aA
Pastaruoju metu šalyje labai padidėjęs susidomėjimas japonų kultūra: japoniškais sodais, bonsais, kovos menais ir pan. Kai kam tai galbūt laikinas susižavėjimas, tik ne Dormantei ir Jurgiui Penkinskiams, pasinėrusiems į archajinės japonų keramikos paslaptis.
© Corbis/Scanpix

Kelią į keramikų Dormantės ir Jurgio Penkinskių sodybą Trakų rajone, Gojaus kaime, randa daugybė smalsių žmonių. Ypač tuomet, kai vyksta didysis metų įvykis – užkuriama pagal senovines japonų technologijas pastatyta keramikos degimo krosnis – anagama. Ji yra unikali: vienintelė tokia Lietuvoje, o gal ir Baltijos valstybėse.

Anagama dažnai užkuriama tik vieną kartą, kai kada – du kartus per metus. Visas kitas laikas yra pasirengimas šiam įvykiui.

Degimo krosniai reikia priruošti net 40 kubinių metrų malkų, o degimo procesas, kupinas specifinių paslapčių, trunka net dvi savaites! Visą tą laiką prie anagamos reikia nuolat budėti – stebėti ugnies kaitrumą ir jį reguliuoti. Pačiame įkarštyje krosnis ima alsuoti ugnimi, raudoni jos liežuviai pradeda pulsuoti iš krosnies angų, o vienu metu iš kamino! Ne veltui japonai anagamą dar vadina ugnies drakonu.

Ugnies drakono vienam žmogui neįmanoma nei pažadinti, nei jo suvaldyti. Prie anagamos ištisą parą pasikeisdami budi ne tik sodybos šeimininkai, bet ir specialiai tam iš visos Lietuvos susirenkantys archajinės japonų keramikos aistruoliai. Jie atvyksta čia su šeimomis, gyvena palapinėse. Beje, tai anaiptol ne tik keramikai.

Dormantė pastebi, kad ugnies drakonas skatina keisti požiūrį į gyvenimą, išmoko pasiaukojamai dirbti.

Bendraautoris – ugnis

Pagal senovinę japonų technologiją išdegta keramika išsiskiria ypatingu patvarumu. Ji pasidengia natūralia pelenų glazūra. Koks bus galutinis kūrinio vaizdas, žmogus niekada nežino, nes bendraautoriu tampa, kūrinį savaip užbaigia pats ugnies drakonas.

Tūkstančio trijų šimtų laipsnių temperatūroje išsilydę pelenai ne tik virsta glazūra, bet ir keramikos dirbinius kai kada neišskiriamai suklijuoja. Visa ši liepsnos kūryba labai vertinama, neišskiriant ir to, ką nežinantis žmogus įvardytų kaip defektą.

Dormantė ir Jurgis Penkinskiai jau net negalvoja, kad galėtų kitaip dirbti. Be jų, Lietuvoje yra maždaug dvi trys dešimtys senovinės japonų keramikos entuziastų: Jonas Daniliauskas, Lauksminė Steponavičiūtė, Vytautas Nalivaika, Romualda Svešnikovienė, Jolita Urbonienė ir kiti. Kasmet rengiamos archajinės japonų keramikos parodos Kaune ir Vilniuje, buvo ir Klaipėdoje, Telšiuose, Kelmėje, kitur. Originalūs keramikos darbai šiuo metu eksponuojami Vilniaus kolegijos Dizaino ir technologijų fakultete.

Be jokių rėmėjų, vien savo jėgomis savitą keramikos šaką plėtojantys entuziastai pabrėžia, kad ši technologija yra ekologiška – nenaudojamos nei dujos, nei elektra. Tik medienos atliekos. Šia keramikos rūšimi pastaruoju metu labai susidomėta visoje Europoje. Šiemet rengiamas pirmasis malkinio degimo keramikos simpoziumas. „Būtinai dalyvausime“, – tvirtina sutuoktiniai Penkinskiai.

