aA
Žmonės dažnai klausinėja psichologų, ar galima vien iš kūno kalbos nuspėti, ką galvoja kitas žmogus ir ar jis nemeluoja. Mes auklėjami taip, jog meluoti yra blogai. Daugelis mūsų esame skatinami išsiugdyti suvokimą apie tai, kas yra gerai, o kas – blogai ir jaustis kaltu, jei vengiame sakyti tiesą. Dėl to mumyse sukyla stiprios emocijos, viduje kilę konfliktai išsiveržia į paviršių ir pasireiškia nežodiniu elgesiu.
Jis ir ji
Laipsnis, kuriuo mums meluojant pasireiškia šis vidinis konfliktas, dažniausiai yra susijęs su melo atskleidimo pasekmėmis arba apgavystės rimtumu.

Vakarų kultūrose yra toks dalykas, vadinamas “baltuoju melu”, kur “baltas” implikuoja gera arba bent jau atleidžiamą dalyką, kai mes vengiame kaltės jausmo įsitikindami, kad meluojame dėl gerų ketinimų. Mūsų kūnas retai kada mus išduoda, jeigu mūsų protas atsikrato “kaltės” suvokimo. Suaugę meluodami mes netgi naudojamės tokiais vaikiškais pseudo – stebuklingais triukais kaip pirštų sukryžiavimas ir taip tikimės, kad mūsų melas nebus atskleistas.

Jis ir ji

Štai kokie yra kūno kalbos faktai, susiję su melu. Tačiau svarbu atminti, kad nei vienas iš šių nežodinių signalų pats savaime nėra apgavystės įrodymas. Visus juos gali sukelti ir įvairios psichologinės būklės bei fizinis spaudimas, tačiau jie yra siejami su apgavyste ir jeigu du ar daugiau jų pasireiškia vienu metu, jūs turėtumėte pasvarstyti, ar šis asmuo jums nemeluoja.

Žinome, kad žmonės meluodami jaučia baimę (o tai yra rimta prielaida), jų automatinė nervų sistema juos verčia daugiau prakaituoti, ypač delnų srityje ir jie gali pradėti niežėti. Kvėpavimas tampa nelygus, gerklė ir lūpos išdžiūna, gali padažnėti seilių rijimas.

Išsigandęs melagis kalba mažiau, šneka lėčiau nei įprastai, rūpestingai renkasi žodžius ir daro daugiau kalbos klaidų, kurios atsiranda dėl liežuvio susipynimo, neteisingo žodžių panaudojimo ir t.t. Žmogus gali parausti, sukinėti rankose pieštuką ar kitą daiktą, braižinėti ką nors ant popieriaus, vengti fizinio kontakto taip, lyg žmogus, kuriame meluojama, apgavystę galėtų pajusti sklindant iš melagio kūno.

Jis ir ji

Vidinis konfliktas, kylantis tuomet, kai mes meluojame, atsiskleidžia visa eile subtilių, tačiau pastebimų trukčiojimų, mikro gestų ir veido judesių, kurie veide pasirodo vos sekundei. Mes pastebime tuos gestus, nors ne visuomet sąmoningai suvokiame, kad juos pastebėjome. Žmonėms, kurie meluoja, dažnai pasireiškia minutinis nervinis tikas burnos raumenyse, kartais – vienoje burnos pusėje, skruostų arba akių vokų srityse. Meluojantis žmogus taip pat pradeda dažniau mirksėti, jo antakiai gali trukčioti – ir vėl paprastai tik vienoje pusėje – jo pečiai gali lėtai judėti.

Žinoma, sunku įžiūrėti bendrą melagio išvaizdą bei judesius, kurie išduoda melą. Žmogus, kuris dažnai meluoja, dažnai nerimauja, barbena pirštų galais į stalą ar kitą paviršių arba suneria pirštus. Melagis batuose pradeda lankstyti kojų pirštus, o pėdomis, ypač jeigu jos nematomos, gali pradėti nerimastingai tapšnoti.

Svarbiausia, melagiai beveik visuomet nesąmoningai prisimena vaikystės įprotį prie burnos pakelti rankas, kai sako neteisybę. Reakcija yra panaši kaip vaiko, atskleidusio didelę paslaptį ir suvokusio, kad pasielgė netinkamai. Tuomet vaikas lyg ir mėgina pagriebti tuos nematomus žodžius, lyg jie vis dar tvyrotų ore, ir sugrąžinti juos atgal į burnos ertmę, pro kur netinkami žodžiai iškeliavo.

