aA
Gali būti, kad daugelis jus gąsdins vidurio amžiaus krize, „uždarų vartų“ panika, o jūsų nuovargio, irzlumo ar prastos nuotaikos pakaks, kad būtumėt apšaukta „klimaksine“, – vargu ar įmanoma išmesti tai iš mūsų būties. Dirbtinai išpūstos problemos trikdo protą ir skatina nepagrįstą baimę.
Moteris
© Corbis/Scanpix
„Gyvenimas prasideda po keturiasdešimties“, – tvirtina šią ribą peržengusieji. Ir pačios pamatysite: pasaulis priklauso brandžiai, pasitikinčiai, save mylinčiai asmenybei. (...)

Metas atsigriebti?

Moters gyvenimas kur kas labiau nei vyro priklauso nuo fiziologijos. Vyras sensta pamažu, o moteris dar jauna tampa nevaisinga. Perimenopauzei, arba “pavojingam amžiui“ būdingi tam tikri organiniai pakitimai. Krizę ne taip skausmingai išgyvena tos, kurios ne viską sieja su savo moteriškumu. Sunkiai dirbusios su palengvėjimu sutiks menstruacijų naštos pabaigą, turinčios vaikų džiaugsis, kad išnyks pavojus pastoti. Tie negalavimai labiau yra ne fiziologiniai, o psichologiniai.

Moralinė drama prasideda dažniausiai dar prieš atsirandant fiziologiniams pokyčiams ir baigiasi tik gerokai po to, kai tie varginantys reiškiniai išnyksta. Kai kurias moteris ima persekioti senatvės baimė. Kodėl? Tai, ką, būdamos jaunos, pasėjame, išdygsta ir suveši bobų vasarą. Vieni psichoanalitikai teigia, kad didžiausią sąmyšį patiria ta, kuri aistringai svaiginosi savo grožiu ir jaunyste. Kur kas daugiau statė ant seksualinių vertybių kortos. Kad išlaikytų vyrą, užsitikrintų globą daugelyje veiklos sričių, ji privalo patikti. O ką veiks netekusi šios galios?

Jei tapatini save vien su kūnu ir išvaizda, galimas nuosmukis kelia siaubą. Kiti moterų psichikos žinovai tvirtina, kad narciziška, savimi besirūpinanti būtybė neišvengiamą senėjimo procesą būna numačiusi. Ji nesijaučia užklupta netyčia ir greitai susitaiko su savo padėtimi.

O ta, kuri savimi nesirūpino, aukojosi, bus kur kas labiau priblokšta netikėto atradimo: „Man skirta nugyventi tik vieną gyvenimą?! Ir ką dabar turiu?“ Barjeras, į kurį ji atsitrenkia taip nelauktai, liūdina: altruistei atrodo, kad kūnas nieko nebežada, svajonės, norai, kurių nerealizavo, taip ir liks neišsipildę. Ji užsidaro, stengiasi smulkiai išnagrinėti savo dar likusias galimybes.

Klimakterinio periodo krizė tarsi padalija moters būtį į dvi dalis: toks netolydumas sukelia naujo gyvenimo iliuziją, bet polėkio valandėles keičia niūrios depresijos valandos. Šį ritmą diktuoja organizmas, nes moters hormonų sekrecijos sumažėjimą kompensuoja padidėjęs hipofizio aktyvumas, o nuotaikų kaita ypač priklauso nuo psichologinės būsenos.

Kai kurioms balzakiško amžiaus pasijoms būdingas patologinis pavydas; devyni iš dešimties erotomanų yra moterys, ir beveik visos – nuo keturiasdešimties iki penkiasdešimties metų. Nereta brandaus amžiaus atstovė sumoka už savo jaunystės ištvermę ir šaltumą: kai pagaliau pajunta geismo karštinę, sutuoktinis jau būna seniai susitaikęs su jos abejingumu.

Velvetinio sezono moteris neturėtų pamiršti savistabos, neturėtų perlenkti lazdos stengdamasi atrodyti ir elgtis taip, tarsi atatupsta leistųsi paauglystės link. Dukros drabužėliai, koketiškos manieros, hiperaktyvumas gal ir provokuoja pažįstamus aiktelėti: „Esate panašesnė į seserį nei į mamą“, bet dukrą tokios kalbos žeidžia.

Įsisąmoninti savo vertę

Balzacas rašė: „Vyras nusilipdo sau tokią moterį, kokios jis nusipelno.“ Tačiau perspėjo: „Pasigauti vyrą – menas, išlaikyti jį – profesija. Tam reikia didžiulių įgūdžių.“ Gyvenimo pavyzdžiai rodo, kad amžiaus vidurio krizė vis dėlto dažniau ir ryškiau „trenkia“ vyrams nei moterims. Reta dama dėl perpus jaunesnio meilužio mes šeimą, atsisakys ne vieną dešimtmetį puoselėtos sutuoktinio draugystės. Vyras šiuo periodu pasirengęs nerti va banque.

Andropauzė (kritinis vyrų amžius) kai kuriuos ponus laikino ir, deja, iliuzinio jaunystės tęsinio ieškoti stumia į jauniklių glėbius. Velvetinio sezono moterį ne be pagrindo apima baimė. Pasigailėta nebus – naujai įsimylėjęs, aistros likučius savyje atkapstęs pusamžis „faunas“ mato tik save ir jauną sekso objektą. Kai tau keturiasdešimt, prieš akis – dar daug nenugyventų metų. Kai vyras palieka, jautiesi lyg nuo sosto nušalinta karalienė, nebežinai, ar valdei tikrą karalystę.

