aA
Statistiškai kalbant, išskyrus „Aukso puodo“ laimėjimą, yra tikrai nedaug mažiau tikėtinų dalykų, nei patirti meteorito smūgį.
Meteoritas
© DELFI montažas / Vida Press

Pasak „The Daily Mail“, tik kartą per septynis tūkstančius metų asteroidas ar kitas kūnas iš kosmoso pataiko ar pražudo kažką. Ir 1954 metų lapkričio 30 dieną tuo kažkuo tapo Ann Hodges iš Taladigos apygardos Alabamos valstijoje. Iš kosmoso atkeliavęs kūnas jos nepražudė – moteris liko gyva ir kuriam laikui tapo tikra įžymybe. Vis dėlto, jokios laimės jai tai neatnešė. Priešingai, tai sukėlė aršų teisinį mūšį, kuris galiausiai sužlugdė tiek jos santuoką, tiek psichinę sveikatą. Praėjus dviem dešimtmečiams po incidento ji mirė vieniša slaugos namuose, rašo thevintagenews.com.

Istorija pasakoja, kad 32 metų moteris buvo prigulusi pokaičio miego, kai nedideliame Ouk Grovo mieste netoli Silakogos iš dangaus nukrito keturis kilogramus sveriantis juodos uolienos gabalas – jis perskrodė lubas, atšoko nuo šalia moters buvusio radijo imtuvo ir trenkėsi į jos kairį klubą. Moteris absoliučiai nesuprato, kas nutiko. Ant jos kūno liko futbolo kamuolio dydžio mėlynė.

Namuose tuo metu buvo ir Ann motina Ida Franklyn. Moterys svarstė, kad galbūt ore sprogo lėktuvas. Kas dar tai galėtų būti? Akivaizdu, kad tai nebuvo bomba. Iš pradžių jos, jų kaimynai ir valdžios institucijos nuogąstavo, kad tai galėjo būti sovietų ataka – juk tai buvo Šaltojo karo laikai. Kaimynai, matę greitai mažėjantį ugnies kamuolį, skriejantį į Hodgesų namus, suskubo pasiūlyti pagalbą ir patenkinti savo smalsumą.

Vienintelei išgyvenusiai po meteorito smūgio moteriai likimas buvo negailestingas
© Shutterstock

Kai namo iš darbo parvažiavo Ann vyras Eugene’as, jis rado priekinį kiemą pilną žioplių, smalsiai žvelgiančių pro langus. Name žiojėjo milžiniška skylė, o viduje laukė išsigandusios ir sutrikusios žmona bei uošvienė. Vyras paskambino gydytojui ir vietos policijai. Netrukus prie jų slenksčio jau stovėjo medikai, Silakogos policijos vadas W. D. Ashcraftas ir miesto meras Edas Howardas.

Ann kruopščiai apžiūrėjo gydytojas Moody Jacobsas. Ji užtikrino šeimą, kad nors moteris patyrė stiprų nubrozdinimą ir sutino, sunkių sužalojimų nėra ir jai viskas gerai. Vis dėlto, Eugene’as nusprendė po kelių dienų žmoną nuvežti į vietos ligoninę, kad ji galėtų atsikvėpti nuo užgriuvusio dėmesio. Įtardami, kad tai galėjo būti meteoritas, policijos vadas ir miesto meras nuvežė uolienos gabalą vietos geologui George’ui Swindeliui, kuris nedrąsiai tai patvirtino. Kiek vėliau tą pačią dieną vietos pareigūnai perdavė meteoritą JAV Karinėms oro pajėgoms, kad būtų atliktas tyrimas.

Žinia apie šį neįprastą įvykį greitai pasklido ir Hodgesų namus užplūdo smalsuoliai ir žurnalistai, užuodę puikią istoriją. Kiekvienas televizijos kanalas, radijo stotis ir laikraštis norėjo istorijos apie pirmąjį žmogų, kuris išgyveno po meteorito smūgio. Susijaudinę ir dėmesio užklupti Hodgesai iš pradžių mielai ir noriai apie tai kalbėjo. Tačiau nelikus privatumo, nelieka ir ramybės bei tylos. Telefonas nepaliovė skambėti. Ramybės nedavė ir pats uolienos gabalas, atskriejęs iš kosminės erdvės.

