Nieko stebėtino, kad žmonės pesimistiškai žiūri į santuokos ateitį. Pusė šiandien susituokiančių porų galiausiai išsiskirs. Ankstesnėse kartose įprasta girdėti, kad poros švenčia savo dvidešimt penktąjį, trisdešimtąjį, ar net penkiasdešimtąjį vestuvių jubiliejų. Ar kuri nors iš šiandien besituokiančių porų sulauks tokių jubiliejų? Ką gali padaryti žmonės, kad padidintų ilgų ir pasitenkinimą teikiančių santuokų tikimybę?
Šiandien santuoka yra žymiai sudėtingesnė. Ankstesnėse kartose kiekvienas partneris žinojo, ko iš jo tikimasi; vaidmenys buvo apibrėžti. Jeigu abu partneriai patvirtindavo šiuos lūkesčius, tikimybė, kad jų santuoka tęsis, buvo pakankamai didelė. Nustatyti buvo netgi asmenybių bruožai.

Vyrai turėjo būti stiprūs, tylūs, kompetentingi, nejausmingi, sprendžiantys problemas, geri šeimos aprūpintojai, sumanūs namų ūkyje ir saugantys šeimą. Moterys turėjo būti geros kulinarės, sumanios šeimininkės, siuvėjos, visuomeniškos, religingos ir motiniškos. Vyrai ir moterys nesikišdavo į vienas kito sritis, kol abu atitikdavo jiems taikomas taisykles ir atlikdavo visuomenės nustatytus vaidmenis.

Pora

Su technikos evoliucija, moterų judėjimu bei pailgėjusia gyvenimo trukme šie tradiciniai vaidmenys pradėjo sudėtingai kisti. Žmonės pradėjo aiškintis, ko jie nori iš santuokos. Šeimos pradėjo pasikliauti samdoma namų ruošos paslauga, kurią suteikia tarnaitės, namų šeimininkės, auklės, kurios atlieka daugelį įprastinių šeimos vaidmenų.

Santuoka pradėjo įgauti naują reikšmę ir tarnauti naujiems tikslams. Jeigu prie viso šio pasikeitimų rinkinio pridėsime ir suvokimą, kad mes paprasčiausiai gyvename ilgiau nei ankstesnės kartos, tampa akivaizdu, kad priesaika “mylėti iki mirtis mus išskirs” reiškia ilgesnį periodą nei kada nors anksčiau.

Jis ir ji

Nepaisant visų šių pokyčių, daugelis žmonių tuokiasi su savimi atsinešdami tokius pat įsitikinimus, kurie buvo būdingi ir ankstesnėms tradicinėms santuokoms. Šių laikų realybė dar neįsišaknijo jų pasąmonėje. Ir susituokę žmonės dažnai supranta, kad jų tradiciniai įsitikinimai yra neefektyvūs ir nesuteikia jiems gairių, kaip gyventi šiuolaikinėje santuokoje. Norėdami išsiaiškinti, kaip išsaugomos ilgalaikės santuokos ir kokios joms iškyla kliūtys, psichologai pradėjo tyrinėti šį klausimą.

Psichologas dr. Howard Markman iš Denverio universiteto mano, kad “sėkmingai santuokai yra būtina meilė ir įsipareigojimas, tačiau jų nepakanka. Svarbiausia yra efektyvaus bendravimo bei konfliktų sprendimo įgūdžiai.” Dr. Markman, drauge su dr. Clifford Notarius iš Katalikiškojo Amerikos universiteto ištyrė 135 besirengiančias tuoktis poras. Dr. Markman teigia, kad svarbiausias santuokos ilgaamžiškumą nulemiantis veiksnys yra gebėjimas spręsti konfliktus. Šie mokslininkai išskyrė konkrečius elgesio pavyzdžius, kurie reiškia artėjantį santuokos iširimą:

Jis ir ji

1. Kai vienas iš partnerių – nors dažniausiai tai būna vyras – pasitraukia iš konflikto.

2. Tendencija eskaluoti konfliktą nesutarimo akivaizdoje ir nesugebėjimas liautis pykusis, kol konfliktas netampa bjauriu.

3. Tendencija versti santykius nepilnaverčiais, svaidantis įžeidimais vienas kitam. Dr. Markman teigia, kad “vienas įžeidimas” neutralizuoja 20 teigiamų geranoriškų veiksmų.

