Laikytis etiketo, paisyti gero tono ir „protokolo“ kultūringam žmogui tiesiog būtina. Svečiuose, prie stalo, namie, gatvėje, oficialiame priėmime... Visur. To reikalauja mandagumas ir pagarba kitam. Asmeniniam įvaizdžiui tikrai nepakenks, jei, tarkim, vyras galantiškai pabučiuos ranką moteriai, kuri to tikisi.
Flirtas, rankos
© Corbis/Scanpix
XX amžiuje rankos pabučiavimas Lietuvoje buvo beprarandąs savo reikšmę. XXI amžiuje, regis, tai vėl yra įprastas ir gana dažnas reiškinys. Vis dėlto dauguma lietuvių moterų, kai joms norima pabučiuoti ranką, patiria didesnį ar mažesnį diskomfortą. Tinkamai bučiniui kilstelėta ranka parodo ne tik tai, kad moteris išprususi, bet ir tai, kad ji jaučia savo vertę. Sveikinantis pabučiuoti ranką mokėjo ir moka viso pasaulio kilmingieji ar kiti puikiai protokolą išstudijavę asmenys.

Vis dėlto pasitaiko mažų nesusipratimų, o kartais atsitinka ir gana keistų dalykų. Teko matyti, kaip vyras, atėjęs į svečius, pabučiavo rankas kelioms arčiau buvusioms moterims, o toliau stovėjusias pasveikino tik galvos linktelėjimu. Arba kitas garbingo amžiaus ponas, tvirtai į delną paėmęs jaunos damos ranką, bandė ją pabučiuoti, o ši, tarsi valdoma savisaugos instinkto, ištraukė ranką, ponui net nespėjus jos pakelti prie lūpų. Išties ne visos moterys mėgsta, kai joms kas nors „seilioja“ rankas. Kaip ir ne visiems vyrams priimtina sveikintis spaudžiant ranką beveik nepažįstamam žmogui. Tačiau yra vyrų, kurie su malonumu tiesia ranką kone kiekvienam sutiktam. Yra ir tokių pagyvenusių damų, kurios atvirai žavisi vyrais, nevengiančiais pabučiuoti moteriai ranką. Iš tiesų ne vienas vyras puikiai moka atlikti šį gestą ir taip pagerbti visą moterų giminę.

Taigi, kur, kaip ir kada dera bučiuoti ranką moteriai...

Galima ir sode

Jau senovinėse etiketo knygose buvo rašoma, kad bučiuoti moters ranką tinka uždarose patalpose, bet netinka stotyse, gatvėse. Beje, sode, kur viešpatauja grožis, o dangus tampa priedanga, ranką bučiuoti galima.

Jei paduodama ranką moteris tiesia ją delnu žemyn, tikisi, kad ranka bus pabučiuota. Tuomet vyras, suėmęs ranką už pirštų galiukų, lenkdamasis turi pakelti ją aukštyn, tačiau jokiu būdu ne aukščiau moters pečių linijos. Jis turi ne traukti moters ranką link savęs, o pats pasilenkti prie jos, beje, neišskėtęs kojų ir nelenkdamas kelių. Paprastai iki rankos likus keliems centimetrams, imituojamas bučinys. Jei moteris mūvi pirštinaitę, nei ji, nei vyriškis nebando ją numauti. Bučiuodamas vyras turi žiūrėti į ranką, o ne į moters veidą.

Sveikinasi skirtingai

Skirtingų kultūrų šalyse ir sveikinamasi skirtingais būdais, įprastais tai visuomenei. Vieni iš jų yra oficialesni, kiti labiau paplitę neformalioje aplinkoje.

Moters rankos pabučiavimas kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Lenkijoje, Austrijoje, Vokietijoje nuo seno populiarus. Tačiau dažniausiai taip pasisveikina vyresni žmonės. Beje, rankos paspaudimu sveikintis taip pat labiau įprasta patalpose, o ne lauke.

Pasisveikinimas yra viena iš protokolinio ceremonialo dalių. Tačiau griežtos pasisveikinimo taisyklės galioja tik karališkoje aplinkoje. Karališkasis protokolas pastoviausias, jo taisyklės mažiausiai kinta.

Laikosi protokolo

Protokolo, kitaip nei etiketo, taisyklių nepaisymas gali turėti rimtų padarinių. Britiškajame protokole konkrečiai įvardijama, kaip reikia sveikintis sutikus karalienę (vyrai nusilenkia, moterys pritupia), kaip į ją kreiptis (Your Majestry, Ma’am) ir t.t. Protokole kitokių sveikinimosi taisyklių (kurių būtina laikytis sveikinantis su kitų valstybių vadovais, kitais aukščiausio rango asmenimis, politikais, valstybės tarnautojais ir kt.) nėra, taigi pasisveikinimo pasirinkimas priklauso nuo situacijos. Dažniausiai sveikinamasi rankos paspaudimu (susitinkant pirmą kartą), rankos paspaudimu su apkabinimu (kai asmenis sieja šilti santykiai), pasisveikinimu „pirštine“ (kai ranka apgaubiama delnais iš abiejų pusių, - taip norima parodyti ypatingą dėmesį, išreikšti globą).

