aA
Nemažai žmonių tiki meile iš pirmo žvilgsnio. Žvilgsnis jokių pastangų nereikalauja. Tačiau neretai po kelerių metų kažkas paaiškėja. Gyvenimas parodo, kad mylėti kitą žmogų yra malonu ir sunku tuo pat metu. Pagalvojus prisiminsime, kad malonu ir sunku yra ne kas kita, o mokytis. Todėl gimsta idėja, kad mylėti galima mokytis.
Meilė
Mes visi ko nors visą gyvenimą mokomės. Ir ne tik savo profesijos. O chronologine tvarka dar ir:

Vaikščioti, kalbėti, piešti.
Rašyti, skaityti, skaičiuoti.
Šokti, plaukioti, važiuoti su dviračiu.
Rūkyti, gerti, išsakyti savo nuomonę kompanijoje.
mylėtis, gaminti maistą ir daryti remontus.
Vairuoti, auklėti vaikus, konfliktuoti.
Sirgti, senti ir mirti.

Taigi, kad kažką jausti, galima mokytis, neturėtų būti nauja mintis. Būdami vaikai jūs mėgote saldainius ir ledus. Ir štai augdamos galite išmokti jausti malonumą iš alaus ir duonos su česnaku, nors vaikystėje šiais dalykais šlykštėjotės. Pasikeitė skonis. Galima iš pradžių nebijoti, o vėliau išmokti bijoti atvirų erdvių ar lifto. Pasikeitė emocinis situacijos įvertinimas - saugumas. Galima išmokti pasipiktinti ten, kur jausdavai tik nerimą. Tai reiškia, kad išmokote gerbti save. Kaip galima pastebėti, vieni žmonės mokosi greičiau, kiti lėčiau. Vienas vaikas jau seniai moka plaukti, o kitas dar keletą metų bijo vandens. Vienas lengvai groja su pianinu, o kitas lengviau žaidžia krepšinį. Todėl sakome, kad žmonės nevienodai gabūs.

Dabar visa tai pritaikykime meilei. Imkime pradžią - kai mokomės susižavėti. Pabūkime rūstūs šio trapaus jausmo anatomai. Neretai meilę jaunos moterys supranta taip: ”aš jo akyse pamačiau kažką nenusakomo….” Arba “jis mane apžavėjo…”. Ir “Jis yra toks nuostabus, aš apie jį vis galvoju, ir kai galvoju, jaučiu tokį neapsakomai šiltą jausmą…” Taip moterys įsitikina, kad meilė iš pirmo žvilgsnio yra vienintelė bei tikra. Kalbėti apie išmokimą mylėti su jomis beprasmiška, nes jos pasakys: “Mokytis yra neįdomu ir įtartina. Tikriausiai jūs kalbate apie pripratimą, kantrybę, rūpinimąsi… Tai ne tas nuostabus jausmas, kuris man kyla pagalvojus apie jį…“

Šiuo metu ne taip svarbu, kokie išrinktojo įpročiai, koks požiūris į politiką, pornografiją ir alkoholį. Įsimylėjęs įsimyli viską, tame tarpe ir įpročius bei pažiūras. Tuo nelengva patikėti, todėl vėliau sakys : “aš nežinojau”. Ji “nežinojo”, kad jis:

Mėgsta pasižvalgyti į kitas;
Išgeria;
Mėgsta lėkštai papokštauti ir pan.