Jūs turėtumėte pastebėti, kad nei Wallerstein, nei Markman nesako, kad turėtume vengti konfliktų. Konfliktai santuokoje yra neišvengiami. Svarbu tai, kaip mes juos sprendžiame. Antrojoje šio straipsnio dalyje pateiksime jums keletą praktiškų, tyrimais paremtų patarimų, kaip sustiprinti santuoką.

Jis ir ji

1. Emociškai atsiribokite nuo savo vaikystės ir pasinerkite į santuokos realybę ir tuo pačiu metu iš naujo nubrėžkite savo ryšius su savo šeima.

2. Sukurkite sąjungą, paremtą abipuse supratimu, bendru intymumu ir išplėstu sąmoningumu, kuris sieja abu partneris ir tuo mat metu nubrėžia ribas, apsaugančias kiekvieno partnerio autonomiją.

3. Sukurkite turtingus ir malonius seksualinius santykius ir apsaugokite juos nuo darbinių bei šeimyninių įsipareigojimų trukdžių; tai yra antroji šios užduoties dalis, kurios nereikia nuvertinti ar priimti kaip savaime suprantamos.

4. (Poroms, turinčioms vaikų) Prisiimkite bauginančius tėvystės vaidmenis ir amortizuokite dramatišką kūdikio atėjimo poveikį santuokai. Tuo pat metu pora turi ir toliau saugoti savo privatumą.

Jis ir ji

5. Suvaldykite neišvengiamas gyvenimo krizes ir išsaugokite santuokinio ryšio stiprybę nelaimės akivaizdoje ir paverskite santuoką prieglobsčiu nuo bėdų, kuriame vyraus skirtingų nuomonių išraiškos, pykčio ir konfliktų laisvė.

6. Naudokitės humoru ir juoku, kurie padės jums prašviesinti perspektyvas ir išvengti nuobodulio bei izoliacijos.

7. Saugokite ir užjauskite vienas kitą, patenkinkite partnerio poreikį nepriklausomybei ir teikite jam nuolatinį padrąsinimą bei paramą.

8. Susidurdami su blaivia realybe bei laiko atneštais pokyčiais nenumarinkite romantiškų, idealizuotų įsimylėjimo įvaizdžių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Baisisi klastingu NATO narės planu: priešus šįkart užsimojo įveikti iš pagrindų (385)

Sėkminga operacija „Alyvos šakelė“ ir kurdų anklavo Afrino užėmimas tėra pradžia. Turkijos...

Ne tik juodas, alinantis darbas: kaip emigravusios lietuvės užsidirba papildomai (115)

Ką veikia į Jungtinę Karalystę (JK) gyventi ir dirbti išvykę lietuviai? Toks klausimas kyla ne...

Nepamirškite: jau šiąnakt Lietuvoje įvedamas vasaros laikas (169)

Jau šiąnakt Lietuvoje bus įvedamas vasaros laikas – miegosime valanda trumpiau, tačiau...

Pažeminimą patyręs Jankauskas: tai buvo blogiausias kėlinys rinktinės istorijoje (116)

Lietuvos futbolo rinktinės vyriausiasis treneris Edgaras Jankauskas paaiškino, kodėl jo...

Prisiminė „mirties žygį“: nebuvo galima nė akimirkai sustoti ar atsilikti (77)

Okupuotoje Lenkijoje išaušo žvarbi diena, ir Shmuelis Belleris žinojo tik tiek, kad ji gali...

LSDDP pirmininko pavaduotoju patvirtintas Elvinas Jankevičius vadina tai nesusipratimu (136)

Šeštadienį steigiamajame Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) suvažiavime pirmininko...

Seimo sprendimas pasileisti: kokie motyvai skambėjo prieš 26 metus (51)

Pirmą ir vienintelį kartą sprendimą pasileisti 1992-ųjų liepos 9 dieną priėmė gilią krizę...

Kraupiausi sovietų mokslininkų eksperimentai (183)

Praėjo beveik trys dešimtmečiai nuo tada, kai subyrėjo Sovietų Sąjunga. Tačiau šiurpios...

Kilęs skandalas parodė tik mažą dalį feisbuko keliamų pavojų (16)

Feisbuką purtantis skandalas dėl duomenų pardavimo politinių konsultacijų bendrovei „ Cambridge...

Įsiminkite 5 mitybos mitus, kurie gali pakenkti jūsų sveikatai (17)

Kai moksliniai tyrimai nuolat prieina naujų išvadų, sunku susigaudyti, ką reikėtų valgyti, o ko...