aA
Kasmet tikintieji keliauja į paslaptimis apgaubtą Italijos miestą Turiną, kuriame saugoma ypatinga drobulė. Visame pasaulyje užminusią mįslę ir vieną paslaptingiausių Europos relikvijų galima pamatyti Šv. Jono Krikštytojo katedroje. Čia tikintieji gali apžiūrėti Jėzaus Kristaus kančias liudijantį dokumentą – Turino drobulę.
Turino drobulės mįslė: tikra ar suklastota?
© Vida Press

Viduramžių klastotė

Anot mokslininkų, Turino drobulė nuausta 1260–1390 m. Tokių drobių buvo apie 40, todėl žmonės buvo nuolatos apgaudinėjami. Tyrėjai teigia, kad audeklas, kuriame galima pamatyti Jėzaus Kristaus kūną, – padirbtas. Anot jų, į drobę įsuktas gulėjo paprastas studentas, kurio kūnas buvo ištrintas ochra.

Tuomet drobė buvo išdžiovinta orkaitėje ir išskalbta, kad atrodytų lyg itin senas audeklas. Kiti tyrimai atskleidė, kad Jėzaus pomirtinė drobė pagaminta Turkijoje 1300 m. Radioaktyviosios anglies datavimo metodu įvertinta audeklo skiautė beveik 21 m. daugelį vertė galvoti, kad drobė padirbta.

Tačiau hipotezės nebuvo iki galo išaiškintos ir pagrįstos. Mat ekspertai niekaip negalėjo paaiškinti, iš kur ant drobės atsirado kraujo dėmės. Anot specialistų, to rankomis sukurti tiesiog neįmanoma. Tačiau skeptikai nepaliaudami ginčijosi ir bandė įrodyti, kad Turino drobulė – melas. Tačiau, anot šalininkų, kad ir kokie įrodymai pasirodytų, krikščionys vis tiek tikės Turino drobulės autentiškumu.

Autentiškumo įrodymai

Tyrėjai, 30 m. analizavę drobulę, piktinasi, kad kiti mokslininkai bando įrodyti, kad audinys nėra autentiškas. Anot specialistų, jeigu reikėtų palyginti atliktus tyrimus, paaiškėtų, kad 99 % drobulė autentiška ir tik 1 % rastų įrodymų galėtų paneigti faktus. Mitus griauna ir garsus JAV chemikas Ray Rogers’as, kuris teigia, kad maža skiautė negali byloti apie visą audinį.

Abejonių sukėlė drobėje rasti medvilniniai siūlai, kurių Jėzaus Kristaus metais dar nebuvo. Tačiau, anot mokslininkų, skiautė tyrimams paimta būtent iš tos vietos, kur buvo restauruota. Taigi drobulės datavimas yra netikslus. 1988 m. Vatikano atstovams leidus drobulė buvo ištirta trijose laboratorijose: Didžiojoje Britanijoje, JAV ir Šveicarijoje.

Nors mokslininkai iki šiol negali paaiškinti, kaip žmogaus kontūrai atsirado audinyje, tačiau dauguma detalių liudija Šventajame Rašte parašytus žodžius. Jėzaus Kristaus įkapės yra 4,36 m ilgio ir 1,10 m pločio, ant kurių galima pamatyti nuogo žmogaus kontūrus. Drobulėje pastebimos visos Jėzaus Kristaus žaizdos, nuplakimo žymės. Lininiame audinyje kūno atspaudas yra beveik 180 cm ilgio. Taip pat matyti maždaug 30 m. vyro iš priekio ir nugaros kūno kontūrai, ilgi plaukai ir barzda.

Turino drobulės mįslė: tikra ar suklastota?
© Vida Press

Kalbančios lino dulkelės

Jėzaus Kristaus įkapės – plonas lino audinys, austas eglute. Tai vienintelis atvaizdas pasaulyje, kuris turi trimatį išmatavimą. Anot specialistų, tokį audinį su atspaudais sukurti ar kitaip padirbti tiesiog neįmanoma. Mokslininkai atskleidė daug detalių, kurios nėra matomos plika akimi. Drobulėje esantis žmogaus kontūras atsirado dėl audinio oksidacijos.

