aA
Ar įmanoma vyro ir moters draugystė - klausimas visada aktualus. Juk lyčių trauka neatsižvelgia į tai, jog teks kartu gyventi. Traukia ir tiek, o seksualiai patrauklus žmogus gali tau tapti visai nedraugiškas. Ir kadangi jis nedraugiškas, teks gyventi ne su draugu, o su kitokių pažiūrų, įsitikinimų persona, nežinant, ką toliau daryti. Ir vaikai, ir buitis jau bendri, o jis tau svetimas. „Tai buvo tik proto aptemimas“.
Jis ir ji
Palyginkime draugystę su fizine trauka.

Pasižiūrėkime į draugą. Draugas - tas, kuris tave supranta, kuris tau padeda ir kuris iš esmės kažkuo tau artimas. Kažkas pas jus gali būti jau iš anksto bendra - ar bendros bėdos, ar bendri kompleksai, ar bendri interesai ir principai.

Taip būna, jeigu kalbame apie artimų žmonių draugystę. Dalykas geras, tačiau kiek nuobodokas. Miegas ima, kai ilgai bendrauji su savo kopija. Kartais draugauja priešingybės. Štai imkime kokį nors don Kichotą ir Sanča Pansą. Viskas pas juos skiriasi: vienas – riteris, kitas - tarnas. Vienas - idealistas, kitas - materialistas. Vienas - lieso sudėjimo šizotimikas, kitas - apvalutis ciklotimikas...

Tačiau sieja juos nesuprantamas ryšys. Simpatija. Be jokio seksualinio intereso. Interesas ir trauka yra, tik kažkur viršutiniame aukštyje - stroge, graikiškai kalbant. Myli jie vienas kitą, tik myli kaip draugai. Ne gėjai juk kokie. Nėra čia nei flirto, nei koketavimo, nei asistavimo,nei gundymo. Nors, tiesą sakant, yra jausmuose panašumų su meile - kai ilgisi, laukia draugo.

Pamenate, kaip vaikystėje stovėdavome po draugo langais ir šaukdavome: “Ei, ar išeisi šiandien?“ Ir kai neišeidavo, būdavo labai liūdna. Pamenate kartu patirtus nuotykius? O pavyduliavimą ar pamenate? Na, kai draugas eidavo su kitais draugais? Yra, yra panašumų su fizine meile...

Pora

O dabar imkime seksualiai patrauklų žmogų. Kas jame traukia? Ne pažiūros. Čia ne simpatija. Kažkokia sunkiai nusakoma kūno formų, žvilgsnio, balso ir kvapo kombinacija. Dažniausiai racionaliai šio dalyko nepaaiškinsi - štai pažiūri moteris į vyriškį, kuris netgi nieko ypatingo nedaro, ir supranta, kad jo geidžia. Pažiūri vyriškis į moterį, ir irgi supranta, kad jos nori.

Ir dabar jau ima veikti kitokie - flirto, asistavimo ir gundymo ritualai. Iš kur tik atsiranda žemesnis balso tonas, garsesnis juokas, savo privalumus imame demosntruoti... Visai kitame kūno lygyje atsiranda ši trauka - graikiškai kalbant, erosas.

Draugystė – vienas iš maloniausių žmonių atrastų dalykų. Draugystė nėra sterili, nes ir ją temdo pavydas, pavyduliavimas, pretenzijos ir nusivylimai. Kodėl tu tuomet man nepadėjai? Kodėl tu mane apkalbėjai? Ar tik nenorėjai tiesiog manimi pasinaudoti? Ar tik nebandai manęs išnaudoti?

Ir draugus mes prarandame, išduodame, būname neištikimi. Tačiau draugystė yra tokia įdomi, kad joje jaučiamės saugiai. Kartėlį ir pavydą, nusivylimą ir pyktį draugui, kaip ir mylimajam, galime jausti, o nerimo - ne. Nes draugas sukurtas nusiraminimui.

O koks nerimas lydi seksualinę trauką? Seksualiniai santykiai jau vien savo trauka yra neramus dalykas, nes nekontroliuojamas. Užeina ir sujaudina. Gali tik priimti ir atsiduoti jai. Žinoma, jei neturi stiprių moralinių varžtų, nesi vienuolis ir daugmaž jauti savo geidulius.

