aA
Tave erzina jo išmėtyti daiktai, nesupratingi draugai, šliurpimas valgant sriubą ir amžinas futbolas per televizorių. Jo juokeliai visiškai nebejuokingi, o postringavimai apie šalies politinę padėtį — banalūs. Ar tai reiškia, kad atėjo laikas skirtis?
Pora
Pora
© Corbis
Smulkmenos, regis, turėtų būti kas nors visiškai nereikšminga, neverta dėmesio. Bet jos trukdo įžvelgti esmę, apvelia gyvenimą emocinėmis šiukšlėmis. Niekas neginčija: smulkmeniškumas — neigiamas bruožas. Vyrai pridurtų: moteriškas bruožas. Todėl purkštaudama dėl neišplauto puoduko ar netinkamo bendravimo tono ir pati jautiesi šiek tiek kvailai. Kita vertus, visas gyvenimas susideda iš smulkmenų. Kai jos ima erzinti, tai pirmas ženklas, kad santykiai šlyja. Visiškai tai ignoruoti — stručio politika
.
Kokie menkniekiai mus itin erzina ir ką iš tiesų jie slepia? Apie tai diskutuoja pora moterų ir pora vyrų. Vadinkime juos sąlygiškai: Žurnalistė (34 metų, turi 2 vaikus, ištekėjusi 14 metų), Vadybininkė (29 metų, netekėjusi, bet draugauja su vaikinu 7 metus, vaikų neturi), Kompiuterininkas (33 metų, draugauja su Vadybininke) ir Muzikantas (muzika — tik jo hobis, kuo verčiasi iš tiesų, nutyli, 38 metų, vedęs 10 metų, žmona šiuo metu tvarkosi namie).

Smulkmena Nr. 1
Tos nelemtos kojinės

Nešvarios vyro kojinės, išdraikytos po namus, — jau klasikinis pavyzdys: į erzinančių smulkmenų sąrašus jos įtraukiamos pirmiausia. Apie jas kalba ne tik ištekėjusios moterys, bet ir vienišės. Nes, pasirodo, skalbti vyro kojines — tai viena svarbiausių priežasčių netekėti.

Na ir kas, kad skalbimas jau senokai virtęs simboliniu veiksmu: kojines drauge su visais kitais skalbiniais skalbiame skalbyklėmis. Tačiau iki šių kojinės turi nukeliauti. Bet, jokia paslaptis, pačios jos nevaikšto. Nors kartais norisi tuo abejoti: kai matai jas pritūpusias koridoriuje, sustingusias iš siaubo virtuvės kampe, susmukusias vonioje vos keli žingsniai iki tos nelemtos skalbyklės. Keli žingsniai, kurių taip ir neįstengė įveikti!..

Žinoma, galime teigti, kad kojinės yra apibendrintas vyrų nevalyvumo simbolis. Nes paprastai šalia jų mėtosi ir kitų daiktų — marškinėliai, džinsai, batai, nugertas kavos puodelis, senas laikraštis... Vis dėlto tai nėra visiškai tapatu.

“Kojinės smirdi”, — pareiškia Vadybininkė.

"Ir jų neįtikėtinai daug”, — priduria Žurnalistė.

Moterų pozicija. “Viskas lengvai paaiškinama. Tik reikia prisiminti priešistorę, — sako Žurnalistė. — Smirdinčios kojinės — tai vyrų būdas ženklinti teritoriją. Šunys kelia koją ties kiekvienu stulpu, o vyrai mėto kojines. Todėl jų reikia tiek daug. Tuo tarpu moterys iš prigimties yra rinkėjos. Anksčiau jos rinko šakneles, uogas ir grybus, dabar renka vyrų kojines.”

