aA
Kaip žinoti, kad tavo problema yra didesnė už tave ir tu jos neįveiksi? Kur tas paskutinis lašas, po kurio žmogus apsisprendžia? O juk yra tokių, kurie patys kapstosi arba susitaiko su esama padėtimi…
Depresija
Depresija
Apie tai, kad laikas nueiti nusikirpti, žmogus sužino iš dviejų šaltinių: pasižiūrėjęs į veidrodį ir išgirdęs, ką apie šukuoseną kalba aplinkiniai. Kaip jūs pastebėjote, mes neiname pas kirpėją, kai plaukai jau siekia bambą. Mes kažkaip pastebime juos anksčiau.

Apie tai, kad laikas nueiti pas psichologą, žmogus iš vis dažniausiai nesužino. Veidrodis atspindi sunkius dvasinius pergyvenimus tik tuomet, kai reikalai užėjo per toli. Kuomet veidas blyškus, paakiai patinę, o akyse ilgam nusistovi dvasinis skausmas.

O aplinkiniai nueiti pas specialistą su priedu “psicho” siūlo tik tuomet, kai elgesys pasidaro kraštutinai erzinantis. Tai reiškia, kad žmogus nuolat kelia ant namiškių balsą, nes jį viskas erziną. Arba kad jis visą laiką sustingęs sėdi ir nieko neveikia.

O kaip reikia?- nustemba žmonės. Ką, eiti pas specialistą, kai truputį kas nors ne taip? Taigi… jūs juokaujate. Su tuo, kas darosi mano viduje, aš susitvarkysiu pats. Kaip įpratau nuo mažens.

Jūs pagalvokite: mūsų vidinis pasaulis su mumis visą gyvenimą. Mes su juo gimstame, gyvename ir mirštame. Tai - kambarys, kuriame niekad neapsilankys joks kitas žmogus. Tai mūsų slaptavietė. Tai mūsų tiesos arena. Juk viduje mes dažniausiai nelinkę savęs apgaudinėti.

Taip. Deja, bet tenka pripažinti, jog išorėje mes visi esame melagiai. Mes trokštame, o apsimetame, kad ne. Mes nekenčiame, o sakome “kaip malonu tave matyti”. Mes pavydime, o sakome “sveikinu”. Tačiau viduje, viduje juk mes žinome apie save tiesą! Ir ji ne visuomet aplinkiniams priimtina.

Skausmas

Tai viena iš svarbiausių priežasčių, dėl ko mes taip atsargiai atveriame save aplinkiniams. Ir tai tik labai patikimiems žmonėms. Kuriais pasitikime. Tačiau netgi ir jiems mes nepasakome visos tiesos. Pakelkite ranką, kas yra papasakojęs savo mylimam žmogui apie visas savo seksualines fantazijas?

Štai pakyla kelios rankos. Kiti nekelia. Jūs pasakysite: kunigas. Jūs prisiminsite klausyklą. Tačiau prisiminkite ir tai, kad didesnė dalis lietuvių, save vadinančių katalikais, išpažinties neina. Vadinasi, didesnė dalis lietuvių vidinio pasaulio yra dar labiau, nei kadaise, saugoma nuo kito ausies…

Taigi nueiti pas psichologą ar psichoterapeutą – įsileisti kitą žmogų į vietą, kur kiti neina. Netgi mylimi ir artimi. Jūs įsivaizduojate, koks siaubas?

Jau nekalbant apie tai, kad didesnė dalis žmonių šventai tiki, kad viską žino apie save. Kad jokios pasąmonės jie neturi. Ir aš pats taip maniau, kai ėjau savo mokomosios psichoanalizės. Aš - tiek daug apie save galvojęs ir toks techniškai pasikaustęs psichoterapeutas… na ką ji gali man pasakyti? Ir kai man beveik po metų atsivėrė, kad aš paprasčiausiai… Aš su nuostaba pirmą kartą mintyse nuoširdžiai padėkojau savo psichoanalitikei.

Kažkada Buda atrado tris “kilniąsias tiesas”:

Pasaulis pilnas kančių;
Jis pats yra šių kančių priežastis;
Įmanoma išvengti kančių;
Yra kelias, išvedantis mus iš kančių.

Depresija

Mes gyvename kitokiame pasaulyje. Tiksliau, mes nuolatos apsimetame, kad mūsų pasaulis yra kitoks. Mes kuriame savo “kilniąsias tiesas”. Būtent:

Pasaulis yra malonumų šaltinis;
Malonumus sukelia pinigų turėjimas;
Pinigus galima užsidirbti;
Apsukrus žmogus atrandą būdą gauti ar užsidirbti tuos pinigus.

