aA
„Paprasčiausias pardavėjos darbas labai nepaprastoje vietoje“, – nesureikšmina Norvegijoje „parduotų“ vasarų patirties šiuo metu ES diplomatinėje atstovybėje Hondūre besistažuojanti Ieva Giedraitytė. Tačiau daugeliui jos vasaros darbai skambėtų kaip tikra svajonė. Gyveni gražiose apylinkėse, kasdien bendrauji su žmonėmis iš viso pasaulio ir susitaupai tiek, kad grįžus gali atsidėti mokslams.
Viena vasara su turistais – pajamos visiems metams
© Asmeninio albumo nuotr.

„Sumažintas plataus ir didelio pasaulio vaizdas tarp Norvegijos kalnų“, – taip savo patirtį Norvegijoje apibūdina Ieva. Tačiau įspėja – tokiam darbui prireiks daug kantrybės ir ištvermės.

Pirmą kartą į Norvegiją Ieva išvyko 2008 m. – norėjo užsidirbti studijoms Ispanijoje, nes svajojo gilintis į Lotynų Amerikos studijas. Susirasti darbą suvenyrų parduotuvėje Geirangerio kurorte, esančiame fiorduose tarp Trondheimo ir Bergeno, padėjo anksčiau Norvegijoje dirbę pažįstami.

„Apskritai, norint gauti panašų darbą rekomendacijos labai svarbios. Yra tikrai nemažai norinčių, tad ne tik parduotuvėje, kur dirbau, bet ir visose aplinkinėse labiausiai laukia grįžtančių jau dirbusių žmonių bei jų rekomenduotų draugų, pažįstamų“, – pataria Ieva.

Be darbo suvenyrų parduotuvėje, Ieva netrukus pradėjo gidauti rusų, anglų ir ispanų kalbomis. Kalbos – didžiausias turtas ieškant tokio darbo. „Kalbu angliškai, ispaniškai, prancūziškai ir rusiškai, o tai ir padėjo gauti darbą pirma parduotuvėje“, – sako Ieva, šiam darbui paaukojusi ne vieną vasarą. Tačiau nesiskundžia: dirbti vasaromis, per turistinį sezoną, buvo patogu, o sutaupytų pinigų užteko studijoms ir kelionėms.

Ievos pasakojimai apie darbą Norvegijoje, kuriame galima panaudoti kalbinius gebėjimus sutikti žmonių iš viso pasaulio ir dar neblogai užsidirbti skamba kaip svajonė. Vis dėlto pašnekovė įspėja per daug neužsifantazuoti.

„Darbas nuvargindavo dėl nežmoniško turistų skaičiaus – per dieną kruiziniais laivais, autobusais ir automobiliais atvykdavo iki 6000 žmonių iš viso pasaulio. Stengdavomės išsiderėti kuo daugiau darbo valandų – juk vyksti dirbti ir užsidirbti.“ Rezultatas – kasdien bent aštuonios valandos ant kojų kalbant daugiau nei viena užsienio kalba.

Vietiniai gyventojai į užsieniečius darbininkus nežiūrėjo kreivai: „Nors pasitaikė nemalonių atvejų tiek dėl kalbos nemokėjimo, tiek dėl mano kaip „rytų europietės“ ir „migrantės“ statuso, daugelis vietinių priimdavo faktą, kad visame miestelyje didžioji dalis dirbančiųjų yra užsieniečiai, su šypsena. Kadangi esu labai panaši į norvegę ir iš principo suprasdavau ir sugebėdavau atsakyti į kai kuriuos klausimus, norvegai labai pasimesdavo, kai suprasdavo, kad nieko rimtesnio pasakyti negaliu. Kaip – tu gi tikrai norvegė, sakydavo“, – prisimena Ieva.

