aA
Tai, kad vyrai ir moterys sunkiai supranta vienas kitą, yra kartus gyvenimo faktas. Nepaisant to, kad vyrai ir moterys jau keliasdešimt tūkstančių metų gyvena kartu. Kaip galėjo atsitikti, kad šis sugyvenimas per tiek metų niekaip neevoliucionavo? Kodėl gyvenant kartu dviem lytims neišsivystė būdų, padedančių joms sugyventi ir draugauti?
Profesine, intelektualine ir politine prasme tarp lyčių skirtumų nebėra. Beveik nebėra.

Ar vyro ir moters pozicijos yra panašios, kai lytys ima tiesiog bendrauti? Žinoma, kad ne! Moteris, tarkime, negali būti tikra, kad vyras supranta jos norą patikti. Šypsena, kosmetika, atviri rūbai visai be pagrindo traktuojami vyrų taip: ji nori manęs. Tai, kad moteris nori patikti apskritai, vyrams sunkiai suvokiama. Kaip dažnai bendraujant vyrui su moterimi, vyras ima dėti moteriai ranką ant kelio ar ant pečių … Paaiškinimas vienas - jis neteisingai interpretuoja moters kūno kalbą. Taigi, tarp lyčių nėra vienodos, nedviprasmiškos kūno kalbos.

Pora

Ir vis dėlto šią kliūtį dauguma nugali. Suartėjimas įvyksta…

Imkime anekdotą, gerai parodantį, kaip skiriasi lyčių požiūriai į seksą.

Žiūri vyras ir žmona pornografinę kasetę. Vyras pažiūri, po to nueina miegoti, o žmona vis žiūri. Pabunda vyras ir klausia: ko tu nemiegi? Jie jau nieko naujo nesugalvos… Žmona atsako: man gi įdomu sužinoti, ar jis po viso šito ją ves…

Ten, kur moteriai nuolat norisi tęsinio ir vis įvairesnio, neapsiribojančio tik kūnu, ir tik veiksmais, bet peraugančiu ir į santykius, ir į jausmus, ir į vis įvairesnius, ir į pokalbius ir prisiminimus apie šiuos santykius, jausmus, pokalbius… Ten vyrui viskas paprasta ir susiveda į vieną – kad viskas eitų sklandžiai , kad liktų tvarkoje varpa, kad būtų viskas ne blogiau už kitus…

Taigi, vyrui iš moters reikia tik vieno, moteriai iš vyro reikia visko…

Pora

Tačiau jūs galite pasakyti, kad būna įvairių moterų ir įvairių vyrų. Kartais ir moteriai norisi tik sekso. Kartais ir vyrui norisi kažko rimtesnio už malonią akimirką. Kai šie norai nesutampa, prasideda dramos: kodėl tu ne su manimi? Kaip tu drįsai būti su kitu? Prasideda nuobodus teisinimas ir aiškinimasis, paremtas melu ir nutylėjimais. Na kaip išaiškinsi pavyduliaujančiai pusei, jog tau tiesiog norėjosi ko nors smagaus ir įdomaus? Ir kaip atleisi neištikimai pusei jos smagius ir įdomius nuotykius?

Jeigu abu būtų tiesiog draugai ( lygiaverčiai ir panašūs), tai būtų įmanoma. Tuomet būtų nesunku sutarti neištikimybės klausimu. Nuo pastojimo jau seniai įmanoma apsisaugoti. Kodėl gi vyro ir moters santykiams iki šiol nepavirtus seksualine lygybe: žmonės draugauja ir kartais mylisi su kuo nori? Kodėl tas, kuris atšąla pirmas, arba neatšąla, bet tiesiog susižavi kitu, traktuojamas kaip išdavikas, nepatikimas, neatsakingas ir iš vis blogas? Ir būdamas net labai liberalių pažiūrų jis vis vien jaučiasi kažkiek kaltas.

Pora

Galbūt moterys ir vyrai turėtų patys jaustis ir būti visuomenės nuomonės traktuojamai vienodai - šiandien tu, rytoj - aš?

Visa tai logiška. Bet mūsų jausmai tam prieštarauja. Jausmams svarbu, kad išrinktas žmogus būtų “mano”. Tiktai. Galbūt jausmams padėtų tradicinės pažiūros?

Deja, čia tradicija mus išduoda. Pabūkime objektyvūs ir prisipažinkime: moterims neverta kovoti dėl lygybės jau vien dėlto, kad jos pačios geriau save apgina, o kai kur jas seniausiai gina tradicinės pažiūros. Vyro padėtis, priešingai paplitusiai nuomonei, yra silpnesnė. Kuo skiriasi “apgauto” vyro ir “apgautos” moters padėtis?

Moteris būna visuomenės akyse teisi, kai kaltina neištikimą ir išeinantį vyrą, ypač kai ji lieka be materialinės paramos ir dar su vaikais. Vyras tuomet vadinamas neatsakingu. Paliekamam žmonos vyrui sakoma kitaip: pasirūpink savimi pats, tu gi vyras!

Vyras, kuris kenčia paliekamas žmonos, negali jaustis labai teisus visuomenės akimis, veikiau – nevykęs. Iš tokio priimta šaipytis. Neatsitiktinai žmonės kuria anekdotus daugiausiai apie meilužius, kuriuos žmonos slepia spintose. Jūs vargiai ar prisiminsite anekdotų, kuriuose spintose vyrai slėptų meilužes… Taigi, žmona, apgaunanti vyrą, folklorinėje tradicijoje yra šauni ir gudri. Ir tik įpykusių vyrų žodžiuose - paleistuvė. Veikiau žmonės šaipysis iš vyro, kurį žmona “apgauna”.

Jis ir ji

Vyriškis, aptiktas su žmona jos teisėto vyro arba bailiai slepiasi, arba paskubomis bėga. Taigi, apgautas vyras - netikęs, o aptiktas meilužis - bailys. Abu yra blogi. Vyras – ir teisėtas, ir neteisėtas - neištikimybės atveju apskritai yra blogas padaras.

O įsivaizduoti sau moterį, kuri paskubomis slepiasi į spintą, iš vis nelabai įmanoma, ar ne? Taip, aptikta nusikaltimo vietoje žmonos, ji greičiausiai stengsis pasišalinti. Tačiau niekas dar nematė, kad ji darytų tai su baime. Veikiau - su iššūkiu! Juk tai suprantama - ji ką tik pabuvo žmonos nugalėtoja - vyras kurį laiką priklausė jai. Ji netgi su panieka ir su pašaipa žiūri į varžovę!

Vargšė žmona lieka aukos vaidmenyje – niekas dar nebuvo išdrįsęs iš tokios šaipytis. Meilužė laikoma seksualiai panašesnė - matyt, jos krūtinė standesnė, veidukas lygesnis, talija lieknesnė. Jos fizinė vertė didesnė. Aišku, jei tik ji nevilioja vyrų per dažnai. Taigi, moterys visuomeninėje sąmonėje apskritai yra geros. Tai tiesiog tokia gerų padarų atmaina.

Teisybės dėlei prisiminkime, kad dažnai bekeičianti vyrus moteris nelaikoma teigiamu asmeniu ( ją vadina “šliundra”, “kekše” – ir moterys, ir kai kurie vyrai). O don žuanai vyrų ir moterų akimis, yra, priešingai, labai “kieti”, “tikri vyrai”. Tačiau ir tokios “pašėlusios” moterys, ir tokie “patiniški” vyrai yra palyginus retas reiškinys.

Jis ir ji

Taigi, tik nedaugeliu atveju neištikimybės situacijoje žmonės vienodai vertina ir vyrus, ir moteris. Ir , jei jūs sutiksite, kad kiekvienam rūpi, kaip jį vertina kiti, nevienodai jie ir jaučiasi.

O kaip gali draugauti žmonės, kurie nevienodai jaučiasi?

Iškelkime hipotezę: draugauti gali tik kažkuo panašūs žmonės.

Kai kas pridurs: ir papildantys vienas kitą.

Bet palaukite. Kol vyras papildo moterį, ryšys įmanomas. Tačiau draugystės jis negarantuoja. Moteris, negalinti užkelti sunkaus lagamino traukinio kupė, gali paprašyti padaryti tai vyrą. Bet tai netrukdys jai ant jo už kelių minučių supykti. Vyras gali paprašyti žmonos paruošti pietus, bet jis gali sėkmingai tą vakarą žmoną ignoruoti. Stiprus gali glaustis prie silpno, bet artumo, draugystės tai anaiptol negarantuoja.

O panašumas tikrai padeda suartėti. Nes tuomet nustoji slėptis, gintis ir kovoti su tuo, ko nesupranti.

Todėl moteriai lengviau suprasti moterį. O vyrui lengviau suprasti vyrą. Čia yra tikra lygybė. Čia lengva suprasti. Todėl įmanoma ne kovoti.

Jis ir ji

Ir nėr ko stebėtis - draugystei neturi trukdyti seksas. Seksas, jau pats savaime atnešantis į santykius norą turėti. Seksas, taip nevienodai traktuojamas vyrų, moterų ir visuomenės.

Todėl geriausias moteriai vyras draugas - vyras, ja seksualiai nesuinteresuotas. Tarkime, gėjus. Jis netgi gali pamėgdžioti moters elgesį, flirtuoti ir koketuoti, kaip ji. Jam graži moteris - tai kažkas gražaus, žavinga be būtinumo šį grožį turėti ir su juo kovoti. Ko gero, todėl gėjų tiek daug meno ir madų kūrėjų tarpe.

Tačiau manau, kad būna tokių retų akimirkų heteroseksualių vyrų ir moterų gyvenime, kai ir jiems nerūpi seksas, kova, kai įmanoma suprasti ir todėl draugauti. Žavėtis – tai tikrai. Juk gali vyras tiesiog žavėtis scenoje šokančia balerina. Juk gali moteris tiesiog gerbti savo vyrą mokytoją. Bent kurį laiką. Tačiau žavėtis ir gerbti dar nereiškia suprasti. Būti šalia žmogaus, žavėtis juo, suprasti jo elgesį ir jo pažiūras – pilnavertės draugystės ženklas.

Priimkime tą amžiną nesupratimą tarp mūsų ir palikime mūsų žavėjimąsi ir pagarbą vienas kitu.

Tuomet štai kas atsitiks: mes liksime iki galo vienas kitam nesuprantami, vadinasi, paslaptingi. O jei paslaptį pridėsime prie žavesio, gausime stebuklą. Vadiansi, mes visi - stebuklas, atsispindintis vienas kito akyse. Du veidrodžiai, pastatyti vienas prieš kitą ir atspindintys Amžinybę. Štai iš kur tie žodžiai: Pasiklysti mylinčio žmogaus akyse…

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po šūvių Strasbūre – milžiniškos saugumo pajėgos: yra žuvusių, nukentėjusieji kritinės būklės papildyta 00.30 (267)

Prancūzijoje, Strasbūre po šaudynių netoli miesto kalėdinės mugės mažiausiai vienas asmuo...

„Liverpool“ ir „Tottenham Hotspur“ išplėšė kelialapius į Čempionų lygos aštuntfinalį

UEFA Čempionų lygos šeštojo turo rungtynėse C grupėje antradienį vicečempionė...

Visai netoli šaudynių vietos Strasbūre esantis lietuvis žurnalistas: neaišku, ar viskas baigėsi (33)

LRT žurnalistas Adomas Šimkus, esantis Strasbūro centre, visai netoli tos vietos, kur buvo...

Dramatiškame trileryje „Rytas“ tik po pratęsimo įveikė Europos taurės autsaiderius (140)

Vilniaus „Ryto“ (4-5) krepšininkai dramatiškai nutraukė trijų iš eilės pralaimėjimų...

Anglijoje išžagintos ir nužudytos 14-metės byloje – motinos liudijimas: ji kėlė labai daug rūpesčių (150)

14-metės iš Lietuvos, kuri buvo nužudyta Vulverhamptone, Jungtinėje Karalystėje, motina...

Ekspertai įvertino Statkevičiaus ir Janus rietenas: kažkas turi pasakyti, kad karalius nuogas (402)

Pirmadienio vakarą viešai skalbinius džiaustę dizaineriai Juozas Statkevičius ir Julija Janus...

Vėžiu susirgusi Vaiva pinigų negauna: kovoja ne tik su liga, bet ir su draudimo bendrove (185)

Kaip ir daugeliui vėžio diagnozė Vaivai Mickuvienei buvo tarsi žaibas iš giedro dangaus. „Man...

Geriausią sezoną Kinijoje žaidžiantis Motiejūnas patyrė traumą (24)

Donatas Motiejūnas šios dienos rungtynėse sužaidė vos 12 minučių, o kaip praneša Kinijos...

Valstybės politika žeidžia studentą: kodėl skatinama būti išlaikytiniu? (23)

Esu paskutinio kurso dieninio skyriaus magistrantas. Prieš kelias dienas netekau darbo. Kaip žinia,...