Bet prisiminkime: ne tik žinojo, bet buvo tai įsimylėjusi kartu su viskuo kitu. Tačiau jūs jau supratote: kalba eina apie susižavėjimą, kuris seniai demaskuotas iš dviejų pusių: biocheminės ir analitinės. Biocheminis demaskavimas teigia, jog mes įsimylime… savo pačių narkotikus. Sugebame prigaminti savo smegenyse tam tikrų medžiagų, kurie sujaudina mus susitinkant su tam tikru žmogumi. Mes “narkotizuojame” save patys ir dėl to jaučiame tuos aistringus jausmus. Medžiagos išsiskiria pačios, kai pagalvojame apie tam tikrą asmenį ar susitinkame su juo. Mums tik atrodo, kad jokių narkotikų nėra, o žavi būtent tas žmogus. Nesusitinkant mums ima šio žmogaus trūkti. Galbūt netgi nesvarbu, šalia kokio žmogaus mes kuriam laikui tampame narkomanais. “Liubovj zla - poliubish i kozla” - sako rusų patarlė. Faktai rodo, kad šių medžiagų užtenka neilgam - geriausiu atveju, keleriems metams. Vėliau reikalingos kitokios medžiagos – ramų prisirišimą skatinančios. Gerai dar, kad kol kas nesukurtos tabletės iš šių medžiagų… O psichoanalitinis demaskavimas tvirtina: mūsų susižavėjimai yra ne kas kita, o perkėlimas. Sakykime, išrinktasis nesąmoningai primena moteriai savo balsu, kvapu ar figūra tuos vyrus, kuriuos ji pažįsta nuo mažens: tėvą, brolį ar dėdę. Vaikystėje jie kėlė mergaitei seksualines fantazijas. Dabar ji jas pamiršta ir neigia. Tačiau susižavėjimas- bandymas realizuoti šias fantazijas su naujai sutiktu vyru. Tai – teigiamas perkėlimas. Pradėjus su išrinktuoju gyventi, atsigamina ir kitokios fantazijos - agresyvios. Tai jau neigiamas perkėlimas. Kai jis ima viršų, susižavėjimas virsta pragaru. Pora skiriasi. Pradeda busti svajonės apie kitą, “geresnį“ išrinktąjį.

Kas vyksta šiuo metu meilėje? Prisiminkime, kaip vieną kartą dėl karščio beveik išdžiūvo Neris. Ir štai paaiškėjo, kad jo dugne yra nepaprastai daug visokių atliekų:

Surūdijusių automobilių;
Statybinių medžiagų;
Sulūžusių laivelių;
Mirusių žuvų, paukščių, gyvūnėlių skeletų;
Akmenų ir dumblo…

Kai mes esame susižavėję kitu žmogumi - upė pilna vandens. Visos mūsų pretenzijos, Edipo ir kitokie kompleksai, siekimas valdyti ir pavyduliavimas slypi mūsų meilės dugne. Ir tegul ten slypi. Tačiau kai upė senka - visa tai iškyla savo gražume. Ir mes jaučiame ir pyktį, ir estetinę bei dvasinę tuštumą.

Kai kurie žmonės šiuo metu padaro išvadą, kad meilės išvis nėra. Galima pasakyti, kad šios poros baigia pradinę meilės mokyklą ir kurį laiką įsivaizduoja, kad tai viskas. Jos pergyvena jaunatviško pesimizmo laikotarpį. Jos nežino, kad viskas kinta, ir upės vėl gali prisipildyti.

Tačiau ne visos poros skiriasi. Didesnė dalis pergyvena šį pesimizmą. Sakykime, jos atlaiko šias gamtos išdaigas ir pastebi, jog jaučia vienas kitam įvairių sustiprėjančių ir naujai atsirandančių jausmų. Šie jausmai gali būti padriki, tačiau juose skamba žodis “mes”: “mes vienas už kitą atsakome, mes esame mūsų vaikų tėvai, mes galime būti vienas su kitu atviri, mes daugiau sau leidžiame lovoje, mes pažįstame vienas kitą”… Šioje vietoje galima pabrėžti, kad žodis ”pažįstame” nėra tas pats, kaip “aš jį puikiai pažįstu, jis yra egoistas ir savimyla”. Toks posakis - tai tik nepertraukiamo judėjimo stotelė. “Pažįsta” vienas kitą – tai procesas, kuriame nėra sustojimų. Tai geriau supranta mokslininkai, kuriems mokslas neturi ribų. Arba menininkai, kuriems kūryba nesustoja niekuomet. Arba mistikai, kuriems Dievo pažinimas yra begalinis. Dar vienas žodis yra “atsakomybė”. Aš nežinau, kaip jums, o man žodis “atsakomybė” visuomet kėlė nuobodulį ir instinktyvų protestą. Jis man primindavo , kaip vaikystėje aš būdavau atsakingas už grindų plovimą ir vaikščiojimą į parduotuvę. Tačiau vėliau aš supratau, jog atsakomybė gali būti labai maloni. Kai ji virsta kūryba. Skirtumas tas, kad vaikiška atsakomybė yra tėvų reikalavimų laikymasis. Ne tu užsakai muziką. Ne tu sugalvoji taisykles.