Vyrų pozicija. “Grįžtu namo, koridoriuje nusiaunu batus, kojines — taip pat. Būtų tikra kvailystė čiupti jas ir bėgti prie skalbinių krepšio. Džinsai juk gali voliotis ant miegamojo kėdės iki kito ryto, tad kodėl kojinės tuoj pat privalo keliauti į skalbyklę? Jokios logikos”, — svarsto Kompiuterininkas. “Man kur kas labiau kliūva visur besimėtantis apatinis žmonos trikotažas. Jei į vonios kambarį užsukęs svečias randa ant grindų jos kelnaites, manau, tai yra kur kas bjauriau nei kojinės, gulinčios koridoriuje”, — piktinasi Muzikantas.

Psichologų pozicija. Šios problemos priežastis — ne kojinės, o savirealizacijos, savivertės suvokimas. Rankiodama išmėtytas vyro kojines jautiesi tarsi etatinė namų šeimininkė. “Jei tos kojinės taip erzina, veikiausiai tave kankina klausimas: “Ar aš vis dar tebesu patraukli moteris? O gal tapau labiau žmona nei mylimąja?” — teigia psichologė Tatjana Šatunova. — Sunku pripažinti, kad nepatinki sau, kad nebejauti susižavėjusių vyrų žvilgsnių. Kur kas lengviau kaltinti vyrą, kad jis apsileido ir tapo nevertas tavo žavėjimosi.”

Smulkmena Nr. 2
Blogos manieros

Sėdi prie vakarienės stalo, žiūri į vyrą ir negali patikėti, kad tai tas pats žmogus, už kurio tekėjai. Peilis pastumtas į šalį, laik-raštis — prieš nosį, šliurpia sriubą ir dar pilna burna bando tau cituoti įdomiausias vietas. Jokios kultūros! Pakilęs bent tris kartus atsiraugėja ir tik tada padėkoja už vakarienę. O gal net ir nepadėkoja. Kur dingo tie romantiški vakarai žvakių šviesoje?

“Mane labiausiai erzina jo pomėgis viešai kasytis, — pratrūksta Vadybininkė. — Kai jis kitų akivaizdoje ima gremžtis galvą, pilvą ar tarpkojį, galėčiau iš gėdos skradžiai žemę prasmegti. Atrodo, tarsi po jo kūną tuntais bėgiotų utėlės ir blusos. Žinau, tikroji kasymosi priežastis — ne visada niežulys. Taip jis elgiasi, kai jaudinasi arba abejoja tuo, ką kalba. Tačiau žiūrėti į tai išties bjauru.”

Žurnalistė antrina: “Manasis susinervinęs kramto nagus. Vaizdelis irgi kraupokas. O kaip atrodo jo nagai! Kai bendraujame su svetimais žmonėmis, stengiuosi žvilgsniu jam priminti, kad slėptų rankas po stalu.”

Moterų pozicija. “Manyčiau, šias bjaurias manieras galima dalyti į dvi grupes. Vienos erzina tik tada, kai šalia yra svetimų žmonių, nes gėda, kad tavo mylimasis elgiasi kaip koks stuobrys. Kitos manieros erzina net vienumoje. Kai jis susikiša į šnervę visą smilių ir ima ten įnirtingai darbuotis, mane pradeda pykinti”, — apibendrina Žurnalistė.

Vadybininkė prieštarauja: “Užaugau šeimoje, kur geros manieros buvo laikomos savaime suprantamu dalyku. Neskirstau manierų į leistinas namie ir viešumoje. Gebėjimas laikytis etiketo net tada, kai tavęs niekas nemato, ir yra tikrasis išsiauklėjimo, inteligentiškumo požymis.”

Vyrų pozicija. “Nesutinku, kad žmogų nuo gyvulio skiria gebėjimas naudotis peiliu ir šakute, — teigia Muzikantas. — Taip, tai rodo, kad priklausai tam tikram sluoksniui. Jei jau moki meistriškai išlukštenti austrę ir žinai, į kokią taurę kokio vyno dera pilti, tikėtina, bendrauji su aukštesnio socialinio sluoksnio žmonėmis.

