Visi girdėjome apie septintųjų metų krizę, tačiau pastarosios dvejus metus trukusių santuokų krizės Holivude verčia mus susimąstyti, ar poros neturėtų būti budrios gerokai anksčiau. Žinoma, įžymybės dažnai tuokiasi skubotai bei neapgalvotai, tačiau tyrimas parodė, kad antrųjų metų krizė yra realus pavojus mums visiems.
Pora, vyras ir moteris, konfliktas
© Corbis/Scanpix
Pasirodo, viena iš dvylikos porų po dvejų santuokos metų išsiskiria. Be to, Danijoje atliktame tyrime atskleista, kad išsiskyrimo rizika per pirmuosius 18 santuokos mėnesių sparčiai auga ir tuomet sulėtėja vos porai pasiekus dvejų metų ribą.

Taigi ką daryti su antrųjų santuokos metų krize, grasinančia priesaikai “kol mirtis mus išskirs”?

Santuokai kyla pavojus jau nuo to momento, kai įteikiama paskutinė vestuvių dovana. Tuomet iškyla tokios mintys: “Na, tai virto realybe. Mes jau tai padarėme, ir dabar turime už tai susimokėti”. Kai kuriems žmonėms sunku priprasti – jie užsisklendžia. Kiti užsisklendžia, nes turi susigalvoję tobulumo idėją – tokią, dėl kurios žmonės kas vakarą žiūri realybės šou. Tie šou verčia jaunus žmones pasižiūrėti į savo sutuoktinius ir pagalvoti: “Na, jis neatrodo taip gerai kaip tuomet, kai mes pjaustėme tortą. Gana su juo. Noriu kažko panašaus į tą garbanių iš “Išlikę Tanzanijoje”.

Vis dėlto kitus įbaugina pati mintis būti susituokusiam. Dėl visų tų juokelių, kuriuos girdime kasdien, žmonės ima tikėtis, kad po tos didžiosios dienos jie nustos mylėtis, apsirengs prakaituotus marškinius ir ramins klykiančius kūdikius.

Jie negalėtų labiau klysti. Atminkite, kai įsipareigojate, nebegalvokite apie jokį tobulumą. Tiesiog mėgaukitės buvimu kartu ir rūpinkitės savo santuoka – tuos dvejus metus ir vėliau.

Santuoka – nelengvas darbas, kurį reikia atlikti. Dauguma žmonių mano, kad reikia tik meilės. Tačiau meilė yra tik pirmasis žingsnis. Taigi nenuostabu, kad dauguma žmonių susituokia gerai nepagalvoję, ką tas įsipareigojimas iš tikrųjų reiškia – ir kas bus, kai nustosite virpėti pasižiūrėjusios į deimantą ant rankos, nusivilkusios baltą suknelę ir praėjus egzotiškam medaus mėnesiui.

Neaišku, kodėl vedybų realybė nustebina tiek daug žmonių, bet taip yra. Susituokus moteris iš laisvos moters, specialistės virsta moterimi, kuri jaučia pareigą vyrui gaminti vakarienę, o vyras tampa tuo, kuris susierzina, kai jai neišeina perskaityti žemėlapio.

Staiga tu imi gyventi su kažkuo – dalytis tualetu, telefono sąskaitomis, pajamomis – veikiausiai iki gyvenimo pabaigos. Pripažinkime, pastovumas baugina. Taigi jei jūsų vaikino nerūpestingas charakteris galėjo atrodyti žavus ir viliojantis, dabar jis tampa nebe toks mielas. O tie dalykai, kuriais jį žavėjote anksčiau, dabar jį gali tiesiog erzinti. Kažkokiu būdu santuoka viską pakeičia. Nes dabar esate įsipareigoję ir nebijote prarasti vienas kito. Jau nebėra tos aistringos nežinomybės, kuri buvo susitikinėjant.

Taip, tiesa, kad nebėra to naujovės virpesio, tačiau taipogi nebėra ir baimės būti atstumtam.

