Vulgari
Jei tik mes būtumėme surūšiuoti kažko , kas stovi už mūsų žmonijos ribų. Tačiau pavadinti save patį objektyviai mes negalime. Priešingai, mes linkę jaustis nepaprastais, ypatingais žmonėmis - asmenybėmis.

Mes turime ne impulsams pasiduoti, o mąstyti. Tiek, kiek mus to išmokė tėvai ir patirtis. O būti vulgariu reikštų pripažinti, kad esi toks individas, kuris nemąsto, ir netgi peršama mintis, ( fu) kad tuomet tampi dauguma, niekuo neypatingas, o netgi tipiškas ( ar nesidaro bloga?). Tam atvejui, kai žmogui rūpi, kaip jis atrodo, jis virsta kitu porūšiu: “homo sapiens”.

Ir šis” paprastumas”, kalbantis apie žmones, kurie atvirai reiškia savo biologinę prigimtį, yra neigiamas žodis. Tam, kuris tą žodį vartoja. Juk kai žmogus pavadina ką nors vulgariu, pats jis tikrai nesijaučia toks paprastas. Jis yra iš kito pasaulio - dvasingo, rafinuoto ir intelektualaus. Jis - homo sapiens. Kitaip jis iš viso niekaip nevadintų to, ką girdi ir mato. Nei vienas šuo nesmerkia kito šuns, kuris pakėlė koją prie medelio. Reikia turėti šiek kiek kultūros, priskirti save prie kiek padoresnės masės, kad atskirtumei, jog vulgarūs yra:

Juokeliai apie tualeto reikalus;
Per daug ryškus moters makiažas;
Per daug seksualiai provokuojantys rūbai;
Nešvankūs anekdotai, papasakoti padorioje kompanijoje;
Užuominos, tipo “ar nenorėtum pasibarškinti”.
Ir įvairios fiziologinės apraiškos viešose vietose: tarkime, kūno garsai ir išskyros.

Vulgaru

Kultūringas žmogus, leidęs sau kažką panašaus viešoje vietoje jaučia gėdą. Tokią didelę, kad antrą kartą jis niekad daugiau to nedarys. Uždraudęs sau pačiam taip elgtis ir įgijęs turtingesnį žodyną, jis pavadins tokias apraiškas ”vulgariomis”. Tačiau jei jis vis dar atskiria savo paties vertinimus nuo minios vertinimų, tai leis sau būti vulgariu paslapčia: vienas arba su artimais, kurių galima nesivaržyti.

Nekultūringoje terpėje: vienatvėje, gatvės kompanijoje, tarp artimų draugų – tokiam žmogui vulgarumo nebelieka, nes nebelieka labiau rafinuotų vertintojų. Tai, ką žmogus tuomet daro, jis daro be gėdos jausmo.

Taigi, apie vulgarumą kalbame ne absoliučiai. O tik tuomet , kai labiau kultūringas žmogus susiduria su mažiau kultūringu.

Ar galima pavadinti vulgariais vaikus?

Juk jie nuolat leidžia visokius nešvankius garsus ir patys iš to juokiasi. Jie pasakoja vienas kitam įvairius dalykus, kuriuose yra nemažai fiziologinių dalykų: darželinio amžiaus humoras beveik visas yra “tualetinis”. Paauglių anekdotai beveik ištisai yra pornografiniai.

Ne, mes suprantame, kad savo terpėje vaikai gali kalbėtis apie ką nori. Mes tik pasipiktiname, kai jie daro tai prie suaugusiųjų. Prie tų, kurie pagal apibūdinimą yra labiau kultūringi. Atseit.

Tačiau būna, kad žmogus pamiršta šį “atseit”. Jis giliai įsisavina tas normas, kad jos tampa jo paties dalimi. Ir jis ima vertinti kitus netgi tuomet, kai niekas jo nestebi.

Štai sėdi prieš televizorių ponia, ir mato ekrane dainininkę labai trumpu sijonu ir languotomis pėdkelnėmis. Dainininkė judina klubus ir dainuoja kažką apie tai, kad maždaug “tu man parodyk, ką turi”, o žada “parodyti, ką moka”, ar dar ką nors panašaus.

Tuo metu poniai kyla nemalonus jausmas (pasibjaurėjimo ir pasipiktinimo mišinys) ir ji ištaria: “koks vulgarumas!”. Ponios anūkė pasako: “močiutė yra davatkiškai nusistačiusi prieš seksą.” Tačiau neverta kaltinti ponios tuo, kad ji neva yra nusistačiusi prieš patį seksą.

Jei įdėmiau pažiūrėsite į tai, kas sukėlė tokią ponios reakciją, galėsite padaryti išvadą: jai sukėlė pasibjaurėjimą atvirai erotiška dainininkės apranga, atvirai gundantys judesiai ir atviras tekstas apie tai, ką daro vyrai ir moterys, apimti lytinės aistros.

