aA
"Penki vaikai. Vyriausiajai Agnei - 23-eji, ji savarankiška. Žilvinui - 11 metų, Saulei - 9-eri, Elzei - 5-eri, o Vytautui - penki mėnesiai. Elzei penkeri metai sukako balandžio 2-ąją, o mažasis gimė balandžio 3-ąją. Su žmona nesame išlaidūs. Tad netgi juokavome, kad sunkmečiu reikia taikyti, jog sūnus gimtų tą pačią dieną kaip ir Elzė", - atsakė Vytautas Grubliauskas-Kongas, paklaustas, kaip jo šeimyna išgyvena sunkmetį.
Arina ir Vytautas Grubliauskas-Kongas
© J.Markevičiaus nuotr.

"Tuomet vienu metu būtų švenčiami gimtadieniai. Vos taip ir nenutiko. Balandžio 1-ąją per televiziją žiūrėjome “Auksinius svogūnus”. Netrukus po to, kai pasibaigė laida, Ingai prasidėjo sąrėmiai. Pagal viską sūnus turėjo gimti balandžio 2-ąją, kaip ir jauniausioji dukra. Tačiau mūsų Vytautėlis gimdymo namuose pratempė daugiau nei parą - “spjovė” į sunkmetį ir gimė balandžio 3-ąją.

Nuo pirmųjų simptomų, kuomet Vytautas ėmė belstis į šį pasaulį iki jo atėjimo, bemaž 30 valandų buvau šalia žmonos. Jausmas nepakartojamas ir žodžiais nenusakomas. Kariškiams vietoj pratybų poligonuose, ieškant tariamų priešų, siūlyčiau padalyvauti tokiose šventose procedūrose kaip vaiko gimimas, nes tuomet jie taptų ne tik geresniais vyrais, bet ir tvirtesniais kariais.

- Kokioms vertybėmis Jūs “matuojate” gyvenimą?

Man didžiausia vertybė yra šeima. Tiek man, tiek Ingai tai antroji santuoka. Pirmosiose abu buvome “pakepinti krosnyje”. Esame vienas kito antroji pusė. Esu laimingas žmogus. 

Namai yra ta vieta, kur randi ramybę, gali užduoti klausimus ir rasti atsakymus, kartu spręsti problemas. Aišku, šeimoje turi “kunkuliuoti” ir emocijos. Abu esame ganėtinai karšto būdo. Ypač aistros ima virti, kai sprendžiame problemas, susijusias su Klaipėdos pilies džiazo festivaliu, kuris vyksta jau 16 metų. Ginčijamės dėl programos, mat prieš penkerius metus Ingai perdaviau Džiazo festivalio vairą. Tad ji turi  teisę paprieštarauti. Randame kompromisą, tačiau dažniausiai kitos dienos ryte. 

Mano gyvenime buvo sunkus periodas, kai pirmąją kadenciją buvau Seime. Darbas Vilniuje, o širdis - Klaipėdoje. Kiekvieną savaitgalį skubėdavau namo. Džiaugsmingiausias įvykis, kad mano viengungio tremtis baigėsi ir sutikdami 2009-uosius jau visa šeima gyvenome Vilniuje. Iš anksto planavome persikraustymą, mat žinojome, jog balandžio mėnesį sulauksime gandrų.

- Kas Jus, Lietuvos džiazo Tėvą, pastūmėjo politikos link?

Toks filosofinis klausimas. Ne tik nesiveržiau, bet ir norėjau likti nuošaly valdžios. Deja. Draugai, tarp kurių daug politikų, ėmė ir įtraukė mane į sąrašą. Buvau 28-oje vietoje, tačiau rinkėjai mane reitingavo į penktą ar šeštą vietą. Kai partiečiai paskambino ir pasveikino, pasijutau lyg grojąs improvizaciją, kurios dar nesu išmokęs. Tačiau džiazas išugdė manyje žaibišką reakciją ir gebėjimą orientuotis bet kurioje situacijoje. Taip 2000-aisiais atėjau į Klaipėdos miesto tarybą. Buvome gera komanda. 2004 m. taip pat nesiveržiau į Seimą.

Turėjau gerą darbą: vadovavau Klaipėdos universiteto Džiazo muzikos katedrai. Kolegų įkalbėtas sutikau būti sąraše. “Įrašykite mano pavardę tarp dublerių”, - pasakiau. Tačiau ir šįkart likimas pravėrė duris: buvau išrinktas į Seimą. Man tai buvo netikėtas iššūkis. 

Džiazą būtų galima palyginti su gyvenimu. Mat improvizacija yra sudėtingas muzikavimo būdas. Politika yra gerokai sudėtingesnio stiliaus džiazo žanras. Tačiau ir būnant valdžioje galima išlikti žmogumi, nenukrypstant nuo esminių vertybių. Būsiu atviras, tai reikalauja nemenkų pastangų.

- O kelerių metų užgrojote trimitu?

