aA
Merginos lytinį gyvenimą pradeda vėliau nei vaikinai? Moterys mylisi rečiau nei vyrai? Mūsų laikais visa tai tėra pasenę stereotipai. Per pastaruosius penkiasdešimt metų dailioji lytis neįtikėtinai greitai įveikė daugybę su seksu susijusių tabu ir prietarų.
© Shutterstock nuotr.

Kaip rodo Prancūzijoje 1970-2010 metais atlikti tyrimai, seksualiniai vyrų ir moterų santykiai tapo lygesni. Dabar lytinį gyvenimą ir vaikinai, ir merginos pradeda maždaug tame pačiame amžiuje – 17-18 metų (praėjusio amžiaus viduryje moterys jį pradėdavo ketveriais metais vėliau).

Nepriklausomai nuo lyties, jaunystėje dauguma mūsų išgyvena „aktyvių seksualinių paieškų“ laikotarpį. Per visą gyvenimą turimų lytinių partnerių skaičiumi moterys taip pat sparčiai vejasi stipriąją lytį. Praėjusio amžiaus pabaigoje apklausose moterys įvardijo vidutiniškai du partnerius, o 2006 metais – jau keturis. Vyrų lytinių partnerių skaičius per tą laiką išliko toks pats – vienuolika.

Seksualiniai apetitai taip pat baigia išsilyginti. Aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje sekso iniciatoriais, anketų duomenimis, dažniausiai būdavo stipriosios lyties atstovai, dabar partneriai poroje paprastai priima sprendimus kartu.

Aštuntajame dešimtmetyje tik nedaugelis moterų vyresnių nei šešiasdešimties, esančių santuokoje ar turinčių pastovius santykius, anketose nurodydavo reguliariai užsiimančios seksu. Mūsų dienomis 77 procentai gražiosios lyties atstovių nuo 50 iki 69 metų turi partnerį ir 86 procentai moterų mėgaujasi aktyviu seksualiniu gyvenimu.

Tačiau kitaip nei su seksualine patirtimi, vyrų ir moterų seksualumo suvokimui dar toli iki lygybės. Daugiau kaip 60 procentų vyrų ir 75 procentai moterų įsitikinę, kad „iš prigimties vyrai jaučia didesnį poreikį seksui“. Be to, vyrai du kartus dažniau nei moterys anketose nurodo, kad seksualinis santykis „be meilės“, kai tik patenkinami fiziniai poreikiai, yra normalu.

Ekspertų teigimu, šie įsitikinimai atspindi lyčių seksualumo hierarchiją: joje vyrai neturi galimybės priešintis gamtos impulsams, o moterims primetamas meilės saugotojos santykiuose vaidmuo, kai ji turi tenkinti vyro poreikius.

Mintis, kad mūsų seksualinį elgesį nulemia gamta ir biologijos dėsniai, iki šiol plačiai paplitusi, nors daugybė tyrimų rodo, kad seksualinės normos žmogaus elgesyje priklauso nuo sociumo ir kultūrinės terpės, kurioje jis formuojasi.

Pirma, mūsų seksualiniam elgesiui įtakos turi istorinė ir politinė gyvenimo sankloda. Ryškus to pavyzdys – kontracepcijos išradimas, kuris apvertė suvokimą apie moterų seksualumą. Lytinis aktas dabar neapsiriboja vien reprodukcine funkcija.

Mokslininkė Naomi Wolf savo knygoje „The Beauty Myth: How Images of Beauty Are Used Against Women“ (angl. Grožio mitas: kaip grožio idėja naudojama prieš moteris“) kalba dar apie vieną daug ką sakantį stereotipą, kurį teks paneigti: „Vyrai išmokyti manyti, kad moters kūnas jaudina gerokai labiau nei jos asmenybė. Todėl „vyrai myli akimis, o moterys – ausimis“. Vyrus seksualiai jaudina moters kūnas ir gerokai mažiau – asmeninės moters savybės, nes tokios reakcijos juos moko nuo vaikystės. O moterys silpniau reaguoja į vizualinius stimulus ir stipriau – į emocinius, nes jos taipogi taip yra auklėjamos. Tokia asimetrija seksualiniame auklėjime palaiko vyro galią, slypinčią grožio mite: jie žiūri į moterų kūnus, vertina juos ir eina toliau, o į jų kūnus nežiūrima, jie nevertinami, nepriimami ir neatstumiami... Net jeigu jus taip išauklėjo, dar nereiškia, kad negalima atsisakyti anksčiau išmoktų pamokų“.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Orai: teks pratintis prie darganos

Artimiausiomis dienomis mūsų šalies orus lems aktyvus Atlanto ciklonas, jis neš vėjuotus,...

Kai skiriasi garsūs ir įtakingi: įvardijo didžiausią viešumo žalą ir naudą (40)

Vieni visuomenėje žinomi, garsūs ir įtakingi asmenys savo asmeninio gyvenimo dramas bando slėpti...

„Raganiaus“ autorius Andrzejus Sapkowskis: kvailių širdys yra pramogų namuose (37)

„Taip, kai kurie mano herojai konservatyvūs. Jie išpažįsta tvirtas klasikines vertybes”, –...

Jau ruošiasi naujai erai: 4G sujungė žmones, o 5G sujungs daiktus (161)

5G vadinamos mobiliojo ryšio technologijos leis darbus atlikti greičiau, paprasčiau ir nuotoliniu...

Giedrė Kilčiauskienė atsakė į intriguojančius vaikų klausimus: kam reikalingi „influenceriai“ ir kur dingo sniegas? (9)

Muzikinių grupių „Pieno lazeriai" ir „Empti" vokalistė Giedrė Kilčiauskienė ne iš...

Rezultatyviausias Eurolygos žaidėjas regi „Žalgirį“ atkrintamosiose, savo buvusių klubų – ne (1)

Rezultatyviausiam Eurolygos krepšininkui skiriamą Alphonso Fordo apdovanojimą praėjusį sezoną...

Ekspertas apie Rusijos kariuomenę: net sovietmečiu taip nebūdavo (568)

Pastarųjų dvidešimties metų Rusijos tiriamosios žurnalistikos atstovai Andrejus Soldatovas ir...

Psichologė patarė, kaip pasirinkti palankiausius gyvenimo sprendimus

Kiekvieną dieną mes priimame sprendimus. Sprendžiame, ką valgyti, ką rengtis, kur eiti, ką...

10 geriausių Europos poilsio vietų atostogoms prie ežerų ir upių

Rudens pradžia – idealiausias metas keliauti. Turistų minios atslūgsta, alinanti kaitra – taip...