Kiekvienoje situacijoje priimdami sprendimus vadovaujamės prielaidomis. Prielaida – pradinis informacijos vertinimo teiginys, kuriuo remiamasi darant sprendimą. Savo elgesį grindžiame priimtais sprendimais. Na, o mūsų elgesys su sutuoktiniu įtakoja santykius: juos gerina arba blogina. Jei santykiai su sutuoktinių nėra geri, pasitikrinkite prielaidas, kuriomis Jūs vadovaujatės priimdami sprendimus.
© Shutterstock nuotr.

1. Jis/ji po vestuvių visiškai priklauso man

Apibūdinimas

Taip manantis sutuoktinis norės, kad viskas būtų pagal jį/ją, gali nepaisyti ar net ignoruoti antros pusės norus, lūkesčius, poreikius.

Elgesys

Sutuoktinis visiškai ar dalinai nesiskaito su antra puse, nekreipia dėmesio jos/jo norus, lūkesčius, poreikius ir gali versti antrą pusę elgtis taip, kaip jis/ji mano esant būtų teisingai elgtis.
Pvz.: Per šventes pas tavo tėvus nevažiuosime. Važiuosime pas mano tėvus.

Pasekmės

Dėl tokio sutuoktinio elgesio antra pusė bus nepatenkinta, suirzusi, jausis nesvarbi, negerbiama, tarsi būtų „tarnaitė/tarnaitis“ nesijaus saugi/saugus. Jei ir kitas sutuoktinis vadovausis tokia nuostata, tai toks bendravimas sukels didžiules įtampas, pasipriešinimą, konfliktus, smurtą. Beje, šia prielaida vadovaujasi visi smurtaujantys sutuoktiniai.

2. Jis/ji yra tokia/toks, kaip aš

Apibūdinimas

Taip manantis sutuoktinis tikisi, jog jo/jos antra pusė mąsto, vertina informaciją ir elgiasi taip, kaip aš. Tačiau taip nėra. Kiekvienas mūsų esame labai skirtingi. Didžiausias skirtumas yra lyties. Jei vyras visą jo evoliuciją vaidino medžiotojo, kario vaidmenis (ir po šiai dienai) ir turėjo lavinti save kaip „žudymo mašiną“, tai moteris visą jos evoliuciją vaidino motinos, maitintojos, namų šeimininkės vaidmenis ir lavino save kaip „gyvybės lopšį“. Dėl vyro ir moters evoliucijos per milijonus metų jie ir susiformavo skirtingi. Todėl vyrai ir moterys yra tarsi iš kitų planetų ir kiekvienoje situacijoje jie elgiasi skirtingai.

Elgesys

Manydami, kad „Jis/ji yra tokia/toks kaip aš“ sutuoktiniai tarpusavyje elgiasi taip, kad „Vyras bendrauja su Žmona, kaip su vyru, o Žmona bendrauja su Vyru, kaip su moterimi“. Bet Vyras ir Moteris yra visiškai skirtingi ir mąsto, vertina bei elgiasi skirtingai.

Pvz.: Jei vyras patiria stresą dėl kokių nors sunkumų darbe ir užsidaro, stengiasi atsiriboti, tai žmona pradeda vyrą kamantinėti: „Kas tau yra, brangusis“, „Gal tau padėti“ ir t.t.. Dėl tokio žmonos elgesio vyras įsiunta ir „išeina“ iš namų.

Pasekmės

Kadangi Vyras ir Moteris yra skirtingi ir kadangi vyras ir žmona bendrauja tarpusavyje, kaip su tokiais pat pagal lyti, jie nesulaukia adekvačios jiems reakcijos. Dėl to įsižeidžia, supyksta, užsidaro, atitolsta vienas nuo kito. Santykiuose atsiranda „nekalbadieniai“.