Tiesa, šios tiesos kai kurių žmonių koreguojamos. Tarkime: pasaulis skirtas tam, kad

Pasistatyčiau namą;
Duočiau gerą išsilavinimą vaikams;
Turėčiau gerą šeimą;
Būčiau labai labai sveikas…

Kad palaikytumėme tokį pasaulio vaizdą, mes turime atrodyti kultūringi, sveiki ir racionalūs. Tiesa, jaunystėje - atvirkščiai, reikia atrodyti ciniškais, dvasingais ir stilingais ( gotais ten ar rokeriais - nesvarbu). Vienu žodžiu, kad per realybės šou gerai atrodytumei…

Tačiau vidinis pasaulis atkakliai stumia mus į neracionalius dalykus. Tai mums liūdna, tai baisu, tai norisi gėda pasakyti ko. Ir kai mes su savo “chebra”, mes linksmai juokiamės iš apie tai rašančių psichologų. Mes garsiai sakome, kad jie patys turi problemų. Ir mums gera. O kai mes liekame vieni, visas mūsų vidinis iracionalumas užgriūna mus.

Depresija

O kodėl mums taip nesinori ten nieko įsileisti? O todėl, kad užgriauti ne pirmą kartą ir ne pirmą mėnesį mes šventai patikime trimis dalykais:

Mano seksualinės fantazijos yra unikalus iškrypimas;
Aš esu labiausiai nevykęs žmogus, tik gerai, kad niekas to nepastebi;
Aš esu iš tikrųjų toks vienišas, tik niekas to nežino.

Šitos trys paslaptys yra tai, ką taip kankinančiai pripažįsta mūsų, psichoterapeutų pacientai. Ir gali praeiti labai labai daug seansų, kol jie tai pasako. Ar tuomet nėra labai sudėtinga jiems padėti? Ar psichologai turi burtų lazdeles?

Seksualumas, sėkmė, bendrumo jausmas - šie dalykai iš tiesų yra didesni už žmogų. Didesni visuomet, nes atsirado anksčiau už mūsų civilizaciją ir valdomi didesnių jėgų, nei mūsų protas. Todėl psichologai, kaip mūsų civilizacijos vaikai, nėra galingesni už savo klientų fantazijas, nesėkmes ir vienišumą. Tačiau jie turi viltį, tikėjimą ir šiokią tokią patirtį lankantis kito žmogaus vidiniame pasaulyje.

Prieš eidami pas psichologą, prisiminkite Tarkovskio filmą “Stalkeris”. Aš jau nesiūlau jums jo pažiūrėti - tai ne visiems įmanoma padaryti. Stalkeris veda žmones per pavojingą Zoną. Ten, kur jie turi pasirinkti. Tačiau įsivaizduokite, ką reiškia vaikščioti per lauką, kur viskas nuolat keičiasi. Kur kelio pradžia netikėtai tampa pabaiga. Kur tiek daug kančios, vienišumo ir gėda lydimų fantazijų. Kur tave gali išmesti ir daug kur neįleisti. Tai - psichoterapeuto duona. Ar reikia juo tikėti?

Nebūtinai. Tikėti reikėtų ne juo, o savimi. Savo teise save pažinti, patirti ir būti laimingu. Stalkeriai tik padeda jums ten, kur jūs patys norite.

Tai kada gi pas juos eiti?

Visada. Kai tik išdrįsite pasižiūrėti į savo vidinį pasaulį blaiviu žvilgsniu. Ir kai patikėsite jo keliais ir klystkeliais.

O.Lapinas

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Koronaviruso pandemija pasaulį pakeis neatpažįstamai: 12 prognozių, kas mūsų laukia (338)

Ši pandemija neatpažįstamai pakeis pasaulį. „Foreign Policy“ paklausė 12 ekspertų nuomonės...

Lietuvoje – 437 užsikrėtimo koronavirusu atvejai per naktį 43 nauji atvejai (61)

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu...

Lietuvoje įvestas vasaros laikas (49)

Laikrodžius valandą pasukus į priekį, sekmadienį Lietuvoje įvestas vasaros laikas.

Vilniuje laukiama atvykstančių lietuvių iš Londono, Tenerifės, Frankfurto, Paryžiaus (155)

Vilniaus oro uoste sekmadienį laukiama atvykstančių lietuvių iš Londono, Tenerifės, taip pat...

Į šalį veršis arktinis oras, bus labai nemalonu (42)

Sekmadienio naktį prasidėjusios orų permainos, dieną tęsis. Per šalį slinks šaltasis...

Šeštadienį gauti 332 pranešimai dėl karantino pažeidimo (18)

Šeštadienį policija gavo 332 pranešimus apie karantino pažeidimus, BNS pranešė Policijos...

Atšaukus kelionę, vilnietė neatgauna pinigų: organizatorius perkelia datą, bet prašo primokėti (151)

Vilnietė Raminta „Delfi“ pasakojo balandžio 14 dieną turėjusi išvykti į Turkiją, tačiau...

Mirtys Ukmergės slaugos ligoninėje: negali palaidoti antradienį mirusios mamos (140)

„Aš kiekvieną vakarą atvykstu prie Ukmergės laidojimo namų, ten yra toks rūsys, jame...

Prie dezinfekcinio skysčio gamintojų prisijungia dar daugiau įmonių: smogs per nesąžiningų verslininkų kišenę (369)

Šią savaitę Lietuvos biodegalų gamintojams sudarytos galimybės gaminti dezinfekcinį skystį...

|Maža didelių žinių kaina