Kūryboje tu pats viską sugalvoji ir pats su kitu sudarai taisykles. Žinoma, kita pusė gali turėti savų idėjų. Tačiau visai neblogai, jei šiame etape prasideda kūrybiniai ginčai. Tik jie neliečia kito asmenybės. Tai ne apie tai, kad “matai, koks tu egoistas”, ir netgi ne apie tai, kad ”žinau, aš pati esu egoistė”. Tai apie tai, koks pasaulis įdomus. Apie tai, kas yra gražaus. Apie tai, kaip geriau auklėti vaikus. Apie knygas ir filmus. Ir, žinoma, tai apkalbos. Tai pletkai, apšnekėjimai, paskalos bei gandai. Nepaprastai malonus ir suvienijantis užsiėmimas. Kaip ir kova su bendru priešu. Šiuo laikotarpiu žmonėse atsiranda naujas jausmas - brandus optimizmas. Meilėje atsiranda naujas reiškinys: atsakomybė už tai, kad upėje nesibaigtų vanduo. Perkėlimo intensyvumas silpsta palyginus su savęs realizacijos poreikiu ir gyvenimo prasmės jausmu. Vaikai ima gydyti vaikiškas tėvų problemas. Žinoma, visa tai yra vidurinė meilės mokykla.

O kur aukštoji mokykla?

Ji prasideda tiems ir tuomet, kas su dideliu smalsumu žiūri į save ir savo gyvenimą. Čia nyksta “aš jau tai žinau”, nes nyksta ir “žinau”, ir “ aš” pasidaro nebe toks svarbus. Čia mūsų sugebėjimas mylėti pasisuka visai netikėtu kampu. Mes vėl, kaip kažkada naujagimystėje, pažįstame vienovės su pasauliu jausmą. O artimas mums žmogus tampa šios vienovės dalimi. Iš gyvenimo neišnyksta nei liūdesys, nei vienatvės bei mirties baubai. Nes realybė neišnyksta, tik mes netampame girti nuo gyvenimo ir vienas kito, kaip jaunystėje. Atvirkščiai, blaiviau pažiūrėję į pasaulį, mes pamatome, koks jis yra. Ir prieš mirtį nusišypsome vienas kitam.

Olegas Lapinas

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

VMI paviešino deklaracijas: Karbauskio ir Landsbergio šeimų turtai augo milijonais papildyta 12.00 (193)

Valstybinė mokesčių inspekcija paviešino gyventojų pateiktas pajamų ir turto deklaracijas už...

Po koronaviruso sprogimo Kaune – Verygos perspėjimas: reikia būti pasirengus grįžti prie tam tikrų priemonių (4)

Kauno įmonėje nustačius 18 koronaviruso susirgimo atvejų, Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus...

200 didžiausių turto deklaracijų: trejetuke – Karbauskis, Dambrauskas ir Landsbergienė (20)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) trečiadienį paskelbė 48 tūkst. gyventojų (šeimos)...

Naujausios žinios iš Kauno: užsieniečiai greičiausiai jau į Lietuvą atvyko susirgę papildyta 12:13 val. (79)

Koronavirusas Kauno transporto įmonėje nustatytas 18 darbuotojų. Specialistai laikosi prielaidos,...

Naujausiuose reitingų sąrašuose – smūgis Nausėdai ir Gabrieliui Landsbergiui (315)

Koronaviruso krizė pakeitė ir visuomenės veikėjų vertinimo reitingą – gyventojų palankumas...

Praėjusią parą patvirtinti septyni nauji koronaviruso atvejai, penki – įvežtiniai papildyta (100)

Praėjusią parą Lietuvoje patvirtintai septyni nauji koronaviruso atvejai, bendras skaičius...

Teisėsauga lobistų korupcijos byloje pareiškė įtarimus septintam asmeniui

Teisėsauga korupcijos byloje, kurioje buvo laikinai sulaikyti Lietuvos verslo konfederacijos...

Oficialu: „Žalgirio“ priekinę liniją stiprina Rubitas (11)

Artėjančiam sezonui besiruošiantis Kauno „Žalgiris“ sustiprino priekinę liniją. Komandos...

Nausėdos šeimos turtą sudaro nekilnojamasis turtas, turi beveik 100 tūkst. eurų skolos (23)

Didžiąją dalį prezidento Gitano Nausėdos ir jo žmonos Dianos Nausėdienės turto pernai sudarė...

Infektologė kreipiasi į visuomenę: prieš galimą antrąją COVID-19 bangą privalote pasiskiepyti nuo gripo (16)

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Infekcinių ligų klinikos vadovė profesorė Auksė...

|Maža didelių žinių kaina