aA
Vieniems atrodo, kad tikras jausmas - nebylus, iš vienos širdies sklindantis į kitą, o specialistai tikina, kad net apie subtiliausius išgyvenimus reikia kalbėti.
Valentino diena, regis, išmokys reikšti jausmus santūrumu pasižyminčius lietuvius. Jau ne vienerius metus simpatijų reiškimas atvirukais, širdelėmis, saldumynais ir gėlėmis įgauna masinį pobūdį. Įdomiausia, kad anonimiškumas ir paslaptingumas, gana ryškus šios visą pasaulį apėmusios tradicijos bruožas, Lietuvoje ne itin prigijo. Sveikinimai ir dovanos dažniausiai būna įteikiami asmeniškai ar bent nedviprasmiškai pasirašomi.

Galbūt uždarokais ir net šaltokais laikomi lietuviai tik ir laukė progos paskelbti apie savo jausmus. Kai tam skirta speciali diena, nebebaisu išsišokti?

Meilė yra ilgaamžė

“Meilė gali trukti ne vieną dešimtmetį, nors daugelis tuo netiki”, - sako Kauno muzikinio teatro solistė Danutė Dirginčiūtė. Kas jau kas, o ji yra girdėjusi nesuskaičiuojamą daugybę meilės žodžių. Jų, sakomų scenoje, ji klausydavosi, kaip ir dera, žiūrėdama į partnerį mylinčios moters žvilgsniu. Juos kaskart girdėdavo ir teisėtas jos sutuoktinis - orkestro muzikantas Albinas Tamulis. Kaip tokia situacija veikia dviejų žmonių jausmus?

“Albino žvilgsnis ir jo žodžiai man visuomet būdavo patys svarbiausi ir reikšmingiausi. Teatre - daug puikių moterų, jis taip pat nebuvo nuskriaustas - tiek progų žvilgsnį paganyti. Ten jokių puodų ir jokios rutinos, tik žavesys”, - žaismingai sako D.Dirginčiūtė.

Ji tikina mananti, kad ir pats sąžiningiausias vyras turi paslapčių. “Man pasisekė, kad nėkart nepagavau slapto susižavėjusio, į kitą moterį nukreipto A.Tamulio žvilgsnio. O per spektaklių pertraukas jis ateidavo į mano grimo kambarį pasižiūrėti, kaip atrodau, sužinoti, kaip jaučiuosi, paklausti, ar nenoriu puodelio arbatos. Tik teatre dirbantis žmogus gali suprasti, ką reiškia toks dėmesys. Valtornisto darbas labai sunkus, jam irgi reikėdavo pailsėti,”, - pasakoja moteris, lepinta ne tik scenos partnerių, bet ir gerbėjų dėmesiu.

“Net tuomet, kai esi tikras kito žmogaus jausmais, kartais nori, kad jis apie juos prabiltų, o kartais pakanka žinoti, kad į jo petį visuomet gali atsiremti”, - mano ponia Danutė.

“Kol buvom jauni, man ne kartą širdis sudrebėdavo. Po spektaklio vyrai su gėlių puokštėmis lipdavo į sceną ir jai rankas bučiuodavo. Tačiau dažniausiai džiaugdavausi mylimo žmogaus sėkme. Mes visą gyvenimą teatre, čia ir susipažinome, todėl apie muziką kalbėdavomės dažniau nei apie meilę”, - sako Albinas Tamulis. Jis pasakoja, kad per spektaklius atidžiai klausydavosi Danutės atliekamų arijų ir viena akimi natas sekdavo, kad nepražiopsotų, kada jam reikia groti.

“Danutė labai nuoširdi ir jautri, jos neįmanoma nemylėti. Mes abu esame vienas kitam dėmesingi, tik gėlių aš jai dovanojau mažai. Jų mūsų namuose visuomet būdavo labai daug. Į mano pareigas įeidavo joms vandenį pakeisti ir žiūrėti, kada bevystančias išnešti”, - sako Muzikinio teatro primadonos vyras.

Bijo mylėti vėl

Žmonės kartais vis dar linkę pašyti ramunėlės žiedlapius ir spėlioti “myli, nemyli”, tačiau situacijos neaiškumas dažniausiai tenkina tik tuomet, kai meilės vilčių nedaug. Kai jausmas liepsnote liepsnoja, apie jį dažnam norisi šaukti. Meilės žodžių klausytis mėgsta net tie, kurie šiek tiek prisibijo didelio jausmų bangavimo.

“Savo jausmus reikšti būtina, tačiau dabar mano meilė skirta tik mano vaikams”, - sako Ilona Penkauskienė, prieš keletą metų iš kuklios medicinos seselės virtusi grožio karaliene ir televizijos laidų vedėja.

“Mano meilės istorijos yra gerokai perdėtos, tiksliau jų apskritai nėra. Nuo rudens esu vieniša. Tuomet išgyvenau tikrą gyvenimo perversmą. Žmones gal klaidina tai, kad pasirodau viešumoje su vyrais, kurie man tėra draugai. Kitokio bendravimo su vyrais dabar apskritai vengiu, o draugai mėgina išblaškyti mano vienatvę. Gyvenu Vilniuje, dukrytės - Kaune”, - Ilona neslepia gyvenanti sudėtingą laikotarpį.

