aA
Konio sala XX amžiaus pradžioje didžiavosi pačiomis įvairiausiomis intermedijomis, tarp kurių galima paminėti Neūžaugų miestą (tai gyvenvietė su 300 joje gyvenančių žemo ūgio žmonių), realių gaivalinių nelaimių atkūrimą (tarp jų San Francisko žemės drebėjimas ir 1902 metų Džonstauno potvynis) bei „Žmogų liūto veidu“ Stephaną Bibrowskį. Tačiau labiausiai stebinanti atrakcija buvo eile išrikiuoti stikliniai inkubatoriai su anksčiau laiko gimusiais kūdikiais, kurie kovojo dėl savo gyvybės tiesiog visuomenės akyse, rašo thevintagenews.com.
Neišnešioti kūdikiai inkubatoriuose
© Wikimedia Commons

Šios parodos sumanytojas buvo Prancūzijoje gimęs Martinas Couney, pramintas „inkubatorių gydytoju“. Šiandien jo vardą žino nedaug kas, tačiau M. Couney buvo pirmasis, bandęs gydyti per anksti pasaulį išvydusius naujagimius ir išgelbėjęs tūkstančius mažylių. Tai gana keista, nes jis nebuvo garsus gydytojas. Tiesą sakant, yra manančių, kad jis apskritai nebuvo licencijuotas medikas.

Martinas Couney
Martinas Couney
© Wikimedia Commons

Naujoviškus stiklo ir metalo inkubatorius M. Couney pirmą kartą pamatė 1896 metais Berlyne vykusioje parodoje ir jam kilo idėja parsivežti naujovę į Jungtines Amerikos Valstijas. Savo planą gydytojas įgyvendino Konio saloje. Prie įėjimo į parodą kabėjo plakatas su užrašui „Visas pasaulis myli vaikelį“. Parodos lankytojai už galimybę pamatyti mažučius neišnešiotus kūdikius, gulinčius eilėje išrikiuotuose inkubatoriuose, mokėjo po 25 centus.

Neišnešioti kūdikiai inkubatoriuose
Neišnešioti kūdikiai inkubatoriuose
© Wikimedia Commons

Naujagimiais rūpinosi du gydytojai, slaugių komanda ir vietoje gyvenusios žindyvės. Daugelis šių naujagimių į Konio saloje vykusią parodą atkeliaudavo iš vietos ligoninių, negalinčių jais pasirūpinti.

Medikų bendruomenė pasibaisėjo šia paroda, vadino tai išnaudojimu ir apkaltino M. Couney sukčiavimu. Vis dėlto, tuo metu JAV buvo laikomasi nuomonės, kad anksčiau laiko gimę naujagimiai yra prarasti kūdikiai ir jų likimai šiaip ar taip yra Dievo rankose.

M. Couney visiškai nenorėjo su tuo sutikti ir atmesdavo kaltinimus tvirtindamas, kad jo įranga techniškai yra ligoninė, o ne šiaip sau keista atrakcija, o prižiūrimi jo ir jo komandos, naujagimiai gaudavo galimybę išgyventi.

Neišnešioti kūdikiai inkubatoriuose
Neišnešioti kūdikiai inkubatoriuose
© Wikimedia Commons

Jo argumentus sustiprino ir tai, kad pats M. Couney patyrė tai, apie ką kalbėjo. Jo dukra pasaulį išvydo neišnešiota ir iš tikrųjų gyveno vienoje iš tėvo ekspozicijų.

Neišnešioti kūdikiai inkubatoriuose
Neišnešioti kūdikiai inkubatoriuose
© Wikimedia Commons

Tiesą sakant, jo metodai tuo metu buvo pažangos viršūnė. Inkubatoriai buvo importuojami iš Prancūzijos, kuri tuo metu pirmavo neišnešiotų kūdikių globos srityje. Jis primygtinai reikalavo, kad jo kūdikiai būtų maitinami krūties pienu, taip pat ragino slauges išimti mažylius iš inkubatorių, juos priglausti ir bučiuoti (tai labai prieštaravo tuo metu vyravusiai medikų pasaulėžiūrai, kad kontaktas su naujagimiais privalo būti minimalus), ir netgi įdarbino specialų virėją, kuris ruošė vitaminais praturtintą maistą žindyvėms.

