aA
Sutuoktiniai skiriasi visuomet sunkiai. Ir net jei sako, kad jiems lengva, iš tikrųjų skirtis yra skausminga. Kodėl? Dėl virkštelės. Matote, kol mes dar negimę, tai kokius devynis mėnesius būname surišti su motina virkštele. Ir mokomės gyventi „pririšti“. Ir tik išmokstame - kaip „op“- ir mus atkerpa kažkokios žirklės. Tai pirmosios mūsų gyvenime fizinės skyrybos.
Mes rėkiame. Krūties ieškome. O ji atsiranda tik tarpais. Ir tuomet mums reikia išmokti gyventi atskirai. O vietoj virkštelės išvystyti virkštelės fantazmą - emocinį ryšį.

Iš pradžių su tėvais ir draugais, o paaugus - su sutuoktiniais. Šį perėjimą žymi emocinės skyrybos - kai nusiviliame pirmą kartą geriausiu draugu, kai po truputį tolstame nuo tėvų. Mes turime praeiti švelnias emocines skyrybas su draugais ir tėvais, kad galėtumėme surasti sau sutuoktinį. Pagyvenam, pagyvenam su juo ir pradedame jausti įvairaus laipsnio diskomfortą.

Kai diskomfortas pasidaro per didelis - kartais būna tiesiog atšalimas, kartais - kitokios rūšies meilė. O sunkiais atvejais prasideda trečiosios mūsų gyvenime skyrybos - oficialios. Čia jau duoklė visuomenei - ji iš mūsų reikalavo įforminti santuoką, ji, kad ir grieždama dantimis, įsipareigoja mus išskirti. Tiesa, kai kuriose šalyse labai sunkiai. Tačiau visur tai įmanoma.

Skyrybos būna kelių rūšių. Kiek lengvesnės - kai susituokė „dėl juoko“, visai nemąstydami ar tik iš seksualinės aistros. Tai ir skiriasi gana staigiai - nespėję prisirišti.

Kitos, pačios sunkiausios skyrybos - kai žmonės vienas prie kito buvo prisirišę, kai jau turi vaikų, butą, namą ar dar ką nors fundamentalaus. Šios skyrybos dažniausiai tęsiasi ilgai, su žingsniais į priekį ir žingsniais atgal. Su kalte, pykčiu, viltimis ir nusivylimais. Ypač sunku tai pusei, kuri vis dar turi vilčių, kad partneris sugrįš. Visiškai nusivylusiam žmogui lengviau. Tačiau ir jis pergyvena gedėjimą - su visokiomis agresijomis, nemiga, depresijomis ir kūno svorio šuoliais. Sunku žmogui. Jis pergyvena stresorių numeris du pagal stresų stiprumą- pirmuoju numeriu eina tik sutuoktinio mirtis.

Skirtis žmonėms tenka tuomet, kai jie jau vienas kito nepakenčia. Ir vilties grąžinti atgal meilę nebeturi. Tarkime, štai testas: prisiminti asistavimo laikotarpį. Ar norisi ten grįžti su šiuo žmogumi? Taip?

Dar galima eiti į sutuoktinių terapiją. Nelabai? Galima, nors šansų mažiau.

Baisu vien pagalvojus apie šį žmogų šalia savęs? Metas skirtis.

Skyrybas žmonės privalo paaiškinti. Kokiu pagrindu jie griauna visuomenės ląstelę? Ir mūsų žmonės atsako:
Nes sutuoktinis neištikimas;
Nes jis girtauja;
Nesutapo mūsų charakteriai.

Ištikimybės mes nelaužome šiaip sau, dėl įdomumo. Mes ją laužome, kai mūsų santykiams kažko trūksta - sekso, įdomumo ar emocinio artumo. Tačiau apie tai gėda kalbėti arba kažkaip neišeina. Juk nepasakysi draugui: man trūksta emocinio artumo. Jis paklaus: “ko?“ ir pasakys ką nors šmaikštaus. Todėl paprasčiau išlaukti, kai sutuoktinis nueis pas kitą - ir tuomet pasiteisinimas atsiranda: jis, niekšas toks, neištikimas. O kad jau pusę metų atskirai miegame, apie tai geriau nutylėti.