Anot „National Geographic“ ir oficialių Alabamos gamtos muziejaus, kuriame meteoritas dabar eksponuojamas, pranešimų, Ann manė, kad jis priklauso jai. „Manau, kad meteoritas yra mano, – sakė moteris. – Manau, kad Dievas jį numatė man. Galų gale, jis pataikė į mane!“

Tačiau nei iš dangaus atskriejęs meteoritas, nei namas, kuriame jie gyveno, nebuvo jos. Ji ir jos vyras nuomojosi namą iš neseniai našle tapusios Birdie Guy, kuri netrukus pareiškė nuosavybės teises į daug kalbų sukėlusį akmenį. Ji norėjo meteorito ir būti Alabamos žiniasklaidos dėmesio centre. Tais laikais tai buvo kažkas tokio. Ir našlė to troško.

Tačiau kur tuo metu buvo iš kosminės erdvės atlėkęs kūnas? Nei Ann, nei jai namą nuomojanti šeimininkė jo neturėjo.

JAV Karinės oro pajėgos nusiuntė jį į Smithsonian institutą, kad būtų atliktas tolimesnis tyrimas ir gilesnė analizė. Jie manė, kad meteoritas turėtų likti čia ir būti tiriamas neribotą laiką, kol įsikišo Alabamos kongresmenas Kennethas Robertsas – jis pareikalavo grąžinti jį Hodgesams.

Visuomenė iki to laiko jau buvo Ann pusėje, tačiau įstatymas – ne. Namo šeimininkė pasamdė advokatą ir padavė juos į teismą dėl nuosavybės teisės, primygtinai tvirtindama, kad meteoritas yra jos. Ann ir jos sutuoktinis pasamdė kitą advokatą ir pagrasino paduoti į teismą dėl sužalojimų. Įsivyravo visiškas chaosas. Jų kiemas nuolat buvo pilnas reporterių, nors name vis dar žiojėjo skylė. B. Guy tvirtino, kad jeigu ji privalo sutvarkyti stogą, turėtų teisėtai atgauti meteoritą.

Ann nuolat buvo žiniasklaidos dėmesio centre. Žurnale „Life“ ji papasakojo apie savo patirtį. Niujorke Gary Moore televizijos šou „I’ve Got a Secret“ (angl. turiu paslaptį) ji nusprendė atskleisti savo paslaptis. Beveik kiekviename didesniame žurnale jos istorija buvo pasakojama kaip pagrindinė viršelio istorija.

Vienintelei išgyvenusiai po meteorito smūgio moteriai likimas buvo negailestingas
© Reuters / Scanpix

Galų gale, nuomininkai susitarė su šeimininke išspręsti nesutarimą be teismų. Hodgesų šeima už 500 dolerių išpirko teises į meteoritą, tikėdamasi gauti iš to didžiulį pelną. Tačiau jį gavo jų kaimynas Julius Kempis McKinney, radęs nedidelį meteorito gabalą pakelėje netoli nuo jų namų, ir už gautus pinigus nusipirkęs naują namą bei automobilį.

Hodgesams pasisekė mažiau – jau buvo praėję dveji metai nuo įvykio ir ši istorija buvo visiškai išsisėmusi. Visuomenės susidomėjimas pranyko, o žiniasklaidą domino naujos sensacijos.
Hodgesai atmetė pirmąjį pasiūlymą, kurio sulaukė iš Smithsonian instituto – jiems jis atrodė neadekvatus ir net įžeidžiantis. Deja, šis institutas buvo vienintelis, parodęs susidomėjimą meteoritu. Daugiau siūlymų parduoti jį pora taip ir nesulaukė.