Tyrėjai aiškina, kad atvaizdas nėra vienodai ryškus. Tam įtaką padarė ne tik audinio susilietimas su kūnu, bet ir atstumas tarp jo bei drobės. Anot mokslininkų, drobulėje esantys kūno kontūrai matomi tik vienoje pusėje. Šis atvaizdas yra tarsi plauko storio, jį tyrinėti labai sudėtinga net mikroskopu.

Specialistai teigia, kad lininiame audinyje matomos kraujo žymės yra tikros. Jos nėra nei nupieštos, nei nufotografuotos ar kitaip padirbtos. Mat audinyje esančios raudonos dėmės turi žmogaus kraujo cheminių savybių. Mokslininkai iš pradžių tuo netikėjo, nes manė, kad kraujas nėra tikras. Juk jis tiesiog negali išlikti raudonos spalvos tiek amžių. Kone 20 m. niekas negalėjo paaiškinti, kodėl kraujas išliko ryškiai raudonas.

Anot specialistų, jis turėtų būti rudos arba juodos spalvos. Tačiau 1995 m. vienas žydų gydytojas patvirtino, kad kraujas nesuklastotas. Medikas Alan’as Adler’is paaiškino, kad kai žmogus ilgą laiką kankinamas, organizmas patiria anafilaksinį šoką. Tuomet kepenys į kraują išskiria didelį kiekį bilirubino, todėl kraujas visada būna raudonas.

Jėzaus Kristaus atvaizdas

Turino drobulė – žmonijos gelbėtojo Jėzaus Kristaus kančios liudijimo dokumentas. Ant jo galima matyti net tik kraujo, bet ir plakimo žymių. Rimbas, kuriuo buvo kankinamas Jėzus, padarytas iš trijų odinių virvių, prie kurių pritvirtinti nedideli švininiai svarmenys.

Paskaičiuota, kad Jėzaus Kristaus kūnas nuplaktas daugiau nei 120 kartų. Anot tyrėjų, po tokio kankinimo Jėzus buvo visiškai nusilpęs, kepenų veikla sutrikusi, be to, jis prarado labai daug kraujo. Ant drobulės esančios kraujo dėmės rodo, kad Jėzus buvo nukryžiuotas per riešus.

Anot mokslininkų, tai labai gudrus žingsnis, mat taip neįmanoma išsilaisvinti. Erškėčių vainikas, uždėtas ant jo galvos, nebuvo toks, koks vaizduojamas paveiksluose. Romėnai tiesiog paėmė erškėčių krūmą ir uždėjo Jėzui Kristui ant galvos. Anot specialistų, visi krūmo spygliai, įsmigę į galvą, veikė kūną kaip elektros šokas.

Remiantis Šventuoju Raštu, Jėzus Kristus iš tikrųjų buvo nukryžiuotas. Tačiau neįmanoma įsivaizduoti, kokias kančias žmonijos gelbėtojas turėjo patirti. Kraujo žymės ir žaizdos atitinta nukryžiavimo istoriją, kuri aprašyta vienoje evangelijų. Taigi drobulė kviečia atgimti ir tikėti. Ji nėra instrukcija, kuri lieptų įtikėti.

Kiekvienas, pažvelgęs į audinį, jaučiasi kitaip, aplanko skirtingi jausmai. Tai labai individualu ir intymu. Visų žmonių santykis su Jėzumi skirtingas. Tai nepaaiškinama ir nenupasakojama. Visa tai reikia pamatyti sielos akimis ir pajausti širdimi.

