Ar normalu pavydėti savo sutuoktinio... šuniui? Mūsų kalytė labai prisirišusi prie vyro, nes jis ją vedžioja į lauką. Miega mūsų lovoje, šalia jo, faktiškai ant jo pagalvės. Jis ją glosto dažniau nei mane... O kai kartą juokais lovoje susigrūmėm, ji puolė jį ginti.
© Asmeninio archyvo nuotr.

Atsako psichoterapeutas Olegas Lapinas

AR NORMALU PAVYDĖTI ŠUNIUI?

Atsakant į klausimą, ar normalu pavydėti, visuomet norisi pasakyti: viskas, ką mes jaučiame, yra normalu. Netgi psichiatrijoje normos ir patologijos riba yra nupiešta šakėmis ant vandens. Pavyduliauja beveik visi žmonės, netgi vienuoliai budistai, ir tai, kad jūs pavyduliaujate savo sutuoktinio šuniui, manęs visai nestebina. Tai tik rodo, jog jūs neturite rimtesnės konkurentės ar konkurento. O jų būna daug.

Pavyduliauja žmonos įvairiausių dalykų:

dėmesio kitai moteriai, parodytam netgi kavinėje ar gatvėje: „aš mačiau, kaip tu ją apžiūrinėjai!;

mamai: „tai tau jos blyneliai skanesni, nei mano?“

vaikui: „tai aš tau bloga, o dukrelė - tavo princesė?“

draugų kompanijai: „tai į vakarėlį tu važiuoji be manęs, nes ten, sakai, bus tik vyrų kompanija?“

televizoriui ir kompiuteriui: „tai man tau laiko neužtenka, o spoksojimui visą vakarą į neaiškius paveiksliukus - užtenka?“

automobiliui: „prisipažink, kam tu skiri daugiau dėmesio – man ar mašinai?“

darbui: „man atrodo, kad tu esi vedęs ne mane, o savo darbą“.

Tad tai, kad jūs pavyduliaujate dėl vyro dėmesio šuniui, yra labai suprantama. Juolab tai yra kalytė. Šunims apskritai labiau už kitus gyvūnus būdingas emocinis prisirišimas prie šeimininko, ir jūsų kalytė to neslepia. Ji pavyduliauja jo jums, ir gina nuo jūsų, nes jį iškelia virš kitų. O gulėdama šalia jo pagalvės aiškiai parodo, kad pretenduoja išstumti jus iš šeimos jums numatytos vietos.

Šunų dresuotojai patartų jums nuo pat pradžios parodyti jai jos vietą namuose. Ir tai būtų radikalus bei praktiškas sprendimas - permokyti šunį, parodyti jam, kad šeimos hierarchijoje jūs stovite aukščiau už ją. Šunų hierarchinis instinktas paveldėtas iš vilkų ir šeimininką ji suvokia kaip gaujos vadą. Tapkite vado pavaduotoja. Taip, kaip berniukas iš populiaraus filmo „Pi gyvenimas“ išmoko parodyti vietą valtyje agresyviam tigrui.

Iš čia kyla klausimas - o kokia visų tų kovos dėl vyro išraiškų prigimtis?

Ši prigimtis slypi prieraišiojoje meilėje. Tai yra santykiuose, kuomet vienas gyvis sako kitam: tu - mano ir išskirtinai mano. Pabandykite įžengti į saugomą šuns svetimą kiemą - jis ims loti. Prisiartinkite prie gaidžio vištidėje - jis mosuos sparnais. Pabandykite priartėti prie gulbių porelės ežere - gulbės šnypš ir bandys jums įgelti.

Nenuostabu: visi gyviai turi teritorinį instinktą - netgi akvariumo žuvelės gina savo nematomą pasienį nuo kitų žuvelių. Visur, kur gyvos būtybės gyvena poromis, sutuoktinis laikomas neatsiejama savos teritorijos dalimi. Ir visi, kas kėsinasi į tavo teritoriją, o vadinasi, ir į tavo sutuoktinį, automatiškai suvokiami kaip įsibrovėliai.

Įsijungia gynybinė reakcija, kuri gyviams yra instinktyvi, o žmonių suvokiama kaip antipatija konkurentui: pavyduliavimas. Todėl tai, ką jūs jaučiate pamačiusi savo vyrą drauge su kalyte, yra iš protėvių paveldėta gynybinė reakcija. Ji įsijungia kartu su prieraišia meile vyrui, ir palaiko ją tam tikri smegenų hormonai, pavyzdžiui, oksitocinas. Todėl kovoti jums su šia reakcija neverta. Savo smegenų nenugalėsi.

O ką jums daryti? Pripažinusi, kad jūs pavyduliaujate, jūs jau padarėte labai svarbų žingsnį - atskyrėte save nuo šios instinktyvios reakcijos, tapote jos stebėtoja. Kokie gali būti sekantys žingsniai? Dabar jūs esate laisva pakeisti požiūrį į savo pačios emociją. Ar verta eiti taip sudėtingai?

Viskas priklauso nuo jūsų tobulumo siekio. Jei jūs tokių siekių neturite, čia galima ir sustoti. Jūs pasidalinote savo problema, papasakojote ją artimiems bei draugams. Pasiguodėte. Jie prisiminė analogiškus atvejus, pabandė kažką patarti. Ir viskas. Taip jau yra.