Bet vertinti pagal tai žmogų — tikrų tikriausias snobizmas. Jei man reikėtų rinktis, gebėti meistriškai elgtis su visais stalo įrankiais ar pjauti ritmą elektrine gitara, sutikčiau visą gyvenimą valgyti rankomis.” Kompiuterininkas gūžteli pečiais: “Po galais, ko verti santykiai, jei net dviese negalima atsipalaiduoti?”

Psichologų pozicija. Psichologė Julija Ovčinikova įžvelgia kelias šio susierzinimo priežastis. Pirmoji — abejonės, ar tikrai išsirinkai tą žmogų. Kai esi tikra dėl savo pasirinkties, apkramtyti nagai negali išmušti iš pusiausvyros. Jei svarstai, bet to pripažinti nedrįsti, arba tiesiog nenori nieko keisti, stengiesi jį pritempti iki idealo. Tik ar liovęsis kramtyti nagus jis išties taps inteligentiškesnis? Gali būti, kad vaikinas net tyčia taip elgiasi. Nes irzta dėl tavo nuolatinių bandymų jį perauklėti.

“Beatodairiškas taisyklių laikymasis neretai rodo, kad nesugebi atskleisti jausmų”, — teigia psichologė. Taigi etiketo pamokas verčiau keisk nuoširdžiu dialogu apie jausmus.

Smulkmena Nr. 3
Nevykęs draugas

Ne, tu tikrai nesi ta bjauri furija, kuri taip užnuodija savo nepakantumu namus, kad į juos joks vyro draugas nedrįsta kelti kojos. Jokių ultimatumų draugai arba aš neskelbi, nes žinai: jo pasirinktis gali būti ir netikėta. Visi vyro bičiuliai tavimi žavisi ir slapta pavydi, kad jis turi tokį lobį.

Visi, išskyrus vieną. Tą įžūlų tipelį, kuris nejaučia jokių privatumo ribų, užgriūva neįspėjęs ir svečiuojasi, kol pačiam pabosta. Tu nesiūlai atsisakyti bendravimo su visais draugais. Tik norėtum gerokai apriboti bičiulystę su tuo tipu. Bet mylimasis tik muistosi ir mekena visokias nesąmones — atseit tai draugystė nuo darželio laikų, juk nieko bloga tas draugelis kaip ir nepadarė...

“Vienas vyro draugas atvirai juo naudojasi, — sako Žurnalistė. — Nuolat skolinasi pinigų ir negrąžina, kaip kokį taksistą vaiko, kad kur nors nuvežtų ar iš kur nors parvežtų, bet kai pagalbos prireikia mano vyrui, niekada ano neprisišauksi.”

Vadybininkė irgi nepatenkinta: “O vienas manojo draugas jį nuolat kur nors įvelia. Tai mirtinai nugirdo, tai muštynes sukelia.”

Moterų pozicija. “Taisyklė pasakyk, kas tavo draugai, pasakysiu, kas tu iš tiesų galioja. Kai matau, kaip mano vyras pasikeičia bendraudamas su kai kuriais savo draugeliais (laido kvailus juokelius, veliasi į muštynes), pradedu dvejoti, gal tai ir yra tikrasis jo veidas”, — sako Vadybininkė. “Manau, vyrų pernelyg stiprus bandos jausmas. Kad ir kokių nevykėlių būtų toje bandoje, jie nelinkę jų atskirti”, — įsitikinusi Žurnalistė.

Vyrų pozicija. “Man juokingi tie mergaitiški žaidimai — tai draugauju, tai nedraugauju. Jei turiu draugą nuo mokyklos laikų ir jis per tą laiką nė karto nepakiaulino, nejaugi turėčiau jo išsižadėti tik todėl, kad jį nelabai mėgsta mano mergina?” — stebisi Kompiuterininkas.

