aA
Apie neurotikus prirašyta daug. Apie vargingus, nelaimingus, silpnus žmones, pasmerktus nesibaigiančioms dvasios kančioms ir begalinėms teisybės paieškoms. Dėl populiarių psichologų darbų žodį “neurotikas” vartojame beveik kas dieną. Tačiau nei širdimi, nei protu nesuvokiame, kas tai yra.
Depresija
Ir viskas šiame sudėtingame neurotiko gyvenime, kaip teigia šie darbai ir monografijos, vienaip ar kitaip priklauso nuo “dėdės” – psichiatro, dvasininko ar ekstrasenso. Prirašyta kalnai knygų apie tai, kaip mums šiuos vargšus nevykėlius reikia gydyti. Iš tikrųjų, kaip jiems gydyti mus visus.

Kaip bebūtų keista, neurotikas – tai visiškai ne diagnozė. Neurotiškas – tai egzistavimo stilius, gyvenimo būdas, ypatinga (nors visuotinai paplitusi) proto ir požiūrio į gyvenimą sankloda.

“Neurotikas” – tai medicininė “apuokėlio” metafora, tokia įprasta ir priimtina mums visiems. Tuo labiau, tai ne tik “mūsų”, “gimtasis”, “vietinės kilmės” apuokėlis. “Apuokėlių” pilna visame pasaulyje. Netikite? Pakeliaukite po skirtingas šalis ir kontinentus – patys įsitikinsite, prisižiūrėsite…

Neurotikas - nesubrendęs, nedrąsus ir nesąmoningas, tačiau neįtikėtinai gudrus, kai jam tenka ieškoti šiltos vietelės. Jis ir manipuliatorius, ir agresorius, ir mazochistas – viskas priklauso nuo aplinkybių, situacijos ir vidinio įkvėpimo. Būtent apie juos, “apuokėlius”, F. Nyčė parašė vieną iš savo populiariausių knygų “Žmogiška, per daug žmogiška”.

Depresija

Laikas pažvelgti tiesai į akis: mes gyvename neurotikų epochoje. Mes esame neurotikų visuomenės dalis. Priešingu atveju nebūtų nei karų, nei ekologinės krizės, nei nusikaltimų. Tai visai ne psichiatrinės problemos, o būtent dvasinės, giliai etinės. Apie jas ir kalbėsime.

Šios masinės neurotizacijos, visuotinio “apuokiškumo” neverta bijoti. Juk visų sudėtingiausia prabusti būtent tuomet, kai esame giliai įsitikinę, kad visai nemiegame, o tik snaudžiame! Juk vien jau masinis skaitytojų susidomėjimas Šostromo, Berno, Froido ir Vaclaviko knygomis - palaima! Juk šių knygų skaitymas, jei ne visiems, tai bent jau daugeliui turi sukelti mintis: “Juk visa tai apie mane patį ir dar kaip tiksliai! Ir kaip jie taip daug apie mane sužinojo?”

Taip, ant mūsų veidų nupaišyti visi Berno žaidimai ir Šostromo manipuliacijos. Juk mes, panašiai kaip Anderseno nuogas karalius, vaikštome be drabužių ir į savo tikrąją išvaizdą žiūrime labai nepalankiai. O juk tame visiškai nieko blogo!

Bent jau man pačiu išmintingiausiu ir šviesiausiu pasakų herojumi atrodo “tas pats” Miunhauzenas, kuris pats save be teleterapeutų ir gydė, ir be didžiųjų mokslininkų žinojo didžiuosius dalykus. Tiesa, traukti save iš balos jam buvo labai nepaprasta, netgi skausminga. Tačiau čia rinktis nebetenka: “Ruošiesi iš medžio kristi – ruoškis kojytę išsisukti”.

“Padėk sau pats!” - toks tikrasis knygos leitmotyvas. Apsaugok save nuo tokių blogybių kaip tinginystė ir kvailumas. Pasirūpink pats savo dvasios sveikata. Juk pasaulyje nėra nieko kito, kas būtų arčiau tavo sielos kaip tu pats. Nėra pasaulyje nieko, kas būtų prieinamesnis, supratingesnis ir rūpestingesnis. Tiesa banali – tačiau tokia yra bet kokios tiesos specifika – tiesa paprasta ir prieinama!

