Dėl darbo teko išvykti į užsienį. Santykiai per atstumą vargina, jaučiausi vieniša, bendravimas internetu toli gražu neatstojo gyvo bendravimo. Susipažinau su vaikinu, pažintis džiugino, jaudino, kartojau sau – mes tik draugai. Paskui tapome daugiau nei draugais.

Praėjus beveik metams grįžau namo. Netyčia palikau įjungtą savo feisbuko paskyrą partnerio nešiojamame kompiuteryje – taip jis sužinojo apie mano neištikimybę. Sekė ilgi, skausmingi pokalbiai, vėliau bandėme pereiti prie atvirų santykių, vis tik nepavyko, mes išsiskyrėme.

Po kelerių metų pati atsidūriau tokioje pozicijoje – sužinojau, kad naujasis partneris man neištikimas. Buvo nepaprastai skaudu, negalėjau susitaikyti su jokiais jo pasiaiškinimais, deja, dabar esu viena.

Neištikimybė gali sugriauti santuoką, pakirsti pasitikėjimą priešingos lyties asmenimis, įskaudinti vaikus, sukelti depresiją, nerimą ir netgi potrauminio streso sindromą. Dauguma suaugusių žmonių sutinka, kad neištikimybė nėra gerai, 39–52 proc. yra bent kartą buvę neištikimi partneriui.

Kas pastūmėja žmones į neištikimybę?

„Žmonės būna neištikimi dėl daugybės priežasčių“, – aiškina psichiatras, knygos „Neištikimybė. Kodėl vyrai ir moterys apgaudinėja“ autorius Kennethas Paulas Rosenbergas.

2017 m. straipsnio leidinyje „Journal of Sex Research“ duomenimis, neištikimybės priežastis būtų galima suskirstyti į tris kategorijas: pirma – asmeninės problemos, įsitikinimai, antra – nesutarimai su partneriu, išsikvėpę santykiai, trečia – aplinkiniai veiksniai, pvz., darbo kelionės, alkoholis, pasimatymų interneto svetainės.

Situaciją sunkina dar ir tai, kad žmonės skirtingai suvokia neištikimybę – kas vienam nekaltas flirtas, kitam – jau neištikimybė; neištikimybe gali būti palaikytas platoniškas susižavėjimas garsenybe, pornografinių filmų žiūrėjimas ir pan.

Skaudžiausia neištikimybe laikomi seksualiniai santykiai, vis tik K. Rosenbergas pabrėžia – ne mažiau skaudi ir emocinė neištikimybė.

Norėdami pasiaiškinti, kas stumia į neištikimybę, straipsnio autoriai paprašė kelių žmonių papasakoti apie savo motyvus, o santykių ekspertų – pakomentuoti jų žodžius.

Neištikimybė

1. Santykiai nebetenkina, partneriai nutolsta vienas nuo kito

Buvau neištikima, nes jaučiau stiprų nepasitenkinimą dėl mūsų santykių, partneris tapo nedėmesingas, mes nebesusikalbėdavome. Po nuotykio iš karto prisipažinau apie neištikimybę. Mano buvęs partneris šiuo metu yra vienas iš artimiausių mano senų draugų. Gaila, kad tuo metu nepakako išminties – juk galėjau papasakoti, kaip jaučiuosi, arba iš karto pasiūlyti skirtis. – Taylor C., 23

Viena iš dažniausių neištikimybės priežasčių – nebetenkinantys santykiai, teigia psichologijos lektorė Minesotos universitete, mokslų daktarė Ashley E. Thompson, analizuojanti neištikimybės priežastis. Jei poroje didėja praraja, nebeliko apie ką kalbėtis, nebepamenate, kada pastarąjį kartą mylėjotės, tikėtina, kad kažkuris iš partnerių ims ieškoti paguodos kitur, užuot sprendus problemas namuose.

2. Negalvojama apie pasekmes

Nuklydau į kairę per kvailumą. Susipažinau su moterimi, ji siuntė atitinkamus signalus, aš, daug negalvodamas, atsakiau tuo pačiu. Tuo metu sąmoningai nustūmiau mintis, kokių padarinių gali turėti mano veiksmai. Paprasčiausiai tada man buvo malonu. Po daugelio metų pajutau, kad išaugau iš tokio elgsenos modelio ir nebenoriu taip daryti. Padėjo ir tikra meilė moteriai. – Jacksonas P., 45 m.

A. Thompson teigimu, posakyje „jei buvo neištikimas kartą, tai pasikartos ateityje“ yra dalis tiesos. „Tam tikri asmenybės tipai iš tiesų labiau linkę į neištikimybę“, – sako ji. Tokie žmonės dažniausiai mažiau disciplinuoti, impulsyvesni, linkę „pasiduoti akimirkos žavesiui“ – prieblandai bare ar pan., neretai prisideda ir išgertas alkoholis.