Toks atitolimas ir atšalimas vyksta sutuoktiniams sąmoningai to nenorint, o tik dėl to, kad jie, nors ir žino, tačiau nesuvokia lyčių skirtumų ir nesivadovauja jas bendraudami tarpusavyje.

3. Jis/ji yra visagalis(-ė)

Apibūdinimas

Taip manantis sutuoktinis tikisi, jog antra jo/jos pusė gali padaryti viską, ko ji/jis nori, bet nedaro, nes tingi, nenori. Deja „Džeimsai Bondai“ ir „Laros Kroft“ egzistuoja tik filmuose. Realybėje mes esame nei tobuli, nei visagaliai.

Elgesys

Per dideli lūkesčiai sutuoktiniui, kurių jis/ji negali įgyvendinti nuvilia, sumažina sutuoktinio vertę mūsų akyse. Pvz.: Na, kada gi mes važiuosime atostogauti į Kretą?

Pasekmės

Manydami, kad sutuoktinis yra visagalis/visagalė ir tikėdamiesi, kad jis/ji galės įgyvendinti bet kokius mūsų norus ir supratę, kad taip nebus, mes pradedame pykti, reikšti priekaištus, kaltinti antrą pusę, kad to ir to nepadarė, ne taip padarė ir t.t. ir pan. Dėl priekaištų, kaltinimų, menkinimų sutuoktiniai atšąla, atitolsta ir vis mažiau laiko praleidžia kartu.

4. Jis/ji neišmano taip gerai, kaip aš išmanau (apie viską bendrai)

Apibūdinimas

Taip manantis sutuoktinis susiformuoja išankstines nuostatas apie tai, jog jis/ji geriausiai viską žino, o jo/jos antra pusė to neišmano arba menkai išmano.

Elgesys

Bendraudamas su kitu sutuoktiniu laikosi iš aukšto, menkina, žemina antrą pusę, su panieka ją vertina, nesiskaito su jo/jos nuomone, o tik laikosi savo pozicijos.
Pvz.: Ne, yra visiškai ne taip, kaip tu sakai…

Pasekmės

Klausimas: Jei mes įrodome antrai pusei, kad jis/ji yra neteisus(-i), tai jis/ji nori mus apsikabinti ir pabučiuoti, ar nori kuo greičiau pasišalinti? Tikiuosi, suprantate, kad žmonės renkasi antrąjį variantą. Dėl to, kad žmogus vadovaujasi tokia prielaida jis/ji susikuria situacija, kad jo/jos santykiai su sutuoktiniu atšąla ir jie atitolsta.

5. Santykių kokybė priklauso nuo jo/jos

Apibūdinimas

Taip manantis sutuoktinis yra įsitikinęs, kad jis/ji yra tobula(-s). Bet štai antra pusė nemoka nei kalbėti, nei elgtis, nei … Todėl pasikeisti turi jis/ji, o ne aš.

Elgesys

Reikalas tas, kad jei sutuoktinis atiduoda nors kiek atsakomybės už tarpusavio santykius antrai pusei, tai jis/ji tampa bejėgis(-ė). Belieka tik laukti, kol ta antroji pusė pasikeis ir pradės su Jumis elgtis taip, kaip Jūs norite ir tikitės. O antra pusė kaip nesikeičia, taip nesikeičia. Ji ne tik kad nesikeičia, bet ir net nesiruošia domėtis, kaip Jūs jaučiatės. Dėl tokio antros Jūsų pusės elgesio Jūs jaučiatės labai prastai. Jaučiatės bejėgis/bejėgė.
Pvz.: Kada gi tu pagaliau grįši namo laiku?

Pasekmės

Kadangi visą atsakomybę už santykius ir visas savo galias sutuoktinis yra atidavęs/atidavusi antrai pusei, tai jis/ji jaučiasi bejėgis/bejėgė/. Jam/jai belieka tik nusivylimas, nepasitenkinimas ir pyktis ant antros pusės dėl to, kad jis/ji nieko nedaro, kad jūsų santykiai pagerėtų. Dėl tokios prielaidos sutuoktinis nusivilia antra puse, įsižeidžia, supyksta. Dėl to sutuoktinių santykiai atšąla ir jie atitolsta.