Tačiau galima eiti toliau, jei jūs norite tobulėti. Ir šis „toliau“ reiškia, kad jūs nekeičiate savo pavyduliavimo, bet keičiate savo požiūrį į jį taip, kad šis požiūris keltų jums teigiamus jausmus - juoką, smalsumą, nuostabą. Juk ką mes bejaustumėme, mes galime į šiuos jausmus žiūrėti skirtingai.

Imkime baimės jausmą. Bijodami mes galime pasiduoti baimei ir netgi sustiprinti ją iki panikos. Bijodami mes galime ironiškai pašiepti save, pasakę: „na, tai aš, kaip visuomet, dėjau į kelnes“. Bijodami mes galime suirzti: „nekenčiu savęs - ir vėl man užėjo ta baimė!” Bijodami mes galime pagailėti savęs ir paguosti: „vargšele, tu ir vėl bijai... Nieko - pakentėk, tuoj bus saugi vieta...“ Tai yra, pačiai baimei mes galime paskirti vis kitokį požiūrį ir pajausti vis kitokį jausmą - jausmą dėl jausmo.

Jūsų pavyduliavimą taip pat galima sutikti ne rimtai, o su humoru. Jei jūs to dar nedarėte, padarykite šitaip. Kiekvieną kartą, sutikusi pažįstamus ar draugus, pasakykite linksmai: „Aš tau papasakosiu juokingą istoriją. Nepatikėsi, aš pavyduliauju savo vyro šuniui!“

O vyrui namuose keletą vakarų iš eilės paskaitykite ištrauką iš Šekspyro dramos „Otelas“: „Ar meldeisi tu prieš naktį, ... ?“ (čia įstatykite vyro vardą). Skaitykite išdidžiai, iškilmingai, o jei galite - padainuokite šias eilutes operos dainininkės balsu!

Ir tuomet jūs pastebėsite įdomų dalyką. Ne tik pasikeis jūsų nuotaika. Jūs pamatysite, kad jūsų varžovė - kalytė - ima žiūrėti į jus visai kitu žvilgsniu. Šitas žvilgsnis atsiranda naminiams gyvūnams, kai jie mato savo šeimininkus iš neįprastos pusės. Šiame žvilgsnyje slypi neišsakytas gyvūno klausimas: juk žiūrėdamas į žmogų jis bando suvokti būtybę, kuri jam yra nesuvokiama ir niekuomet nebus.

Ši būtybė turi jam neprieinamą gamtos dovaną - mokėjimą matyti save iš šono ir juoktis iš savęs. O jūs, pamačiusi šį šuns žvilgsnį, pagaliau suprasite: ji jums - ne konkurentė. O kai šitai suprasite jūs, supras ir vyras. Jei jis tikrai protingas vyras, jis padarys protingą pasirinkimą tarp jūsų ir gyvūno.

Sėkmės jums.
Olegas Lapinas

Rašykite: psichologui@delfi.lt. Psichologai neatsakinėja asmeniškai, atsakymai publikuojami DELFI rubrikoje GYVENIMAS.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Praėjus 13 metų po tėvo mirties – staigmena iš banko (428)

Prieš 13 metų tėvą palaidoję vaikai šį pavasarį gavo velioniui tėvui adresuotą banko...

Kaip sumokėta bauda virto skola Mokesčių inspekcijai (202)

Jeigu kelyje viršijote leistiną greitį, tačiau laiku sumokėjote baudą, tai dar nereiškia, kad...

Skvernelis kritikuoja opoziciją: nebuvo pasiruošusi ir atrodė apgailėtinai (193)

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad opozicinės partijos, nesėkmingai inicijavusios pirmalaikius...

Iš Šiaulių į Vilnių atskraidinti donoro organai – viltį suteiks šešiems žmonėms (5)

Ketvirtadienį paryčiais pasieniečių sraigtasparnis iš Šiaulių į Vilnių per 45 minutes...

Chemikas išaiškino, kaip galima sužinoti „Novičiok“ gamintoją (33)

Iš nervus paralyžiuojančių nuodų sistemos „Novičiok“ medžiagų, kuriomis, kaip įtariama,...

Chodorkovskis: jei Putinas norės mano mirties, niekas manęs neišgelbės (333)

Londone gyvenantis buvęs Rusijos oligarchas Michailas Chodorkovskis sako nusprendęs nesamdyti...

Skvernelis: „Sodros“ įmokų „grindys“ pasiteisino (75)

„Sodrai“ skelbiant, kad dėl nuo šių metų įvestų vadinamųjų „ Sodros “ įmokų...

Spūstys – tik įžanga į vargus gatvėse (15)

Smėlynės gatve Panevėžyje važiuojantys vairuotojai priversti laikyti kantrybės egzaminą. Dėl...

Užsitęsusi registracija akių gydytojo konsultacijai nedavė ramybės (13)

Dabartiniu metu daug rašoma, kalbama apie medicinos paslaugų prieinamumo gerinimą. Deja, tai tik...

Iki metų pabaigos: draudimas nemokamai dalinti dalį plastikinių maišelių (5)

Jeigu situacija nesikeis, 2050 m. pasaulio vandenynuose, skaičiuojant pagal masę, plastiko bus...