aA
Prašau pagalbos, nes nesusidoroju su problema pati. Sunku, kai meilė susipina su finansais. Taigi su vyru gyvenu jau daugiau nei 10 metų, bet yra tokia bėda - aš uždirbu gerokai daugiau už jį, o jam vis visokios problemos darbe - tai periodiškai vėluoja alga kelis mėnesius, ir ta pati nedidelė, nors jis sako, kad „uždirba pakankamai“.
© Shutterstock nuotr.

Aš taip nemanau, nes moku visus mokesčius, ir į parduotuvę einu (maistą perka ir jis, bet yra akivaizdi nelygybė). O keisti žmogus nieko nekeičia, jam ir taip gerai.

Kaip šeimoje patartumėte išspręsti finansinius klausimus, kad jie netemdytų meilės? Kaip gražiai viską pasidalinti, kad nei vienas nesijaustų išnaudojamas? Ar neturėtų vyras prisiimti mokesčių naštos? Gal visgi pasiskirstyti viską po lygiai? Nes aš dirbu kaip jautis, stengdamasi gelbėti šeimos situaciją, jaučiuosi pavargusi, o jo grafikas laisvesnis, jis sugeba ir savimi pasirūpinti, pasportuoti. Kai aš pati jau nebeturiu jėgų.

Jaučiuosi perėmusi vyrišką mąstymo modelį, mane tik graužia viena mintis, kaip uždirbti daugiau, nes niekaip nepavyksta nieko sutaupyti. Bet labai norėčiau, kad tai rūpėtų ir mano vyrui.

Dėkui už atsakymą.

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas

KAI NAŠTA ŠEIMOJE PASISKIRSTO NELYGIAI

Situacija, kurią jūs aprašote, dažnai susidaro santuokose. Vienas ima ant savo pečių vis daugiau. Jį psichologai vadina „hiperfunkcionaliu šeimos nariu“. O kitas ima vis mažiau. Jis vadinamas „pasyviu šeimos nariu“. Santykiai tarp jų vadinasi „papildantys“. Metams bėgant šis skirtumas didėja.

Ilgainiui aktyvus šeimos narys tampa dar aktyvesnis. O pasyvus - dar pasyvesnis. Labai svarbu suprasti, kad tai įvyksta ne dėl piktos valios ar kažkokių psichikos defektų. Tiesiog santuoka yra sistema, o kiekviena sistema palaiko savo pusiausvyrą.

Jei esant jūsų didelei finansinei naštai vyras imtų ant savęs tokią pat didelę finansinę naštą, jūsų šeimoje nebūtų pusiausvyros. Gali būti, kad jūs tiesiog negalėtumėt būti kartu. Todėl vyras nesąmoningai prisitaiko prie jūsų didelio užimtumo ir įneša į šeimą mažiau finansų, daugiau laiko skirdamas savo pomėgiams.

O jūs įklimpote į darboholizmą. Simptomas tipiškas: „Mane tik graužia viena mintis, kaip uždirbti daugiau“. Vyras negali tuo pat metu būti kaip jūs. Kaip matote, jo negraužia jokia tokia mintis ir savo kuklesnes pajamas jis laiko „normaliomis“.

Žinoma, jis negalvoja nei apie mokesčius, nei apie maistą. Ir jus tai tikriausiai siutina. Tačiau pabandykite patikėti, kad juo dėta jūs elgtumėtės taip pat, jei turėtumėte šalia savęs tokį pat aktyvų sutuoktinį kaip jūs.

Tačiau numatau čia prieštaravimus. Argi nebūna santuokų, kur abu dirba „kaip jaučiai“? Argi visuomet žmonės prisitaiko vienas prie kito?

Ne, būna ir kitokia situacija. Neretai ji netgi virsta savotiška konkurencija. Įsivaizduokite, kad jūs gyventumėte šeimoje su labai ambicingu vyru. Jam būtų azartas, stimulas užsidirbti kuo augiau. Ir jums savigarba neleistų uždirbti mažiau. Jūs taptumėte savotiškais sportininkais, siekiančiais tapti čempionais vienoje sporto aikštelėje. Jūsų tarpe vyktų kovos žaidimas „kas ką“.

Tikėtina, kad ir konfliktų tarp jūsų būtų kitokių - kodėl mes taip dažnai pavydžiai vertiname vienas kito pasiekimus? Tokie santykiai šeimose vadinasi „simetriškais“. Skamba gražiai, tačiau neretai tai simetrija ne abipusėje pagarboje ir meilėje, o konfliktuose. O logika čia „jei ne mano viršus, tai tavo, o šito leisti aš negaliu“.

Taigi jūsų santuokoje aiškiai susidarė papildanti situacija. Ir jūs klausiate, kaip ją būtų galima pakeisti. Pirmiausia paklauskite savęs pačios, ar jūs tikrai to norite. Ar negali būti, kad jūsų finansinis pranašumas suteikia jums taip reikalingą žmogui savo vertės jausmą?

Gali būti, kad jūs dėl įvairių miglotų motyvų negalite sau leisti uždirbti mažiau už vyrą. O gal negalite sau leisti gyventi taip, kaip jūsų tėvai, nukrypti nuo jų gyvenimo scenarijaus?