Seksualiniai santykiai neramūs dar ir dėl to, kad nėra patikimi. Draugas - jis patikimas dėl to, kad yra mums artimas, panašus ar skirtingas, tačiau vis vien brangus ir pažįstamas. Draugą mes atpažįstame kitame žmoguje ir paliekame ilgam. Draugystę grindžiame pastoviais dalykais. Ji suteikia mums pagrindą po kojomis. Ant draugo peties pailsime.

Draugystė primena vaikščiojimą žeme.

Jis ir ji

O su seksualine trauka yra kitaip. Juk ji nėra pastovi, ji turi savo augimą, piką ir kritimą. Ji - kaip banga. Čia ir dabar aš šios moters noriu ir geidžiu. Tačiau aš jau iš patirties žinau, kad po kelių valandų, dienų ar savaičių aš tik galvosiu, kaip jos atsikratyti.

Šiandien mane jaudina šio vyriškio dėmesys. Tačiau aš jau iš patirties žinau, kad toliau tarp mūsų nieko nebus. Ir štai ieškau progos „nusimuilinti“.

Taigi mes iš savo patirties žinome, kad seksualumas - nepatikimas ir laikinas dalykas, nors ir malonesnis, ir stipresnis už draugystę. Kaip gi juo pasitikėti? Pagrindas po įsimylėjėlių kojomis juda ir svyruoja. Nuo mylimos moters peties prasideda kelionės jos kūnu.

Seksas primena plaukiojimą jūra.

Ne visi moka draugauti ir mylėti. Nieko nuostabaus. Mūsų ryšiai ir intymūs santykiai skiriasi nuo paukščių ir net nuo liūtų kopuliacijos. Pas mus viskas yra sudėtingiau, o jei ir būna per daug paprasta, mes tai jaučiame kaip deficitą. „Nenoriu su tavimi tiesiog atlikti reikalą ir išikrauti. Tuščia po to būna.“

Ir vaikščioti žeme, ir plaukioti jūra reikia mokytis. Draugauti ir seksualiai bendrauti reikia mokytis tiek pat, jei ne daugiau.

Dabar imkime žmones, kurie sugeba ir draugauti, ir mylėti.

Jis ir ji

Štai jie - vyrai ir moterys. Tarkime, įvairių amžių. Jie – vedusių ir nevedusių mišri kompanija. Jiems kartu linksma ir gera. Nesvarbu, ar jie labiau jauni, ar labiau pagyvenę. Susitikę jie virsta vaikais. Moterys kažką aptaria, vyrai kažkuo giriasi. Žaidžia ką nors, kvailioja. Arba visi geria vyną, arba medžioja. Nardo su akvalangais ar tiesiog sėdi ant suoliuko - nesvarbu.

Jiems kartu norisi būti ir jiems kartu gera. Ir jie vienas kitu pasitiki. Jei reikia, jie vienas kitam padeda - vaistų parneša, pyragu pavaišina, draugo mašiną žiemą prikuria ar draugės vaiką prižiūri. Linksmai juokauja kokia nors Marija, kai draugas Jonas pasakoja jai anekdotą. Atsipalaidavę jie šalia vienas kito, kvėpuoja laisvai. Draugystė čia - ne tik žemė, o visas sodas. Medžių šešėliuose gera vasarą, o prie ugnies gera žiemą.

Tačiau - kas čia? Štai šioje draugystės idilijoje atsiranda nerimo - seksualinės traukos ženklas! Lyg ir ne taip ramu pasidaro Marijai pamačius draugą Petrą. Kažkas ją ima neraminti, kai jis netyčia prisiliečia prie jos rankos. Kažkaip sustingsta ir Petras, ir žvilgsnį ilgiau užlaiko ties Marijos liemeniu. Ir kvėpuoja šalia jos neritmingai – tai sulaiko alsavimą, tai giliau kvėpuoja, tai išdžiūvusias lūpas aplaižo. Kur dingo atsipalaidavimas?