Meistrą atsiuntė pats likimas

Ne paslaptis, kad japonai labai saugo savo paslaptis. Net ir dabar, kai šalis tapo atviresnė, senųjų savo amatų subtilybių jie neskuba visiems panorėjusiems atskleisti.

„Manoma, kad šiai technologijai apie du tūkstančiai metų, ji užgimusi Korėjoje. Japonai ją pritaikė, ir apie XII a. technologija atgimė“, – pasakoja Dormantė. Japonų keramika, beje, nevienalytė – yra net šeši jos stiliai. Gojaus kaime dirbama pagal patį seniausią. Kitur Europoje yra pastatytų japoniškų degimo krosnių, bet jose pritaikyta paspartinta, amerikietiška vadinama technologija. Išgryninto japoniško stiliaus anagama – retenybė.

Dormantė archajine japonų keramika žavėjosi labai seniai, leisdavo sau apie ją pasvajoti. O kartą pats likimas suvedė su tos srities specialistu Rikyo Hašimoto. „Jis pats atėjo į mano virtuvę“, – šypsosi keramikė.

Į Europą atvykęs japonas kurį laiko gyveno Lietuvoje, Vilniaus dailės akademijoje gilinosi į fotografijos bei vaizdo meną. R.Hašimoto buvo apsistojęs tame pačiame name kaip ir Dormantė. Kartą jiems išsikalbėjus paaiškėjo, kad svečias yra anagamų meistras.

Vėliau jiedu ilgai susirašinėjo, kol vieną 2004-ųjų žiemą pasiekė ilgai laukta žinia: degimo krosnies brėžiniai. Vasarą į Gojaus kaimą atvyko ir pats Rikyo.

„Pastatyta anagama buvo tarsi stebuklas. Apėmė toks pat jausmas kaip kažkada Prancūzijoje stovint prie Paryžiaus katedros“, – įsimintiną svajonės išsipildymo momentą, nuo kurio daug kas gyvenime pasikeitė, prisimena Dormantė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Venesueloje bręsta pokyčiai: šie protestai visai kitokie, nei anksčiau – kyla patikimiausi režimo rėmėjai (11)

Trečiadienį tūkstančiai Venesuelos gyventojų išėjo į gatves protestuoti prieš, ko gero,...

Vienas brangiausių Europos viešbučių laukia lietuvių antplūdžio: čia prisistatyti ubagais neapsiverčia liežuvis (107)

Norite suvokti, ar jau esate turtingas, ar dar toli gražu? Paprasčiausiai atsakykite į klausimą...

9 kiaušinių pakuotės ir krentantis Putino reitingas: kaip rusai gyvena 2019 metais (1289)

Vietoje įprastos dešimties kiaušinių pakuotės – dėžutė su devyniais. Tokį vaizdą Rusijos...

Albinas Januška: klysta manantys, kad Šimonytė pralaimės Nausėdai (1377)

Jei prezidento rinkimų antrame ture susirungs Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda , bent dalis...

VRK iš rinkimų kovos Vilniaus miesto savivaldybėje pašalino dainininką Baumilą (111)

Vyriausioji rinkimų komisija ( VRK ) ketvirtadienį išbraukė 11 pretendentų dalyvauti savivaldos...

Lietuvėms siūlo procedūrą, po kurios išmesite pudrą: gydytoja vertina skeptiškai (70)

Lietuvoje prieš pusmetį atsiradusi grožio rinkos naujovė –„B.B. Glow“, kitaip veido odos...

Mokslininkai ieško atsakymų į klausimą – ką iš tikrųjų slepia besaikis pirkimas? (5)

Kai prieš didžiąsias metų šventes matome lentynas šluojančius pirkėjus, randame logišką...

Karolis Vyšniauskas apie paskutinį interviu su Jonu Meku: jis buvo fiziškai nusilpęs, bet pilnas bene vaikiško entuziazmo (30)

Lietuvą apskriejus žiniai apie tai, kad savo namuose Jungtinėse Amerikos valstijose mirė garsus...