Nuo visko pavargusi ir viskuo nusivylusi Ann padovanojo meteoritą Alabamos gamtos istorijos muziejui, manydama, kad nukritęs uolienos gabalas buvo blogas ženklas, atnešęs vien nelaimes ir nesėkmes į jų gyvenimą.

Yra manančių, kad Ann ir jos sutuoktinis nemokėjo susidoroti su viešumu, kitiems gi atrodo, kad sutuoktiniai nepasinaudojo savo garsumu derėdamiesi su žiniasklaida, kol tas garsumas tęsėsi. Kas tikrai aišku, tai kad jie beveik nieko iš to neuždirbo, o kai sugijo jos žaizdos ir atslūgo susidomėjimas, liko tik įveiktų sunkumų patirtis.

Alabamos gamtos muziejaus direktorius Randy Mecredy leidiniui „National Geographic“ išsakė savo nuomonę: „Hodgesai buvo paprasti kaimo žmonės… Visas tas dėmesys ją pražudė. Ji po to taip ir neatsigavo“.

Jiems taip ir nepavyko emociškai po viso to atsigauti, tad 1964 metais, kai Ann ištiko sunkus nervinis priepuolis, pora pasuko skirtingais keliais. Moters sveikata vis blogėjo, todėl dėl silpnos psichinės būklės ji netrukus atsidūrė slaugos namuose. Čia vienatvėje mirė 1972 metais nuo inkstų nepakankamumo.

Iki šių dienų A. Hodges yra vienintelė užregistruota meteorito auka, kuri išgyveno ir galėjo papasakoti savo istoriją.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Darželinukų mamos pyksta: vaikai grįžta alkani, o kainos šoktelėjo be jokio įspėjimo (314)

Kone pusantro šimto eurų – tokią sumą marijampolietė mama pamatė atėjusi pasiimti įmokos...

Statistikos piniginėje nejaučia: labiausiai atlyginimai kilo daugiausiai uždirbantiems (91)

Oficiali statistika skelbia, kad lietuvių piniginės pilnėja – atlyginimai auga sparčiausiai per...

Grybauskaitė apie kainas: neigiama verslo reakcija rodo, kad tiksliai pataikėme (30)

Neigiama verslo reakcija į siūlomas pataisas dėl kainų ir konkurencijos parodo, kad tai iš tiesų...

Kremliaus barterių sistema regionuose griūva? (30)

„Rusijos politinėje arenoje esama nerašyto susitarimo: Kremlius palaiko 85 šalies regionų...

Siūlo receptą šildymo sąskaitoms mažinti, tačiau ministerija – prieš (9)

Daugybės daugiabučių gyventojai renovacijos lauks ir kelis dešimtmečius, todėl valstybė...

Ušackas pranešė, kad pralaimėjęs Šimonytei partinius rinkimus, Prezidento posto nesiektų (283)

Prie Prezidento rinkimų starto linijos – ir Ingrida Šimonytė . Ką pasirinks TS–LKD: ją ar...

Tragiškai žuvusios manekenės agentas Italijoje šokiruotas: tiesą apie jos mirtį žino visi, bet bijo sakyti garsiai (51)

Vos už keletos mėnesių sueis metai po modelio Dovilės Didžiunaitytės žūties, tačiau...

Įtraukite į mitybą šiuos geruosius riebalus – rezultatai gali nustebinti sveikų sausainių receptas (2)

Suprastėjo atmintis, sunku susikaupti mokslams ar darbui, kamuoja bloga nuotaika ar širdies ritmo...

Broliai Ballai autobusu grįžo į Lietuvą (62)

Sausio mėnesį krepšininkai Lamelo ir LiAngelo Ballai atvyko į Lietuvą. Tuo metu Vilniaus oro...

FIFA metų geriausiu futbolininku išrinktas ne Ronaldo – triumfavo Modričius lietuvių balsai rinkimuose (20)

Šių metų sensacija Kroatijos rinktinės ir Madrido „Real“ variklis 33 metų Luka Modričius...