Turino drobulės mįslė: tikra ar suklastota?
© Vida Press

ĮDOMU

XX a. drobulė parodyta tik 4 kartus. Paskutinius kartus Jėzaus Kristaus įkapės eksponuotos 2000-aisiais ir 2010-aisiais.

Nuo 1578 m. drobulė saugoma Turino mieste (Italija).

Pirmą kartą drobulė parodyta 1357 m. Lirey bažnyčioje (Prancūzija).
1532 m. kilus gaisrui ji vos nesudegė Chambéry pilyje.

Pirmą kartą drobulę nufotografavo 1898 m. ir žmonėms parodė fotografas Secondo Pia. Vėliau ja pradėjo domėtis ir mokslininkai.

Faktai apie Turino drobulę

Remiantis statistiniais duomenimis, Turino drobule labiausiai domisi italai.

Norint ją pamatyti, būtina iš anksto rezervuoti laiką.

Turino drobulę laboratorijose tyrė net 100 000 val.

Tyrimams skirta apie 9 mln. JAV dolerių ( apie 22 779 000 mln. Lt.).

1988 m. popiežius Paulius II leido drobulę ištirti radioaktyviosios anglies metodu.

Ją planuojama eksponuoti 2020 m.

Rašytiniuose šaltiniuose drobulė pirmą kartą paminėta 1357 m.

Joje esantis atvaizdas atsparus vandeniui ir aukštai temperatūrai.

Apšviesta ultravioletiniais spinduliais švyti.

Ant drobulės esančio kraujo grupė – AB.

Ant jos aptikta 58 augalų rūšių žiedadulkių.

Savaitraštis „Prie kavos“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kas iš tiesų slypi už Rusijos „pagalbos“ Italijai? Kremliaus kėslai daug tamsesni Kinija taip pat nesnaudžia (407)

Kinija ir Rusija siunčia medicininę pagalbą Italijai ir kitoms nuo koronaviruso...

Prognozuojamas gilus ekonomikos nuosmukis: kokie galimi atsigavimo scenarijai (102)

Ekonomistai verda raidelių sriubą, bandydami nuspėti pasaulio ekonomikos atsigavimą po nuosmukio,...

Patvirtintas 11 mirties nuo koronavirusinės infekcijos atvejis (489)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien Lietuvoje patvirtinta vienuolikta...

Klaipėdoje mirusios moters dukra siunčia žinutę Verygai: nemeluokite – pasakykite žmonėms karčią tiesą (380)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) pranešė, kad šeštadienį Lietuvoje patvirtintas dar...

Į šalį ims plūsti šiltas oras: džiugins 19 laipsnių šiluma (8)

Sekmadienio dieną šalies orus lems anticiklono šiaurinė dalis. Rytas daugelyje rajonų išauš...

Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai papasakojo visą tiesą, kaip įstaiga tapo koronaviruso židiniu (349)

Šeštadienį su Delfi susisiekė Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai , kurie tikina, kad...

Širvintų merė kaltinama savivaliavimu: tikina, kad koronavirusu užsikrėtusią moterį į ligoninę vežė per prievartą (475)

Šeštadienį socialiniuose tinkluose pasirodė Lauros, kurios mama užsikrėtė koronavirusu,...

„Agurkinių“ lyderiui – valstybės kompensacija už tai, kad tualete nebuvo nei durų, nei užuolaidos (216)

Kauno nusikalstamos „Agurkinių“ grupuotės lyderis Saulius Velečka , pravarde Agurkas, kuris...

Artėjantis pikas pranašauja katastrofą Ukrainoje: šalis pandemijai itin pažeidžiama (487)

Koronavirusas Ukrainai žada didelių problemų: dauguma prognozių numato recesiją, o...

Sudervėje girta porelė su „Audi“ rėžėsi į atitvarą – kas vairavo, neprisipažįsta (12)

Vėlų vakarą, apie 22.30 val., Vilniaus r., Sudervėje , šalia viešbučio „Vilnoja“, dideliu...

|Maža didelių žinių kaina