Ji sako net pradėjusi suprasti, kad baimė ką nors pamilti jai tampa problema. “Man reikia švelnių žodžių, išskirtinio dėmesio, supratimo ir pagarbos, ko galima tikėtis tik iš mylinčio žmogaus. Tačiau dabar aš nepelnytai atstumiu net labai gerus žmones. Esu įsitikinusi, kad jausmus reikia reikšti ir tai abiem pusėms malonu, tačiau nemanau, kad tai daroma dovanojant brangius daiktus. Nesureikšminu dovanų, bet jas aš irgi mėgstu”, - juokiasi Ilona.

Ji atsisako paminėti išskirtines, jai didžiausią įspūdį palikusias dovanas. “Nepamiršau jų, tačiau kažką išskirdama, galiu įžeisti tuos, kurie man ką nors dovanojo, skatinami labai gerų jausmų. Kartais man net atrodo, kad nesu verta tokių dovanų”, - prisipažįsta Ilona.

Psichologo nuomonė

Kodėl Valentino diena taip prigijo ir paplito? Ar iki tol trūko paskatinimo reikšti jausmus? Žmonės, įteisinus prisipažinimų, kad myli, dieną, nebebijo apsikvailinti? O gal tai tik žaidimas, nieko bendra su jausmais neturintis?

“Droviems ir neryžtingiems žmonėms ši šventė išties yra kaip leidimas, padrąsinimas atsiskleisti. Reikšti jausmus mūsų visuomenėje daugumai žmonių yra sunku. Pyktį rodyti lengviau, o atskleisdami švelnius jausmus rizikuojame, nes tampame atviresni, bet kartu ir lengviau pažeidžiami. O jei atstums? Pasijuoks? Nesupras? Nepatikės? Šia prasme šv. Valentino diena tarsi apsaugo, suteikia socialiai sankcionuotą garantiją ir padeda sumažinti šią riziką.

Kai kam ji tik žaidimas, bet tai nieko blogo, nes taip formuojasi tradicija, norma, įgūdis. Kai tikrai norėsis kažkam išreikšti savo meilę, žmogus jau bus pasipraktikavęs”, - sako psichologė Bena Sabaliūtė.

Ji mano, kad lietuviai savo jausmus linkę pasilaikyti viduje, o kai jau nebeišlaiko - žudosi. Yra ir kitų faktų, liudijančių apie mūsų mokėjimą gedėti, raudoti (tarp kitko, raudų, kaip tokių, kitos tautos neturi), bet nesugebėjimą atsipalaiduoti, džiaugtis, mėgautis gyvenimu. “Tai ypač išryškėja minint didžiąsias valstybines šventes: pirmiausia mišios, labai rimtos kalbos, o po to jau, lyg tarp kitko, gal koks koncertas, ir tai - jaunimui”, - šypteli psichologė.

Ji sako, kad net jei žmonės žino esą mylimi, jie vis tiek nori girdėti, matyti, jausti meilę tų, kurie juos myli. To mums reikia kaip oro, kaip vandens, kaip saulės. Be jų žmonės nyksta, serga, žudosi arba žudo kitus. Juo daugiau žmonės patiria teigiamų išgyvenimų, juo daugiau jų nori suteikti kitiems.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Agnė Zuokienė – apie sunkų rinkimų laikotarpį ir gandus: buvo baisesnių dalykų už skyrybas (160)

„Buvo tikrai labai daug įvairių dalykų išsakyta apie mūsų šeimą ir mano vyrą“, –...

Knygą rašantis Kunigėlis – apie Valančiūno dėl Lietuvos galimai atsisakytus milijonus ir savo klausimą Jordanui (37)

Ar prisimenate nors vieną epizodą, kad tiksint paskutinėmis rungtynių sekundėms kas nors būtų...

Sinoptikai turi gerų naujienų: pavasario sulauksime dar šią savaitę (3)

Šiandien mūsų šalies link artės atmosferos frontas. Didesnę dienos dalį vyraus debesuoti su...

Grubliauskas apie liberalų paramą Vaitkui: tai primena savotišką politinį Stokholmo sindromą (96)

Praėjusį sekmadienį įvyko savivaldos rinkimų antrasis turas, kuriame visi penki didmiesčių...

Kraujomaišos tabu nepaisė ne tik Europos, bet ir Lietuvos didikai: Vytautui Didžiajam teko prašyti popiežiaus malonės (32)

Ką bendro turi išprotėjęs bei orgijomis pagarsėjęs Romos imperatorius Kaligula , Kleopatra ,...

Paryžius – brangiausias Europos miestas: moterų kirpimas čia kainuoja 105 eurus brangiausi pasaulio miestai (101)

Paskelbtame brangiausių pasaulio miestų sąraše pirmą kartą pirmąją vietą dalijasi trys...

Ivaškevičius: aš turiu savo versiją, žinau, kad tai buvo uždelstas kerštas (440)

Politinių kalinių, tremtinių bei kitos organizacijos sausio pradžioje reikalavo sušaukti premijų...

Vertinkite patys: Gabrielė Grygolaitytė-Vasha pristatė limituoto leidimo drabužių kolekciją (76)

„Dar gruodžio mėnesį užsiminiau, jog esu sulaukusi itin viliojančio pasiūlymo. Kadangi darbus...

Avarija Vilniuje sukėlęs girtutėlis vairuotojas galva rėžėsi į stiklą (24)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Vilniuje, Salininkų g., susidūrė du lengvieji...

Grįžusi iš pasivaikščiojimo moteris negalėjo patikėti savo akimis: nuo savo ir sūnaus kūno nurinko 118 erkių (104)

Neseniai pabudusios erkės po žiemos miego išties praalko – nenustebkite, jei apsilankę miške...