“Moterys — kaip skaičiuoklės. Nuolat skaičiuoja, kuris draugas naudingas, kuris — ne, kuris vertas peržengti namų slenkstį, o kuris daro gėdą mūsų gražiai draugijai, — antrina Muzikantas. — Jei padedi draugui, neimsi reikalauti, kad už tai jis ką nors gera padarytų tau. Tai — normali, nesavanaudiška vyriška draugystė. Gaila, moterys to niekada nesupras.”

Psichologų pozicija. Ne vaikiną nuo blogos įtakos gelbėji stengdamasi atsikratyti jo nevykusio draugo — saugai savo reputaciją. Mat šis — kaip rakštis, nuolat primena, kad ne viską kontroliuoji, ne visiems mylimojo bičiuliams patinki. Tai griauna tavo, tobulos mylimosios, mitą. Bet verčiau nepersistenk.

Mičigano (JAV) universiteto mokslininkų tyrimų duomenimis, laikui bėgant žmonėms vis mielesni tampa santykiai su savo draugais ir vis mažiau tenkina santykiai su antrąja puse. Mat draugų reikalavimai vienas kitam mažėja. Tad jei tavo vaikinas su savo draugu kartu nuo darželio laikų, vienas kitam jie kur kas pakantesni nei tu — jiems. Reikšdama pretenzijas tą atotrūkį tik dar labiau didini.

Smulkmena Nr. 4
Išgėręs jis labai pasikeičia

Jis išgeria tik retkarčiais, gal net ir visai saikingai, bet tada jis taip pasikeičia, kad beveik pradedi jo nekęsti. Nors kitiems tie pokyčiai gal ir visai patrauklūs: visiškas nuoboda staiga virsta kompanijos siela, amžinas paniurėlis ima glaustytis, kalbėti, kaip tave myli... Tačiau ta jo staiga pabudusi meilė tavęs kažkodėl nedžiugina.

“Turėjau vaikiną, kuris išgėręs iš titnago virsdavo minkštu moliu, — prisimena Žurnalistė. — Sekiodavo iš paskos, žiūrėdavo į mane veršiuko akimis. Jei parodydavau nepasitenkinimą, pradėdavo žliumbti, kad manęs nevertas, kad niekas jo nemyli. Fe...”

Vadybininkė guodžiasi: “O man buvo atvirkštinis atvejis. Šiaip vaikinas atrodė visai kultūringas, santūrus, išsilavinęs, tolerantiškas. Bet paragavęs alkoholio tapdavo žvėrimi. Manęs jis nelietė, bet, manau, tai buvo laikina. Spėjau jį palikti.”

Moterų pozicija. “Man banaliai norisi pradėti nuo liaudies išminties: kas blaiviam galvoje, tas girtam ant liežuvio. Gal ir ne tik ant liežuvio... Manau, jei girtas vyras paleidžia į darbą rankas, jis iš tiesų yra agresyvus, tik būdamas blaivus tai slepia.” Žurnalistė priduria: “Mano tėvui buvo problemų dėl alkoholio, gal todėl esu tokia nepakanti net nedaug išgėrusiam vyrui.”

Vyrų pozicija. “Jei paniurėlis tampa linksmuoliu, visiems tik į naudą. Manau, moterys turėtų būti pakantesnės kitų silpnybėms. Na, aš nekalbu apie kraštutinius atvejus, pavyzdžiui, smurtą”, — svarsto Muzikantas.

“Tiesą sakant, moterys išgėrusios atrodo baisiau nei vyrai. Pasidaro valdingos, vulgarios, vyniojasi ant kaklo, kelia scenas... Na, bet jei mano draugė išgėrusi tampa švelni ir ima glaustytis, manęs tai nė kiek neerzina”, — šypsosi Kompiuterininkas.

