Antroji santuoka. Apsispręsti turbūt gerokai sunkiau, nes Tau - jau ne dvidešimt... Be to, Tu jau gerai žinai nenusisekusių santykių, barnių ir nepasitikėjimo skonį. Žinai, kaip lengva suklysti ir kaip sunku taisyti klaidas. Ir nors žinai, kas buvo daryta, kalbėta ne taip, kausto baimė vėl ir vėl pakartoti senas klaidas. Psichoterapeuto Olego Lapino pamąstymai apie antrąją santuoką.
Mes vis bėgame ir bėgame gyvenimo maratoną. Vieni atsilieka. Kai kas siekia laimėti, kitiems - svarbu dalyvauti…

Apie antrą santuoką galima kalbėti iš dviejų pusių - kuo ji nemaloni ir kuo maloni. Dažniausiai žmonės įsitikinę, kad gera antra santuoka - kai suradai geresnį žmogų. Neatmesdamas partnerio reikšmės, tvirtinu, kad žymiai svarbiau yra tai, kuo pats esi įsitikinęs. Nes mūsų elgesys dažnai kyla dėl tam tikrų jausmų. O jausmai kyla dėl įsitikinimų.

Aš suprantu, kad tai daug kam nauja mintis. Juk mes dažnai sakome:”jis mane suerzino” arba “jis mane pradžiugino” arba “ jis mane išgąsdino”. Tačiau manau, kad tai tik tragiška mūsų kalbos klaida. Mūsų jausmai kyla dėl mūsų įsitikinimų. O kito žmogaus jausmai – dėl jo įsitikinimų. O trečio - dėl ano įsitikinimų. Ir t.t.

Antrą kartą besituokiantys žmonės dažniausiai jaučiasi kitaip, nei tuokdamiesi pirmą kartą. Todėl, kad nebeturi tokių vilčių, kaip pirmą kartą. Kažkada jie tik įsivaizdavo santuoką. Pagal savo tėvų šeimos patirtį, pagal knygas, filmus ir pasakojimus. Jie tikėjosi, kad jiems pavyks gyventi ilgai ir laimingai. Iš karto.

Gal jie girdėjo kur nors, kad gyvenimas - tai mokykla. Tiek to, jie bus geri mokiniai santuokos mokykloje. O dabar jie turi karčią patirtį. Juk tam, kad susituoktumei antrą kartą, reikia būtinai prieš tai išsiskirti. O skyrybos - dažniausiai dalykas nemalonus.

Jis ir ji

Kodėl? Nes tai pasirašymas, kad tau kažkas neišėjo. Nenugyvenai su tuo pat žmogumi ilgai ir laimingai iki pat mirties. Padarei klaidą. Vadinasi, nepavyko būti pirmūnu gyvenimo mokykloje. Ypač skaudu tiems, kurie tikėjosi būti pirmūnais. Nepavyko ! Nemalonu tuo prisipažinti. Todėl eini į antrą santuoką jau ne kaip pirmūnas, o kaip….

Čia jau priklauso nuo vertinimų.

Vieni žmonės pagalvos: “Viskas. Pasirodo, esu gyvenime trejetukininkas”. Arba “mane gyvenimas palaužė”. Ir ilgą laiką nusiminusioje - nepasitikinčioje - kaltoje būsenoje kitą partnerį rinksis pagal principą: ”tegul būna bet koks, kad tik būtų”. Ir taip kartosis jų gyvenime geriantys, nusikaltę, nevykę sutuoktiniai… O taip pat valkatos, nusikaltėliai ir psichopatai.

Bet taip tik kitiems atrodys. Nes dėl to, kas vyksta, tokia moteris kaltins save: “Jei man gyvenime nepavyko sukurti geros santuokos, tai reiškia, kad aš nevykėlė. Vadinasi, man ir toliau nesiseks. O ko jūs iš manęs norite? Aš jau toks žmogus esu… Pagal save ir sutuoktinį renkuosi.“

Kiti , kurie taip lengvai nepasiduoda, pagalvos: ”Na, nepavyko … Siaubas. Tačiau turiu pasitaisyti ir naują santuoką sukurti žymiai geresnę! Nes juk aš tokia. Man viskas turi būti labai gerai”. Todėl antrą kartą santuoką ji kurs su reikalavimu: ”dabar tai man tikrai viskas turi būti žymiai geriau ! Dabar tai mano vyras :

Nebegers;
Gerai uždirbs;
Mažiau , nei aš, uždirbs;
Laiku grįš namo;
Tenkins mane seksualiai;
Nebebus taip prisirišęs prie savo mamos”;
Ir t.t.

Ir į draugų pastabą “ko gi tu ieškai- žiūrėk, koks šaunus žmogus į tave įsižiūrėjo“ - atsakys: “Pasimokiau, ačiū”… Tokia moteris tikriausiai rinksis antrą partnerį su nerimu: “kad tik vėl nepadaryčiau klaidos. “

O dar kitos moterys išsiskyrusios kaltins sutuoktinį. “Tai jis, jis nesugebėjo normaliai su manimi gyventi. Tai jis :

Impotentas;
Mamos sūnelis;
Tinginys;
Girtuoklis;
Psichopatas”
Ir t.t.

Šitaip vertinant buvusį sutuoktinį, kils pytis ir visos pykčio atmainos: įsižeidimas, gynybiška agresija, šaltas elgimasis su visais kitos lyties žmonėmis, išdidus kitų menkinimas ir svajonės apie kerštą.