3. Žmonėms norisi draudžiamų dalykų, jaudulio

Pirmai savo žmonai buvau neištikimas, nes man norėjosi intrigos – pasimatymų planavimo, jaudulio, kad neįkliūtum. Antra žmona visais aspektais yra mano partnerė, gyvename kartu 15 metų, per visą šį laiką nė minties nebuvo apie neištikimybę. Nesvarbu, ar partneris sužino apie neištikimybę, ar ne, santykiuose tas palieka žaizdą, kuri taip ir neužgyja. Viena tokia didelė žaizda arba kelios mažesnės – ir santykiams galas. Supratau, kad nuslėptas romanas yra tariamas laimėjimas, iš tiesų vis tiek pralaimi – būtent todėl nemeluoju žmonai. – Ianas G., 45 m.

„Daugybė žmonių nuklysta į kairę vien todėl, kad pasitaiko tokia proga“, – aiškina K. Rosenberg. Nustebtumėte sužinoję, kad tie žmonės yra patenkinti savo santuoka, santykiais, paprasčiausiai jų partneris / -ė yra už monogamiją, o jie nori, kad liktų patenkinti visi, arba slapti romanai teikia saldų jaudulį, kuriam negali atsispirti.

Biologiniu lygmeniu, labiau į neištikimybę linkę žmonės geidžia malonumo hormonų – dopamino, oksitocino, vazopresino. Ekstravertai irgi dažniau ieško nuotykių, nes nauji socialiniai ryškiai juos džiugina.

4. Priežastis – menka savivertė

Aš buvau neištikima, nes norėjau savo vertės patvirtinimo. Jaučiausi nesaugi, troškau, kad partneris ištisai rodytų man dėmesį. Jei manęs negirdavo, akimirksniu pasijusdavau nelaiminga. Vieną vakarą buvau vakarėlyje, vyriškis pradėjo su manim flirtuoti, patys suprantate, kuo tai baigėsi. Nuo to laiko sau pasižadėjau daugiau niekada neskaudinti partnerio, be to, pasimokiau, kad nereikia ieškoti išorėje vidinės problemos sprendimų. Man vis dar stinga pasitikėjimo savimi, bet tai – mano bėda, ne partnerio, apgaudinėdama savivertės nepadidinsiu. – Alyssa G., 29 m.

Yra sąmoningų neištikimybės priežasčių (pvz., „tu skiri man per mažai dėmesio“), taip pat – nesąmoningų priežasčių (sunkios emocijos, praeities traumos), teigia Majamyje gyvenanti šeimų ir porų psichoterapeutė, kurios specializacija – konfliktų sprendimai, Gilza Fort-Martinez. Vos ne pusė neištikimų buvusių asmenų teigia taip pasielgę dėl žemos savivertės.

Jei žmogus jaučia nepasitikėjimą savimi, tačiau neieško kvalifikuotų specialistų pagalbos, didelė tikimybė, kad jie įneš į santykius negatyvumo, konfliktų. Tokie žmonės gali imti ieškoti, kas pastiprins jų netvirtą ego, nors tai nieko gera neatneš.

5. Norisi seksualinės įvairovės

Suvokiau, kad nevalia apgaudinėti partnerio, tačiau nepajėgiau liautis. Manau, dabar jau esu subrendusi monogamiškiems santykiams, tačiau renkuosi poligamiją, nes joje – daugiau laisvės, komunikavimo, daugiau progų kalbėti apie seksą ir geismus, nesukeliant pavydo. Šitaip galiu išlikti nepriklausoma ir džiaugtis įvairių žmonių draugija. – Ami M., 23 m.

Natūralu žavėtis žmonėmis, turėti seksualinių fantazijų, norėti sekso, meilės su daugiau žmonių, pieš kam nors rimtai įsipareigojant. Kita vertus, pasiduodant geismams be partnerio sutikimo ir žinios, patenkama į teritoriją su slidžiomis ribomis.

Dalis žmonių yra labiau linkę į seksualinius santykius su daugiau žmonių. Kaip netapti svetimautoju? Daktaro K. Rosenbergo teigimu, reikia sąžiningai pripažinti sau ir partneriui, ko norite. Šiais laikais egzistuoja etiški atviri santykiai ir pan.

6. Žmonės apgaudinėja iš keršto

Mokydamasi koledže draugavau su bjauraus charakterio vaikinu, ketinau su juo skirtis. Vis tik pasidaviau piktdžiugai ir dar kažkiek laiko slapčia miegojau su vienu savo pažįstamu. Kai apnikdavo dvejonės, prisimindavau, kokių baisių dalykų vaikinas man yra prikalbėjęs, kiek skandalų iškėlęs. Dabar suvokiu, kad buvo nebrandu kerštauti tokiu būdu, nesididžiuoju savo elgesiu. – Vanessa R., 38 m.