Gera naujiena ta, kad kai daugiau sužinai apie kito poreikius ir keistenybes, geriau sugebi su jais tvarkytis. Pavojai kiti – ne tie, kokie būtų su skirtingais partneriais. Jūs turite bendrų džiaugsmų ir kartu kuriate ateitį – didelius dalykus. Jūs auginate vaikus, žiūrite, kaip jie tampa dideliais, įdomiais žmonėmis, paverčiate namus tokiais, apie kuriuos visuomet svajojote.

Krizė kyla peržengus dvejų metų ribą dėl to, kad kaip tik tuo metu išgaruoja ankstyvosios romantinės fazės meilė. Šioje fazėje poros linkusios susižavėti iliuziniais išoriniais buvimo kartu privalumais tiek, kad nepasiekia giliųjų vertybių. Tuomet po dvejų metų ima kilti neišsiaiškinti dalykai, poros turi susidurti su tuo, ko pradžioje neaptarė: įsipareigojimo baime, asmeninės laisvės praradimo perspektyva, atsakomybe į pasaulį paleisti vaikus – visais tais dalykais, kurie reikalauja dėmesio dar prieš santuoką.

Žmonės dažnai būna susirūpinę fiziniais ir materialiniais santuokos aspektais. Kai prioritetas suteikiamas vakarėliui, suknelėms ir romantinėms svajonėms apie didžiąją dieną, gilesni santuokinio įsipareigojimo tikslai nustumiami, dvasinis intymumas pažeidžiamas ir gali būti prarastas. Keista, kiek daug porų per ceremonijos planavimo susitikimą rūpinasi tik pasirinkimų įvairove – toks jausmas, kad jie planuoja didžiulį renginį, o ne siekia dvasinio išgyvenimo stiprumo. Galiausiai dvasinė ceremonijos reikšmė prarandama, kai susitelkiama ties procesu, ne ties turiniu.

Tos poros, kurių santykiuose svarbiausia gilus tarpusavio ryšys ir dvasinės vertybės, gali išgyventi kartu sunkiausius laikus. Jei tokio dvasinio intymumo pasiekiama santykių pradžioje, nebebus priežasčių krizei kilti.

Šiuolaikiniame pasaulyje, kai poros skiriasi po dvejų metų buvimo kartu, iššūkiai santuokos institucijai - didžiuliai. Pagrindinė priežastis, dėl kurios kai kurios poros taip greitai išsiskiria, yra tai, kad jie neužmezga to tarpusavio ryšio, kuris padėtų išgyventi ne tik gerus, bet ir blogus laikus. Dauguma žmonių tuokiasi jau turėdami savo prioritetų sąrašą (faktiškai – karjerą). Bet dviem žmonėms reikia dirbti su savo santykiais – taip, kaip dirbama su savo karjera – kad jie būtų sėkmingi. O ankstyvoji santuokos fazė – svarbiausias laikas porai sutvirtinti ryšius, kurie juos išlaikys kartu.

Taigi žmonės turi suvokti, kad vestuvių diena nėra nerūpestingo gyvenimo pradžia, kai jiems nebereikia rūpintis santykiais. Veikiau tai naujos eros pradžia, kai pora turi pirmenybę atiduoti savo santykiams.

Vedybų antspaudas neturi jokios galios du žmones išlaikyti kartu. Juos sujungia emocinis ryšys. Jei poros ryšiai nėra tokie stiprūs, tuomet tie ryšiai gali lengviau nutrūkti, reikalams suprastėjus.

Kai poros patiria krizę praėjus vos dvejiems metams, imi abejoti, ar žmonės iš tiesų rimtai pagalvoja, ką reiškia tuoktis. Mūsų kultūroje, kai tikimasi visko iškart, paprasta atrodo santykius nutraukti, kai jie ima blogėti.

