Žmonės nuo neatmenamų laikų kartais būna neištikimi. Tiesa, neįteisintai. Tam tikrais laikais aukštuomenės papročiai netgi reikalaudavo, kad šalia sutuoktinio žmona ar vyras „nežiopsotų“ ir ieškotų malonumų. Užkietėjusių „pasileidėlių“, tiesa, visuomet būdavo nedaug. O kaip šiais laikais?
Neištikimybė
© Shutterstock nuotr.

Su vaikinu draugaujame 4 metus, iš jų apie 3 jau gyvename kartu. Santykiai pas mus gražūs, nei vienas nesiskundžiame. Po metų planuojame vestuves, o po jų jau norėtumėme pradėti ir vaikelį. Viskas atrodo gerai, tačiau mane neramina vienas mūsų įvykęs pokalbis.

Vaikinas dažnai juokaudamas kai einame gatve pamatęs kokią simpatišką panelę, paklausia, ar ji galėtų būti "trečia lovoje", arba pasiklausinėja, kokio "trečio vyro" norėčiau aš. Jis norėtų tą išmėginti, tačiau, sakė, jeigu nenoriu aš - niekada ir neprašys. Tačiau ne tame esmė.

Kažkurią dieną pradėjome pokalbį apie ištikimybę. Iš vaikino išgirdau mintį, kurią dar prieš porą metų jis teigė atvirkščiai: "Aš manau, kad būti neištikimam nieko tokio (būtent permiegoti su kita mergina)". Anksčiau jis kategoriškai sakydavo, kad niekada gyvenime neatleistų neištikimybės...

Kadangi pokalbis išsirutuliojo, išgirdau, kad nieko blogo jis tame nemato, kad jeigu aš jam būčiau neištikima ir tai pati pasakyčiau, jis atleistų man ir viskas būtų gerai. Atseit, yra normalu mylint savo merginą, norėti kitų, nes vyrų tokia prigimtis. Jis patvirtino, kad nori su manimi praleisti visą likusį savo gyvenimą, niekuomet nenorėtų skirtis, kad myli mane, tačiau tų svajonių apie kitas merginas neatsisako. Kai paklausiau, ar tai yra man kaip įspėjimas, kad jis vis tiek anksčiau ar vėliau nueis į kairę, atsakė - nežinau, kas gali nutikti, tačiau ne įspėjimas.

Norėjau tiesiog pasitarti su jumis, ar tai yra normalios vaikinų mintys? Galbūt aš čia veltui sunerimau, o galbūt man tai ženklas, kad geriau nežengti toliau? O gal tai tiesiog rodo, kad jis pasitiki manimi ir to paties tikisi iš manęs, vis dėlto jau senokai esame kartu. Galbūt tai pripratimas?
Stengiuosi apie tą pokalbį daug negalvoti, tačiau kadangi jau planuojame vestuves, norėčiau susimąstyti ką galvoja kiti vyrai... Galbūt tai iš tiesų daugumos prigimtis...

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas

AR VISI VYRAI POLIGAMIŠKI?

Jūs klausiate, ar normali yra vaikino mintis apie neištikimybę. Jis leidžia ir jums, ir sau turėti omenyje galimybę „nueiti į kairę“. Tik galimybę. Jis nesako, kad labai norėtų, kad jūs tai padarytumėte. Jis neteigia, kad kažką turi. Jis tik pasidalina su jumis savo svajonėmis ir fantazijomis. Ar jis taip ir padarys?

Manau, kad šansų, jog padarys, yra. Tačiau jų būtų ir tuo atveju, jei jis žadėtų jums amžiną ištikimybę. Tik tuomet jo nuėjimas į kairę būtų jums labai skaudus. O dabar jis tiesiog ruošia jus, ir jei jūs tokią galimybę priimsite, jums nebus taip skaudu.

Taip, žmonės nuo neatmenamų laikų kartais būna neištikimi. Tiesa, neįteisintai. Tam tikrais laikais aukštuomenės papročiai netgi reikalaudavo, kad šalia sutuoktinio žmona ar vyras „nežiopsotų“ ir ieškotų malonumų. Užkietėjusių „pasileidėlių“, tiesa, visuomet būdavo nedaug. O kaip šiais laikais?

Mes tuokiamės iš meilės. Neretai prisiekiame ištikimybę. Tačiau neištikimybe prisipažįsta daugiau nei pusė visų daug metų kartu nugyvenusių porų. O fantazijomis apie neištikimybę, platoniškais įsimylėjimais, fantazijomis apie kitą žmogų sekso metu- beveik visi. Gaila, bet tai yra natūralu.

Mūsų fantazijos tam ir skirtos, kad užsiimtų tuo, ko nėra. Fantazuoti apie tai, kas ir taip yra, tiesiog neišeina. Įsimylėję mes svajojame apie „amžiną buvimą kartu“. O gyvendami kartu - apie „nuotykį“. Vadinasi, žmogaus įsivaizduojamas seksualumas nėra nukreiptas tik į gyvenimą tik su vienu partneriu. Ką reiškia „įsivaizduojamas“? Tai reiškia - potencialus. Toks, koks jis galėtų būti.