Ir anksčiau ar vėliau jiems tenka atsiverti. Prisipažinti žodžiais. Kankinantys tie prisipažinimai, aš jums pasakysiu... Ilgai tyli ir nieko negali ištarti Petras kantriai laukiančiai Marijai. Kažką lemena. Balsas nenatūralus. „Tu... man... ne. Aš ... tave... norėčiau... Ne. Noriu, kad tu... Velnias. Patinki tu man. Štai.“

Marija tyli ir ilgai mąsto. Ji turi susigaudyti savo jausmuose. Ir jai nebelengva. Praeityje liko nerūpestingas juokas ir atsipalaidavimas. Prasideda kitokie jausmai. Taip, ir jis mane traukia. Kur tai veda? O jos pairtis atsako, kad veda tokie keliai:

Pora, vyras ir moteris

Mes su juo suartėsime, pamilsime, o tuomet reikės skirtis su savo sutuoktiniu;

Mes su juo susitikinėsime paslapčia, o tuomet bus kaltė prieš vaikus ir sutuoktinį;

Mes su juo abu laisvi, tačiau aš jau žinau, kaip būna - jis mane mes;

Mes su juo galime nesuartėti, ir aš sau visą gyvenimą priekaištausiu už neryžtingumą;

Mes galime būti su juo, tačiau ar išlaikysime vienas kitą- tokie sudėtingi, prieštaringi ir su trūkumais? O jei vėl nusivilsime? Jis - manimi, aš – juo? Jau yra taip man buvę.

Ir tik vienas takelis, siauras, slaptas, labai sunkiai įžiūrimas vėšlioje žolėje:

Mes galėsime būti puiki pora vienas kitam.

Tuomet daugystė ir trauka susijungia ir žmonės ilgai dėkoja likimui, kad prie draugystės prisidėjo seksas. Ir kad jie surado vienas kitą. Ir nepabijojo visų jūros kelionių sunkumų. Laimei, nesiskiria jie išlipdami iš sekso laivo ant smėlėto kranto. Ten, jūroje, jie būna tuomet, kai nori ko nors svaiginančio. Čia, žemėje - kai nori saugumo.

Vyrai ar moterys – juk mes visi savo širdyse esame pajūrio gventojai, tiesa?

Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po Meksiką keliavusi lietuvių šeima: čia patyrėme tai, ko net nesusapnuotum (17)

Neseniai iš kelionės po Kenijos safarius grįžusi Marijos ir Algirdo Vaičaičių šeima trumpam...

Mūšis, apie kurį meluojama iki šiol: kodėl sovietai net kelis mėnesius nedrįso įžengti į Klaipėdą (223)

Klaipėda – vienintelis Lietuvos miestas, kurį sovietai užėmė 1945-aisiais. Tam tikra...

Norintiems išsiskirti – dar daugiau reikalavimų, institucijų slenksčių mynimo ir išlaidų (66)

Nuo Naujųjų įsigaliojo privalomoji mediacija sprendžiant šeimos ginčus, tačiau svarbu...

Iš Dakaro sugrįžę Žala ir Juknevičius pažadų apie startą kitąmet nedalija: laukia namų darbai (72)

Po daugiau nei dviejų savaičių Saudo Arabijoje, kur šiemet vyko Dakaro ralis, į Lietuvą...

Naktį Vilniaus centre vaikai surengė tokio masto išgertuves, kokių dar nematė nei policija, nei Vaiko teisės (488)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus centre įvyko dar neregėtas nepilnamečių...

Paulius Gritėnas ir Viktoras Bachmetjevas

Esminiai dalykai. Ką parodė „Grigeo“ skandalas | JAV-Irano konfliktas | Bažnyčia valstybėje

Pirmojoje 2020-ųjų laidoje Paulius Gritėnas ir Viktoras Bachmetjevas aptaria garsiausiai...

Žvilgsnis į siaubą keliantį karo absurdą: šiurpūs ir tikri faktai filme „1917“

Kažkas kartą teisingai pastebėjo, kad tiesa yra žymiai keistesnė už išmonę. Ir tai ypač...

Mokslininkai išsklaidė ilgai tvyrojusią paslaptį: išsiaiškino amišų vaikus pasiglemžusios staigios mirties priežastį

Maždaug prieš 15 metų rytiniame JAV regione gyvenusios amišų šeimos gyvenimą supurtė...

Kepenis Seime „skalbė“ žurnalistus: „tikrai žinojo“ apie nusikaltimus, tačiau tai slėpė (201)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) atstovas Dainius Kepenis ketvirtadienį...

Ugnė Siparė parodė, kaip atrodė prieš 13 metų: gerbėjai lygina su Paris Hilton (28)

Ugnė Siparė neretai yra įvardijama kaip viena dailiausių TV laidų vedėjų. Sausio pradžioje...