Depresija

Visi pasaulio išminčiai tiesą randa Dieve. Jie gydo pasilikdami sau visas problemas ir rūpesčius. Jie nori padėti neišmokę patys išlipti iš žemiškų problemų jūros. Jie siūlo receptus, kuriais netgi patys nelabai tiki.

Todėl didžiai gerbiami neurotikai! Pamėginkime pažiūrėti į išsilaisvinimo iš savo paties kvailumo problemą taip, kad galėtume savo gyvenimą pakreipti nauja linkme. Todėl mums teks pakalbėti būtent apie save. Ir iš karto susitarkime, kad nebus jokių užgauliojimų ar įžeidimų.

Patikėkite, mano mielieji, visos šios disertacijos ir monografijos, stebuklingi vaistai ir užkalbėjimai stebuklingu vandeniu iš tikrųjų nepadės. Juk norint atsikratyti dvasios šiukšlių, peržengti prietarus būtina kai kas daugiau – dvasios atgimimas ir sąžinės prabudimas! Neveltui taip dažnai girdime: “Skęstančiųjų gelbėjimas – pačių skęstančiųjų reikalas”.

Ir jeigu jūs tvirtai pasiryžote leistis ieškoti vietos, kurioje gyva (tiksliau, mirusi) mūsų esmė, tuomet pirmyn! Ir svarbiausia – nedreifuoti: toliau bus linksmiau, o reiškia, kad ir lengviau!

“Visos deramo elgesio taisyklės žinomos senų seniausiai, tereikia sustoti ir mokėti jomis naudotis.”

Paskalis

Bus tęsinys

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dakaro aidas: Vanago šuolis nosimi į žemę ir Gelažninko smėlyje pamestas motociklas (54)

Šių metų Dakaras Lietuvai ypač sėkmingas – parvežti net du rekordai: 24 vieta galutinėje...

Prezidentinę kampaniją Skvernelis pradeda labai rizikuodamas (1295)

Prezidentinę kampaniją Saulius Skvernelis pradeda reitingų duobėje, pirmą kartą jo karjeroje...

Buvę Motiejūno bendraklubiai mato jo dominavimą Kinijoje: D-Mo vieta – NBA lygoje specialiai DELFI iš Londono (31)

Praėjusią savaitę Donatas Motiejūnas sužaidė rezultatyviausias rungtynes savo karjeroje....

Ekspertai įvertino, kas toliau laukia prezidentinėse varžytuvėse (110)

Praėjusią savaitę premjeras Saulius Skvernelis pareiškė, kad kandidatuos prezidento rinkimuose....

Istorinis Dončičiaus vakaras neatnešė sėkmės „Mavericks“ klubui slovėno trigubas dublis (6)

18 taškų, 11 atkovotų kamuolių ir 10 rezultatyvių perdavimų – tokie skaičiai puošia NBA...

Jūsų nusižengimus matys visi – VMI skelbia, kas atsidurs „gėdos lentoje“ (68)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) pradėjo fiksuoti gyventojų ir įmonių nusižengimus....

Artinasi stingdančio šalčio banga: sinoptikai perspėja iš anksto – viena diena bus ypač nemaloni (16)

Pirmadienio naktį jau kai kur pažnaibys rimtesnis šaltukas. Neigiama temperatūra išliks ir...

Sulaikytas nužudyto Gdansko mero apsaugos vadas (42)

Labdaros renginio , per kurį nužudytas Gdansko meras Pawlas Adamowiczius , apsaugos vadas...

Mačiulis sudalyvavo 10 metų iššūkyje: pažiūrėkite į Lietuvos skaičius (306)

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjusį 10 metų pokyčių iššūkį įgyvendino ir ekonomistas...

Pirkėjai nusigręžia nuo daug žadėjusio rajono: koją kiša vienas „bet“ (189)

Vilniaus šiaurinėje dalyje įsikūręs Santariškių mikrorajonas išsisikiria ne tik kaip medicinos...