Jis kažką burbtelėjo po nosimi, jūs pasakėte vienu žodžiu per daug ir... avantiūra prasidėjo. Byra skambūs epitetai, vėliau – prabangus porcelianas. Tačiau kiekvienas karas gali pasibaigti susitaikymu, svarbu pasirinkti tinkamą taktiką!
Pora
© Shutterstock nuotr.

Net ir darniausioje šeimoje neapsieinama be barnių. Įtempta darbo diena, nuvažiavęs autobusas, kojas nutrynę batai, kriauklė, pilna neplautų indų, ir vakarą prie televizoriaus su alaus skardine leidžiantis vyras! Ar mažai pretekstų? Jūsų santuoka darni, puiki, bet visgi namai kartais virsta bokso ringu. Nesisielokite: psichologai pastebėjo, kad kuo stipresnė meilė, tuo audringesni ginčai tarp sutuoktinių, o kiekviena tokia avantiūra susideda iš kelių fazių.

Nesutarimo pradžią pranašauja tarsi netyčia pasakytas kandus žodis, ne vietoje ir ne laiku mestelta pašaipi frazelė ar melagingas pasiteisinimas. Antrąją barnio fazę aptraukia tamsūs pretenzijų bei nepagrįstų priekaištų debesys, o nesutarimo kulminacija prasiveržia uraganu tuomet, kai abiejose barikadų pusėse suliepsnoja neapykantos ugnys.

Jei pavyksta išvengti šios trečiosios fazės, šeimyninis barnis žaizdų širdyje nepalieka: išsprendžiamas gan greitai, paprastai, o susitaikę sutuoktiniai dar labiau suartėja. Kaip tikina psichologai, tokie ginčai, nesutarimai negresia santuokos stabilumui, o tik apvalo tarpusavio santykių atmosferą ir įrodo, kad meilė tarp vyro ir moters vis dar stipri: jai nebaisūs jokie išbandymai!

Deja, kartais po vieningos šeimos stogu paskelbiamas šaltasis karas. Kad santarvė ir meilė nepaliktų jūsų namų, pravartu išmokti pyktis.

Pirma fazė: nesutarimo pranašai

Apgalvokite priežastį. Vyras niekaip nesuranda šios dienos laikraščio: „Šiuose namuose nieko nerasi ten, kur padėjai!“ Jūs pykstate, kad jis apskritai namų netvarko ir dar priekaištauja, gadina nuotaiką: „Geriau būčiau su drauge kavinėje pasėdėjusi...“

Stop! Susimąstykite, gal sutuoktinio blogos nuotaikos priežastis visai ne dingęs laikraštis: gal jam nepervedė atlyginimo, nuleido padangą, o gal jis pavydi tai pačiai draugei, su kuria pradėjote leisti pernelyg daug laiko. Vyras jaučiasi tarsi nuskriaustas mažas vaikas, nedrįstantis pasakyti, kas yra blogai.

Ką galite padaryti?

1. Prisiminkite, kada pati buvote panašioje situacijoje, pykote ant viso pasaulio ir neradote sau vietos. Susėskite su vyru ir nuoširdžiai pasikalbėkite apie problemą.

2. Atvirai pasiteiraukite, kuo jis nepatenkintas, kas jį kankina.

3. Pasiūlykite nors laikinai sudėti ginklus ir ramiai išgerti puodelį kavos, pasivaikščioti arba užsiimti kita abiejų mėgstama veikla.

4. Pasakykite, kad nenorite pyktis ir esate pasiruošusi ramiai išklausyti jo priekaištus ir pretenzijas.

5. Nieku gyvu neįsitraukite į ginčą – darykite ką nors, kas atpalaiduotų atmosferą, pavyzdžiui, pajuokaukite, pagirkite.

Antra fazė: įtampos augimas

Atsargiai, žodžiai gali įskaudinti! Keli, vienas kitam ištarti neapgalvoti žodžiai ir atmosfera įkaista – įsižiebia ginčas. Jūs bandote atremti vyro puolimą, o kartu įpilate į ugnį žibalo pernelyg sodriomis spalvomis nuspalvindama tai, ką jis kažkada pasakė, padarė ar visai nieko nedarė... Nei vienam, nei kitam žodžių nestinga.