Ir šią galimybę reikia atskirti nuo realaus seksualinio gyvenimo su kita ar kitu.

Laisvas gyvenimas su įvairiais partneriais – labai greit nuviliantis dalykas. Imkime vyrą, turintį daug meilužių. Jo laukia ne tik pasimėgavimas savo „alfa- patiniškumu“ ir gyrimasis prieš draugus. Jam tenka bent minimaliai rūpintis kiekviena moterimi, tenkinti jų visų įgeidžius, klausytis jų priekaištų ir nuolat nuvilti tas, kurios tikisi: šį kartą jis liks su manimi ilgam. Taigi jis nuolat užsidirba nešvarios sąžinės jausmą ir didina savo skolą prieš moteris. Vargu ar jo laukia artumas ir intymumas senatvėje, nes mažai yra moterų, kurias žavėtų vyro neišrankumas ir nepatikimumas.

Laisvas moters seksualinis gyvenimas turi tą patį atspalvį - be meilės seksas labai primena masturbaciją, ir tai seksas būna geras retais atvejais, kai partneris pasitaiko esantis išrankus meilužis. Moteriai tenka jaustis „pigia“, „lengvai prieinama“, o psichologinio artumo partneriai jai negarantuoja, nes puikiai žino, ko iš jos tikėtis.

Todėl visose mums žinomose žmonių visuomenėse žmonės renkasi gyvenimą su vienu pastoviu partneriu . Taip yra geriau dėl kelių praktinių dalykų:

vyrui, turinčiam daug žmonų, kol moterys gimdo ir augina vaikus, tektų labai sunkiai dirbti, kad išlaikytų kelias partneres ir keliolika vaikų;

gimę ir paaugę vaikai nuolat ginčytųsi, kam iš tiesų priklauso jų tėčio palikimas;

vyras neturėtų išskirtinio noro ginti būtent savo moterį ir savo palikuonis;

moteris, demonstruodama visišką seksualinę laisvę, nuolat keltų vyrams pavyduliavimą;

ji negalėtų gerbti ir vertinti vieno vyro ir taip atimtų iš vaikų galimybę gerbti ir mokytis iš savo tėčio.

Todėl žmonės tarsi susitarė: mes gyvensime daug metų dviese, su man labiausiai tinkamu partneriu auginsime vaikus, tačiau kartais gali atsitikti taip, kad aš „nueisiu į kairę“. Ir tai - ne tiek dėl orgazmo, o daugiau dėl statuso: galiu sau leisti. Tokį nerašytą leidimą - patikrinti savo seksualinį reitingą - duoda sau absoliuti dauguma žmonių, kurių tarpe yra ir nemažai moterų, ir žmonių labai sąžiningų, nuoširdžiai religingų, netgi besilaikančių celibato.

Tik jie nuolat kovoja savyje su „uždraustais polinkiais“, traktuodami juos kaip „velnio gundymą“. Jie pamiršta, kad nepaisant savo dvasinės padėties, jie buvo ir lieka žmonėmis. Kas - dar pakartosiu - nereiškia „visiško pasileidimo“, o atvirkščiai, reikia istoriškai patikrintą pasirinkimą: „vienas partneris visam gyvenimui“.

O nuo seksualumo negelbsti jokia priesaika, joks šventas vaizdas, joks persižegnojimas, malda, mantra ar mudra. Priešingai, seksualumas - žmogaus gyvybingumo, sveikatos ir energijos natūralus šaltinis, savotiškas gamtos stebuklas, vertas pagarbos ir šventumo. Kova su juo reiškia nepagarbą ne tik gamtai, bet ir dievui.

Tačiau laisvas ir sveikas seksualumas visiškai nereiškia bėgiojimo nuo vieno permiegojimo prie kito. Atvirkščiai, tai - seksualumo paieška, lytinio nepasitenkinimo išraiška. Taip daro nemaža dalis žmonių, negalintys sujungti prieraišios meilės su seksualiniu geismu. Ir tai nėra paprastai sprendžiama problema, todėl jūsų susirūpinimas yra suprantamas. Tik savo draugui jūs galite kai ką priminti.

Poligamija – įteisinta galimybė turėti daug lytinių partnerių - egzistuoja tik nedaugelyje šalių. Ji atsirado ne dėl „seksualinio vyro pasileidimo“, o dėl to, kad nemaža dalis moterų liktų be išlaikymo ir negalėtų nei mėgautis seksu, nei gimdyti: šiose visuomenėse moteris neturi tokių teisių. Todėl čia į vyrų poligamiją žiūri kaip į racionalų sprendimą: ji užtikrina moters ir vaikų ateitį.