Jis ir ji

Nėra garantijos, kad šie jausmai nepersikels į naują santuoką. Kas gi gali atitikti tokio žmogaus reikalavimus? Juk ne tam žmonės tuokiasi, kad atitiktų kieno nors reikalavimus. Pavyzdžiui, kai kurie žmonės tuokiasi, nes tikisi meilės ir priėmimo. O ten tavęs laukia su visu reikalavimų sąrašu…

Žinoma, antra santuoka turi dar kitokius niuansus - ar priims vaikai naują tėvą? Ar jis priims naujus vaikus? Ar jo sena šeima nekels pavojaus ir pretenzijų? Ar nelygins manęs su senu sutuoktiniu ?

Tačiau ir šiuo atveju svarbu, ar žmogus pasiruošęs su šiais sunkumais susitvarkyti ar yra įsitikinęs: ”aš to nepakelsiu”.

Taigi, nemaloni antros santuokos pusė susieta visai ne tuo, kad naujas partneris gali pasirodyti netikęs. O su viduje išlikusiais ir iš senos santuokos atkeliavusiais įsitikinimais : “Jei man nepasisekė- aš kalta”;- toks įsitikinimas veda į kaltės jausmą;

“Jei man gyvenime porą kartų nepasisekė - esu nevykėlė”;- kelias į depresiją;

“ Man visada turi sektis”;- pagrindas nuolat bijoti pralaimėjimo ;

“ Klaidos nepateisinamos”;- nuolatinė įtampa ir nerimas;

“Dėl visko kaltas tu”- agresijos protrūkiai.

Visumoje žmonės dažniausiai nesilaiko tokių kategoriškų įsitikinimų visą laiką. Ir nepaisant nemalonių jausmų , antrą santuoką lydi ir malonesni jausmai.

Interesas – Antrą kartą kažkas būtinai bus kitaip. Nes kitas žmogus- kitas pasaulis. Čia padeda įsitikinimas “ Pasaulyje viskas keičiasi”.

Meilė - Nauja meilė prikausto, vilioja, gundo. Ji verčia vėl prisiminti jaunystę, vėl imti vartoti kosmetiką, sportuoti. Ji net pagerina sveikatą , ji pakelia savo vertės jausmą. Ir vakarai pasidaro prasmingi. Ir sieloje vėl groja muzika. Ir už pečių vėl išauga sparnai.

Smalsumas - O koks tas kitas žmogus lovoje? O kokie jo draugai ir įpročiai? O ką jis žino, ko aš nežinau ? O ką jis ten murmėjo nesuprantamai, kai šnekėjomės- atrodo, turi kažkokį paslaptį?

Saugumas - Dabar aš ne viena. Dabar aš su kažkuo, kas manimi pasirūpins. Dabar aš turiu draugą. Dabar aš galiu atsikvėpti - jis moka tai, ko aš nemoku. Pavyzdžiui, žino, kodėl bėga kranas, kodėl stringa variklis ir kaip priklijuoti tą tapetą…

Gyvenimo prasmė - Pagaliau aš kažkam reikalinga. Pagaliau aš žinau, kam gaminu vakarienę. Pagaliau aš turiu ateitį.

Ir labai gerai, kad žmonės tuokiasi antrą kartą. Nes antros santuokos tikrai būna stabilesnės.

Žiūrėti į antrą santuoką galima vienareikšmiškai teigiamai - nes tai visada požymis, kad tau gyvenimo maratone atsivėrė antras kvėpavimas . O tai jau gerai - patikėkite senu sportininku.

Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Išvarytieji? Emigrantas 10 metų skynė agurkus, bet savo pasiekė (44)

Prisistatydamas Virgilijus Šauklys net susinepatogina – jau seniai pats savęs šiuo vardu...

Ekonomistas pasiūlė idėją, leisiančią pakelti vidutinį atlyginimą iki 1440 eurų ir susigrąžinti emigrantus (271)

Idėjos Lietuvai, leisiančios iki 2042 metų susigrąžinti daugiau nei pusę milijono tėvynainių...

Nuo bjaurios automobilio problemos ryte išgelbės keletas atsakymų sau (5)

Dažniausia priežastis, kodėl šaltą rytą variklis neužsiveda – išsikrovęs akumuliatorius...

Danų mokslininkai įvardijo du priešus, kurie mus sendina labiausiai

Piktnaudžiavimas alkoholi u ir rūkymas tikrai vizualiai sendina ir spartina senėjim ą, rodo...

Sveikatos problemų nepalaužtas D. Sabonis surinko dvigubą dublį ir padėjo „Pacers“ įspūdingai atsitiesti (1)

Domantas Sabonis užfiksavo dvigubą dublį, o charakterį pademonstravusi Indianos „Pacers“...

Orai: šaltesnės permainos jau pakeliui (6)

Savaitgalį šiluma trauksis iš šalies, pūs nemalonus vėjas , numatomi drėgni orai – vis...

„Patys kalti?“ Viena žiopla klaida – ir antstoliai persekioja visą gyvenimą (276)

Lietuvoje reikalų su antstoliais turi kas 10-as gyventojas. Šalies gyventojai ir įmonės iš viso...

Svarbiausiu metu Kalniečio vedamas „Emporio Armani“ patiesė vokiečius, iš dugno atsispyrė „Barcelona“ gynėjo nesustabdė ir pasruvęs kraujas (4)

Tris su pusę kelinio sunkiai taškus rinkęs Milano „Emporio Armani“ klubas namuose 71:62...

Kodėl ryte prabudus iš burnos sklinda blogas kvapas? (4)

Ne tik dėl to, kad aštuonias valandas nevalėte dantų.

Lietuva JAV minima dėl Klaipėdos SGD laivo (148)

Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Valstijose Rolandas Kriščiūnas sako, kad ryšys tarp Europos...