Jei teko patirti mylimo žmogaus neištikimybę, žinote, kad apima įvairiausi jausmai – pyktis, sutrikimas ir pan. A. Thompson teigimu, dažna neištikimybės priežastis – keršto troškimas. Vieni kaip įmanydami slėps savo nuotykius, kiti atvirkščiai – norės, kad partneris sužinotų apie neištikimybę, nes tokiu būdu už kažką keršija.

7. Neištikimybė – nesveikų santykių padarinys

Buvau ištekėjusi už smurtaujančio, pavydaus vyro. Jis kartais išleisdavo mane su draugais į karaokės barą. Vieną vakarą ten susipažinau su linksmu vaikinu, visiška savo sutuoktinio priešingybe. Po intymių santykių su juo suvokiau, kad esu verta geresnio gyvenimo. Neištikimybė nėra gerai, kita vertus, man ji suteikė jėgų išsiskirti ir mylimą žmogų. Praėjo ketveri metai, mes tebesame kartu. – Liz K., 29 m.

Šia tema nėra daug tyrimų, vis tik kai kurie atvejai rodo – neištikimybė gali tapti postūmiu pasitraukti iš toksiškų santykių, teigia A. Thompson. Seksologė, psichoterapeutė, knygos „Kai jūs – tas, kuris neištikimas“ autorė Tammy Nelson pritaria – jos teigimu, romanas su žmogumi, kuris yra malonus, šiltas ir pan. gali priminti, kad esama sveikų, laimingų santykių.

8. Išblėsta meilė

Prieš daug metų buvau vedęs, puikiai sutarėme, tiesa, mūsų seksualinis gyvenimas niekada nebuvo aistringas. Turėjau vieną bičiulę, su kuria visada jautėme vienas kitam fizinį potraukį. Vieną vakarą atvirai apie tai pasikalbėjome, o paskui be proto aistringai pasibučiavome. Man atrodė, kad pagaliau po daugelio metų pabudau, pasijutau gyvas. Jaučiausi kaltas prieš žmoną, kita vertus, buvo apmaudu, kad iššvaisčiau šitiek savo ir jos metų. Viską papasakojau ir mes išsiskyrėme. Vėliau vedžiau savo bičiulę, mes susituokę 20 metų, buvusi žmona neištekėjo, bet jaučiasi laiminga. Neištikimybė griauna žmonių gyvenimus, kita vertus, gyvenimas be aistros irgi žlugdo. – Chrisas B. 47 m.

Iš visų neištikimybės priežasčių skaudžiausia ir dažniausia – išblėsusi meilė. Santykių pradžioje širdis ima daužytis vien pažvelgus į partnerį. Tiesa, K. Rosenbergas primena, kad tokia romantika ir aistra trunka kelerius metus, o kartais – dar trumpiau.

Pasak T. Nelson, santuoka neapsaugo nuo naujo įsimylėjimo. Kartais santykiai trunka ribotą laiką, o vėliau nutrūksta. O neretai pirmiausia nuklystama į šalį ir tik vėliau pripažįstama, kad jausmų nebėra.

Kaip atsigauti po neištikimybės

Nesvarbu, ar patys buvote neištikimi, ar jus išdavė mylimas žmogus, pirmiausia paieškokite specialisto, psichoterapeuto ir pasikalbėkite, pataria K. Rosenbergas.

Kitas etapas – teks užduoti sau nemalonių klausimų: liekate kartu ar skiriatės? Kaip tai paveiktų šeimą, turimus bendrus finansinius įsipareigojimus ir kt.? kokie buvo jūsų santykiai iki išdavystės? kaip galėtumėte atkurti pasitikėjimą? G. Fort-Martinez teigimu, į šiuos klausimus turi atsakyti abu sutuoktiniai ar mylimieji.

Jei vis tik nuspręsite likti kartu, liūdėjimo, sveikimo periodą padėtų ištverti specialisto konsultacijos. G. Fort-Martinez pataria atkreipti dėmesį į tris neištikimu buvusio žmogaus elgesio aspektus: ar žmogus nusiteikęs būti atviras, sąžiningas, kaip atlaiko išduoto partnerio priekaištus, ar tikrai gailisi.

Atsiminkite – nėra šimtaprocentinės garantijos, kad neištikimybė ateityje nepasikartos, kita vertus, galite pasistengti sumažinti riziką. Ekspertai pataria – paaiškinkite, kas jums yra nepriimtina, aptarkite ribas, atvirai pasikalbėkite.

Neištikimybė – skaudi patirtis, kita vertus, ji neretai padeda susivokti. Galbūt suvoksite, kad jūsų santykiai jau seniai nebuvo tvirti, o gal susimąstysite, kad per mažai juos branginote ir kad metas skirti daugiau dėmesio partneriui.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės