Nematytas “desantas” neseniai užplūdo prestižinį Budapešto rajoną – Rožinę kalvą, kur gyvena politikai, diplomatai, šou biznio žvaigždės, turtingi verslininkai. Vidurdienį, kai beveik visi būna darbe, palei centrinę magistralę išsirikiavo Budapešto prostitučių interesų apsaugos susivienijimo aktyvistės (jų profsąjunga įkurta 2000 metais).

Prostitucija, prostitutė
© Corbis
Šios ryžtingos moterys čia susirinko ginti meilės fronto darbuotojų teisių.

Kiek vėliau čia pasirodė antras “desantas” – stiprūs vyrukai policininkų uniformomis – ir paprašė piketuotojas palikti “užimtas pozicijas”, apkaltinę jas viešosios tvarkos pažeidimu.

Tačiau “naktinės peteliškės” tokį kaltinimą atmetė. Jos pareiškė, jog savo akcija miesto valdžiai nori priminti, kad ji nevykdo nutarimo, įpareigojusio surašyti miesto gatves, kuriose seniausio verslo atstovės galėtų netrikdomos darbuotis.

Diskusijos

Tiesą sakant, šis teismo verdiktas daug ką šokiravo, ir “kalvos” administracija pareiškė jį apskųsianti Konstituciniam teismui.

Šie ginčai tebesitęsia iki šiol, kaip ir diskusijos dėl prostitucijos legalizavimo Vengrijoje. Visuomenėje vyrauja dvi nuomonės ir abi turi daug šalininkų. Todėl teisėsaugos organai vadovaujasi prieš keletą metų priimtu įstatymu. Tas dokumentas, pagrindinai nukreiptas prieš mafijos struktūras, palietė ir komercinio sekso verslo problemas.

Kokia to įstatymo esmė?

Siekiant patenkinti besipiktinančios prostitucija visuomenės dalies reikalavimus, įstatymu buvo uždrausta atidarinėti viešnamius, reklamuoti sekso paslaugas. Tačiau tame pačiame dokumente nurodoma, jog vietos valdžios organams yra leidžiama skirti miestuose zonas, kuriose būtų galima (griežtai kontroliuojamoms ne tik tvarkos saugotojų, bet ir medikų) prostitutėms užsiiminėti savo verslu.

Įstatyme nurodoma, kad tokių zonų negalima leisti arti medicinos ir sporto įstaigų, mokyklų, diplomatinių atstovybių bei kvartalų, kur gyvena diplomatai.

Įstatymas nevykdomas

Nors šis įstatymas jau galioja ne vienus metus, tačiau Budapešto valdžia taip ir nesiryžta konkrečiai įvardyti tokias zonas. Matyt, todėl, kad jaučia, jog bet kokiu atveju susilauks ryžtingų visuomenės protestų.

Nesulaukdamos savo legalių teritorijų, prostitutės nusprendė pasiremti įstatymu bei jų interesus sutikusių ginti advokatų pagalba ir ėmėsi aktyvių viešų akcijų. Prestižinis sostinės rajonas buvo pasirinktas neatsitiktinai. Protestuotojos pareiškė, jog į miesto pakraščių gatveles jos neketina trauktis. Jos turi skonį ir reikalauja, kad į jų “valdas” įeitų istorinė miesto dalis, kurią saugo ne tik valstybė, bet ir UNESCO, be to, lankosi užsienio turistai.

Taip pat “linksmų paslaugų” tiekėjos reikalauja, kad joms būtų pripažinta anksčiau turėta, bet vėliau uždrausta teritorija prie “Formulė-1” automobilių lenktynių trasos... Pasirodo, anksčiau vietos valdžia tikrai buvo leidusi netoli nuo autodromo esančiame Modjordo miestelyje paskirti “meilės kvartalą”, tačiau tam pasipriešino vietos valstiečiai.

Nutarti lengviau nei įgyvendinti

Įstatymai įstatymais, tačiau praktikoje visi bandymai sukurti “saleles” sekso paslaugų tiekėjoms įvairiuose Vengrijos miestuose žlunga. Pavyzdžiui, turizmo sezono įkarštyje paskubomis kurta meilės paslaugų zona stambiame pramonės centre Miškolce gyvavo tik kelias savaites, nors prostitutės, pagautos entuziazmo, tuoj puolė įsigyti verslo licencijas, įsipareigojo sąžiningai mokėti mokesčius. Jų paslaugos liko nereikalingos. Mat, uždarius gamyklą, liko be darbo plieno liejikai. Neparodė didesnio susidomėjimo ir atvykstantys turistai.

O prostitucijos problema šiandieninėje Vengrijoje jau kyla visu rimtumu. Oficiali “naktinių peteliškių” susivienijimo atstovė Agnes Feldi žurnalistams teikia interviu ne rečiau nei politikai arba šou žvaigždės. Daugelio miestų vadovai mano, jog deputatai, atvėrę kelią prostitucijai, provokuoja visuomenės konfliktus. Meilės damos skuba kuo greičiau įteisinti savo verslą: jų susivienijimas jau sukūrė įstatus, kurie, kaip teigia su jais susipažinusieji, idėjiniu ir stilistiniu požiūriu labai primena... socialistinius įsipareigojimus.

Kam daugiausiai pritariama?

Tačiau aiškėja, kad didžioji dalis visuomenės mano, jog Vengrijoje sprendžiant prostitucijos klausimą reikėtų grįžti prie kadaise buvusios tvarkos – leisti steigti viešnamius. Tokiu atveju sekso verslą būtų lengviau kontroliuoti ne tik teisiniu bei finansiniu, bet svarbiausia – medicininiu požiūriu. Pasirinkus tokį kelią, prostitučių įdarbinimas gerokai papildytų šalies biudžetą. O pačios moterys, turėdamos savo profsąjungą, galėtų tikėtis neblogos pensijos.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (24)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Šiaurės Korėjos piliečiai dirba Rusijoje – juos lygina su vergais (24)

Šalia dumblėto kelio viename iš Sankt Peterburgo rajonų iškilo visas palaikių gyvenamųjų...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (83)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Ginekologai apie populiarią higienos priemonę: mirtinas sindromas progresuoja labai greitai (20)

Šįkart te suklūsta moterys ir merginos, kurios naudoja tamponus . Ši moterų higienos priemonė...

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (355)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Penktąjį Dakaro ralį įveikęs Vanagas: paskutiniame greičio ruože viskas galėjo baigtis liūdnai (19)

Pakilimus ir nuosmukius 40-ajame Dakaro ralyje išgyvenęs Benedikto Vanago ir Sebastiano...

Prieš mačą su „Lietuvos rytu“ rimtų nuostolių patyręs Butautas: apie tai sužinojau paskutinę dieną (2)

Ketvirtadienį su Adu Juškevičiumi atsisveikinęs „Lietkabelio“ strategas Ramūnas Butautas...

Eurovizinė karštinė tęsiasi: ar scenos vilkai nurungs naujokus? (6)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Svajonių telefonų kopijas siūlo įsigyti atvirai ir pigiai (91)

Telefonai „ iPhone X “ ir „Samsung Galaxy S7“ už 140 eurų? Kas gi nesusiviliotų tokia...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (121)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...