgseną. Pačiu netinkamiausiu metu, galbūt kai šalia atsiras kitas brangus žmogus, tie užslėpti jausmai gali griausmingai prasiveržti į viršų. Todėl siekdama užmiršti darai esminę klaidą – rizikuoji su savimi nešiotis šio skaudaus įvykio pasekmes. Neigiamus jausmus reikėtų ne slėpti savyje, o paleisti į išorę.

Tad pirmoji užduotis – jeigu norisi liūdėti – liūdėk. Nori sudaužyti indus – pirmyn. Nori verkti – verk, ašaros išlaisvina. Nelaikyk skausmo savyje. Leisk sau išsilieti. Tegul tavo vidus išsilaisvina ir tampa ramus.

Dar vienas būdas jausmams išlieti – pokalbiai. Jeigu turi artimą draugą, kuriam gali išsipasakoti, pasikalbėk su juo. Išsakyk viską, kas ateina į galvą. Pasidalink savo jausmais. Draugui jie nebus skaudūs, o tau palengvės.

Galiausiai imkis trečiosios jausmų išlaisvinimo užduoties: paimk popieriaus lapą ir parašyk savo draugui laišką, kurio neišsiųsi. Jausmus išliek galutinai. Narstyti praeitį ir prisiminti skaudaus išsiskyrimo priežastis sunku, tačiau kančių atsikratysi tik šiuos jausmus paleidusi. Eilės tvarka raštu aprašyk tris teiginius:

1. „Man pikta, nes...“
2. „Man skaudu, nes...“
3. „Atleidžiu tau.“

Drąsiai pažvelk į savo vidų ir išliek kiekvieną neigiamą emociją. Surašyk kiekvieną, net patį slapčiausią ir patį menkiausią nutikimą, dėl kurio pyksti ar jauti skausmą. Po to imkis svarbiausio – atleidimo.

Atleidimas išlaisvina. Suprask, kad tavo draugas tau blogo nelinkėjo. Jis tik norėjo gero sau. Atleisk jam už viską, dėl ko jis tave įskaudino ir viską, ko dėl tavęs nepadarė. Padėkok jam už gerus dalykus ir palinkėk sėkmės.

Po to šį laišką sudegink. Tegul jausmai virsta pelenais ir lieka tik prisiminimai.

Emocijų paleidimo etape patirk visą skausmą, kurį jauti, tačiau neužstrik aukos vaidmenyje. Kartais žmonės liedami ašaras net užsimiršta dėl ko tai daro, tačiau vis viena nesiliauja kūkčioję. Jiems savotiškai patinka kentėti, taip jie sulaukia artimųjų užuojautos ir dėmesio. Išliejusi emocijas nustok savęs gailėtis ir imkis antrojo pasveikimo etapo.

Antrasis etapas

Galbūt pro akis, kurios ką tik buvo aplietos ašaromis, atrodo kitaip, tačiau gyvenimas tęsiasi. Jis kupinas pačių nuostabiausių galimybių. Pats metas vėl pamilti save, išmokti mėgautis laisve ir susikurti gražų pasaulį.

Taigi išeik pasivaikščioti į miestą, nueik į grožio saloną, aplankyk parodas, leisk laiką su draugais, apsilankyk vakarėlyje, kine, išvyk į kelionę, lankyk šokių, jogos ar aerobikos pamokas, mokykis užsienio kalbą, įsigyk šunį, sugrįžk prie seniai pamirštų pomėgių, atrask naują tau patinkančią veiklą, nuveik ką nors spontaniško, pakeisk savo gyvenimo būdą ar išvaizdą, realizuok savo slaptus norus, užsiimk veikla, kuri tau teikia prasmę, užmegzk naujas pažintis, bendrauk, flirtuok ir pajausk naują gyvenimo ritmą. Galiausiai gerbk ir mylėk save – vertink savo kūną, charakterį ir sielą, gyvenk dėl savęs. Mylėk save!

Laikas iš tiesų gydo žaizdas. Nori to ar ne, anksčiau ar vėliau tavo žaizda užgis ir pasaulis vėl nušvis ryškiomis spalvomis. Netrukus vėl džiūgausi ir šypsosiesi!

Santykių ekspertas Eidminas Zaksas

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pirmasis kardinolas iš Lietuvos: vos 27 metų sulaukęs įtakingo LDK eretiko sūnus (6)

Katalikiška Lietuva skaičiuoja jau daugiau nei 630 metų istoriją. Iki šiol vieną...

Buvęs Estijos premjeras: apie savo šalį, kaip ir apie šeimą, blogai nekalbame (41)

Estiją krečia vienas didžiausių Europos istorijoje pinigų plovimo skandalų. Kaip galėjo Putino...

Sostinėje atsidarė restoranas, kuris įkandamas ne kiekvienam: šampanas čia kainuoja net 1490 eurų (268)

Vilniuje duris atvėrė naujas restoranas „Nineteen18”, kurio pavadinimas skirtas paminėti...

Skandalingas žvaigždės dūris „Vilkams“ į nugarą – šansas Valančiūnui tapti NBA čempionu? (21)

Didžiausias Minesotos „Timberwolves“ klubo sirgalių košmaras tapo realybe. Prieš kiek daugiau...

Airijoje tautietės emigrantės nužudymu įtariamas vyras – lietuvis (8)

Ketvirtadienio rytą Dandolko apygardos teisme pasirodė žmogus, kaltinamas Ingridos Maciokaitės...

Popiežius kreipėsi į Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmones: norėčiau visus apkabinti (93)

Iki Šventojo Tėvo vizito likus porai dienų, popiežius Pranciškus vaizdo įraše kreipėsi į...

Kaimuose – panika: vilkai puola net prie namų (189)

Švėkšnos seniūnijos Bumbuliškės kaime gyvenantys Ramutė ir Viktoras Kungiai su nerimu kasdien...

Stormy Daniels savo knygoje prakalbo apie intymiąją prezidento anatomiją: jo lytinį organą lygina su žaidimo herojumi (5)

Savo naujojoje visas detales atskleidžiančioje knygoje „Full Disclosure“ pornožvaigždė...

Pasibaisėję vestuvių svečiai nusprendė netylėti: nuotakos reikalavimai tiesiog absurdiški (27)

Pasibaisėję vestuvių svečiai pasidalino šokiruojančiu sąrašu taisyklių, kurias jiems prieš...

Norėjo patikrinti statomo namo kokybę, bet buvo išvadinti žiopliais: ką pirkėjai turi žinoti pirkdami namą (20)

Šiuo metu vystytojai giriasi jau nebestatantys žemesnės nei A energetinės klasės pastatų,...