Tipiška situacija - pakartoti mamos elgseną: „Mano mama, o, beje, ir močiutė visuomet vertino moters finansinį savarankiškumą“. Kita tipiška situacija - „Mano mama visiškai finansiškai priklausė nuo tėvo, ir aš nusprendžiau, kad niekad negyvensiu taip, kaip mano mama, o išsilaikysiu pati“.

Tam vertėtų prisiminti, kaip pasiskirstė uždarbiai jūsų tėvų šeimoje. Ir kokį variantą jūs pasirinkote: savo mamos ar priešingą savo mamai? Abiem atvejais jūs nesate lanksti, nes „darysiu kaip mama“ bei „tik ne taip, kaip mano mama“ - abu variantai labai nelankstūs, sunkiai pakeičiami. Tuomet įsivaizduodama, kad nukrypstate nuo savo scenarijaus, jūs jausite labai didelį nerimą ir diskomfortą.

Tačiau štai jūs atrasite, kad pakankamai išlaisvėjote iš tokių scenarijų. Ir kad įsivaizduodama save uždirbančią mažiau ar tiek pat, kaip vyras, jaučiatės gerai. Tuomet jums tikrai verta pabandyti pakeisti savo vaidmenį.

Štai jūs pradedate poilsio dieną ilgiau gulėdama lovoje. Štai paprašote vyrą ko nors nupirkti. Štai pavedate jam susimokėti mokesčius. Pati išvažiuojate su dviračiu ar paplaukioti. Pasakote, kad paėmėte laisvą dieną ir važiuojate į Druskininkus pailsėti. Paliekate neišplautus indus. Nepaklojate lovos...

Tikėtina, kad po kokių dviejų savaičių jūsų vyras pradėtų darytis aktyvesnis. O gal jam atsirastų papildomas uždarbis. Aš žinau, ką jūs pasakysite: „Ne, nepradėtų, neatsirastų, nes jis - tinginys“. Ką gi, taip sakydama, jūs patvirtintumėte, kad norite išlaikyti „status quo“.

Jei jūs norite pokyčių, leiskite sau pagalvoti neįprastu būdu: „Jis TIKRAI TAPS AKTYVESNIS“. Taip, leiskite sau ir jam patikėti avansu, kad jis gali užsidirbti ne mažiau už jus.

Egzistencija išgirs jūsų mintis, ir jos materializuosis. Kaina - išeiti iš įprastinio vaidmens ir patikėti egzistencija. O kas ta „egzistencija“? Tai tokia įdomi jėga, kuri be visokių kitų dalykų prižiūri pusiausvyrą tarp žmonių. Visiškai jos pažinti mes negalime, bet galime ja pasitikėti. Tuomet mes pagyjame nuo įvairių „izmų“- alkoholizmo, darboholizmo ir pan.

Sėkmės jums draugaujant su egzistencija.
Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Sodra“: penki svarbiausi dalykai apie pensijas, kuriuos būtina žinoti balsavimas (206)

Kitąmet daugelio gyventojų, tiek kaupiančių II pakopos pensijų fonduose, tiek nekaupiančių,...

Po Naujųjų „ant popieriaus“ uždirbsime daugiau, bet kalbama apie sąmyšį (194)

Nuo 2019 m. sausio 1-osios įsigalios priimta mokesčių reforma, o tai reiškia, kad keisis ir...

Savo žodį tarė ir Meilutytė: pasaulio čempionate iškovojo sidabro medalį (18)

Kinijoje vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate trumpame (25 m) baseine Rūta Meilutytė 50 m...

Slaptą pažymą skaitęs Karbauskis: tai yra grėsmė nacionaliniam saugumui (50)

Slaptą dokumentą, pažymėtą grifu „slaptai“, skaitęs Seimo Lietuvos valstiečių ir...

Tabu sulaužytas: pirmą kartą valstybinės Rusijos TV eteryje – Putino duktė (133)

Beveik 20 metų Rusijos žiniasklaidoje galiojantis tabu dėl naujienų apie šalies prezidento...

Simonos Milinytės gimtadienis paženklintas tragedija: braukia ašaras ir dega žvakutę už brolį (3)

Nors daugeliui gimtadienis asocijuojasi tik su teigiamomis emocijomis, JAV gyvenančiai dainininkei ir...

Tiesa ir mitai apie Cezario operaciją: įvardijo priežastis, kodėl moterys jos taip nori

Per pastaruosius kelis dešimtmečius Cezario pjūvio operacijų tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje...

Ekspertai įvardijo rajonus, kuriuose būstai turės didžiausią vertę (14)

„Pirkdami būstą gyventojai turėtų pagalvoti apie jo vertę ir likvidumą ateityje. Ar prireikus...

Paksą į prezidento postą vedęs Katkevičius: viskas yra taip pat, pamokų neišmokome (739)

2002 metais Lietuvoje vykę prezidento rinkimai nustebino ne vieną analitiką. Nors 2001 m. apklausos...

Naujas tyrimas atskleidžia šiurpią tiesą: Arktyje vyksta didelės permainos (2)

Klimato atšilimas rekordiniu greičiu šildo Arkties regioną ir lemia didelius aplinkos pokyčius...