Berods 12-os. Tai buvo atsitiktinis bandymas. 1975 metais mano muzikos mokytojas Simonas Donskovas įkalbėjo, kad gyvenimą susiečiau su muzika. Įstojau į tuometinės Valstybinės konservatorijos Pučiamųjų instrumentų katedros trimito specialybę. Gerai mokiausi, tačiau “nelengvas” studentas buvau. Laimei, jog patekau į labai talentingo ir reiklaus garsaus pedagogo Virgilijaus Nemaniūno rankas. Jis iš manęs “nulipdė” ne tik džiazmeną, bet ir asmenybę. 

Pirmame ir antrame kursuose bemaž kiekvieną savaitgalį grodavau vestuvėse, laidotuvėse. O pirmadieniais būdavo specialybės paskaita. Po vestuvių ateidavau užkimęs, lūpas “nusigrojęs”.

“Dabar grūdinsime charakterį, grok”, - sakydavo V.Nemaniūnas. Valanda grojimo pirmadieniais prilygdavo penkioms-šešioms valandoms. Mintyse keikdavau visą pasaulį: jaunuosius, kuriems ką tik grojau; piršlį, kurį neseniai “pakoriau”. Ir mokytoją, kuris stovi kaip budelis ir reikalauja preciziškai pagroti.

- Kas “pakrikštijo” Kongu?

Muzikantai, dar studijų metais. 1978 metais sovietmečio imperijoje kino teatruose pradėjo rodyti garsųjį filmą “King Kongas”. Į šį filmą buvo “anšlagas”. Buvau jaunas, ambicingas atlikėjas, auginantis vadinamąsias žandenas ir ūsus. Ir atrodžiau solidžiai. Įžvelgė panašumų su filmo herojumi, taip ir “prilipo”. Kiekvienas tikras džiazmenas turi šaukinį. Muzikos pasaulyje mes į vienas kitą nesikreipiame vardu ar pavarde.

- Vytautai, akivaizdu, kad numetėte daug svorio.

“Revoliucija” mano mityboje įvyko maždaug prieš ketverius su puse metų. Dėl pernelyg didelio svorio ėmė šlubuoti sveikata. Su žmona nusprendėme, kad man Vilniuje reikia išsitirti kraują ir pradėti dėlioti racioną pagal jo sudėtį. Sužinojau, kuriuos produktus mano organizmas toleruoja, o kurie visiškai man netinka. Lengvai atsisakiau kiaulienos, smarkiai apribojau miltinius patiekalus. Valgau vištieną, kalakutieną. Labai mėgstu antieną.

Kaip tikras klaipėdietis žuvies patiekalus galėčiau valgyti kasdien. Pirmaisiais metais tikrai skrupulingai laikiausi specialiai man sudaryto raciono. Numečiau gerokai per dvidešimt kilogramų. Po to pradėjau liberaliai į tai žiūrėti. Tačiau pajutęs, jog keletas kilogramų prisidėjo, vėl suimu save į rankas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ekspertai: kai kurie mokesčių pakeitimai verčia gūžčioti pečiais, bet statistikoje aplenksime estus (78)

Valstybės biudžetą priėmusi valdžia žada, kad 2019–ieji bus dosnūs visiems dirbantiesiems,...

Sulaikytas buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis Ivanovas papildyta (334)

Vilniuje antradienį sulaikytas Rusijos pilietis Valerijus Ivanovas, BNS patvirtino Generalinės...

Už butus viename lankomiausių Europos miestų – juokingos sumos: juos šluoja už grašius (168)

Dabar skelbimų portaluose gausu ne tik nekilnojamojo turto pasiūlymų Lietuvoje, bet ir užsienyje....

Ultimatumas Lietuvai: nesusipratimų virtinė ir keistos pasekmės sugriovė seną mitą (480)

Šimtmečius gyveno kaip vyras su žmona. Buvo visko – ir barnių, ir susitaikymų. Tačiau staiga...

Stambule – emocijų pliūpsnis: Zavacką raminę teisėjai ir audringas Maksvyčio moralas rūbinėje specialiai DELFI iš Stambulo

„Šansų buvo, o jais nepasinaudojome“, – apmaudo po rungtynių Stambule neslėpė...

Karolinos Liukaitytės vyras susidūrė su rimtais nemalonumais: verslininkas nuteistas dėl milijoninės aferos (251)

Antradienį Generalinė prokuratūra paviešino informaciją apie laisvės atėmimo bausmę, kuri...

Šioje išparduotuvėje apsiperka net žinomos moterys, bet stilistės verdiktas – negailestingas (70)

Pastaraisiais metais miesto pakraščiuose viena po kitos duris atveria įspūdingų gabaritų...

Metus negrąžinto vaiko skandale – dar ne pabaiga: moters liudijimai pasikeitė žaibiškai (133)

Septynis vaikus pagimdžiusiai, bet ne visus auginančiai teko atverti teismo duris. Moteris...

Dramatiškoje atomazgoje „Fenerbahče“ įveikė visas rungtynes pirmavusią CSKA ekipą (3)

Dviejų Eurolygos milžinų akistatoje antradienį Stambulo „ Fenerbahče “ (12/1) komanda tik...

Penkios šalys įsimintiniausioms atostogoms: kur keliauti 2019 metais (7)

Kai tavo darbas – rašyti apie ambicingiausius pasaulio viešbučius ir svajonių keliones, visus...