aA
Kiekvienas žmogus turi savo gražaus ir tobulo gyvenimo viziją. Taip pat įsivaizdavimą, koks turi būti tobulas partneris. Ir koks turės būti bendras judviejų gyvenimas. Tačiau laikai keičiasi, keičiasi žmonės ir visuotinai priimtos nuostatos. Tai, kas anksčiau atrodė norma, dabar gali sukelti šypseną.
Aristotelis
Linksmai nuteikė į rankas pakliuvęs Senovės graikų filosofo Aristotelio veikalas „Oikonomikos“, kuriame yra skyrius "Apie gerą žmoną". Jame perteiktos ne tik rekomendacijos moterims, norinčioms (o gal privalančioms?) tapti "geromis žmonomis", bet ir visas tuometinės šeimos modelis bei patarimai vyrui.

Taigi, ką reiškė būti gera žmona prieš du tūkstančius metų? Linksmos kelionės į praeitį!

“Gera žmona turi būti savo namų šeimininkė, tvarkydama viską, kas yra juose, pagal mūsų (vyrų) išdėstytas taisykles. Ji neturėtų leisti niekam čia įžengti be savo vyro žinios, labiausiai bijodama tokių dalykų kaip apkalbos ir nepadorios moters reputacijos, nes tai apnuodija sielą. Ji tik viena turi žinoti, kas vyksta namuose.

Žmona privalo mokėti kontroliuoti pinigus, kuriuos išleidžia savo vyro patvirtintoms šventėms – šią sumos ribą ji gali peržengti tik pirkdama rūbus ar papuošalus. Ji turi prisiminti, kad grožis priklauso ir nuo aprėdų kainos. Aukso gausa prideda moteriai garbės ir savikontrolės visame, ką ji daro. Tai vienintelė išimtis iš ankstesnės taisyklės, nors ji atrodo netinkama, nes vyras turi žinoti viską apie savo finansus. Visais kitais atvejais moteris turi paklusti savo vyrui, kad nesukeltų kalbų aplikiniams, taip pat nesikišdama į savo vaikų santuokų organizavimą.

Kai ateis laikas jos sūnums vesti ar dukroms tekėti, jai reikia paklusti savo vyrui su visa derama pagarba, sutikti su jo norais ir juos vykdyti. Tinkamai besielgianti moteris, norinti teisingai gyventi, turi savo vyro norus laikyti įstatymais, kurios jai skiria dieviškoji valia kartu su santuoka ir turtu, kuriuo ji dalijasi. Jeigu ji klausys vyro norų kantriai ir paklusniai, tai savo namus valdys be sunkumų, nors ir ne per lengvai.

Tačiau ne tik jos vyrui esant geroje padėtyje ir išsakant jai patinkančius norus ji privalo jam paklusti ir tinkamai patarnauti, bet taip elgtis moteriai būtina ir nelaimių metu. Jeigu dėl ligos ar teismo sprendimo vyras netenka savo turtų, tada ji turi jį palaikyti visu tuo metu maloniais žodžiais, rodydama jam paklusnumą visais tinkamais būdais – leisdama sau tik nedaryti to, kas nevertinga ar nebūtina. Ji turi susilaikyti nuo skundimosi, negali teisti savo vyro, nes toks elgesys yra tolygus ligai, blogam elgesiui ir blogiau net už ignoravimą.

Ji turi jam patarnauti uoliau nei namams nupirkta vergė. Vyras juk ją nupirko už labai didelę kainą – tapdamas jos gyvenimo partneriu ir jos vaikų tėvu... Būtina prisiminti, kad nei Alcestis nebūtų sulaukusi tokios garbės, nei Penelopei būtų buvę suteikti tokie šlovingi titulai, jeigu jų vyrai nebūtų pakliuvę į bėdą. Rasti partnerį laimėje yra lengva, tačiau tik geriausios moterys yra pasiryžusios dalintis ir nelaime.

Štai tokios yra gyvenimo taisyklės, kurių gera žmona turi laikytis. Ir taisyklės, kuriomis vyras vadovausis, auklėdamas žmoną, turi būti tokios pačios. Laikydamas ją maldautoja, kuri atėjo iš šalies, ir jai suteikta garbė būti vyro gyvenimo partnere ir vaikų gimdytoja, kad atžalos, kurias ji paleis į šį pasaulį, nešios tiek jos, tiek ir vyro vardą. Kas gali būti dieviškiau arba labiau trokštama protingo vyro nei pradėti vaikus su garbinga žmona, kurie bus ištikimiausi savo senų tėvų ramsčiai ir sargai visą gyvenimą bei sąžiningai prižiūrės namus? Tinkamai tėvo ir motinos auginti vaikai užaugs tokiais dorais žmonėmis kaip tie, kurie juos rūpestingai augino ir auklėjo.