Kokias linksmas istorijas ji prisimins iš savo norvegiškų vasarų? „Juokingų dalykų nutikdavo beveik kiekvieną dieną – kaip ir visuose paslaugų sektoriaus darbuose, kur reikia bendrauti su dideliais žmonių srautais.

Pirmiausia, nuolat „kankino“ kvaili klausimai, pavyzdžiui, kada yra trolių medžioklės sezonas, kur gyvena troliai, kur artimiausias McDonalds restoranas (Nidą primenančiame apie 200 gyventojų turinčiame kaimelyje) ir t.t. Neretas kruizu atplaukęs į Geirangerį net nežinodavo, kokioje valstybėje jis yra… Kartais atrodydavo, kad žmonės tyčia apsimeta nesusivokėliais. Iš čia ir iššūkis – šypsotis ir atsakyti į klausimus.“

Nors dirbti vasaromis Norvegijoje ir paskui mėgautis Ispanijos saule – labai patraukli galimybė, prie kurios, atrodytų, nesunku priprasti, grįžusi į Lietuvą pašnekovė tokio gyvenimo būdo nebetęsė. „Pavargdavau nuo stovėjimo (visą laiką reikėdavo būti „ant kojų“), nuo žmonių srauto, to, kad su kiekvienų klientų reikėdavo kalbėti vis kita kalba.“ Kad atlaikytų tokį srautą, šį darbą privalo dirbti labai komunikabili, žmones mėgstanti asmenybė, pabrėžia Ieva.

euroblogas.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nerimo apimtame Italijos regione dirbanti lietuvė – apie tikrąją padėtį: iš namų stengiamės neišeiti (79)

Kone kiekvieną dieną daugėja naujų koronaviruso užsikrėtimo atvejų – pasaulio žiniasklaida...

Kubilius: Šimonytė būtų geriausia premjerė – klausimas, ar Lietuva turės tokią galimybę (344)

„Politikai labai dažnai galvoja, kad jie jau žino atsakymus. Bet esame atėję į tokią stadiją,...

Austrijoje viešbutyje – baimė ir nerimas: dėl koronaviruso grėsmės paskelbtas karantinas (100)

Austrijoje, Alpių mieste Insbruke, uždarytas vienas viešbutis, paaiškėjus, kad koronavirusu...

Istorinėje Vilniaus vietoje – patirtis gomuriui už 5000 eurų: tai, kas įvyksta tarp šių sienų, liks mūruose (105)

Viešbutyje „ Pacai “ naujai atidarytas restoranas „Muros“, kuris pakeitė prieš tai...

„Real“ abejoja, ar verta rizikuoti dėl koronaviruso ir vykti žaisti Milaną

Madrido „Real“ klubas dvejoja, ar kitą savaitę verta riziuoti ir keliauti į Italiją, kur turi...

Libaną purtančių neramumų centre atsidūręs lietuvis: niekada nemačiau tokių protesto akcijų (6)

Kai kalbama apie Artimuosius rytus, neišvengiama kalbos apie karą, konfliktus, tačiau prie...

Už auklių ir remonto paslaugas gyventojams bus grąžinta apie 1 mln. eurų (1)

Prašymus atgauti dalį gyventojų pajamų mokesčio ( GPM ) už auklių, būsto ir automobilių...

Silvestras Dikčius

Australijos gaisrai pasauliui nusiuntė aiškesnę žinutę, nei visi klimato kaitos ekspertai kartu sudėjus

Reportažų srautas gaisrų tema iš Australijos nutrūko prieš gerą mėnesį, bet liepsnų ir...

ES ir britų derybos: laukia paskutinės nakties sindromas ar visiškas fiasko? (32)

Kaip toli Britų salos nudreifuos nuo ES ? Kaip Norvegija, Kanada, o gal net taip toli, kaip...

Italijos krepšinio federacija dėl koronaviruso laikinai stabdo visus čempionatus (123)

Italijos krepšinio federacija informavo neribotam laikui stabdanti visus šalyje vykstančius...