Kad ir kaip būtų, daugelis būgštauja dėl poveikio, kurį vazektomija galėtų padaryti jų seksualiniam gyvenimui, santykiams su partnerėmis ir sveikatai apskritai. Atrodo, kad reikalas ne iki galo suprastas, todėl galbūt prasminga supažindinti su portale „Men‘s Health“ suminėtais pagrindiniais faktais apie vazektomiją.

Kaip atliekama vazektomija?

Pati procedūra ganėtinai nesudėtinga. Visų prima, turėsite pavartoti nuryjamų raminamųjų. Tada asistentas pritaikys vietinę anesteziją, kad visa kirkšnių sritis taptų nejautri. Kai tikrai nieko nebejausite, gydytojas atliks nedidelį pjūvį ties kapšelio apačia, kad galėtų pasiekti sėklinius latakus. Tai siauri, maždaug spagečio skersmens vamzdeliai, kuriais spermatozoidai iš sėklidžių keliauja į šlaplę, kur, prieš įvykstant ejakuliacijai, susimaišo su sėklinių pūslelių išskiriamu į spermos sudėtį įeinančiu sekretu. Aptiktus latakus gydytojas perpjauna ir užsandarina. Galiausiai, pjūvio vieta užsiuvama.

Kiek laiko trunka operacija?

Daugelyje medicininių įstaigų numatyta viso vizito trukmė – valanda, tačiau pati procedūra vidutiniškai trunka 10–30 minučių.

Ar teks kentėti skausmą?

Vienintelį tikėtiną skausmą gali sukelti taikant anesteziją atliekamas dūris adata. Taigi, jei teko patirti procedūrą, kurią atliekant taikoma anestezija, galite įsivaizduoti, ko tikėtis: dūrio, nedidelio tempimo ir nejautros lydimo palengvėjimo. Šiaip ar taip, varpa nejausite jokio diskomforto.

Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad nedidelis skaičius pacientų patiria vadinamąjį povazektominio skausmo sindromą. Jis reiškiasi kaip lėtinis skausmas arba jautrumas, juntamas trejetą mėnesių po procedūros. Kai kurie pacientai teigia juntantys nestiprų protarpinį skausmą vienos arba abiejų sėklidžių aplinkinėje srityje. Ypač retais atvejais tas skausmas gali būti nuolatinis. Iš 500 tūkst. kasmet vazektomijai besiryžtančių vyrų povazektominio skausmo sindromas ištinka tik 1–2 proc. Nemalonūs simptomai malšinami mankšta, vaistais. Ypač retais atvejais atliekama minimaliai invazinė chirurginė procedūra.

Kiek laiko trunka reabilitacija?

Kelias dienas po vazektomijos procedūros teks nešioti priglundančias trumpikes ir vengti bet kokios daug jėgų reikalaujančios fizinės veiklos, pavyzdžiui, nekiloti sunkių daiktų. Diskomfortui sumažinti prie pažeistos srities (per drabužius) galima pridėti šaldomąjį kompresą.

Bent vieną–dvi dienas po procedūros reikėtų vengti lytinių santykių. Gali būti, kad gydytojas rekomenduos dėl viso pikto nuo sekso susilaikyti ištisą savaitę, kad nekiltų rizikos susitraumuoti arba sudirginti vis dar jautrių sėklidžių.

Nežymi mėlynė arba šioks toks patinimas laikytini normaliais reiškiniais, paprastai praeinančiais per savaitę.

Ar efektyvumas pasireiškia tuojau pat?

Ne, procedūras efektyvumas pasireiškia ne iš karto, ir tai labai svarbu atminti. Vyras netampa sterilus tuoj pat po to, kai perpjaunami ar kitaip užblokuojami sėkliniai latakai. Reikalas tas, kad sėkliniame latake ir sėklinėse pūslelėse dar keletą savaičių po operacijos vis dar išlieka gyvybingų spermatozoidų, galinčių nulemti nepageidaujamą nėštumą. Vazektomija užtikrina, kad daugiau jų tenai nepateks, tačiau pirmiausia būtina ištuštinti tai, kas sukaupta.

Minėtuose rezervuaruose sukaupto turinio paprastai užtenka dvidešimčiai ejakuliacijų, taigi, nevaisinga sperma tampa tik po dviejų–trijų mėnesių. Praėjus maždaug trims mėnesiams po operacijos urologai rekomenduoja išsitirti spermą ir įsitikinti, kad esate sterilūs. Minėtina, kad procedūros sėkmės koeficientas išties įspūdingas – net 99 proc.

Ar neįvyksta dydžio pokyčių?

Dydžio pokytis – trumpalaikis reiškinys. Kol pjūvio sritis sugis, sėklidės gali įgauti melsvą (mėlynės) atspalvį arba būti šiek tiek patinusios. Bet per savaitę šie reiškiniai praeina.

Jei tektų įvardyti didžiausią vazektomijos keliamą grėsmę, reikėtų kalbėti apie visai nedidelę kapšelio hematomos susidarymo tikimybę. Taip nutinka, jei į kapšelį priteka iš įpjautos venos, einančios palei sėklinius latakus, tekantis kraujas. Dėl to kapšelis gali padidėti, blogiausiu atveju – iki beisbolo kamuoliuko dydžio. Ši problema gali pradingti savaime, bet kartais būtina ir intervencija.

Ar kaip nors pakinta per lytinius santykius juntami potyriai?

Jeigu atrodys, kad per lytinius santykius jaučiatės kitaip nei anksčiau, žinokite, kad įvykęs pasikeitimas tegali būti psichologinio pobūdžio. Šiaip jau ejakuliacija jokiu atžvilgiu nepakis ir ją pasiekę turėtumėte jaustis kaip visada. Aišku, tada, kai po atliktos spermos analizės tikrai žinosite, kad esate sterilūs, lytinį aktą galėsite atlikti nė kiek nesibaimindami, kad galite apvaisinti partnerę, kai nėštumas nepageidaujamas.

Galima paminėti ir dar vieną vazektomijos teikiamą privalumą: jei partnerė ne vienus metus vartojo kontraceptines tabletes, po jums atliktos vazektomijos ji pagaliau galės nustoti ryti papildomus hormonus ir leisti savo organizmui sugrįžti į normalią būklę. Už apdairumą ir atsakingą poelgį iš jos galite sulaukti apdovanojimo, dėl kurio net ims atrodyti, kad naujas, sterilus seksualinis gyvenimas daug malonesnis nei senasis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės