aA
Kartais žmonės skiriasi. Tačiau tuo sunku patikėti. Panašiau, kad iki galo išsiskirti mes su niekuo negalime. Pavyzdys - kai mes gyvename kartu “dėl vaikų”. Žmonės, gyvenantys kartu dėl ko nors - reiškinys gana hipotetiškas. Juk mažai kas žino, dėl ko jis apskritai su kuo nors gyvena.
Tarkime, jūs įsimylėjote žmogų, draugaujate su juo. Jums kartu gera. Po to kažkaip nusprendžiate tuoktis. Bet juk tuo lemiamu momentu niekas nesako: žinai, siūlau tau už manęs tekėti dėl sekso. Galima ir per veidą gauti. Ir niekad nepasigirsta iš parko suoliuko: klausyk, vesk mane, kad aš bučiau materialiai aprūpinta. Niekas į tokį pasiūlymą neatsilieps. Taigi, santuokos motyvai, kokie jie bebūtų, dažniausiai yra giliai paslėpti ir nuo svetimų, ir nuo savo paties ausų.

Taip pat nėra lengva paaiškinti, kodėl žmonės skiriasi. Tiesiog gyvenimas kartu pasidaro toks, kad sutuoktinis ima kelti pyktį, suirzimą arba abejingumą. Kartais vienam atsiranda pažeminimo jausmas - ypač, kai sutuoktinis geria ar būna neištikimas, kelia pavydo scenas ar mušasi. Tačiau juk tai vaikiška pasakyti: “aš su juo skiriuosi, nes jis mušasi”. Ar: “aš su ja nebegyvensiu, nes ji turi kitą”. Tai jau veikiau pasekmės, o ne motyvai.

Todėl nėra lengva iš tikrųjų suprasti, kas gi ten vyko toje santuokoje. Išvada: žmonės nežino nei savo santuokos, nei savo skyrybų motyvų. Jie juos sugalvoja. Sukuria formuluotę. Tarkime: “nesutapo mūsų charakteriai”. Arba ”ji vaikščiojo pas kitus”. Arba ”jis buvo alkoholikas”.

Skyrybos_2

Šios formuluotės tampa gyvenimo mitais ir metams bėgant apauga vis įdomesnėmis aplinkybėmis. Galų gale jos virsta epu ir yra pasakojamos iš kartos į kartą: “mūsų prosenelė labai prosenelį mylėjo, bet jis buvo alkoholikas”, arba “senelis labai mylėjo močiutę, bet ji vaikščiodavo pas kitus vyrus” ir t.t. Mite vienas iš asmenų įgyja vos ne herojišką aureolę, o kitas tampa mitologiniu piktadariu.

O dabar imkime tarpinį variantą: žmonės emociškai ir seksualiai yra išsiskyrę, tačiau gyvena kartu. Tai reiškia, jog jie nepaduoda skyrybų pareiškimų ir nedalina turto per teismą. Tiesa sakant, abi šios procedūros yra ganėtinai nemalonios, ir šiuos žmones galima vien dėl to suprasti. Tačiau kaip paaiškinti, kad jie labai nemaloniai jaučiasi vienas su kitu, ir vis dėlto gyvena kartu?

Oficialios versijos dažniausiai būna tokios:

Aš neturiu savo kampo;
Mes gyvename dėl vaikų;
Taip pigiau mokėti už butą;
Aš noriu, kad jis išeitų, bet jis nenori.

Skyrybos_6

Nebūkime labai įtarūs ir priimkime šiuos paaiškinimus kaip tiesą. Žinoma, kad tai yra tiesa. Klausimas tik, ar čia žmonės įvardija savo motyvus. Prisiminkime, kad mūsų elgesio motyvai yra giliai paslėpti ir nuo mūsų pačių, ir nuo kitų žmonių. Tai, ką jūs ką tik perskaitėte, yra racionalizacijos. Ak, tos nuostabios racionalizacijos! Ak, ta mūsų proto ekvilibristika, įtikinamai parodanti, kodėl tai, ką mes darome, yra teisinga! Prisiminkime, kad racionalizacijos yra labai įtikinamos. Jos turi skambėti kaip tiesa, ir jos skamba. Tam jos ir kuriamos.

Dabar imkime motyvus. Kaip jūs tikriausiai girdėjote, mūsų elgesio motyvus aiškina giluminė psichologija. Kadangi motyvų sąrašų yra labai daug, viską supaprastinkime ir palikime tris.

Paieškokime tų trijų motyvų pas tuos žmones, kurie gyvena kartu, nors ir nekenčia vienas kito.

Pirmas motyvas- malonumas. Žmogus, gyvenantis su tuo, ko nekenčia… Jūs ką, daktare? Koks čia malonumas, nesuprantu. Tai gi kančia.

Stop. Niekas nesako, kad čia nėra kančios. Tačiau jūs klystate, jei manote, kad kančia prieštarauja malonumui. Kančia gali labai sėkmingai derintis su malonumu ir netgi jį išryškinti. Netikite?

“Kai jis pagaliau dingsta iš namų, aš jaučiu šventę”.
“Kai jis nebūna girtas, man būna atokvėpis”.
“Mes kartais mylimės - aš irgi moteris”.
“Na, vaikais tai ji gali pasirūpinti, šiito iš jos neatimsi”.

Skyrybos_4

Tai sąmoningi malonumai, artimi racionalizacijoms.

Kažkur giliau slypi kitokie motyvai: moralinis mazochizmas ( kaltės išpirkimas) , psichologinis mazochizmas (menkinimas siejasi su ekstaze ir susijaudinimu ), narcisizmas ( kentėdamas įrodau savo šventumą ir pranašumą), ateities keršto ruošimas (“kada nors tu man už viską atsakysi “) ir kiti dalykai. Ne visi jie yra “izmai” ir dauguma jų yra gana įdomūs. Juose galima rasti dvasinį ar fizinį malonumą, momentinį ar atidėtą…

Galima pasakyti, kad žmones riša ne tik meilė, bet ir neapykanta. Joje yra slaptas malonumas nekęsti. Pagalvokite apie tai.

Antras motyvas - valdžia ( sinonimai: “įtaka”, “kontrolė”, “jėga”) Žmogus, gyvenantis su kitu, jaučia, kad turi jam įtaką . “Juk jis manęs nemeta - matyt, negali be manęs”. Leidžia kitam suprasti, kad ir jis gali turėti įtaką man. “Žiūrėk, neradau geresnės už tave”. Padeda sau ir kitam jausti, kad gyvenime kažką gali ir kažką reiški. “Jis be manęs prapultų”. “Kai reikia, tai pinigų vis dar duoda”.

Nebus šito – atsivers vienatvės ir nereikalingumo praraja. Baisesnė už bet kurias skriaudas, gėrimus, neištikimybes. “Aš nieko negaliu - manęs nėra…“ Kartais žmonės nesiskiria ( ypač tipiška situacija yra alkoholiko žmona), nes tik jam ji ir turi įtaką, o kitur gyvenime jaučiasi nesaugiai, silpna, nepasitikinti.

Skyrybos_5

Trečias motyvas - prasmė. Gyventi negali tiesiog šiaip sau. Gyventi galima dėl ko nors. Štai šis motyvas yra tikriausiai pats paslaptingiausias. Ne “kodėl” o “dėl ko”, “vardan ko”. Štai čia jau gali būti ir daug racionalizacijų, ir daug tiesos. Na, su racionalizacijomis, slepiančiomis valdžios ir malonumo motyvus, tiek to. “Aš sakau, kad aukojuos vardan vaikų, o iš tikrųjų jaučiu moralinį pranašumą ir mėgaujuosi savo įtaka”.

Tačiau paslėpta prasmė mūsų veiksmuose vis tiek yra. Tik ji yra nedeklaruojama. Ji apskritai mums mažai žinoma. Ji kitame lygmenyje, kur mūsų protai dažniausiai neužklysta, tačiau ši prasmė kartais nušvinta mūsų galvose. Ir tuomet viskas pasidaro aišku ir ramu. Ir tuomet ir skyrybos, ir santuoka, ir gyvenimas kartu, ir gyvenimas atskirai staiga įgyja naują prasmę.

Kokia jinai? Kiekvienam savo. Galiu tik duoti jums užuominą: ten, toje vietoje, mes labai reikalingi. Kiekvienas iš mūsų. Kam mes reikalingi? Paslaptis.

Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kas atsitiko? „Valstiečiai“ bambalių klausimą bando įkišti į stalčių (83)

Dar pernai valdantieji „valstiečiai“ žadėjo imtis vadinamųjų „bambalių“ klausimo....

Mauricas: tokių prastų pasaulio lūkesčių nebuvo nuo pat 2009 metų (14)

Finansų rinkose nuotaikos negerėja. Jau kitais metais tikimasi, kad ekonomikos augimas pastebimai...

Didžiausios pasaulio kompanijos planuoja užsikrėsti „WeWork“ efektu (2)

Didžiausi planetos darbdaviai regi ateitį, kurioje laisvai liejasi nemokamas alus, o sienos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva (6)

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Paskutinį kartą, jau be nutylėjimų: Monica Lewinsky - atvirai apie TĄ dėmę ant suknelės ir kas iš tiesų įvyko Baltųjų rūmų tualete (18)

Per pastaruosius du dešimtmečius Monica Lewinski davė ne vieną interviu, tačiau ji labai retai...

Saldus buvusio stratego sugrįžimas į Torontą: Valančiūnas ir „Raptors“ neapgynė savo tvirtovės (1)

Toronto „Raptors“ (12-3) trečiadienio vakare namuose priėmė buvusio stratego Dwane Casey...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (71)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (473)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (90)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Išrinkta „Dydžio (r)evoliucijos“ nugalėtoja: filmavimo metu įvyko ir sužadėtuvės (81)

Šį trečiadienio vakarą LNK televizijos eteryje paaiškėjo pirmojo Lietuvoje plius dydžio...