Girtauja žmonės dėl įvairių priežasčių: dėl priklausomybės ir dėl narkozės nuo problemų. Priklausomybė - liga, o juk nesiskiriame su diabetiku? O jei narkozė - čia jau reikia kelti aukštyn problemas, ko tikrai nesinori. Juk problema atsiranda iš abiejų pusių - mano ir jo - o kam čia lįsti į tokius niuansus? Geriau tegul jis, niekšas tas, girtauja, tuomet ir pasiteisinimas atsiranda- gyvenu su girtuokliu.

Apie charakterius patogiausiai kalbėti pasinaudojus horoskopu. „Jis - vandens ženklas ir mane, ugnies ženklą, gesina. „Logiška? Taip. Tačiau pamirštama, kad jei viskas būtų taip logiška, tai santuokas reiktų kurti pagal Zodiako ženklą. Sužinojai - ir tuokis. Tačiau aš esu sutikęs ne vieną pagal ženklą man tinkantį žmogų, tačiau jie manęs nepatraukė. Vadinasi, charakterių atitikimas dar ne viskas. O kas dar? O dar vertybės, gyvenimiški principai, seksualinis žavesys. Dalykai migloti. Tačiau paaiškinami. Pasirodo, mes sutuoktinius renkamės stebėtinai tiksliai. Mes juos „užuodžiame“.

Psichoterapeutas Skineris savo knygoje „Šeima ir kaip joje išgyventi“ labai paprastai paaiškina: mes mieliau tuokiamės su tais, kurie turi panašų „fasadą“ ir panašius „šešėlius“. Tarkime, tavo fasadas- „dora, dvasingumą virš juslingumo iškelianti poetiška natūra“. Ir žvilgsnį patrauks tas, kuris „rimtas, katalikiškų pažiūrų, apsiskaitęs“. Tačiau tavo šešėlis - „neatskleista seksualinė audra, ragana ir truputį šokėja“ – atitinka jo šešėlį: “neatskleistas donžuanas, karys ir avantiūristas“.

Jūs abu būnate kartu ir tikitės, kad kitas padės tau atskleisti šešėlinę pusę. O jei tai neįvyksta - jaučiate nesuprantamą suirzimą ir nusivylimą. Jis kyla dėlto, kad joks kitas žmogus už mus neatskleis mūsų „šešėlio“. Tai - mūsų asmeninė branda - integruoti šį šešėlį. O nusiviliame kitu - atsiet, „jis man nebeįdomus“. Atseit, jis man nedavė to, ko reikia....O kaip jis duos, jei ir pats nesivysto ir į tave panašus?

Tačiau palaukite, juk būna, kad traukia priešingas tipas? Kokia nors gražuolė ir pabaisa, koks nors princas ir pelenė? Taip, tačiau labiau tikėtina, kad jie nuo pat pradžios nemėgsta vienas kito. O trauka tarp jų vis vien yra. Todėl, kad vieno „fasadą“ traukia toks pat kito „šešėlis“. Ir atvirkščiai. Tarkime, pelenė šešėlyje - „karalienė“. Ją ir traukia „fasadinis“ princas. Kuris paslapčia - pats „pelenė“. Čia jie kartu būna tol, kol kiekvienas neima savo „šešėlio“ vystyti!

Štai jie susituokė, Pelenė po truputį išdrąsėjo. Ėmė į pokylius vaikščioti. Ir pamatęs Pelenėje karalienę, Princas gali pasakyti: “aš pamilau paprastą mergaitę, tu todėl man ir buvai įdomi, kad nepanaši į rūmų merginas O dabar tu pasirodei tokia, kaip ir visos.“ O kaip jai buvo nesirodyti, jei savo skarmaluose ji jau nuo seno buvo potenciali karalienė? Tiesiog po santuokos ši jos slapta dalis išėjo iš šešėlio. Džiaugtis reikia, o Princas liūdi... Nes jis savęs kaip elgetos dar nesuprato. Savo šešėlio neintegravo į savo „fasadą“.