Jei jūsų pokalbis su draugu vyktų kur nors Emyratuose, jūsų vyras turėtų ne tik teisėtą galimybę turėti, bet ir PAREIGĄ IŠLAIKYTI kelias žmonas. O štai mūsų kraštuose to daryti neleidžia įstatymas ir papročiai. Gal be reikalo? Juk mūsų visuomenės racionalus sprendimas - išieškoti per teismą alimentus - nėra toks efektyvus, kaip norėtųsi!

Ir ar tai tokia ypatinga vyrų savybė - nueiti į kairę? Aš tuo abejoju. Greičiausiai „nuėjime į kairę“ visuomet dalyvauja tiek pat vyrų, kiek ir moterų. Todėl jūs lygiai taip pat galite kartais užsinorėti išbandyti ką nors su kitu jums patikusiu žmogumi. Tiesiog papročiai, daug metų egzistuojantys įvairiose visuomenėse, moteris už tai pasmerkia, o vyrus pateisina. Atseit, juos „pati gamta stumia“, o moteris stumia tik „pasileidimas“. Tai yra grynas mitas.

Moterų seksualumas yra netgi didesnis ir gilesnis, nei vyrų. O situacija „jis sau leidžia, o jai ne“- tai tik nepasitikinčios savimi, neturinčios pajamų, visuomeninės padėties ir finansiškai nuo vyro priklausomos moters dalia. Kai moters pasitikėjimas ir padėtis susilygina su vyro pasitikėjimu ir padėtimi, jų lytinių partnerių kiekis išsilygina.

Todėl jums būtų labai įdomu pagalvoti ne apie tai, koks nedoras ir nepatikimas yra jūsų vaikinas, o apie tai, iki kokios ribos jūs galite leisti sau pačiai mėgautis savo seksualumu, kiek būsite nepriklausoma nuo vyro, kokios bus jūsų pajamos ir padėtis. Tai išlygins jūsų šansus ir tuomet jūsų diskusija su vyru apie ištikimybės ir neištikimybės privalumus taps tikresnė.
O ką jūs galite daryti, kad neištikimybės šansai mažėtų?

Mokykitės džiaugtis kartu su savo vyru. Mokykitės būti atvira su savimi ir su juo. Mokykitės gilinti savo santykius ir juos įvairinti. Ir jei jis nori to paties - jums su juo pakeliui.

Sėkmės jums
Olegas Lapinas

***************************************************************
Turite problemą, kuri neduoda Jums ramybės? Rašykite psichologui@delfi.lt. Atsakymai publikuojami DELFI Gyvenime (psichologai neatsakinėja asmeniškai).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dvyliktasis Dakaro etapas: ilgiausią išbandymą atlaikė visi Lietuvos ekipažai Juknevičius artėja link rekordo (282)

Išbandymų dieną atlaikė visos Lietuvos komandos. Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis...

Po paslaptingos modelio žūties Klaipėdos viešbutyje – sukrečiantis pokalbis (89)

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Lietuvą sukrėtė netikėta merginos žūtis – Klaipėdoje,...

Orai: jums tai patiks – bus dar daugiau sniego, o po to ir šalčio (9)

Šiuo metu šalyje tikra žiema: apylinkes puošia sniegas, o šaltis neskuba trauktis, priešingai,...

Lemiamą šturmą atlaikęs „Žalgiris“ dramatiškoje mačo pabaigoje įveikė Ispanijos čempionus (281)

17 taškų persvarą iššvaistęs Kauno „Žalgiris“ (12-7) sugebėjo išsaugoti pergalę savo...

Liūdnai pagarsėjęs „Lexus“ vairuotojas: gavau nuo pareigūnų normaliai (297)

Ketvirtadienį į Vilniaus miesto apylinkės teismą atžygiavo liepos mėnesį siautėjęs...

Programišių ataka: įsilaužus į Lietuvos portalą apšmeižtas ministras Karoblis kibernetinio saugumo centras pradėjo tyrimą (351)

Įsilaužus į naujienų portalą tv3.lt, jame ketvirtadienio vakarą paskelbta išgalvota melaginga...

Aistros apimto senolio žmona baiminasi, kad akto metu jis nenumirtų (116)

Aš ir mano vyras gulime pataluose, švytintys nuo to momento intensyvumo. Mūsų kūnai susipynę ir...

Pergale pasidžiaugęs Jasikevičius lenkė galvą prieš savo auklėtinius ir prašė laisvos dienos (7)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai išgyveno dar vieną trilerį Eurolygos rungtynėse namuose. Po...

Juknevičius po 12-ojo etapo: vienas mėgstamiausių mano greičio ruožų (4)

Po vienuoliktojo greičio ruožo, vos tik išlipę iš savo bolido Antanas Juknevičius ir Darius...

Darbo vietą susikūrė atsidūrusi gyvenimo duobėje: liko viena su dvynukais ant rankų (77)

Su Lina Šukiene susitikome jos įkurtame vaikų žaidimo kambaryje. Švelniais spalvų tonais...