Pati ponia vargiai ar paneigs, kad tarp žmonių tokie dalykai egzistuoja. Tiesiog ji pripratusi, kad tokie dalykai daromi paslapčia, o ne viešai. Jai pačiai tai sukeltų gėdą. Ji negali savęs įsivaizduoti taip besirengiančios ir taip besielgiančios - vien pagalvojus apie tai, ji pasakytų “ne, tai neįmanoma”. Tarp kitko tokie dalykai, kai elgiesi vulgariai, pasitaiko labai kultūringų žmonių sapnuose, ir netgi psichoterapinės pacientės labai gėdijasi apie juos pasakoti.

Didžiausia kultūringo žmogaus baimė: suvulgarėti visiems laikams.

Vulgaru

Nesijuokime iš to. Juk tai gera baimė. Paskandinti ir sudeginti visą tūkstantmetę žmonijos kultūrą, kurią jis kaupė į save visą gyvenimą. Keikdamasis nešvankiais žodžiais jis bijo nužudyti Platoną, Mocartą ir Mikelandželo, gyvenančius jo sieloje. Atvirai gundydama vyrus paprastais ryškiais rūbais moteris bijo pasmaugti savyje drovumą, moterišką paslaptį, tuos moters idealus, kuriuos žmonija kūrė šimtmečiais. Kultūringas žmogus saugo kultūrą savo sieloje. Gerbkime jį už tai.

Na, o ką jei kultūringas žmogus kiek pralaisvėtų? Tarkime, mūsų ponia pasikviestų į gimtadienį savo senas drauges, jos išgertų ir sugalvotų pašokti ant stalo kankaną? Arba riebiai nusikeiktų? Arba papasakotų nešvankų anekdotą apie seksą? Manau, kad tuo metu, kai ponia kovotų su savimi, jai dar egzistuotų tokie jausmai, kaip gėda ir tokie vertinimai, kaip vulgarumas. Ir didžiulė baimė suvulgarėti visam gyvenimui. Tačiau kai ji peržengtų šį barjerą, išnyktų ir gėda, ir vertinimai. Ji tiesiog linksmai dūktų, pamiršusi apie tai, kaip atrodo. Nes kuriam laikui ji pavirstų tiesiog paprasta linksma išgėrusia moteriške. Gyvu žmogumi.

Ko reikia, kad ponia iš natūralaus gyvo žmogaus staiga vėl pavirstų kultūringu žmogumi?

Labai nedaug. Ji be reikalo baimindavosi, kad taps vulgaria visiems laikams.

Štai ateina baisioji valanda: pro duris netikėtai įeina suaugusi dukra: “Mama, ką jūs darote?!”- ir ponia jaučia didžiulę gėdą. Dabar dukra atstovauja vertinančią publiką, ir poniai sugrįžta įprastinės reakcijos: “mane stebi”.

Ponia vėl atsiduria terpėje, kurioje staiga turi tapti homo sapiens. Ir greičiausiai ji tai padarys. Tikėkimės, kad ji ramiau žiūrės į erotišką dainininkę televizijos ekrane. Po to ji anaiptol nepamiršo, kas yra geras skonis: viskas, kas perdaug atvira, jai ir toliau nėra skoninga.

Ir jos vertybės, o kartu ir kultūrinis žmonijos palikimas vėl bus išgelbėti! Tik su vienu svarbiu papildymu: pasirodo, kultūringas žmogus gali būti ir gyvu žmogumi.

Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Konservatorių ir valstiečių kovoje – intriga: duomenys išsiskyrė (165)

Jau ne pirmą mėnesį populiariausių partijų viršūnėje tarpusavyje besivaržantys valstiečiai...

Pasibaigus pikantiškai istorijai – vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (18)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

Testas: 9 simptomai – gripas ar peršalimas? (3)

Devyni simptomai sieja gripą ir peršalimą . Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai...

Orai: grįš šaltis (20)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

„Grei anatomijos“ žvaigždė parduoda prabangų namą (4)

Populiaraus serialo „Grei anatomija“ aktorė Ellen Pompeo parduoda savo prabangų namą...

Kokie naminiai gyvūnai Lietuvoje gali žiemą gyventi be tvarto (7)

Žiemos sezonas – tikras išbandymas tiek ūkininkui, tiek jo guvulių bandai. Iki 15 laipsnių...

Užsikimšo vamzdžiai? Iš jų sklinda blogas kvapas? Padėti gali ir naminės priemonės (8)

Jūsų namuose iš kanalizacijos vamzdžių gana dažnai gali pasklisti blogas kvapas. Paprastai nosį...

Valančiūno ir Drummondo dvikovoje – žvėriški dvigubi dubliai ir lietuvio komandos pergalė (3)

NBA pirmenybėse po nesėkmingos atkarpos pergalės skonį vėl pajuto Toronto „Raptors“ (30-13)...

Po kritikos lavinos atsitiesęs Kuzminskas įrodė savo vertę prieš Plazos auklėtinius „Real“ su Mačiuliu palaužė „Baskonia“ ekipą (15)

Po kritikos bangos Mindaugas Kuzminskas sužaidė rezultatyviausią savo mačą Milano „AX...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs techninis krachas, greičiausias – Juknevičius atnaujinta 06.48 val. (455)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...