6. Aš galiu elgtis taip, kaip noriu

Apibūdinimas

Taip manantis sutuoktinis yra įsitikinęs, kad jis/ji gali elgtis neįvertindamas to, kaip toks jo/jos elgesys gali paveikti antrą pusę.

Elgesys

Sutuoktinis mano, kad jis/ji yra svarbiausi, o antroji pusė turi prisitaikyti prie jo/jos. Toks sutuoktinis jaučiasi, tarsi gyventų vienas ar su tarnaite/tarnu todėl ir elgiasi kaip nori. Tačiau dėl tokio elgesio dažniausiai pažeidžiami antros pusės interesai.
Pvz.: Tu neturi teisės manęs varžyti. Grįšiu tada, kada sutvarkysiu reikalus…

Pasekmės

Taip sutuoktiniui elgiantis antra pusė užsigauna, įsižeidžia, atšąla, atitolsta, o jo/jos pagarba tokiam sutuoktiniui smarkiai sumažėja. Antra pusė pradeda priešintis, o jau tai sukelia didžiules įtampas, pasipriešinimą, konfliktus, ilgainiui pasibaigsiančius smurtu ir/ar skyrybomis.

Neigiamai veikiančios prielaidos, tarsi „šaukštas deguto statinėje medaus“ gali sugadinti gerus santykius ir privesti sutuoktinius iki skyrybų.

http://psichika.eu
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos dieną vėl atšvęsime su trenksmu: šįkart nagus prikišo ne tik Kremlius (240)

Birželį sostinės Vingio parke vyksiančią Rusų kultūros dienos šventę jau temdo nesutarimai....

Grybauskaitė jau stato namą – paaiškėjo, kiek pinigų suplanavo statyboms (99)

Praėjusių metų pabaigoje šalies vadovė nusipirko žemės sklypą, kuriame žada pasistatyti namą...

Karbauskio išviešintas Urbšys: Tomas Dapkus tiesiog mane informuodavo, jei kas blogai (279)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) lyderis Ramūnas Karbauskis teigė...

Orai: kuo toliau, tuo karščiau – kitą savaitę +30 (5)

Nuo ketvirtadienio temperatūra kasdien stiebsis vis aukščiau ir aukščiau. Debesys trauksis ir...

Žiniasklaida: JAV koalicijos aviacija smogė režimo pozicijoms Sirijos rytuose (28)

JAV vadovaujamos koalicijos aviacija smogė keliems kariniams taikiniams Sirijos rytuose,...

Palangoje – netikėtas Maskvos CSKA krepšininkų vizitas (110)

Savaitgalį Eurolygos rungtynėse Belgrade dėl trečios vietos Kauno „Žalgiriui“ nusileidusi...

Bostono magija: plieninę gynybą pademonstravę „Celtics“ – per žingsnį nuo NBA finalo

NBA Rytų konferencijos finalas atsidūrė per plauką nuo vienos didžiausių pastarųjų metų...

Michaelo Jacksono triukas scenoje neurochirurgams tapo tikru galvos skausmu: eilinis žmogus to pakartoti nesugebėtų (5)

Indijos neurochirurgai paaiškino, kokias fizines savybių būtina turėti, norint atlikti garsųjį...

Apsilankė Talino restoranuose: per vieną vakarą galima pravalgyti visą lietuvišką atlyginimą (134)

Talinas su savo restoranais ir kavinėmis neabejotinai pirmauja Baltijos šalyse. Šiame mieste...

30-mečio sūnaus įžūlumui nebuvo ribų: tėvai grasino ir siūlė pinigų, bet viską išsprendė tik teismas (38)

Po visiškai neilgai trukusio teisinio ginčo Niujorko valstijos teisėjas paskelbė nuosprendį,...