Stop! Sulėtinkite tempą, suvaldykite pyktį, įtūžį – jie blogi patarėjai. Būkite atsargi, įaudrinta galite pasakyti tai, ko paskui gailėsitės.

Ką galite padaryti?

1. Prisiminkite, nuo ko prasidėjo barnis. Vis dar galite suimti save į rankas ir priversti vyrą nusiraminti, normaliai pasikalbėti.

2. Neteiskite partnerio – teiskite jo poelgį. Jokiu būdu nesakykite: „Esi nenormalus – elgiesi kaip tavo tėvas!“ Geriau ištarkite: „Paaiškink, kodėl esi toks piktas. Nekalbėk su manimi tokiu tonu.“

3. Neapibendrinkite jo poelgių: „Tu visada“ arba „Tu niekada“.

4. Remkitės tik faktais, nieko neišsigalvokite.

5. Nesinaudokite emociniu šantažu sakydama: „Jei mane tikrai mylėtum, tai...“

Trečia fazė: ginčo kulminacija

Neslėpkite kontakto. Esate tikro karo etape. Nė vienas iš jūsų gerai neprisimena, kodėl susipykote. Prieš akis išrikiuoti visi santuokoje išgyventi konfliktai, pretenzijos, daugkartiniai atsiprašymai ir atleidimai... Vyras priekaištauja, kad jo niekada nemylėjote, kaip jis myli jus, galbūt atmosfera pritvinkusi agresijos, galbūt skraido lėkštės ir įrėmintos bendros nuotraukos.

Stop! Tai pats kritiškiausias momentas. Daugelis porų pasitraukia iš kovos lauko būtent šiuo metu: išsakę viską, kas gulėjo ant širdies, sutuoktiniai pavargsta, yra labiau linkę susitaikyti ir bandyti rasti abiem priimtiną problemos sprendimą.

Ką galite padaryti?

1. Kalbėkite apie savo
jausmus.

2. Nepriimkite jokių svarbių sprendimų: „Po to, ką man pasakei, reikalauju skyrybų!“

3. Nenutraukite pokalbio, nepykite, neišeikite trenkdama durimis. Raskite stiprybės išlaukti šį kulminacinį momentą.

4. Jei jaučiate, kad savo emocijų nebevaldote, bijote, kad prasidės muštynės, pasakykite: „Esame įsiaudrinę, todėl neprognozuojami, gal padarykime pertrauką?..“

5. Jei jaučiate, kad vyrą įskaudinote savo žodžiais, nebijokite atsiprašyti. Juk nesate priešai, norite susitaikyti.

Kodėl barniai naudingi?

Naikina įtampą. Tarp dviejų žmonių visada atsiranda nesusipratimų, neaiškumų. Neigiamos įtampos didėjimas gresia nekontroliuojamu sprogimu. Barnis šiuo atveju yra tarsi atsarginis ventilis.

Valo atmosferą. Praūžus audrai oras tampa stebuklingai tyras ir gaivus – taip yra ir po ginčo: jūsų širdys prisipildo dar didesnės meilės, jautrumo, atidumo vienas kitam.

Nustato naujas santykių taisykles. Ginčas įrodo, kad tai, kas anksčiau jums atrodė nesvarbu, sutuoktiniui – itin reikšminga. Ateityje į tai galėsite atsižvelgti.

Proga išsiaiškinti viską, kad neliktų jokių nuoskaudų. Ginčas partnerius pastato prie sienos: ilgiau negalima apsimetinėti, kad viskas gerai! Būtina iškilusią problemą išspręsti kaip tik dabar, nes vėliau gali būti tik... skyrybos.