Tačiau tėvai, kurie nesirūpins savo vaikais, bus nevykėliai. Nors tėvai ir bus davę vaikams gerą gyvenimą, vaikai, savo ruožtu, sugebės pateikti svarių pasiteisinimų savo nepareigingumui. Tokie tėvai rizikuoja būti atstumti savo atžalų dėl savo netinkamo gyvenimo būdo – tai užtrauks nelaimę ant visų galvų. Todėl vyras turi ypač daug dėmesio skirti savo žmonos auklėjimui, nes vaikai gali greitai išduoti.

Taip atsitinka tik todėl, kad kiekvienas mirtingasis, tinkamai išaugintas ir sveikas, bando būti nemirtingas, todėl vis dar aukojamos aukos ir sklinda maldos dievams. Tas, kuris mažai apie tai galvoja, atrodo niekingas dievų akyse, nes būtent jų akivaizdoje vyras parsivedė žmoną į namus, žadėdamas gerbti ją labiau už visus kitus, įskaitant jo tėvus, rūpintis ja ir jų bendrais vaikais.

Dora žmona labiausiai gali būti pagerbta matydama, kad jos vyras jai ištikimas ir neteikia malonių jokiai kitai moteriai – jis myli ją ir ja pasitiki kaip savimi. Moteris turi stengtis būti tokia, kokia ją nori matyti vyras. Jeigu ji žinos, kad vyras ja žavisi ir yra ištikimas, ji taip pat bus jam ištikima ir meili. Taigi joks sveiko proto vyras neturi paminti šių taisyklių ir įsivelti į santykius su kitomis moterimis, nes nesantuokiniai vaikai turės dalintis teisėmis su jo teisėtais vaikais ir jo žmona bus apiplėšta, o ant jo vaikų kris didelė gėda.

Vyras turi elgtis su žmona deramai, pagarbiai ir išlaikytai. Savo pokalbiuose su ja jis turi kalbėti tik kaip protingas žmogus, siūlydamas tik tokius dalykus, kurie yra teisėti ir garbingi. Jeigu žmona pasiėlgė netinkamai, vyras turi jai patarti pagarbiu ir ramiu balsu.

Baimė būna dviejų rūšių. Baimė, kurią dori ir garbingi sūnus jaučia savo tėvui, jam esant elgiasi kukliai ir nuolankiai; ir baimė, kurią jaučia vergai savo šeimininkams, nes pastarieji elgiasi despotiškai, neteisingai ir žiauriai. Vyras, pasirinkdamas kurią iš šių baimių, turi reikalauti lojalumo, pasišventimo ir nuolankumo iš savo žmonos, kad netgi jam nesant, ji elgtųsi lygiai taip pat teisingai, kol ji suvoks, kad jūs esate lyg du kareiviai, kovojantys už tą patį tikslą, kad, kai vyras bus išvykęs, ji nepajustų, kad kitas vyras yra doresnis ar geresnis už jos vyrą. Jeigu vyras pirmiausia išmoks valdyti save, jis taps geriausiu savo žmonos palydovu gyvenime ir ji seks tokiu tinkamu vyro pavyzdžiu."

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kas atsitiko? „Valstiečiai“ bambalių klausimą bando įkišti į stalčių (474)

Dar pernai valdantieji „valstiečiai“ žadėjo imtis vadinamųjų „bambalių“ klausimo....

Mauricas: tokių prastų pasaulio lūkesčių nebuvo nuo pat 2009 metų (158)

Finansų rinkose nuotaikos negerėja. Jau kitais metais tikimasi, kad ekonomikos augimas pastebimai...

Kaip tvarkyti savo pinigus, kad užtektų ne tik duonai: keli būdai, kurie tinka daugeliui (13)

Demografinė Lietuvos padėtis verčia vis daugiau gyventojų susimąstyti, kad orios senatvės tik...

Mokytoja Rusijoje įsiuto dėl užrašo ant lentos (313)

Krasnodaro krašto Bogučiansko rajono Tajožnyj gyvenvietėje 20-osios mokyklos istorijos ir...

„Lietkabeliui“ į kompaniją: išsinerti iš senos odos panoro ir Prienų klubas (1)

Panevėžio „Lietkabelis“ nėra vienintelis klubas, siekiantis perkelti veiklą į naują...

Unikauskas patarė, kaip atsikratyti pilvo (8)

Atsikišęs pilvas erzina daugelį, tačiau jei to priežastis visceraliniai riebalai, tikėtina, kad...

Didžiausios pasaulio kompanijos planuoja užsikrėsti „WeWork“ efektu (27)

Didžiausi planetos darbdaviai regi ateitį, kurioje laisvai liejasi nemokamas alus, o sienos...

4 rūšių toksiški indai, kurių reikia kuo greičiau atsisakyti (123)

Šiais laikais daug kas stengiasi laikytis sveikos mitybos taisyklių. Bet ne visi žino, kad indai,...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva (27)

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

NBA naktis: rezultatyviausias LeBrono mačas, prisvilęs Butlerio debiutas ir „Jazz“ košmaras

LeBronas Jamesas sužaidė rezultatyviausią šio sezono mačą, pelnė 44 taškus, atkovojo 10...