Neišnešioti kūdikiai inkubatoriuose
Neišnešioti kūdikiai inkubatoriuose
© Wikimedia Commons

Be to, M. Couney priimdavo visus kūdikius, nekreipdamas dėmesio į jų rasę ar visuomeninę padėtį, kas tuo metu taip pat buvo itin progresyvus žingsnis.

Žinoma, neišnešiotų kūdikių priežiūra kainavo nepigiai. 1903 metais per dieną ji atsieidavo 15 dolerių (šiandien tai atitiktų maždaug 405 dolerius arba 350 eurų), tačiau tėvams nereikėjo mokėti nė cento. Žiūrovai ėjo miniomis, tad už bilietus surinkti pinigai daugiau nei padengė veiklos išlaidas. O kad susidomėjimas neblėstų, M. Couney nevengdavo net suktų gudrybių – pavyzdžiui, norėdamas akcentuoti neišnešiotukų kūnelių silpnumą ir mažumą, specialiai juos vilkdavo gerokai per dideliais drabužėliais.

Taigi, netrukus analogiškos ekspozicijos atsirado Atlantik Sityje, taip pat jo šou buvo demonstruojamas įvairiuose pramogų parkuose ir mugėse visoje šalyje. Iki ketvirto dešimtmečio savo įsitikinimus spėjo pakeisti ir užsispyrusioji medikų bendruomenė – kad ir nenorom, bet ėmė rodyti M. Couney pagarbą. Kai kurie gydytojai pradėjo patys siųsti anksčiau laiko gimusius kūdikius pas M. Couney. Ir tik jam mirus neišnešiotų kūdikių inkubatoriai buvo perkelti į gimdymo skyrius.

Neišnešioti kūdikiai inkubatoriuose
Neišnešioti kūdikiai inkubatoriuose
© Wikimedia Commons

Vis dėlto, šio gerojo gydytojo pasiekimus iškalbingiausiai liudija skaičiai: per beveik pusę amžiaus trukusią karjerą M. Couney pasirūpino maždaug aštuoniais tūkstančiais kūdikių ir tvirtino iš jų išgelbėjęs maždaug 6500 – tai stulbinantis 85 procentų išgyvenamumo rodiklis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Anglijoje išžagintos ir nužudytos 14-metės byloje – motinos liudijimas: ji kėlė labai daug rūpesčių (94)

14-metės iš Lietuvos, kuri buvo nužudyta Vulverhamptone, Jungtinėje Karalystėje, motina...

Šūviai Kalėdų mugėje Strasbūre: skaičiuojami nukentėję skelbiama apie vieną žuvusįjį (66)

Prancūzijoje, Strasbūre po šaudynių netoli miesto kalėdinės mugės mažiausiai vienas asmuo...

Gyvai / Europos taurės dvikova Italijoje: „Fiat“ – „Rytas“ (17)

Vilniaus „Rytas“ (3-5) antradienį išvykoje kimba į atlapus Europos taurės D grupėje dar nė...

Ekspertai įvertino Statkevičiaus ir Janus rietenas: kažkas turi pasakyti, kad karalius nuogas (337)

Pirmadienio vakarą viešai skalbinius džiaustę dizaineriai Juozas Statkevičius ir Julija Janus...

Vėžiu susirgusi Vaiva pinigų negauna: kovoja ne tik su liga, bet ir su draudimo bendrove (154)

Kaip ir daugeliui vėžio diagnozė Vaivai Mickuvienei buvo tarsi žaibas iš giedro dangaus. „Man...

Geriausią sezoną Kinijoje žaidžiantis Motiejūnas patyrė traumą (15)

Donatas Motiejūnas šios dienos rungtynėse sužaidė vos 12 minučių, o kaip praneša Kinijos...

Valstybės politika žeidžia studentą: kodėl skatinama būti išlaikytiniu? (9)

Esu paskutinio kurso dieninio skyriaus magistrantas. Prieš kelias dienas netekau darbo. Kaip žinia,...

Išskirtinio muziejaus idėją Rokiškiui dovanojęs italas: prakartėlė nėra tik religinis simbolis

Italas kūrėjas, mecenatas Angelo Frosio Rokiškiui dovanojo unikalią idėją: jo dėka Rokiškio...

Įvertino „Barclays“ pasitraukimą: taip gerai Lietuvoje jau seniai nebuvo – bus dar daug kitų (93)

Daliai žmonių pradėjus skambinti pavojaus varpais, kad „ Barclays “ – tik pirmoji kregždė,...