Daug porų susitelkia dėmesį į brangią puotą, gražią aprangą ir šventės įamžinimą DVD. Tačiau santuoka – daug daugiau nei tik geri laikai. Yra pakilimų ir yra nuosmukių. Jei norite išgyventi blogus laikus, turite žinoti, ko tikėtis.

Pirmųjų metų pabaigoje, išsisklaidžius naujovės džiaugsmui, ateina realybė. Taip, santuoka – sunkus darbas. Jus skiria gausybė prieštaravimų ir nesutarimų. Jūsų sutuoktinis kitaip žiūri į pasaulį. Tuomet, priešingai nei galvojote aklai įsimylėję, vien meilės nepakanka, kad išgyventumėte bloguosius laikus. Todėl ištikus krizei tuo pačiu ištinka ir amnezija – pamirštate gerąsias sutuoktinio savybes.

Taigi ką gali padaryti jaunavedžiai?

Atsispirkite norui pabėgti ir išlaukite. Tyrimai parodė, kad 86 procentai nelaimingų porų, kurios išgyveno audras 5 metus, buvo patenkintos, kad tai padarė, ir jų santuokos žymiai pasitaisė. Lankykitės seminaruose. Santuokos seminaruose poros mokomos įgūdžių, kurie reikalingi, kai išblėsta medaus mėnesio euforija. Skaitykite knygas apie tai, kaip kurti tvirtus santykius, pasikonsultuokite su psichologu ar poromis, kurios išgyveno santykių krizę. Svarbiausia – nepasiduokite. Visa, kas geriausia, yra verta didžiausio darbo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prabilo dar viena su „Alfa vyru“ pasimatyme buvusi mergina: bandė bėgti, bet jis ją sekė (69)

„Ėjau į troleibusą, jis iš paskos“, – apie bandymą pasprukti nuo „Alfa vyro“ Airino...

DELFI eksperimentas Palangoje atskleidė tikrąją situaciją: nepilnamečių tėvai turėtų sunerimti rezultatai šokiruoja (68)

Prieš pusę metų pradėjo galioti įstatymas, kuris numato, kad alkoholį vartoti gali asmenys nuo...

Iš kojų verčiančios vestuvių akimirkos: kai nuotraukos priverčia raudonuoti iš gėdos (62)

Dažniausiai vestuvių nuotraukose pozuojantys jaunieji ir svečiai atrodo it nulieti modeliai,...

Visa tiesa apie nuolaidų korteles: kam jos iš tiesų naudingos?

Lojalumo kortelės Lietuvoje atsirado prieš gerus 11 metų ir šiandien jau nieko nebestebina, kad...

„Der Spiegel“ apie įtemptus Merkel ir Trumpo santykius: liko tik linkėjimai nuo Ivankos (33)

Nors JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel nuolat pabrėžia,...

Kauniečiai užfiksavo masines muštynes: žiauriai sudaužytas žmogus (152)

Ramiai sutikti savaitgalį pavyko ne visiems kauniečiams. „ Kas vyksta Kaune “ pranešė, kad...

Andrius Mamontovas: emigraciją truputį per daug sureikšminame, keliame paniką lygioje vietoje (9)

Dainininką Andrių Mamontovą jau galima vadinti Lietuvos reiškiniu, besitęsiančiu pastaruosius...

Gaisras degalinėje: liepsnos stipriai sužalojo vyriškį ir nepilnametę (48)

Šeštadienį Prienų rajone, Mardosų kaime, „Milda“ degalinėje, užsiliepsnojo kemperis....

Papasakojo, kokių merginų reikia saugotis: nieko gero iš jų nelaukite (7)

Aš pasakysiu, kad jei moteris turi du vyrus, ji tuo mėgaujasi ir nei į vieną nežiūri rimtai....

Vasariški orai vilniečius išginė į gatves fotoreportažas (1)

Šeštadienį Vilniuje buvo itin karšta – termometro stulpelis kilo iki 26 laipsnių. Toks oras...