Jis ir ji

Kai mes išmokstame rafinuočiau kontroliuoti savo kūno kalbą, kuri mums sukeldavo bėdų vaikystėje, mes vis viena reaguojame į melą automatiniu lūpų suspaudimu, tačiau dabar šis veiksmas būna sulėtėjęs. Šis sulėtėjimas leidžia mūsų smegenims pertraukti natūralų procesą pritraukiant rankas prie veido – dažniausiai prie burnos krašto, nosies (ypač prie apatinės jos pusės), skruosto ar smakro. Šis uždelsimas gali užtrukti nuo kelių sekundžių net iki minutės. Žmonės dažnai perbraukia per burną plaštakos gestu lyg mėgindami atsikratyti kaltės, kurią jiems priperša sąžinė.

Tačiau ar sąžiningumas visuomet yra geresnis pasirinkimas? Na, taip, nes jūsų melas greičiausiai vis viena bus atskleistas, nors žmogus, kuriam melavote, gali mėginti nuo jūsų nuslėpti, kad melą išsiaiškino, bet iš kitos pusės – galbūt ne, nes visuomeniniai mandagumo, flirto ir pataikavimo papročiai kartais tiesiog įpareigoja mus pagirti arba apgauti žmogų, kad pakeltume jo pasitikėjimą mumis ir savimi arba išvengti akivaizdaus įžeidimo.

Jeigu jus į pasimatymą pakvietęs vaikinas paklausia, ar jums patinka jo kostiumas, verčiau jam nesakyti, kad manote, kad kostiumas yra tiesiog bjaurus, ypač jei žinote, kad jis labai stengėsi prieš jus atrodyti patraukliai. Tačiau jeigu jis paklaus, ar jo burnos kvapas nėra nemalonus, padarysite paslaugą ir jam, ir sau, pasakydama tiesą!

Jis ir ji

Jeigu jums vis tik tenka meluoti, tegul šis melas būna įtikinamas: tegul jūsų rankos būna judrios, o jūsų kūnas – lankstus, tačiau nesimuistykite ir nesielkite kaip nenuorama. Abi kojas laikykite tvirtai prispaustas prie žemės, o jūsų balsas tegul būna toks pat gyvybingas ir išraiškingas kaip įprasta. Priešingu atveju jūs išsiduosite, kad ir kaip įtaigiai skambėtų jūsų žodžiai.

Galiausiai, visuomet atminkite, kad akių kontakto svarba skiriasi priklausomai nuo kultūros. Nemanykite, kad, jeigu žmogus nežiūri jums į akis, jis slepia nuo jūsų tiesą arba yra su jumis nesąžiningas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po Estijos nusikalstamo pasaulio „krikštatėvio“ nužudymo – chaosas: nieko panašaus dar nebuvo (61)

Kodėl po Estijos nusikalstamo pasaulio „krikštatėviu“ vadinamo Nikolajaus Tarankovo mirties...

Tokios krizės automobilių prekeiviai dar nematė: pirkėjų nė kvapo (68)

Dėl koronaviruso paskelbtas karantinas paralyžiavo visą Lietuvos verslą, bet automobilių prekyba...

Orai: per Lietuvą keliaus audros debesys (1)

Sekmadienį virš Rytų Žemaitija nusidrieks kontrastingas atmosferos frontas. Vakariniuose rajonuose...

Priversta saviizoliuotis iš Norvegijos grįžusi lietuvė: man aiškiai parodė, kad esu emigrantė ir antrarūšė budulė (690)

Karantinas Lietuvoje šiuo metu yra labai sušvelnintas, o nuo birželio 1 d. buvo ir išplėstas...

COVID-19 sirgęs vyras apibūdino ligos pradžią: net nejuto, kad smarkiai karščiuoja (135)

„Įprastai, kai turi temperatūros, jauti šaltkrėtį, nuovargį, o šįkart to nebuvo“, –...

Statė namą sau, bet neliko nepastebėtas didelio koncerno: lietuvio būsto idėja sulaukė pasisekimo (197)

Tomui Petrauskui – 26-eri, tačiau jis šiandien savomis rankomis stato modulinius ekologiškus...

Tragedija, pakeitusi fechtavimosi sportą: olimpinis čempionas mirė nuo lūžusios rapyros dūrio į akį (45)

Šiuolaikiniame fechtavimosi sporte traumos – didelė retenybė: kostiumai ir kaukės patikimai...

Bedarbio statusas: kaip mokėti PSD ir kokių naujų išmokų tikėtis jau netrukus (96)

Vienuoliktą karantino savaitę Užimtumo tarnyba „suskaičiavo viščiukus“. Karantininės...

Kruvinas vakaras Kroatijoje: Golubickui lūžo žandikaulis – reikalinga operacija (1)

Atnaujintas Kroatijos futbolo čempionatas itin prastai prasidėjo 20-mečiui saugui iš Lietuvos...

Paulius Jurkevičius. Kava su sviestu ir kiti klausimai daktarui (112)

Vieni jį dievina. Kiti keiksnoja. Vieni giria jo profesijos išmanymą. Kiti be gailesčio...

|Maža didelių žinių kaina