Taigi, matote, skyrybos nesusiveda į tris banalias priežastis. Ir pasirodo, kad labiau už „susirasti tinkamą partnerį“ mums padeda kitas dalykas. Būtent - vystymasis. Kaip jūs pastebėjote, kartais vystymasis tampa skyrybų priežastimi - Pelenė išsivystė, o Princas - ne. Tačiau jei vystosi abu - santuokai tik geriau. Tiesą sakant, ji tuomet ir išsilaiko...

Na, o ką reiškia „vystytis“? Ką jūs siūlote - sportuoti ir knygas skaityti?

Aha. Tik aš turiu omenyje ne tik tai. Aš kalbu apie šešėlius, kurie yra kiekvieno iš mūsų sielos dalis. Dažniausiai šešėlis priešingas tam, ką mes apie save manome. Tačiau jis pasirodo - sapnuose, skausmuose ir pastabių žmonių pastabose apie mus. Jei mes, tarkime, vis kažkuo sergame - tai šešėlis beldžiasi į paviršių. Galima jį „pagydyti“. O galima suprasti, pasveikinti, leisti jam pavadovauti mūsų gyvenimui. Sapnus savo prisiminti. Štai po truputį...

Taip. Mes tuomet susituokiame su pačiu savimi! O iki tol buvome su savimi išsiskyrę! Štai šios sutuoktuvės ir yra patikimiausias priešnuodis prieš kitokias skyrybas - su kitais žmonėmis. Kuriose, panašu, visko yra- ir balto, ir juodo, ir kitų spalvų...

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apmaudus vakaras Kaune: pratęsimą išplėšęs „Žalgiris“ jame nesulaikė Pangoso ir krito prieš „Barcą“ (399)

Penktadienio vakarą kovos lauke Nemuno saloje susigrūmė dvi šlovingą istoriją turinčios...

Sunkiai suvokiamas atvejis: penkiametė tapo mama (41)

1939 metais Liną Mediną motina nuvežė į Peru esančio Pisko miesto ligoninę. Iš atokiame...

Visi rodikliai – į vieną pusę: kodėl moterys Lietuvoje nebenori gimdyti (435)

Visame Vakarų pasaulyje moterys ryžtasi gimdyti vis vėliau. Ne išimtis ir Lietuva . Pernai...

Po žvėriško „bachūrų“ išpuolio Alytuje – dar daugiau detalių: kas iš tiesų įvyko kalėjime (18)

Laikinasis Alytaus pataisos namų direktorius neigia, kad kaliniai žiauriai sumušė ir perpjovė...

Hitlerio fotografas: gautas nurodymas jį kaip reikiant suerzino (36)

Iš pirmo žvilgsnio tai fotografija, vaizduojanti didelę laimę: besišypsantis vyras apsikabinęs...

Demaskavo purvinas prabangių viešbučių paslaptis: tomis pačiomis kempinėmis šveičia ir puodelius, ir tualetus vaizdo įrašas (62)

„Hilton“, „ Marriott “ ir keletas kitų prabangių Kinijos viešbučių tinklų atsiprašė...

Geriausio baro paieškos Šiauliuose: meniu pasirinkimas iš kojų neišvertė, tačiau surado svarbesnių dalykų (9)

Tiems, kurių penktadienis prasideda nuo galvos laužymo, kokią vietą pasirinkti vakarui praleisti:...

Unikauskas rekomenduoja: valgykite šią košę kasdien – kilogramai tirps, sveikata gerės (95)

Ir žmonės, sergantys virškinimo trakto ligomis, ir moterys, norinčios numesti svorio, ir kareiviai...

Vilniuje moters vairuojamas „VW Passat“ lėkė kaip tankas: sutraiškė atitvarus ir nuvertė stulpą (87)

Penktadienio vakarą, apie 19.50 val., Vilniuje, Geležinio Vilko g., prie Vingio parko, moters...

Keisti faktai apie protingus žmones (11)

Daug kas mėgsta sakyti, kad pasaulyje per daug kvailių. Tačiau iš tiesų apsižvalgę aplink...