Psichologų pozicija. Pasak vokiečių psichiatro Emilio Kraepelio, daugumai išgėrusiųjų būdingas panašus elgesys. Vieniems kyla noras siausti ir linksmintis, kiti ima savęs gailėti, verkšlenti. Visų mąstymas darosi lėkštesnis, jie kartoja tas pačias mintis, sureikšmina atsitiktines pastabas, tampa agresyvesni. Mat sumažėja savikontrolę reguliuojančių smegenų centrų aktyvumas. Veikiausiai dėl to mus išgėrę žmonės ir erzina: baiminamės, kad jie taps nevaldomi, nes patys savęs juk nebekontroliuoja.

Baimė, kad tai gali virsti priklausomybe, irgi pagrįsta. Ypač jei piktnaudžiauti alkoholiu pradedama nesulaukus 20 metų. Svarbiausia nepamiršti, kad iš visų minėtųjų smulkmenų ši labiausiai dvelkia rimta ateities problema.

Kada į šias (ir kitas) smulkmenas nekreipti dėmesio, o kada kapstytis giliau? Štai keletas ženklų pagrįstai imti nerimauti:

- erzinančių smulkmenų sparčiai daugėja;

- tavo reakcija į jas tampa neadekvati;

- jis į tavo pastabas nereaguoja ar netgi tyčia elgiasi priešingai;

- smulkmeniškumu tave ima kaltinti ne tik jis, bet ir kiti.

Žurnalas
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vilniaus ponia, kuri daugybę metų gyveno iš svetimų pinigų: dėl to jūs esate patys kalti (68)

Įtakinga verslininkė, turinti pažinčių įvairiuose visuomenės sluoksniuose, ir galinti padėti...

Lietuvos kurortuose – užsienio turistų štilis: kaip kurortai gyvena be išlaidžiausių svečių iš Rusijos ir Baltarusijos? (36)

Karantinas itin skaudžiai paveikė Lietuvos kurortus, kurie gyvena iš turistų srautų,...

Atvanga nuo lietaus – tik šeštadienis (3)

Šiandien Lietuvos orus lems aukštesnio slėgio juosta. Didesnėje šalies teritorijos dalyje vyraus...

Lietuvos turtuoliai spjovė į šalies kurortus ir keliauja į Jūrmalą: čia daugiau privatumo ir prabangos (251)

Kaimyninės Latvijos kurortą – Jūrmalą – itin pamėgo ne tik Rusijos žvaigždės, bet ir...

„Pergalę“ švenčiančiam Putinui – akibrokštas iš atokaus regiono (841)

Vladimirui Putinui apžvelgiant savo didžiulę „pergalę“ šią savaitę įvykusiame...

Atmestame ir vėliau pradingusiame Juleso Verne`o romane – neįtikėtinai tikslios prognozės apie šiuolaikinį pasaulį (42)

Beveik prieš 150 metų Julesas Verne`as parašė romaną, kuriame buvo neįtikėtinai tikslių...

Mergaites žaginęs seksualinis maniakas vėl ruošiasi į laisvę: anksčiau laiko paleistas, sustoti neketino (197)

Kitąmet į laisvę turėtų būti paleistas maniakas, 1994-aisiais siautėjęs Klaipėdoje ir jos...

Vairuotojų, kurie naršo telefone, laukia labai griežtos sankcijos: galite likti ir be teisių (182)

Remiantis statistika, per birželį keliuose žuvo keturi motociklininkai. Kas dėl to kaltas ir...

Abiturientus palaužusį matematikos egzaminą peržiūrėjo profesionalai: norėtųsi matyti gerokai sudėtingesnių užduočių (264)

Penktadienį Lietuvos abiturientai laikė valstybinį matematikos egzaminą: vieniems jis sukėlė...

TOP 10 madingiausių interjero tendencijų šią vasarą

Vienos namų dekoravimo mados keičia kitas, tačiau kai kurie elementai niekada nepasensta. Norėdami...

|Maža didelių žinių kaina