Paslaptingas barnių šifras

Kartais oficialus nesutarimų pretekstas yra tik dingstis išspręsti visai kitus dalykus. Kokius?

Pareigų pasidalinimas. Ginčai, kuris dažniau rūpinasi šaldytuvo turiniu, kas gamina valgį, skalbia ir tvarko namų buitį, iš tiesų tėra siekimas nustatyti, kiek kas įdeda pastangų į santuoką. Kaip rūpinamasi namais, rodo, ar rimtai žiūrima į savo partnerį.

Pinigai. Kiek uždirbate, kiek ir kam išleidžiate – dažniausiai pasitaikanti ginčų priežastis. Sena tiesa sako: „Kieno rankose pinigai, tas ir valdo.“ Iš tiesų, kalbama ne apie bendrą biudžetą, o tik apie tai, kas namuose šeimininkas.

Seksas. Miegamajame vykstantys barniai siejami su jausmais – kuris kurį labiau myli, kuris kuriam „pašventė gražiausius savo jaunystės metus, gyvenimą“.

Tiesa gimsta diskusijose

Loreta Sungailienė, etnomuzikologė

Kaip ir kiekvienoje šeimoje, taip ir mūsų, ginčų, nesutarimų pasitaiko. Jiems suvešėti neleidžia vyresnėlis (5,5 m.) Vilius – jis labai jautriai reaguoja į pakeltą balsą, piktus žodžius, barnius, kartais net pamoko, sugėdina, kad negražiai elgiamės. Jis tarsi mažasis mūsų psichologas.
Iš prigimties esu labai emocionali – kraujas greitai užverda, o mano vyras ramesnis, santūresnis.

Jis kantriai išklauso mane, stengiasi nesivelti į aitrius ginčus ir liepsningas diskusijas – linkęs pasišalinti ir palaukti, kol situacija ir aš pati kiek nurimsiu. Tikiu, kad tiesa gimsta diskusijoje, kada ne tik išnagrinėjama nesutarimo priežastis, bet ir tuo pat metu apsivaloma nuo žmoguje susikaupusios neigiamos energijos. Nesigėdiju pripažinti savo klaidų, atsiprašyti padariusi kažką blogai ar pasielgusi netinkamai. Gelbėti situaciją, atpalaiduoti įtampą kartais mums padeda ir sveikas sąmojis.

Tokiu metu prisimenu draugus. Jau ketvirtą kartą vasarą rengiame trijų dienų šeimų stovyklas: 10–13 šeimų vykstame pasibūti kartu kokioje nors kaimo sodyboje. Ten galima stebėti labai skirtingas gyvenimiškas situacijas, žmonių reakciją į jas ir sugebėjimą spręsti iškilusias problemas. Šiose stovyklose įgyta bendravimo patirtis geriau nei dešimtys perskaitytų psichologijos knygų.

Esu kaltas, kaltas, kaltas!

Modestas Malinauskas, tapytojas

Esame menininkai, todėl gana greitai abu užsidegame. Žmona visgi yra karštesnė, bet situacija susibarus retai kada tampa nevaldoma – lėkščių nedaužome ir nesimušame! Jausmingai išsakę savo pretenzijas ir priekaištus dingstame dešimčiai minučių vienas kitam iš akių, atvėstame, o paskui bandome taikytis, spręsti problemą.

Būna taip, kad tiesiog intuityviai jaučiu: gausiu velnių! Tada susimąstau, ką padariau blogai, ir jau tuomet labai stengiuosi nepakliūti žmonai nei po ranka, nei po koja, nei į akis... Įkarščio bangai praėjus išlendu iš savo slėptuvės ir bandau gražiai užglaistyti namuose tvyrančią įtampą: dovanoju kokią kvietkelę arba krentu kryžiumi, mušuosi į krūtinę ir šaukiu: „Esu kaltas, kaltas, kaltas!“

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (13)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (427)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (439)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (431)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (6)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (11)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (36)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (403)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (33)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (12)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...