Moters rankos pabučiavimas, bendraujant aukščiausio rango valstybės pareigūnams, nėra populiarus. Jis labiau mėgstamas žemesnio rango asmenų – diplomatų, kitų valstybės tarnautojų – aplinkoje, ypač, kai bendraujama su lenkais, austrais ar vokiečiais.

Pasirenka vyras

Moteriai svarbu žinoti ne tik tai, kad vyrai jai gali pabučiuoti ranką, bet ir tai, kad iš tikrųjų pabučiuoja (prie lūpų priglaudžia) tik lenkai.

Vokiečiai tik palinksta prie damos rankos ir trumpam sustingsta kelių centimetrų nuotoliu nuo jos.

Moterys privalo įsidėmėti, kad joms nedera pačioms kelti ranką prie vyro lūpų, nes tinkamą atstumą pasirenka pats vyras.

Kalbant apie lietuvius, vyrai neturėtų bučiuoti ranką moteriai, jei jie nėra tikri, kad jai toks pasisveikinimas priimtinas. Akcentuodami moteriškumą, kai kuriose šalyse jie gali sulaukti priešingos reakcijos nei tikisi.

Nereikia sureikšminti

Pasisveikinti nėra labai sudėtinga ir jokių ypatingų sveikinimosi taisyklių kaip ir nėra. Anot protokolo žinovų, šiandieninėje Europoje pasisveikinimo bučiuojant ranką nereikėtų sureikšminti ir galvoti, kad tai gero tono ir manierų ženklas. Tai daugiau tradicijos dalykas. Sveikinimąsi bučiuojant ranką renkasi tradicijas labiau vertinančių visuomenės sluoksnių atstovai, kurie tokiu pasisveikinimu išreiškia pagarbą moteriai ir moteriškumui.

Daugelio nuomone, visose šalyse galima sveikintis paspaudžiant ranką. Auksinė taisyklė: jei nežinote, kokį sveikinimosi būdą pasirinkti, nerodykite iniciatyvos ir žiūrėkite, ką pasiūlys kitas asmuo. Tada jums beliks tik tinkamai „atsakyti“.

Jei labai norisi...

Mieli vyrai! Jei jums labai norisi pasveikinti moterį pabučiuojant jai ranką, turite būti tikri, kad ji tai toleruos. Todėl jei moterį sutikote pirmą kartą, paprasčiausiai to nedarykite. Jei patalpoje yra ne viena moteris, rankos pabučiavimu iš kitų galite išskirti šeimininkę ar ypatingą viešnią. Jei moteris, kuriai pabučiavote ranką, nėra svarbi visiems, jums teks bučiuoti rankas visoms toje patalpoje esančioms moterims.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ne tik juodas, alinantis darbas: kaip emigravusios lietuvės užsidirba papildomai (21)

Ką veikia į Jungtinę Karalystę (JK) gyventi ir dirbti išvykę lietuviai? Toks klausimas kyla ne...

Kraupiausi sovietų mokslininkų eksperimentai (9)

Praėjo beveik trys dešimtmečiai nuo tada, kai subyrėjo Sovietų Sąjunga. Tačiau šiurpios...

Tapinas: Seimo pirmininką vadinčiau kenčiančiu žmogumi (99)

Pirmas susidūrimas su Viktoru Pranckiečiu parodė, kad jis – fantastiškas, visuomeniškas,...

Įvertino „Benedikto turgaus“ asortimentą: prekeivių fantazija – beribė (64)

Visai neseniai sostinėje duris atvėrusi šiuolaikiška prekybvietė buvusioje turgaus aikštėje jau...

Gražuolė Maja iš „Elektroniko nuotykių“ Vilnių prisimena kaip išskirtinį miestą

Oksana Aleksejeva, kuri kultiniame tarybinių laikų filme „Elektroniko nuotykiai“ suvaidino...

Socialdemokratų „atskilėliai“ kuria partiją: buvusio elito likučiai ir „darbiečių“ pažiba pirmininku išrinko G. Kirkilą (892)

Šeštadienį į steigiamąjį suvažiavimą Vilniuje susirinko naujos politinės organizacijos –...

Gyvai / „Betsafe-LKL“ rungtynės: „Šiauliai“ – „Lietuvos rytas“ tiesioginė vaizdo transliacija (7)

Vilniaus „Lietuvos rytas“ praėjusį savaitgalį netikėtai namuose nusileido Klaipėdos...

Gyvai / Kontrolinis mūšis: Gruzija – Lietuva 0:4, po pirmo kėlinio (88)

Šeštadienį Lietuvos futbolo rinktinė kontrolinėse rungtynėse susitinka su Gruzijos nacionaline...

BBC: buvęs rusų šnipas parašė laišką Putinui (382)

Buvęs dvigubas Rusijos agentas Sergejus Skripalis dar prieš apnuodijimą rašė Rusijos...

Gyvai / „Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Juventus“ - „Neptūnas“

„Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Juventus“ - „Neptūnas“. Tiesiogiai iš Utenos.