Laiku nutraukti nevykusius santykius – drąsu, bet... jokios tragedijos. Ir savijautos, ir išvaizdos požiūriu naudingiau vienatvė nei prasti ryšiai su neištikimu gyvenimo draugu. Moteris, kurios nebegiria, nebemyli, nebegeidžia, kuri gyvena su partneriu, atvirai besižvalgančiu į kitas, puola į neviltį ir labai greitai susensta. Nebijokime be palydos eiti į kiną, teatrą, restoraną. Vieną pro duris žengiančią ponią kaipmat pastebi ne tik medžiotojai. Būti mylimai – tai pirmiausia reiškia mylėti save. Meilė sau nežadina širdgėlos. Ji niekada neišduoda.

Meilė – svarbus poreikis. Po puikios nakties su meilės vertu vyru kūnas ir siela pasitenkina, tai atspindi akys, oda.

Pasak seksologų, balzakiškas moters amžius – pats įdomiausias. Šiuo laikotarpiu seksualumas išsivaduoja iš moralinių gniaužtų, pasidaro atviras. Moteris tampa panaši į jauną vyrą. Ji tvirtai žino, ko nori, fizinis meilės aspektas iškyla į pirmą planą. Tai lemia ir fiziologiniai organizmo pokyčiai. Tiksliau – vyriškų hormonų antinksčiuose pagausėjimas.

Deja, bendraamžio sutuoktinio aistros pikas... jau praėjęs. Jaunystėje jis paprastai esti prašytojas, o šiuo periodu prašytoja tampa žmona. Poros gyvenimas tarsi apsiverčia aukštyn kojomis. Gydytojas urologas profesorius Balys Dainys teigia, kad, remiantis statistikos duomenimis, 40 proc. keturiasdešimtmečių ir kas antrą penkiasdešimtmetį vargina erekcijos sutrikimai.

Taigi nieko keista, kad vyresnė moteris atsiduoda jaunam vyrui. Moteris, turinti jaunų meilužių, patiria moralinę satisfakciją. Nereikia darbuotis žadinant aistrą – jie visada pasiruošę ir visada patenkinti. Jaunus vyrus „veža“ racionali balzakiško amžiaus moterų ramybė, mokėjimas džiaugtis, tai, kad nepuoselėja vilčių dėl ateities, tada jie svaigiai trokšta įrodyti priešingai.

Vyresnės moters ir jaunesnio vaikino meilė neretai būna aistringa, stipri, su juodo tragizmo atspalviu (artėjančio išsiskyrimo nuojauta), panaši į makabrišką sadomazochistinį šokį. Abu žino: kada nors jis pasakys savo draugei „ačiū“. Kada nors jai liks tik šio paskutinio šokio prisiminimas. Tačiau dabar jie turi tai, apie ką kiti nedrįstų net svajoti.

Daugiau – „Moters” žurnale (2007 m. sausio mėn.).

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nausėdos štabas atvertė kortas: pateikė išlaidas ir papasakojo, koks buvo planas A ir planas B (73)

Vienų pajamos neskaidrios, o kitų – neefektyvios – tokias kritikos strėles vieni į kitų puses...

Griuvena – verta aukso puodo: apie kuklų butą apleistame name sukasi NT rykliai kvadrato kaina – 10 tūkst. eurų (35)

Vertas tikro aukso puodo, – taip būtų galima apibūdinti šiuo metu varžytinėse parduodamą...

Pareigūnai apie 13 metų visoje Europoje ieškotą lietuvį: jis tapo sunkiai atpažįstamas (9)

Trylika metų slapstęsis Marius Civinskas pastaruoju metu nebebuvo panašus į tą, kurio nuotrauka...

Tarp dviejų supervalstybių didėja įtampa, JAV jau užleidžia svarbią poziciją (10)

Didelė pasaulio dalis jau perima Kinijos viziją dėl griežtai kontroliuojamo interneto, teikdami...

Iš Kauno į Nidą per 4 val.: legendinė „Raketa“ vėl nuleista į Nemuną (1)

Po 8 metų pertraukos į Nemuną nuleistas jau legendiniu tapęs laivas „Raketa“. Planuojama, kad...

Unikalu: pirmasis Rūtos interviu – apie spaudimą, Chucką Norrisą ir norą garsinti Lietuvos vardą (61)

„Ant savo treniruočių plaukimo lentelės esu užsirašiusi: „ Chuckas Norrisas suskaičiavo iki...

Karbauskis: po Prezidento rinkimų galime nutraukti visus parlamentinius tyrimus Širinskienė neprieštarauja (168)

„Valstiečių“ lyderis sako matantis galimybę, kad visi valdančiųjų Seime inicijuoti...

Paskutinis Theresos May žingsnis skandina jos vyriausybę, palieka net ištikimiausi sąjungininkai (9)

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May ketvirtadienį susidurs su savo politinės karjeros...

Staigus Trumpo manevras: kodėl tvenkiasi naujo karo debesys ir kuo tai gali baigtis (470)

Visi nebūtini JAV ambasados Irake darbuotojai privalo palikti šalį. Toks įsakymas, augant...